KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Demencja u psa – objawy i leczenie

Starzenie się organizmu zwierzęcia jest nieuniknione. Niestety może wystąpić demencja u psa, która wiąże się ze zmianą jego zachowania. Poznaj objawy tego schorzenia i dowiedz się, jak mu zapobiegać.

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

 

Kiedy planujesz przyjąć pod swój dach zwierzaka, musisz mieć świadomość, że będziesz obserwować u niego procesy starzenia. Stan psa na starość jest zależny od wielu czynników, między innymi od rasy. Małe zwierzaki starzeją się później, bo też później dojrzewają. Kiedy jednak Twojemu czworonożnemu przyjacielowi wybije 8 ludzkich lat, zacznij baczniej mu się przyglądać. Bo choć chcesz wierzyć, że ukochany pupil będzie zawsze taki sam, to tak samo jak ludzie, psy się starzeją. Wraz ze starością pojawiają się też choroby typowe dla tego okresu życia. Podpowiadamy, czym jest demencja starcza u psa. Jak leczyć to schorzenie i czy da się opóźnić jego wystąpienie?

demencja u psa 4

Demencja u psa – przyczyny

Wszystkie psy starzeją się w indywidualnym tempie zależnym nie tylko od rasy czy predyspozycji genetycznych, lecz także od trybu życia. Najkrócej żyjące są rasy duże i olbrzymie, które w wiek starości wchodzą bardzo wcześnie – mają wtedy 5 lat. Natomiast wyjątkowo dużo sędziwych rekordzistów można znaleźć wśród psów ras miniaturowych, na przykład yorkshire terier, pomeranian, chihuahua czy shiz tzu – żyją one przeciętnie do 16 lat. Do psów długowiecznych należą także przedstawiciele ras pierwotnych, na przykład australijski pies pasterski zwykle towarzyszy swoim opiekunom przez 15 lat.

Sprawdź także: Czy pies zapomina bicie? Spojrzenie na przeszłość czworonoga

Ogólnie zakłada się, że ostatnia ćwiartka przewidywanej długości życia psa jest okresem starości. Psiego staruszka nazywamy seniorem lub bardziej fachowo: psem geriatrycznym. I to po wejściu w ten okres u psa może rozwinąć się choroba układu nerwowego zwana psim Alzheimerem.

Skąd się bierze Alzheimer u psa? Psim Alzheimerem czy psią demencją nazywany jest zespół zaburzeń poznawczych, czyli CDS (Cognitive Disorder Syndrome). Tak samo jak u ludzi, za przyczynę tej choroby uważa się degeneratywne zmiany w mózgu. Źródła tej degeneracji naukowcy upatrują w odkładaniu się złogów beta amyloidu w tkance mózgu oraz zwyrodnieniu neurofibrylarnym, co z kolei prowadzi do zaniku neuronów. Zespół zaburzeń poznawczych u psów swoim mechanizmem bardzo przypomina ludzką demencję starczą, dlatego często jest do niego porównywany.

demencja u psa 5

Demencja u psa – objawy

Kiedy zwierzę zaczyna się starzeć, musisz zacząć bacznie obserwować wszystkie jego dziwne zachowania. Demencja starcza u psa, może objawiać się na różne sposoby. Do symptomów zalicza się:

  • Ogólna dezorientacja psa – zwierzę nie rozpoznaje znanych mu miejsc,
  • Zaburzenia snu – zwierzak budzi się w nocy i drepcze po domu,
  • Utratę czystości – dobrze wyszkolony pies nagle załatwia się w domu jak mały szczeniak,
  • Czasami pojawiają się też zmiany charakteru – pies może być bardziej drażliwy, nie dawać się pogłaskać lub nawet staje się spontanicznie agresywny,
  • Niektóre znowu potrafią nagle godzinami snuć się po mieszkaniu, piszcząc, wyjąc i szczekając bez powodu,
  • Może się też zdarzyć, że pupil z odważnego czworonoga zmieni się w lękliwego pieska.

Pamiętaj jednak, że zwykła ospałość czy zmiana charakteru niekoniecznie musi być związana z demencją – psy również zapadają na depresję i inne choroby psychiczne często utożsamiane tylko z ludźmi. Zmiany w zachowaniu powinny więc zawsze być sygnałem, że warto udać się do weterynarza.

demencja u psa 3

Demencja u psa. Jak leczyć pupila?

Wiesz już, jak wygląda demencja u psa. Objawy są bardzo różnorodne – dotyczą między innymi zmian w zachowaniu nocą. Obawiasz się, że może wystąpić demencja u psa? Leczenie to jedno, jednak warto stosować również środki zapobiegawcze, które przedłużą życie psa oraz ustrzegą go przed wczesną demencją. Na długość i jakość życia Twojego psa wpływa kilka czynników:

  • właściwe żywienie,
  • zachowanie odpowiedniej aktywności: spacery dostosowane do rasy i predyspozycji psa,
  • profilaktyka zdrowotna, kontrola szczepień, odrobaczenia, po ukończeniu 5. roku życia badania krwi raz w roku.

Regularne wizyty u weterynarza to konieczność. Systematycznie wykonywane badanie i dokładna obserwacja zwierzęcia pozwolą wychwycić pierwsze niepokojące objawy. Wiele możesz również zrobić w domu. Koniecznie dbaj o aktywność zwierzęcia – zarówno fizyczną, jak i umysłową. Spacery to podstawa. Powinny być dopasowane do możliwości zwierzęcia oraz uatrakcyjniane. Możesz bawić się ze zwierzakiem w chowanego czy szukanie smaczków. Również w domu dbaj o aktywność psa. Ćwicz z nim wyuczone komendy. Korzystaj z maty węchowej, żeby zwierzak mógł wysilić się nieco podczas szukania przysmaków.

demencja u psa 2

Pamiętaj, że zdrowe żywienie ma ogromny wpływ na cały organizm zwierzęcia. Szczególną uwagę zwróć na to, żeby nie przekarmiać psa. Dopasuj kaloryczność posiłków do aktywności czworonoga, jego wielkości i potrzeb. W podeszłym wieku zwierzę może potrzebować mniej kalorii, ponieważ zmniejszeniu ulegnie tempo metabolizmu.

Jeśli u zwierzaka występują jakiekolwiek niedobory, pomocne będzie wprowadzenie suplementów. Najlepiej jednak skonsultować to z weterynarzem, który dobierze produkt do potrzeb konkretnego psa. Warto wybierać spośród preparatów o działaniu wspomagającym. Dobrze sprawdzi się Vebiot Geria-light, który powstał z myślą o psach mających ograniczoną sprawność psychoruchową. Preparat wzmacnia układ odpornościowy, ogranicza rozwój demencji, a dodatkowo wspomaga funkcjonowanie serca i stawów. Produkt zawiera między innymi ekstrakt z ginkgo biloba, który przyczynia się do polepszenia pamięci i koncentracji.

demencja u psa 7

Co jeszcze może się przydać?

Stary pies może też potrzebować preparatu multiwitaminowego VetExpert. Zawiera on między innymi witaminę B3, cynk, żelazo i kwas foliowy. Zwróć też uwagę na preparaty dbające o zdrowie stawów. Doskonale sprawdzi się Vetoquinol Caniviton Forte Plus, który poprawia elastyczność chrząstki stawowej, zwiększa ilość płynu maziowego i poprawia ruchomość stawów.

demencja u psa 6

Jeśli wystąpi demencja u psa, leczenie przy pomocy farmakoterapii może być potrzebne. O tym oczywiście decyduje weterynarz. Jeśli u Twojego zwierzaka pojawiła się psia demencja, zadbaj o codzienną rutynę. Znane rytuały i przewidywalny dzień to coś, co lubi każdy pies, bo daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Częste zmiany są nieprzyjemne dla zwierzęcia z demencją, ponieważ gorzej przychodzi mu adaptacja do takich zmian.

Musisz wiedzieć, że pies z demencją może mieć problemy z załatwianiem się w domu. Niestety zwierzęta zapominają tego, co perfekcyjnie umiały. Pies nie robi tego na złość, a stosowanie kar może wywołać u niego silny lęk. Musisz więc wykazać się zrozumieniem i cierpliwością, jeśli pojawiła się demencja u psa. Zwierzę również zauważa, że jego życie się zmienia i może być tym zaniepokojone. Trzeba więc organizować jego czas w taki sposób, żeby nadal miało aktywności, które lubi, ale dopasowane do jego obecnych możliwości. Być może konieczne będą też zmiany w mieszkaniu – przydatne okażą się schodki, które pozwolą zwierzęciu wejść na kanapę w bezpieczny sposób. Nie wiesz przecież, jak zaburzenia poznawcze będą się rozwijać i jak silne będą. Warto być przygotowanym na różne możliwości.

Zobacz również: Jak zrobić zastrzyk kotu? 6 wskazówek dla opiekunów

Demencję starszą u psa można pomylić z innymi schorzeniami, dlatego po zauważeniu jakichkolwiek zmian w zachowaniu należy udać się do gabinetu. Wpatrywanie się w jeden punkt, problem z rozpoznawaniem znanych osób i miejsc, pobudzenie w nocy czy oddawanie moczu w domu – to wszystko sygnały, że u zwierzęcia mógł wystąpić tak zwany psi Alzheimer.

demencja u psa 1

Demencja u psa – podsumowanie

Starszy pies wymaga od opiekuna więcej cierpliwości. W jego zachowaniu zajdą bowiem pewne zmiany, które i dla zwierzęcia będą zaskoczeniem. To dla psa bardzo niekomfortowe, gdy uświadomi sobie, że nie ma już tyle sił co zwykle, żeby biegać za ukochaną piłeczką. Kiedy Twój czworonożny przyjaciel wejdzie w jesień życia i wystąpi demencja starcza u psa, musisz poświęcić mu więcej uwagi. Zasłużył na to i bardzo tego potrzebuje. Pamiętaj o tych miłych chwilach, zwłaszcza jeśli Twój ukochany czworonóg zacznie posikiwać w domu czy wyć bez powodu. Nie złość się na niego, wszak i Tobie kiedyś przyjdzie doświadczyć starości. Demencja u psa to przykra choroba, którą możesz starać się opóźnić. Pamiętaj, że możesz spowolnić proces starzenia lub przynajmniej zapewnić zwierzakowi dobre warunki w czasie choroby. Klucz do dobrego samopoczucia to zachowanie aktywności, regularne wizyty u lekarza weterynarii i odpowiednie żywienie. Czasem potrzebne są produkty wspomagające zdrowie. Zajrzyj do kategorii Preparaty lecznicze i suplementy, gdzie znajdziesz pomocne rozwiązania dla starszego psa.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły