KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Czy pies w samochodzie musi być zapięty w pasy?

Podczas Świąt Bożego Narodzenia podróżujemy z psem częściej niż w ciągu całego roku. Nawet jeśli  pies nie spędza z nami świąt to musimy go zawieść do hotelu dla zwierząt. Pies w samochodzie powinien być bezpiecznie przypięty pasami, jednak co na temat przewożenia zwierząt mówi kodeks ruchu drogowego, obowiązują w Polsce?

Czy pies w samochodzie musi być zapięty w pasy?

W Polskim prawie jakbyśmy nie szukali, nie znajdziemy wprost informacji dotyczącej przewożenia zwierząt. Dla kodeksu ruchu drogowego pies w samochodzie jest traktowany jak ładunek i musi zostać tak zabezpieczony, aby nie utrudniać kierowania pojazdem.

Dlatego policjant z drogówki może powołać się na artykuł 60 kodeksu drogowego i ukarać nas mandatem do wysokości 200 pln. Oczywiście jeśli uzna, że pies nie jest przewożony w sposób bezpieczny, czyli np: pod nogami, albo nie został zapięty w pasy bezpieczeństwa. Jednym słowem lepiej nie prowokować sytuacji i zapinać psa w pasy.

Poniżej treść tego artykułu:

Art. 60. 1. Zabrania się:

1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim

Smycz do samochodu pozwala zabezpieczyć psa przed przemieszczaniem się po aucie

Czym grozi nieprzypięcie psa do pasów bezpieczeństwa

Jeśli wizja kary w wysokości 200 pln do was nie przemawia to może przekonają was fakty. Zauważmy, że nieprzypięte zwierzę podczas wypadku samochodowego, czy nagłego hamowania staje zagrożeniem dla życia kierowcy. Mały pies leci przez przednią szybę, a duży pies podczas wypadku osiąga masę kilku ton i jest w stanie zmiażdżyć kierowcę! Zauważmy, że podczas hamowania pies 3 kg osiąga wagę 93! Wyobrażacie sobie z jaką siłą uderza w Was ukochany Buldog?

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Dla własnego oraz pupila bezpieczeństwa przygotujmy się lepiej przed planowaną podróżą. Pies w samochodzie powinien być przewożony w sposób bezpieczny. Nie może przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu. Psy duże najczęściej przewozimy w bagażniku. Ważne jest, aby samochód był wyposażony w kratkę, która zabezpiecza przed wpadnięciem do kabiny pojazdu ( w razie wypadku). W bagażniku powinna znaleźć się mata antypoślizgowa, który zapewni psu komfort podczas jazdy. Dodatkową zaletą takiego gadżetu jest fakt, że pozwala w łatwy sposób utrzymać porządek w samochodzie.  Nie ukrywajmy, ale nasze kochane psy gubią dużo sierści a także pozostawiają ślady łapek na siedzeniach i tapicerce. Kto ma psa, doskonale wie, że taka mata do przewożenia zwierząt jest naprawdę przydatnym gadżetem.

Czy pies w samochodzie musi być zapięty w pasy?

Przewóz małych zwierząt jest dużo prostszy. Można umieścić psa w transporterze, albo przypiąć do pasów bezpieczeństwa na przedni, lub tylnym siedzeniu. Małe psy do 10kg mogą podróżować w specjalnej uprzęży. Takie szelki dla psa posiadają zapięcie do pasów bezpieczeństwa. Pasuje on do większości modelów aut.

Ją wpinamy dokładnie tak samo jak pasy bezpieczeństwa. Natomiast psy dużych i średnich ras powinny podróżować w szelkach spacerowych – do których przypinamy smycz samochodową. Taka smycz posiada specjalną sprzączkę do wpięcia w miejsce pasów.
Uwaga: Nie wolno przypinać smyczy do obroży, ponieważ udusimy psa, albo połamiemy mu kark!

O czym należy pamiętać?

Najważniejsza zasada, która powinna przyświecać każdemu kierowcy, nie tylko w święta. To empatia i rozwaga na drodze. Nie szalejmy na ulicy, zwłaszcza jeśli warunki pogodowe na to nie pozwalają. Nigdy nie wsiadajmy do samochodu po %, ani kiedy czujemy się osłabieni. Wówczas spowolniony jest czas naszej reakcji i możemy spowodować wypadek drogowy. Bądźmy szczególnie ostrożni kiedy przewozimy nasze zwierzęta i innych pasażerów.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły