KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Olbrzymie rasy psów – Dog Niemiecki

Dog niemiecki przyciąga uwagę swoim rozmiarem. Ten ogromny zwierzak ma w sobie duże pokłady miłości dla opiekunów. Dowiedz się więcej o charakterze i wychowaniu doga niemieckiego.

Niemiecki dog to rasa zaliczana do największych psów na świecie. Poza tym, że jest duży, ma jeszcze wiele innych cech, o których przyszły opiekun powinien wiedzieć. Zwierzak wzbudza respekt swoim rozmiarem, ale niech nie zmyli Cię jego sylwetka. Te potężne psy są niezwykle miłe i wesołe, a odpowiednia socjalizacja sprawi, że będą doskonale dogadywać się z domownikami. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chcesz, by w Twoim domu zamieszkał dog niemiecki? Dla kogo jest to odpowiedni psiak, jak go karmić i jaki ma charakter – podpowiadamy.

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Dog niemiecki – opis rasy

Zwierzak był pierwotnie hodowany do polowania na dziki, jednak dziś nie sprawdziłby się w tej roli. Okrutność niezbędna do wyśledzenia tak dużego, przebiegłego zwierzęcia, jakim jest dzik, została w tym psie maksymalnie złagodzona przez selektywne hodowle. Dziś psa rasy dog niemiecki można określić delikatną duszą, która dobrze dogaduje się z innymi psami, zwierzętami i ludźmi. Jednak jego rozmiar i moc odstraszają! Jeśli ktoś nie zna się na rasie, raczej nie podejdzie do domu, w którym urzęduje tak duży pies.

Przodkami dogów niemieckich były prawdopodobnie psy gończe, które zabierano na polowania, lub bullenbeissery polujące na byki i niedźwiedzie. Dogi niemieckie były krzyżowane z chartami, co zapewniło im współczesny, elegancki wygląd.

Przez wiele lat twierdzono, że za rasę odpowiadają Duńczycy. To jednak niemieccy kynolodzy są odpowiedzialni za współczesny wygląd zwierzęcia. Pierwszy wzorzec powstał w 1880 roku, natomiast oficjalną nazwę nadano w 1888. Historia rasy w Polsce zaczyna się w XIX wieku, a obecnie istnieje u nas wiele hodowli tego zwierzęcia.

Przeczytaj także: Najszybszy pies na świecie? Sprawdź ranking!

Dziś psa rasy dog niemiecki można określić delikatną duszą, która dobrze dogaduje się z innymi psami, zwierzętami i ludźmi.

Jak wygląda dog niemiecki?

Wiesz już, jaka jest historia ogromnego zwierzęcia. Czas dowiedzieć się, jak wygląda dog niemiecki.

Samce są nieco większe – dorosły osobnik może mieć nawet 90 cm wzrostu w kłębie. Samica natomiast osiąga maksymalnie 84 cm. Samice są lżejsze.

Szata dorosłego doga jest prosta i krótka, a poza tym gęsta. Przylega do ciała i połyskuje. Dog arlekin jest biały, a na jego jasnych włosach widoczne są równomiernie rozłożone lakowo-czarne plamy. Wyróżnia się też maść żółtą oraz żółtą pręgowaną, w przypadku której wymagana jest czarna maska. Występuje też czarny, płaszczowy dog niemiecki. Biały jest u niego ogon, ale też kufa, szyja, kończyny i brzuch, natomiast czarny kolor niczym płaszcz okrywa tułów. Istnieją też zupełnie czarne psy.

Tułów zwierzęcia wyróżnia się długą szyją. Grzbiet jest krótki, nieznacznie opada ku tyłowi, natomiast ogon jest wysoko osadzony. Oczy są owalne, średniej wielkości, a uszy wysoko osadzone i z natury wiszące. Co można jeszcze o nim powiedzieć? Dog jest elegancki i łagodny. Ma atletyczne, muskularne ciało. Jego głowa jest masywna, długa i wąska.

Niezależnie od wielkości dog niemiecki jest słodkim, serdecznym towarzyszem.

Dogi niemieckie – charakter

Zwierzak ma cudowny charakter, uwielbia się bawić, doskonale poddaje się szkoleniu, a do tego jest łagodny jak Scooby Doo. Ta popularna postać z komiksów oraz bajek dla dzieci i młodzieży jest przedstawicielem doga niemieckiego!

Zwierzę w stosunku do obcych jest ostrożne, natomiast po poznaniu go bliżej okazuje się, że to miły, łagodny i czuły psiak. Jest niezwykle oddany opiekunowi, często nie odstępuje go nawet na krok. Ryzyko ucieczek jest więc zmniejszone. Problem może się jednak pojawić, jeśli chcesz, by zwierzak zostawał sam w domu na długo. Za samotnością nie przepada żaden dog niemiecki. Wychowanie tego zwierzęcia powinno uwzględniać przyzwyczajanie go do bycia samemu w domu. Już szczenię należy tego uczyć. W innym przypadku zwierzę może niszczyć przedmioty pozostawione samo na kilka godzin.

Chętny do zabaw i treningów – właśnie taki jest dog niemiecki. Wychowanie inteligentnego psiaka i uczenie go nowych sztuczek wymaga od Ciebie zarówno stanowczości, jak i łagodności. Nie należy krzyczeć na zwierzę, jeśli coś mu nie wychodzi. Łagodne podejście jest kluczem do sukcesu w treningu z dogiem niemieckim.

Zastanawiasz się, czy w Twoim domu może zamieszkać dog niemiecki? Dla kogo jest to odpowiedni pies? Może sprawdzić się nawet jako pierwszy psiak w Twoim życiu, jednak pewna wiedza na temat rasy i cierpliwość będą konieczne. Dogi dogadują się z innymi czworonogami – zarówno psami, jak i kotami. Konieczna jest jednak odpowiednia socjalizacja. Lubią towarzystwo dzieci, jednak nie powinny zostawać z maluchami same ze względu na swoje rozmiary.

Dog arlekin czy czarny może żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu.

Czy dog niemiecki w bloku to dobry pomysł? Jeśli stać Cię na wyżywienie psiego olbrzyma i nie będzie Ci przeszkadzał rozłożony na środku pokoju, dlaczego nie? Zwierzak nie potrzebuje wielkiej przestrzeni i chętnie zajmuje kanapę. Istnieją jednak pewne problemy, które mogą pojawić się, gdy zwierzę zacznie mieć problemy ze stawami. Jeśli mieszkasz na jednym z ostatnich pięter w budynku bez windy, przemyśl czy zwierzakowi będzie w takim miejscu dobrze. Jest ciężki, a w pewnym momencie może potrzebować Twojej pomocy. Dog niemiecki w bloku – tak, ale raczej na niższych piętrach.

Trzeba zauważyć, że u doga niemieckiego starość przychodzi bardzo szybko. Psy dożywają tylko 10 lat, a zazwyczaj sześcioletni zwierzak tej rasy jest już seniorem. Najlepiej więc, jeśli blok ma windę. Noszenie zwierzęcia, które waży nawet 80 kg, to zadanie, z którym poradzi sobie niewiele osób. Co jeszcze jest ważne? Jego długi ogon może przewrócić wiele rzeczy, szczególnie jeśli mieszka w małej przestrzeni. Mając doga niemieckiego w małym mieszkaniu, trzeba pochować wszystko z półek i regałów, by nie zostało potłuczone podczas zwykłego przywitania po powrocie do domu.

Jeśli planujesz, że w Twoim domu zamieszka dog niemiecki, cena z pewnością Cię interesuje. Koszt jest zależny od różnych czynników, ale musisz przygotować się na wydatek rzędu 2500 zł.

Przeczytaj także: Dysplazja biodrowa u psów – co musisz wiedzieć o tym częstym schorzeniu?

Dogi niemieckie były krzyżowane z chartami, co zapewniło im współczesny, elegancki wygląd.

Dog niemiecki – jak o niego dbać?

Wiesz już więcej na temat charakteru doga niemieckiego. Czas dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o tego dużego czworonoga.

Dog niemiecki – żywienie

Nakarmienie takiego olbrzyma nie jest łatwym zadaniem. Dieta jest ważna dla szybko rozwijającego się szczeniaka rasy olbrzymiej bardziej niż dla większości ras. Szczeniak doga niemieckiego nie powinien jeść zwykłej karmy dla szczeniąt, ponieważ jest dla niego zbyt bogata w wapń! Potrzebuje on produktu dla dużych ras – dobrze sprawdzi się Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice.

Z jaką częstotliwością powinien być karmiony dog niemiecki? Żywienie do czwartego miesiąca życia powinno odbywać się trzy razy dziennie. Po tym okresie możesz podawać dwa posiłki dziennie, ale trzeba przestrzegać przerw między spacerem a posiłkiem. Co to oznacza? Pies nigdy nie powinien jeść jednego posiłku dziennie, ani nie może dostawać jedzenia bezpośrednio po i przed spacerem ze względu na ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.

Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice

Pielęgnacja – dog niemiecki

Niezależnie od tego, na jakie umaszczenie zwierzaka się zdecydujesz, pielęgnacja sierści nie będzie skomplikowana. Ważne jest czesanie raz w tygodniu. W okresie linienia możesz zwiększyć częstotliwość – w tym czasie sporo włosów traci niemal każdy pies, również dog niemiecki. Biały brzuch u doga płaszczowego sprawia, że możesz wszędzie zauważać sierść. Warto więc mieć pod ręką rolkę do ubrań, by pozbyć się włosów z ulubionej marynarki przed wyjściem z domu. Przeprowadzaj też regularnie kontrolę uszu psa, by w razie potrzeby delikatnie usunąć ewentualne zabrudzenia.

Zdrowie – dogi niemieckie

Niestety niemieckie dogi nie należą do zwierząt długo żyjących. Dożywają najczęściej około 8–10 lat. Ciało psa nie jest odporne na skrajne temperatury, dlatego w upalne i mroźne dni trzeba uważać na spacerach. Zwierzętom grozi dysplazja stawów biodrowych, która dotyka wiele dużych ras. Częstym problemem są też schorzenia układu kostnego, do których doprowadza dorastanie w szybkim tempie.

Za samotnością nie przepada żaden dog niemiecki.

Niezależnie od wielkości dog niemiecki jest słodkim, serdecznym towarzyszem. Uwielbia się bawić i jest łagodny dla dzieci. Ma usposobienie pokojowe, choć nie stracił odwagi, która pomogła mu upolować dzika. Nie zawahałby się bronić swojej rodziny. Potrzebuje odpowiedniego wychowania, żeby zostawać samodzielnie w domu bez uciążliwych dla opiekunów pomysłów, na przykład na zniszczenie kanapy. Dog arlekin czy czarny może żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Blok powinien mieć jednak windę. Chcesz, by w Twoim domu zamieszkał dog niemiecki? Cena za zwierzaka jest dość wysoka, ale nie szukaj oszczędności, bo w ten sposób łatwo trafić na pseudohodowlę. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz mnóstwo produktów przydatnych dla dogów niemieckich.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły