KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Czy mogę zostawić psa w samochodzie?

Podróżując samotnie z psem, bywamy zmuszeni pozostawić pupila samego w samochodzie. Pytanie czy mogę pozostawić psa w samochodzie, jeśli tak to na jakich warunkach, jak zminimalizować ryzyko ewentualnego udaru u psów? W artykule znajdziesz też odpowiedź na pytanie, jak reagować kiedy to Ty widzisz psa zamkniętego w aucie?

Przed podróżą z psem – wszystko dokładnie zaplanuj

Jeśli wybierasz się z psem w podróż musisz się do tego dobrze przygotować. Powinieneś spakować wszystko, co niezbędne (o tym jak się przygotować pisałam TUTAJ)  Przede wszystkim przed planowaną podróżą: zrób zakupy, wyposaż siebie i psa w niezbędne artykuły, a także nie zapomnij o środkach medycznych, czy apteczce. Zatankuj samochód do pełna i sprawdź jego stan. Ponadto zabierając pupila na wakacje musisz uwzględnić liczbę postojów oraz wybrać miejsce noclegu, które będzie akceptowało psy. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci naprawdę dobrze wypocząć!

Miejsca przyjazne psom bog apetete

Podróżując z psem czasem trzeba modyfikować plany i wybierać miejsca na obiad przyjazne zwierzętom

Czy muszę zostawiać psa samego w samochodzie?

Jeśli podróżujesz z psem i boisz się zostawić go samego w samochodzie, lepszym rozwiązaniem jest zabranie pupila ze sobą. Na szczęście, coraz więcej powstaje miejsc przyjaznych psom! Między innymi możemy wejść z psem do restauracji/knajpki na obiad, zwłaszcza, jeśli takowa posiada ogródek. Możemy z psem nawet zrobić zakupy. Sieć popularnych sklepów z zielonym zwierzątkiem w logo – daje takie przyzwolenie. Razem możecie nawet odwiedzać muzeum np: Muzeum Neonów w Warszawie, czy Zamek w Czorsztynie:), a nawet zrobić zakupy budowlane. Większość stacji benzynowych również nie ma nic przeciwko obecności psów. Ponadto na stacjach jest pozostawiana miska z wodą, by w każdej chwili Twojej kudłaty podróżnik mógł uzupełnić płyny. Mimo wszystko, bywają sytuacje pod bramkowe, kiedy w pobliżu nie ma żadnego miejsca przyjaznego psom, a my musimy wejść do sklepu czy apteki, co wtedy zrobić z psem?

Wskazówki, jeśli musisz zostawić psa bez opieki w samochodzie

Jeśli znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia i będziesz zmuszony pozostawić psa bez opieki, oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać:

 • Gdy temperatura jest zbyt wysoka lub niska, nie pozostawiaj psa bez nadzoru – nigdy.
 • Weź pod uwagę wiek Twojego psa,  jego zdrowie, a także rasę – psy o krótkich pyskach ( mopsy, pekińczyki, yorki, buldogi, boksery) mają utrudnione oddychanie przez co są dużo bardziej podatne na udar – jeśli masz takiego psa – zabierz go ze sobą!
 • Wybieraj parkingi w zacienionym miejscu.
 • Użyj ekranu, aby zablokować jak najwięcej słońca przed wejściem do samochodu.
 • Otwórz okna!
 • Zostaw miskę z wodą, aby pies mógł się schłodzić!
 • Nie zostawiaj psa na dłużej jak 10 minut i jeśli to możliwe obserwuj swojego zwierzaka ze sklepu.
 • Nie przywiązujmy psa do pasów, ani do siedzenia.
 • Najlepiej to poprośmy kogoś, aby został z naszym psem.
 • Jeśli nie mamy możliwości zaparkowania w zaciemnionym miejscu, a jest naprawdę ciepło – zabierzmy psa ze sobą! Niektóre miejsca pozwalają na krótką wizytę psa.
pies w samochodzie blog

Podróżowanie z psem może być przyjemne

Czy legalne jest pozostawienie psa w samochodzie?

 Obecnie pozostawianie psów, kotów i innych zwierząt w nagrzanym samochodzie jest karalne. Nieodpowiedzialny właściciel pupila może zostać oskarżony dotkliwą karą za znęcenie się nad zwierzętami – praw. ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Co więcej,  obecne przepisy krajowe dają możliwość ratowania psa pozostawionego w aucie. W praktyce oznacza to, że obywatele którzy chcą uratować pozostawionego psa w samochodzie otrzymują ochronę przed odpowiedzialnością cywilną i nie mogą być pozwani za szkody wyrządzone w samochodzie! Jednym słowem mogą wyrwać klamkę, stłuc szybę w aucie byleby tylko dostać się do poszkodowanego psa.

jak czuje się pies w samochodzie apetete blog

Wybicie szyby w samochodzie w celu uratowania psa jest stanem wyższej konieczności wobec tego osoba ratująca nie może być oskarżana za zniszczenie mienia

Co zrobić, kiedy to my zobaczymy psa w samochodzie?

Jeśli w upalny dzień widzisz zamkniętego psa w samochodzie – nie bądź obojętny, ale nie wybijaj od razu szyby bo masz takie prawo. Bez przesady, najpierw sprawdź czy sytuacja jest rzeczywiście niebezpieczna. Zapukaj w szybę i oceń zachowanie psa – czy jest przytomny, czy reaguje na głos. Rozejrzyj się po okolicy w poszukiwaniu właściciela pozostawionego auta. Jeśli pies jest przytomny a Ty obawiasz się o konsekwencję pozostawienia bez opieki. Poczekaj 5 minut przy samochodzie i sprawdź czy jego właściciel wraca. Jeśli rzecz dzieje się na parkingu w hipermarkecie poprośmy kogoś by pobiegł do recepcji i poprosił o powrót właściciela. My w tym czasie jeśli sytuacja tego wymaga możemy zadzwonić na policję, czy straż miejską. Jednak nie reagujmy zbyt pochopnie, czasem ktoś zostawi psa na 2 minuty i po chwili wraca.

labrador stoi przed samochodem

Nigdy nie zostawiaj psa na słońcu, jeśli musisz zostawić psa samego – postaraj się szybko załatwić swoją sprawę by nie narażać psa na stres

Co zrobić jeśli pies zamknięty w samochodzie nie rusza się lub jest wyraźnie wyczerpany

Zadzwoń na straż miejską i pomyśl jak wydostać psa z samochodu. Sprawdź w pierwszej kolejności czy drzwi do samochodu są otwarte. Jeśli nie masz innej opcji – możesz wybić szybę w samochodzie. Wybieraj tę która znajduje się najdalej od leżącego psa. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu. Po wydostaniu psa z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i zawieźć do weterynarza.

 • Przenieś psa w bezpieczne zacienione miejsce, z dala od gapiów!
 • Zrób okłady z wilgotnych ręczników i schładzaj łapy, kark, podbrzusze (nie lodowatymi ręcznikami) i nie polewaj psa zimną wodą bo może doznać szoku termicznego!
 • Daj mu chłodną wodę do picia, ale podawaj ją powoli.
 • Kontynuuj schładzanie do momentu wyrównania się oddechu u psa.
 • Zabierz psa do weterynarza.

 

Czy w porządku jest zostawić psa w samochodzie?

To wszystko zależy od sytuacji, jeśli nie mamy wyjścia to pozostawienie psa na około  5 minut nikomu nie zaszkodzi. Starajmy się unikać takich sytuacji, zwłaszcza latem czy zimą. Dla psa jest to niepotrzebny stres bo ludzie mogą drażnić zwierzę pozostawione w aucie, a także nie raz spotykamy się z przypadkami kradzieży psa z samochodu. Ponadto dla zdrowia i życia psa lepiej tego nie robić. Zauważmy, że pies wyjściową temperaturę ma wyższą od naszej – 38,6 stopni. Stres dodatkowo podwyższa ją. Dodatkowo psy pocą się tylko przez opuszki i przez zianie więc zdolności cyrkulacji powietrza mają dużo gorsze od naszych! Jeśli temperatura ciała psa jest taka sama jak otoczenia może dojść do udaru.

Udar cieplny psa beagel apetete

Im cieplej jest w samochodzie, tym trudniej jest oddychać Twojemu psu. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza pies nie jest w stanie się ochłodzić, co powoduje udar cieplny.

Pies w podróży

Każdego lata ginie setki psów zamkniętych w samochodzie, dlatego nie zostawiaj psa samego na parkingu.

O czym należy pamiętać?

W czasie gdy na dworze panuje temperatura powyżej 20 stopni nie zostawiaj psa samego w samochodzie! Czy wiesz, że pozostawienie otwartych okien czasem nie wystarczy!  Co roku, wiele psów umiera od pozostawienia ich w pojazdach w takich okolicznościach.

[envira-gallery id=”13622″]

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły