KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Alergia u psa – sprawdź jakie są objawy alergii u psa i jak je leczyć

Twój pies nieustannie się drapie, a jego oczy łzawią? To może być alergia! U psa uczulenie może mieć różne przyczyny, niejednokrotnie ma to związek z żywieniem. Podpowiadamy, jak objawia się alergia u psa i w jaki sposób ją leczyć.

Zarówno objawy, jak i przyczyny reakcji alergicznych u psów są w dużej mierze takie same jak u ludzi. Alergia u obu gatunków to zespół reakcji układu immunologicznego na jakąś substancję, na przykład znajdującą się w jedzeniu, powietrzu lub mającą kontakt ze skórą. W praktyce oznacza to, że bodźce dla jednych nieszkodliwe, u innych mogą wywołać niewspółmierną reakcję obronną układu immunologicznego. Konkretną substancję organizm odbiera jako niebezpieczną i zaczyna się bronić. Substancję tę określa się alergenem.

Alergia u psa – jak rozpoznać?

Alergia u psów może pojawić się w dowolnym momencie, jednak najczęściej występuje u zwierząt do 4. roku życia. Nie oznacza to jednak, że z jej powodu nie cierpią szczenięta lub psi seniorzy. Jeśli więc Twój pies ma około 10 lat i zauważasz u niego charakterystyczne objawy, nie odrzucaj tej diagnozy.

alergia u psa co musisz o niej wiedzieć

Przyczyną wystąpienia alergii może być dowolny składnik diety, na przykład konkretny rodzaj mięsa. Zdarza się, że organizm źle reaguje na zboża. Reakcja uczuleniowa w przypadku alergii pokarmowej nie zależy od czynników środowiskowych. Pojawia się zawsze po podaniu konkretnego składnika, choć czas reakcji na alergen może być różny.

Oprócz alergii pokarmowej wyróżnia się też środowiskową. Prawdopodobną przyczyną jej występowania jest coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Pies może być uczulony również na pyłki – nadwrażliwość na nie będzie objawiać się wiosną, latem lub jesienią. Jeśli niepokojące objawy pojawiają się zimą, to znak, że alergię mogą powodować roztocza kurzu domowego.

Promocja farmina

Uczulenie u psa jest też charakterystycznym problemem dla kilku ras. Buldogi francuskie i angielskie, owczarki niemieckie, labradory – to właśnie u nich reakcje alergiczne występują bardzo często. Uczulenie może być związane nie tylko z rasą, lecz także dziedziczeniem. Coraz częściej podkreśla się zależność między wystąpieniem alergii pokarmowej a genetyką. Istnieją czynniki, które sprzyjają wystąpieniu uczulenia. Należą do nich pasożyty jelitowe oraz infekcja w przewodzie pokarmowym.

Sprawdź również: Tasiemiec – jak chronić psa przed pasożytami?

Alergia u psa – objawy

Substancje, które wywołują alergię u psa, mogą powodować łagodne i przejściowe reakcje, ale też prowadzić do stanu zagrażającego życiu. Nie lekceważ więc pierwszych symptomów. Kiedy występuje alergia u psa, objawy mogą być różnorodne.

Uczulenie u psa może prowadzić do wystąpienia reakcji takich jak:

  • katar,
  • łzawienie,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • wysypka,
  • biegunka,
  • gorączka.

Reakcja alergiczna może mieć różne nasilenie – od kaszlu i swędzenia aż po niewydolność oddechową, sercową czy nawet zgon (spowodowany wstrząsem anafilaktycznym).

Uczulenie u psa – jakie mogą być tego przyczyny?

Jest kilka rodzajów alergii u psa. Przedstawiamy je wraz z przyczynami.

Alergiczne pchle zapalenie skóry APZS

Najczęściej występujące uczulenie to alergiczne pchle zapalenie skóry. Alergenem jest tu białko występujące w ślinie pcheł. Wbrew pozorom problem z APZS nie dotyczy jedynie zaniedbanych czworonogów, bo wystarczy ugryzienie jednej pchły, by wywołać reakcję uczuleniową. Charakterystyczną cechą tego typu alergii jest jej sezonowość, dlatego w Polsce największą liczbę przypadków występowania APZS odnotowuje się w miesiącach ciepłych od maja do września.

Typowe objawy APZS to swędzenie oraz zaczerwienienia na skórze przekształcające się w plackowate łysienie. Chore zwierzaki są rozdrażnione, osłabione oraz osowiałe. Leczenie w tym przypadku polega na pozbyciu się pcheł poprzez podanie skutecznych produktów. Ważne jest wzmocnienie bariery skórnej poprzez podawanie kwasów omega-3. Znajdziesz je między innymi w oleju z łososia Brit Care, który jest rekomendowany przy alergiach skórnych i wzmacnia odporność.

alergia u psa co musisz wiedzieć

Alergia kontaktowa u psa

To kolejny rodzaj alergii, którego objawy występują w postaci zmian skórnych. Uczulenie tego typu, jak sama nazwa wskazuje, wywołane jest przez kontakt z substancją uczulającą. To może być każda substancja, która dla innych psów jest całkowicie bezpieczna, na przykład szampon. Alergia kontaktowa u psa może wywołać podrażnienie skóry, swędzenie, uporczywe drapanie. Występuje też wysypka, która pojawia się tylko w miejscu kontaktu alergenu ze skórą.

Alergia wziewna u psa

To bodaj najrzadziej występująca alergia u psa. Jednak ze względu na większy dostęp do pomocy weterynaryjnej i rosnącą świadomość opiekunów zwierząt diagnozuje się coraz więcej jej przypadków. Alergia wziewna u psa wywołuje takie objawy jak łzawienie, katar i kaszel, które mogą prowadzić do zapalenia oskrzeli, płuc, a nawet niewydolności oddechowej.

Alergia pokarmowa u psa

Jest najczęściej diagnozowanym rodzajem alergii u psów, a alergenem zazwyczaj jest białko. Nieprawidłowa reakcja organizmu może występować po drobiu czy wołowinie, ale też mleku. Zdarza się, że alergia pokarmowa u psa ma związek z dodatkami stosowanymi w karmach. Reakcje są różne – występuje świąd oraz zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Alergia u psa – co podać?

Kiedy zauważysz, że zwierzę się drapie, trzepie uszami lub nieustannie liże przednie łapy, udaj się do weterynarza, ponieważ może to być alergia u psa. Co podać samemu przed wizytą? Lepiej poczekać do konsultacji ze specjalistą i nie podawać samodzielnie wybranych preparatów.

Diagnoza alergii nie jest łatwa i z pewnością nie skończy się na jednej wizycie. Konieczne będzie wykluczenie innych chorób, na przykład dermatoz. Weterynarz obejrzy zmienione chorobowo miejsca na skórze zwierzęcia i pobierze materiał do wykonania niezbędnych badań. Diagnozę przeprowadza się też w oparciu o badanie krwi oraz śródskórny test uczuleniowy.

W leczeniu alergii u ludzi stosuje się często leki antyhistaminowe. U psów mają one jednak niewielką skuteczność, dlatego są rzadko stosowane. Spośród leków wykazujących działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne stosuje się glikokortykosteroidy. Terapia nimi musi być prowadzona pod okiem weterynarza. Glikokortykosteroidów używa się tylko wtedy, gdy naprawdę zachodzi taka konieczność, ponieważ mają różne skutki uboczne. Mniej niepożądanych rezultatów niesie cyklosporyna, która również wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. W procesie leczenia alergików środowiskowych coraz częściej stosowane są przeciwciała monoklonalne.

Jeśli występuje alergia pokarmowa u psa, konieczna będzie tak zwana dieta eliminacyjna. Na czym ona polega? To restrykcyjny sposób żywienia zwierzęcia, który polega na podawaniu karmy dla psa alergika. To produkt z jednego gatunku mięsa. Monobiałkowy posiłek będzie jedynym elementem diety, dlatego musi być to karma pełnoporcjowa. Nie podawaj psu smakołyków, ponieważ zaburzy to wyniki eksperymentu. Podawanie wybranej karmy powinno trwać przez około 6 tygodni, podczas których trzeba dokładnie obserwować psa. Sprawdzaj, jak wygląda jego sierść, czy wciąż się drapie i jakie ma samopoczucie.

alergia u psa

Alergia u psów – profilaktyka

Tak naprawdę nie da się zupełnie uniknąć wystąpienia reakcji uczuleniowej, jeśli pies jest alergikiem. Kiedy dowiesz się już, na co Twój pies jest uczulony, będzie Ci łatwiej zapobiegać silnym reakcjom.

Jeśli alergia skórna u psa wynika z czynników środowiskowych, zadbaj o unikanie alergenów. W przypadku uczulenia na roztocze kurzu domowego staraj się odkurzać codziennie, regularnie zmieniaj pościel, jeśli śpi na niej zwierzę. Pamiętaj też o czyszczeniu jego legowisk. Jeśli silna reakcja pojawia się ze względu na pyłki, regularnie zmywaj je z sierści psa. Do kąpieli wykorzystaj szampon łagodzący podrażnienia taki jak Botanica Show Line Soothing&Shiny Coat. Warto też zrezygnować ze spacerów tuż po koszeniu trawy – to właśnie wtedy pylenie jest największe.

alergia u psa

U zwierząt, które reagują świądem na nieodpowiednią dietę, ważne jest zastosowanie karmy dla psa alergika. Produkt powinien zawierać jedno źródło białka oraz jedno źródło węglowodanów. Przykładowa karma dla psa alergika to Trovet LRD z jagnięciną i ryżem, która łagodzi świąd skóry.

Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na alergię. Opiekun może jedynie zmniejszać jej objawy, w czym pomoże karma dla psa alergika. W przypadku alergii kontaktowej trzeba unikać kontaktu z alergenem. Podawanie sterydów czasem jest jedyną metodą, jednak należy wziąć pod uwagę, że sterydy nie leczą alergii, a zatrzymują objawy. Ich długotrwałe podawanie z czasem przynosi wiele szkód dla organizmu.

Po zauważeniu pierwszych symptomów udaj się do weterynarza, który postawi diagnozę i zaproponuje leczenie. Alergia jest przewlekła, a o zdrowie cierpiących na nią zwierząt trzeba dbać szczególnie i działać wielokierunkowo. Zajrzyj do kategorii preparaty lecznicze i suplementy w sklepie Apetete, gdzie znajdziesz między innymi produkty wspierające sierść i skórę zwierzęcia.

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Alergia u psa – sprawdź jakie są objawy alergii u psa i jak je leczyć”

  1. Klaus pisze:

    Niestety alergia u psa jest bardzo problematyczna. Ja zaadoptowałem suczkę ze schroniska 5-letnią i ma ona bardzo zaawansowaną alergię. Kupujemy jej specjalistyczne karmy weterynaryjne dla psów z alergią pokarmową. W wyborze pomógł nam bardzo ten poradnik:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły