KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może pić mleko?

W popularnym dziecięcym wierszyku to kotu śni się rzeka pełna mleka. Jak powszechnie wiadomo, dorosłym mruczkom ten produkt nie służy. Czy podobnie jest z psami? Czy pies może pić mleko? Odpowiadamy!

Mleko – produkt wartościowy dla człowieka, ale czy dla psa?

W białym płynie znajduje się wiele witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego działania ludzkiego organizmu. Chociaż możesz pić mleko kozie czy owcze, to produkt krowi jest najpopularniejszy. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, zaleca się podawanie go nawet małym dzieciom. Mleko stanowi również bazę dla wielu produktów. Z odpowiednio przetworzonego płynu powstaje masło, śmietana, twaróg czy jogurt.

Jednym z najbardziej problematycznych składników mleka jest laktoza, która może powodować nietolerancję. Osoba spożywająca mleko bez przeciwwskazań, z każdą wypitą szklanką, dostarcza do swojego organizmu magnez, potas, witaminy z grupy B, a także witaminę A, K, E czy D. Ten biały płyn jest również źródłem wapnia oraz białka. Pod względem odżywczym to zdecydowanie wyjątkowy produkt.

Uznaje się, że picie mleka w dzieciństwie, zmniejsza ryzyko otyłości u dzieci. Regularne spożywanie go minimalizuje także szanse zachorowania na raka, wzmacnia kości i wzrok oraz pomaga chronić szkliwo zębów. Zawarta w mleku witamina D pozytywnie wpływa na odporność. Dzięki zdrowym tłuszczom usprawnia również pracę mózgu. Trenujesz? Pij mleko! Białko w nim zawarte buduje mięśnie. Jakby tego było mało, mleko wykorzystywane jest także do celów kosmetycznych. Nie tylko stanowi składnik wielu preparatów, ale dodaje skórze blasku czy poprawia kondycję włosów. 

Dla Ciebie mleko jest cennym składnikiem diety. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pić je regularnie. A co z Twoim czworonożnym przyjacielem? Czy z tych wszystkich cennych właściwości skorzysta również pies? Mleko nie wpływa dobrze na wszystkie zwierzęta. Przekonaj się, czy możesz je podać swojemu ulubieńcowi i jak zrobić to bezpiecznie.

Czy szczeniak może pić mleko krowie?

Czy psy mogą pić mleko?

Dieta Twojego czworonożnego przyjaciela przede wszystkim opiera się na produktach mięsnych. Znajduje się w niej także miejsce na warzywa i owoce. Jednak to właśnie mięso powinno być podstawą każdego posiłku domowego ulubieńca. Prawidłowe jedzenie ma niezwykle duże znaczenie w psiej codzienności. Daje zwierzęciu siłę, odżywia je i wpływa na poprawne działanie poszczególnych organów. Nieodpowiednie pożywienie bądź to złej jakości może doprowadzić do poważnej choroby. Niestety, nie wszystkie produkty z Twojego jadłospisu powinny trafić do psiej miski. Czy pies może pić mleko?

Warto zacząć od tego, że ani mleko, ani nabiał nie są produktami niezbędnymi w diecie Twojego czworonożnego pupila. Pies pije mleko zaraz po urodzeniu. Jednak to, które produkuje organizm jego matki, ma zupełnie inny skład, niż produkt pochodzący od krowy czy kozy. Trudno go odtworzyć. 

Co z cennymi witaminami, które zawiera mleko? Czy dla psa są one tak samo wartościowe, jak dla człowieka? Kwestię odpowiedniej suplementacji zwierzaka możesz rozwiązać poprzez suchą karmę, wsypywaną do jego miski. Pełnowartościowy produkt, taki jak: Farmina N&D GF Adult zawiera wszystkie niezbędne witaminy. Jak to więc jest, czy pies może pić mleko krowie? Wiele zależy od tego, jak dużo chcesz mu go podawać.

karma dla psa

Kiedy możesz poczęstować pupila mlekiem?

Jeśli podejdziesz do produktu jako urozmaicenia diety, to sporadycznie możesz poczęstować psiaka mlekiem. Nie warto jednak zastępować nim całego posiłku ani podawać go zamiast wody. Mleko smakuje wielu psiakom. Dlatego stanowi dobry sposób, aby sprawić czworonogowi jedzeniową przyjemność. Czy dorosły pies może pić mleko? Tak, ale niezbyt często. 

Nic się nie stanie, gdy zwierzak zliże mleko, które wylało się na stole. Nie musisz również odganiać od siebie, kiedy pijesz krowi produkt. Niewielka ilość mleka nie zaszkodzi zdrowemu psiakowi. Zwracaj jednak dużą uwagę na wielkość posiłku. Niestety, dokarmianiem poza porą jedzenia może łatwo doprowadzić do nadwagi u pupila. 

Mleko dla psa nie powinno stanowić także głównego źródła wapnia. To karma pokrywa jego zapotrzebowanie na ten składnik mineralny. Wapń z mleka nie jest tak dobrze przyswajany w organizmie czworonoga. Jeśli Twój ulubieniec ma problemy z kośćmi lub stawami, podaj mu odpowiednie suplementy. Warto postawić na uzupełniające, zdrowe przekąski. Przysmak dla psa Butcher’s Super Foods Treats zawiera świeże, zdrowe mięso z indyka, żurawinę oraz minerały. W dodatku posiada bezzbożową oraz bezglutenową formułę, bez dodatku cukru.

Pies trzyma w pysku butelkę.

Czy pies może pić mleko? O tym koniecznie pamiętaj!

Nic dziwnego, że psi opiekunowie mają wiele pytań związanych z dietą zwierzaków. W końcu to od niej zależy kondycja i samopoczucie czworonoga. Jeśli interesuje Cię, czy pies może pić mleko krowie, wiedz, że w niewielkiej ilości nie szkodzi mu. Pamiętaj jednak, że ogólne zasady mogą zmienić się z uwagi na indywidualne potrzeby, czy reakcję psiego organizmu. Koniecznie dopasuj je do wieku zwierzęcia oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Promocja dla psa

Czy szczeniak może pić mleko?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy dorosły pies może pić mleko. Jednak zastanawiasz się, czy podawać je szczeniakowi? Niech nie zmyli Cię fakt, że małe czworonogi do początku życia jedzą wyłącznie mleko. Różnica polega na tym, że jest to produkt tworzony przez organizm matki, który w pierwszych tygodniach życia stanowi dla nich najlepszy pokarm. Jego skład trudno podrobić. Jeśli maluch ochoczo się nim żywi, nie zmieniaj tego na siłę. 

Czy szczeniak może pić mleko krowie, gdy nie ma przy nim matki? W takiej sytuacji opiekunowie z reguły szukają matki zastępczej. W sytuacji, gdy to się nie uda, lepiej, żeby mały pies pił mleko zamienne, o składzie zbliżonym do tego produkowanego przez organizm suczki. Unikaj podawania maluchom krowiego produktu i nie zastępuj nim specjalnej mieszanki opracowanej z myślą o szczeniakach. Małe, psie brzuszki nie są przystosowane do trawienia mleka. Dając szczeniakowi taki posiłek, możesz mu wyłącznie zaszkodzić. Zwierzak potrzebuje konkretnych składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach. A wbrew pozorom mleko poszczególnych ssaków różni się składem.

Wraz z każdym tygodniem życia Twój pupil będzie potrzebował mniej mleka matki. W jego misce pojawi się tymczasem stała karma. Koniecznie wybierz produkt skomponowany specjalnie dla szczeniaków. Pokarm Carnilove Salmon & Turkey, dzięki najwyżej jakości składnikom zapewni młodemu psiakowi zdrowy rozwój. Z czasem możesz również próbować zachęcić swojego czworonoga do spróbowania klasycznego mleka. Jednak bezpiecznie będzie, gdy pies mleko wypije dopiero wtedy, gdy będzie dorosły.

Psi organizm nie zawsze dobrze reaguje

W ostatnich czasach bardzo dużo mówi się o nietolerancji laktozy, a wraz z nią o przykrych dolegliwościach związanych z piciem mleka. Pojawiają się one również u czworonoga. Dlatego koniecznie obserwuj swojego podopiecznego. Jakie niepożądane objawy mogą wystąpić, gdy wypije on mleko? 

Matka karmi szczeniaki.

Zanikająca w organizmie psa laktaza sprawia, że już w pierwszych miesiącach jego życia może się pojawić nietolerancja laktozy. Oznaką takiego stanu będą wzdęcia, wymioty, bóle brzucha, osłabienie, brak chęci do zabawy, czy biegunka. Czy pies może pić mleko bez laktozy? W tym przypadku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto podawać je pupilowi. Mleko nie jest niezbędne w diecie czworonoga, co nie zmienia faktu, że mu smakuje. Nawet produkt bez laktozy, przyjmowany zbyt często, może przyczynić się do sytuacji, w której zwierzak wypija mniej wody. Co jest dla niego niebezpieczne.

Czy pies może jeść mleko, negatywnie na nie reagować, ale nie mieć nietolerancji? Taka sytuacja oczywiście jest możliwa. Część wyżej wymienionych objawów to także sygnały wskazujące alergię. W takim przypadku może dodatkowo pojawić się świąd, skłonność do gryzienia skóry czy zapalenie spojówek. Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów świadczących o niekorzystnym wpływie mleka na psiaka, dla jego bezpieczeństwa wyeliminuj ten produkt z diety ulubieńca.

Przeczytaj również: Alergia u psów – najczęstsze objawy 

Mleko dla psa – jak je podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, możesz podać swojemu pupilowi odrobinę mleka. Nie jest to jednak produkt, który musi się znaleźć w jego menu. Nic się nie stanie, jeśli Twój czworonożny podopieczny nigdy go nie spróbuje. Proponując psu mleko, pamiętaj o umiarze. Co może być o tyle trudne, że zwierzęta te bardzo lubią jego smak. Zbyt częste proponowanie napoju pochodzenia krowiego prowadzi do otyłości. Opiekunowie rzadko kiedy wliczają mleko do bilansu kalorycznego, przez co pies przyjmuje zbyt dużą dawkę energii. 

Istnieje również ryzyko, że zwierzak będzie chętniej wypijał mleko niż wodę. Prowadzi to w konsekwencji do odwodnienia. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna u starszych i małych psiaków. Zawsze woda powinna być podstawowym płynem, który popija domowy ulubieniec. Dlatego zapewnij mu do niej nieograniczony dostęp. Jednak, jeśli do miski psa wlejesz mleko, pamiętaj, by wylać je po kilkunastu minutach. W przeciwnym razie płyn się zepsuje.

Czy psy mogą pić mleko gorące? Zdecydowanie unikaj nadmiernego podgrzewania produktu. Inaczej pies może się oparzyć. Większość posiłków psiak zjada w temperaturze pokojowej. Podobnie powinno być z mlekiem. Co nie znaczy, że pupilowi w ogóle nie można podgrzewać jedzenia. Dobrze, żeby ciepły posiłek zjadały czworonogi spędzające większość czasu poza domem. Pożywienie o wyższej temperaturze może także zachęcić niejadka do skosztowania pokarmu. 

W jaki sposób podawać psu mleko?

Dobrze, żeby mleko podawane zwierzęciu wahało się w temp. 15-25 stopni. Zbyt zimne może z kolei przyczynić się do choroby lub przeziębienia. Aby nie dawać ulubieńcowi mleka prosto z lodówki, śmiało możesz je podgrzać. Przed wlaniem go do miski, zawsze jednak sprawdź temperaturę płynu. W ten sposób zyskasz pewność, że nie jest ona zbyt wysoka.

Pies pije mleko z jednej miski z kotem.

W swojej diecie posiadasz szeroki wybór mleka. Poza produktem krowim występuje również owczy, kozi i roślinny. Czy pies może pić mleko bez laktozy takiego właśnie pochodzenia? Żadne z tych produktów nie są kategorycznie zakazane w diecie czworonoga. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi lub uczulić go. Każdy produkt warto włączać do diety ostrożnie i cały czas obserwować psa. Źródłem alergenów jest nie tylko laktoza, ale także soja, ryż czy orzechy, z których powstaje mleko roślinne. Koniecznie zwracaj uwagę na skład takiego produktu. Wiele napojów dosładza się cukrem, który w psiej diecie jest niepotrzebny. Stanowi on źródło zbędnych kilogramów  i prowadzi do nadwagi.

A co z produktami takimi jak jogurt bądź twaróg – czy pies może jeść mleko w takiej postaci? Co do zasady są one bezpieczne dla czworonogów. Bez dodatków w postaci dżemu lub płatków możesz je od czasu do czasu włączyć do menu pupila. Niektórzy uważają nawet, że produkty po fermentacji są lepsze na psów.

Przeczytaj również: Ksylitol – białe niebezpieczeństwo

Karm dobrze i bezpiecznie domowego ulubieńca

Odpowiednie żywienie nie bez powodu jest kluczową kwestią dla każdego opiekuna czworonoga. Od jedzenia, jakie podajesz psu, zależy jego zdrowie, samopoczucie oraz kondycja. Złe pożywienie może poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Znaczenie ma zarówno jakość karmy, jak i to, co podajesz ulubieńcowi poza nią. W końcu niewielu jest takich opiekunów, którzy potrafią wytrzymać błagalny wzrok psa, o podzielenie się posiłkiem.

Niestety nie wszystko, co dobre dla Ciebie, ma takie same korzyści zdrowotne dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Dobrym przykładem takiego produktu jest mleko. Dla człowieka to doskonałe źródło białka i wapnia. Niestety psy nie przyswajają go tak dobrze jak ludzie. Mleko co do zasady nie jest niezbędne w diecie Twojego pupila. Jeśli jednak psiak lubi je pić, od czasu do czasu możesz go poczęstować niewielką ilością. Uważaj jednak, żeby zwierzak nie zrezygnował przez to z picia wody czy nie przytył. Mleko zawiera kalorie, które często pomijamy w wyliczeniach diety. A nadwaga to nic dobrego dla domowego ulubieńca. Nie zamieniaj również szczeniakowi mleka matki na krowie.

Biegunka, wymioty, ból brzucha czy osłabienie, to tylko kilka znaków, że mleko nie służy Twojemu psiakowi. Jeśli zaobserwujesz któryś z tych objawów, nie podawaj go więcej zwierzakowi. Jest wiele innych sposobów na bezpieczne urozmaicenie diety czworonoga. W sklepie Apetete znajdziesz, zarówno dobrej jakości karmę, jak i przysmaki, które zapewnią mu odpowiednią dawkę witamin.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły