KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czyszczenie uszu kota krok po kroku

Koty uważa się za jedne z najczystszych zwierząt domowych. Każdego dnia poświęcają nawet trzy godziny na wylizywanie i dokładną pielęgnację futra. Na ich ciele są jednak przestrzenie, których umycie bywa dla kotów problematyczne – należą do nich przede wszystkim uszy. Jak czyścić uszy kotu i kiedy konieczna jest pomoc lekarza weterynarii? Sprawdź, jak przebiega czyszczenie uszu kota krok po kroku. 

Czyszczenie uszu kota – konieczność czy niepotrzebna fanaberia?

Słuch i wzrok to najważniejsze zmysły u Twojego kociego przyjaciela. Podobnie jak u ludzi, narzędziem słuchu u domowych mruczków są uszy, jednak ich budowa różni się od anatomii ludzkiego ucha. Z tego powodu jakiekolwiek zabiegi pielęgnacyjne u kociaków powinny być przeprowadzane z ogromną ostrożnością i precyzją. Warto też przy tym znać kilka podstawowych faktów na temat tych fascynujących i doskonale przystosowanych do radzenia sobie w różnych warunkach kocich radarów, jakimi są owe niepozorne uszy.

Zachwycające bywają ruchy kocich uszu – małżowiny uszne u kotów potrafią niezależnie od siebie obracać się o niemal 300 stopni. W ten sposób kot wychwytuje dźwięki nawet przy znacznym dystansie. Potrafi rozróżnić, czy odgłosy, które do niego docierają, to zagrożenie, czy też sygnał, który można zignorować. Co jeszcze warto jeszcze wiedzieć o kocich uszach?

kocie ucho

Kocie ucho to doskonały wynalazek. Czułość kociego ucha, która wynosi ok. 60–100 Khz, jest dwa razy wyższa niż czułość ucha psa i pięć razy przewyższa czułość ucha ludzkiego. Badacze, którzy analizowali fenomen kociego słuchu, wskazali, że kot potrafi w czasie krótszym niż jedna sekunda namierzyć obiekt, który znajduje się do 1 metra od kota. Zwykle koty dbają o higienę swoich uszu i futra samodzielnie. Bywają jednak sytuacje, gdy nieodzowna jest pomoc człowieka. Kiedy potrzebne jest czyszczenie uszu kota?

Czyszczenie uszu kota – co musisz wiedzieć?

W dzisiejszych czasach nasi mruczący domownicy rzadko zdobywają pożywienie poprzez polowanie na myszy i inne żywe stworzenia. Podczas gdy w domu czeka na nie pełna miska smacznego jedzenia, ich ciało nadal charakteryzuje wiele elementów, które przypominają o drapieżnych przodkach. Są to skierowane na wprost oczy, które pozwalają na trójwymiarowe widzenie i precyzyjne szacowanie odległości. Odblaskowa warstwa w oku pozwala im widzieć doskonale w nocy nawet przy znikomej ilości światła.

jak czyścić uszy kotu

A jak zachowują się kocie uszy? Każdy właściciel kociego towarzysza z pewnością zauważył, jak reagują koty, gdy w ich pobliżu dzieje się coś niespodziewanego. Kot porusza swoimi uszami w zależności od sytuacji. Może je ustawić na baczność, gdy czegoś nasłuchuje. Czasem kot próbuje położyć uszy na płasko, gdy jest wystraszony lub gotowy do ataku. Doskonały koci słuch jest szczególnie wrażliwy na wysokie częstotliwości, takie jak odgłosy wydawane przez gryzonie.

Jak działa ucho kota?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi, jak wyczyścić kotu uszy, dobrze jest poznać ich budowę. Uszy u kotów domowych są stosunkowo duże, w porównaniu do powierzchni głowy i reszty ciała. W małżowinie znajduje się ponad 30 mięśni, które gwarantują zwierzęciu wygodne poruszanie nimi w różnych kierunkach. Uszy domowych mruczków składają się z ucha zewnętrznego, środkowego oraz wewnętrznego, a na ich małżowinie można dostrzec charakterystyczne kieszonki skórne. Dzięki nim zwierzak może z łatwością podkulać uszy. Pomagają także w selekcji dźwięków, które wpadają do kociego ucha z różnych stron.

Kocie ucho pracuje najlepiej, gdy czworonóg zamiera w bezruchu. To typowe zachowanie kotów podczas zabaw, polowania i czajenia się na interesującą zdobycz. Twój kot niemal sztywnieje, przygotowuje wszystkie mięśnie i energicznym ruchem skacze lub biegnie w określonym kierunku.

jak działa kocie ucho

Jak działa kocie ucho? Wybrany dźwięk, który trafia do ucha zwierzęcia, przenoszony jest na błonę bębenkową, a tam zostaje wzmocniony przez kosteczki słuchowe w uchu środkowym, W dalszej kolejności dociera do struktury zwanej ślimakiem, wypełnionej płynem, który dodatkowo wpływa na równowagę kota. Następnie komórki orzęsione odbierają dźwięki, które dotarły do ślimaka w formie drgań i w ten sposób nasz miauczący domownik perfekcyjnie słyszy.

Jak przygotować się do czyszczenia uszu kota?

Czas na najważniejsze pytanie – jak czyścić uszy kotu? Nadrzędną zasadą przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów u kota w obrębie uszu jest fakt, że kocich uszu nie czyścimy profilaktycznie! Takie działanie może zdecydowanie przynieść więcej szkody niż pożytku, stać się przyczyną niespodziewanych kocich dolegliwości. Mycie i czyszczenie kocich oczu zaleca się wyłącznie wtedy, gdy są ku temu wskazania medyczne lub gdy takie postępowanie zlecił lekarz specjalista.

Z czym wiąże się nadmierne i zbyt częste czyszczenie kociej małżowiny? Nadużywanie środków czyszczących kocie uszy prowadzi nierzadko do nadprodukcji i zwiększania intensywności wydzielania woskowiny. Kot może zacząć odczuwać świąd lub pieczenie. Niewprawny w zabiegach właściciel, zwłaszcza gdy kot nie godzi się na nie i próbuje uciec, może przez pomyłkę uszkodzić delikatną skórę w okolicy uszu.

jak przygotować się do czyszczenia uszu kota

Kiedy powinniśmy zwiększyć swoją czujność? Uwagę troskliwego właściciela powinny zwrócić przede wszystkim wcześniej nieobecne zabrudzenia. Niepokoić powinno także nadmierne wydrapywanie się kota, które prowadzi nawet do powstawania mikrourazów, ran i gołych powierzchni na skórze. Tym, co powinno zainteresować opiekuna, są zaczerwienienia, nieprzyjemny zapach oraz nadmiar wydzieliny. Kocie uszy warto oglądać każdego dnia, by na czas zauważyć nietypowe zmiany. Gorące uszy u kota mogą wskazywać gorączkę – wówczas konieczna bywa wizyta u specjalisty.

Jak czyścić uszy kotu?

Mało który kot lubi zabiegi pielęgnacyjne. W opiece nad puchatym mruczkiem nie sprawdzi się też sposób, z którego korzystają rodzice niemowląt, by zabiegi higieniczne lub obcinanie paznokci praktykować podczas snu. Koci sen jest tak delikatny, że nie ma możliwości oszukać zwierzęcia i uśpić jego czujność. Nierzadko właściciele proszą przez to o pomoc weterynarza. Ogromna wiedza i praktyka pozwalają lekarzom szybko skrócić pazury lub zakropić chore oczy.

Jeżeli jednak nie masz możliwości skorzystania z pomocy fachowca, dowiedz się jak wyczyścić kotu uszy samodzielnie. Zanim przystąpisz do oswajania kociego drapieżcy, przygotuj niezbędne akcesoria i ubierz wygodne ubranie. Wiele zależy od wcześniejszego zachowania twojego podopiecznego. Jeśli Twój mruczek jedynie z niechęcią zerka na Ciebie, gdy zaczynasz czyszczenie uszu, jesteś szczęściarzem. Gdy kot drapie i próbuje gryźć, warto zainwestować w grubsze spodnie, ułożyć na kolanach dodatkowy ręcznik lub zawinąć delikatnie łapy kota w kawałek materiału, by nie zostać dotkliwie podrapanym. Niektórzy stosują także specjalne rękawice, by ich dłonie były w pełni bezpieczne.

uszy kota czyszczenie

Gdy Twój kot potrzebuje regularnego czyszczenia uszu, może się to wiązać z występowaniem stanu zapalnego lub pojawieniem się pewnych objawów choroby. Gdy powierzchnia skóry kota jest podrażniona i tkliwa, mycie jej może być dodatkowo utrudnione. Dobrze jest o tym pamiętać, by nie serwować kotu dodatkowej porcji stresu i bólu. Wygodnym rozwiązaniem jest wtedy wykorzystanie delikatnych wacików, kompresów, niezbędne mogą być specjalistyczne preparaty do czyszczenia uszu kota.

Jak zapewnić kotu komfort podczas czyszczenia uszu?

Kiedy już jesteś przygotowany do zabiegów pielęgnacyjnych kocich uszu, zadbaj o jak najwyższy komfort zwierzęcia. Być może Twój podopieczny z czasem przywyknie do czyszczenia uszu i będzie wydawał się być zrelaksowany. Do tego czasu zatroszcz się o to, aby w domu panował spokój, a przestrzeń była ograniczona i dawała kotu namiastkę większego spokoju. Mycie kocich uszu możesz zrobić w dowolnym miejscu w domu, przy niezbyt intensywnym świetle, pomocne może być wyłączenie radia i ograniczenie liczby domowników, którzy znajdują się w tym samym pomieszczeniu, by nie rozpraszać kota.

komfortowe czyszczenie uszu kota

Jak umyć kocie uszy? Bawełniane patyczki do uszu mogą skaleczyć wnętrze uszu i spowodować ubijanie woskowiny wraz z brudem i bakteriami. Jeśli woskowina zostanie przez przypadek wepchnięta do wnętrza ucha kota i wyschnie jako skrzep na bębenku, może to prowadzić do stanów zapalnych i wpływać na gorsze słyszenie. Z tego powodu najbezpieczniejszą metodą jest wykorzystanie delikatnej bawełnianej chusteczki lub wacika i lekkie pocieranie powierzchni małżowiny, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Czym wyczyścić kotu uszy?

Czym wyczyścić uszy kotu?

Zastanawiasz się, jak w domowych warunkach i czym wyczyścić kotu uszy? W gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia uszu kota. W połączeniu ze ściereczką lub chusteczkami stanowią doskonałe narzędzie do walki z brudem, nadmiarem wydzieliny i bakteriami. Jak wybrać najlepsze?

Twoja decyzja powinna być podyktowana jak zawsze dobrem zwierzęcia. Wybierz takie środki, które nie działają zbyt agresywnie, są pozbawione sztucznych dodatków i szkodliwych konserwantów lub dodatków zapachowych. Jednocześnie warto zainwestować w preparaty do czyszczenia uszu kota o sprawdzonym składzie i skutecznym działaniu. To ważne, aby nie pocierać zbyt intensywnie małżowiny, gdy dany płyn lub olejek nie spełniają swojej zamierzonej funkcji.

czym wyczyścić kotu uszy

Przed czyszczeniem możesz dać kotu kilka ulubionych smakołyków i nagrodzić nimi zwierzę po zakończeniu higieny uszu. Kot może siedzieć na Twoich kolanach lub u innego z domowników. By łatwiej było dotrzeć we wszystkie zakamarki małżowiny, możesz uchwycić jedną dłonią koniuszek kociego ucha i odchylać go w różnych kierunkach. Zmieniaj chusteczki lub waciki tak często, jak to konieczne, aż ich powierzchnia będzie zupełnie czysta. Jeśli Twój zwierzak jest wyjątkowo niezadowolony z mycia uszu, zacznij od krótszych zabiegów. Za pierwszym razem czyszczenie może się nie udać lub zdołasz dotrzeć tylko do jednego ucha. Nie przejmuj się! Z czasem na pewno nabierzesz wprawy i znajdziesz skuteczny sposób, by Twój czworonóg był bardziej chętny do współpracy.

Czyszczenie uszu u kota – zabieg, który wykonasz z łatwością

Pielęgnacja kocich uszu nie musi być problematyczna. Jeżeli Twój kot mieszka z Wami niemal od urodzenia, sprawdzonym sposobem jest poddawanie go określonym zabiegom już od maleńkości. Oswajaj go też z wizytami u weterynarza czy koniecznością obcięcia ostrych pazurów. Dzięki temu nie będzie się obawiać nowości. Zdarzają się nawet koty, które mruczą na stole zabiegowym u specjalisty i z przyjemnością ocierają się o jego dłonie!

Zanim zdecydujesz się na konkretnego miauczącego osobnika wiedz, że istnieją rasy kotów i psów, które ze względu na specyficzną budowę uszu są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje i choroby narządu słuchu. Do tej grupy należą rasy o zwisających uszach, np. psy bassety oraz koty szkockie zwisłouche. U tych ras predyspozycje do rozwijania się chorób uszu powinny uczulić właścicieli i zmusić do częstszych kontroli. Najpopularniejsze dachowce lub rasy o uszach stojących są mniej kłopotliwe. Jednak wszystkie zwierzaki powinny być cyklicznie obserwowane i badane pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych.

Czyszczenie uszu u kota to zabieg dodatkowy, wskazany wyłącznie w określonych sytuacjach. Zwykle zleca go lekarz weterynarii po uprzedniej wizycie. Często zabieg łączy się z profilaktyką po zakończonym leczeniu, by uniknąć nawrotu choroby. Do higieny uszu u kota nie można wykorzystywać mydła lub silnie działających preparatów. W ich składzie znajdują się potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne, wywołujące podrażnienia lub alergie. Nie nadają się do tego nawilżane chusteczki dla niemowląt, płyny do demakijażu lub inne ludzkie specyfiki.

Jeżeli Twój koci przyjaciel potrzebuje dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, przed przystąpieniem do czyszczenia uszu skonsultuj swoje działania z lekarzem weterynarii. Gdy w uszach pojawiła się nietypowa wydzielina lub uszy wyglądają na chore, konieczna jest wizyta u specjalisty. Postaraj się przed nią nie usuwać brudu i wydzieliny na własną rękę, by weterynarz miał pełen obraz sytuacji i mógł skutecznie leczyć Twojego mruczka. By zadbać o uszy kociaka w bezpieczny sposób, skorzystaj z bogatej oferty naszego sklepu Apetete i wybierz produkty, które pomogą Ci zająć się kotem najlepiej, jak potrafisz!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły