KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot europejski – charakter, umaszczenie, opis rasy

Kot europejski dla wielu jest dachowcem, jednak tak naprawdę to odrębna rasa. Dowiedz się więcej na temat charakteru i wyglądu zwierzęcia. Podpowiadamy też, jak dbać o kota europejskiego.

👉 Waga3,5–4 kg
⭐ Sierśćgładka, błyszcząca, prążkowana lub jednorodna
🐱 Charakterprzyjazny, rodzinny, aktywny
❤️ Długość życiaokoło 20 lat

 

Kot europejski a dachowiec – czy to te same zwierzęta? Błędnie uważa się, że tak. Tę pomyłkę powtarzają często nawet weterynarze. Występują jednak między zwierzętami różnice, a żeby uznać kota za rasowego europejskiego, musi on pochodzić z zarejestrowanej hodowli. Tych jest jednak naprawdę niewiele. Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się kot europejski. Cena zwierzęcia, charakter, wygląd, a także sposób karmienia – poznaj informacje, dzięki którym lepiej przygotujesz się na powitanie nowego zwierzęcia w domu.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Kot europejski – opis rasy

Kot europejski to bardzo stara rasa, która należy do naturalnych. Za rasy naturalne uznaje się takie, które powstały w efekcie przystosowywania się zwierzęcia do warunków klimatycznych i środowiskowych terenu, na którym żyją, w tym przypadku do Europy. Bardzo długo rasa ta nie była uznawana przez towarzystwa kynologiczne.

Dopiero w latach siedemdziesiątych ustalono fenotyp rasy, a w 1982 r. nastąpiło uznanie rasy przez FIFe i została ona zarejestrowana. Mimo to koty europejskie krótkowłose wciąż są rzadko hodowaną rasą. Dzieje się tak być może ze względu na to, że powszechnie uznaje się je za koty nierasowe, czyli tak zwane dachowce. Tymczasem w myśl ustaleń FIFy europejskiego kota krótkowłosego nie wolno krzyżować z kotami innych ras, co stanowi pewien poważny problem dla nielicznych istniejących jego hodowli.

Uznaje się, że historia rasy rozpoczyna się w Europie dzięki Rzymianom, którzy przywieźli koty z Egiptu. Charakteryzowały się one świetnymi umiejętnościami łowieckimi, dlatego były niezwykle cenione.

Przeczytaj także: Zabawki interaktywne dla kota – ranking

Europejski krótkowłosy zaliczany jest do ras średnich i dużych. Ma proporcjonalne i muskularne ciało z szeroką, dobrze zbudowaną klatką piersiową.

Jak wyglądają koty europejskie?

Europejski krótkowłosy zaliczany jest do ras średnich i dużych. Ma proporcjonalne i muskularne ciało z szeroką, dobrze zbudowaną klatką piersiową. Charakteryzują go niezbyt długie nogi oraz mocne, okrągłe łapy. Głowa jest stosunkowo duża w porównaniu do reszty ciała i okrągła z wyraźnie zaznaczonym podbródkiem i policzkami. Uszy są średnie, lekko zaokrąglone. Zwierzęta mają lekko skośne oczy. Najbardziej charakterystyczną cechą jest jednak futro, które musi być krótkie, z gęstym podszyciem.

Wzorzec rasy dopuszcza rozmaite ubarwienia. Zwierzęta w jednolitym kolorze mogą mieć umaszczenie białe, kremowe, pomarańczowe (rude), czekoladowe lub czarne. U białych kotów europejskich dopuszczalne są oczy pomarańczowe lub niebieskie, a poduszeczki ich łap oraz nos powinny być w kolorze różowym, co dowodzi braku pigmentacji.

Opuszki i nos inaczej wybarwionych kotów powinny być w kolorze ich sierści, a oczy mogą być pomarańczowe, złote lub miedziane. Dopuszczalne jest wybarwienie dwubarwne, ale plamy powinny być wyraźnie skontrastowane z resztą futra. Zwierzęta występują także w umaszczeniach tabby i pręgowanym. Za pierwotne ubarwienie kota europejskiego uznaje się pręgowanie.

Warto wiedzieć, że nie istnieje długowłosy europejski kot. Rasa europejska według FIFe może mieć wyłącznie krótką sierść, która powinna być gęsta, lśniąca i przyjemna w dotyku. Waga zwierzęcia nie powinna być wyższa niż 7 kg.

U białych kotów europejskich dopuszczalne są oczy pomarańczowe lub niebieskie.

Charakter kota europejskiego

Wiesz już, jak wygląda zwierzak. Jaki jest natomiast charakter kota europejskiego? Jak większość ras naturalnych europejskie koty krótkowłose mają niezależny, silny charakter i wyrazistą osobowość. Są zrównoważone psychicznie i bardzo inteligentne. Silnie przywiązują się do rodziny, którą traktują jak własne stado, które ma określoną hierarchię. Są w nim osoby, które kot preferuje i takie, które po prostu toleruje.

Ich bystry intelekt wymaga ciągłych wyzwań, dlatego należy im stwarzać możliwości do rozwoju i zabawy. Trzeba pamiętać, że rasa jest bardzo niejednolita. Nie jest więc łatwo określić dokładnie, jakie zwierzę będzie miało charakter. Przyjazny, przywiązany do rodziny mruczek marzy się wielu osobom. Warto porozmawiać z hodowcą na temat konkretnego kota przed wybraniem go.

Europejskie koty krótkowłose są inteligentne, przez co szybko się uczą, ale ich niezależna natura sprawia, że konieczna jest w stosunku do nich konsekwencja w egzekwowaniu oczekiwań. Szybko orientują się, jak i komu sygnalizować potrzeby, ale też, który z domowników jest bardziej skłonny pójść na ustępstwa.

Europejskie koty krótkowłose są inteligentne, przez co szybko się uczą, ale ich niezależna natura sprawia, że konieczna jest w stosunku do nich konsekwencja w egzekwowaniu oczekiwań.

Europejski kot to rasa, która nie była mocno modyfikowana genetycznie. To sprawia, że u zwierząt pozostał silny instynkt łowiecki. Warto wykorzystać to podczas zabaw wędką, dzięki którym można odtworzyć cykl łowiecki. Zabawę wędką należy skończyć jedzeniem. Warto pamiętać, że kot jest inwazyjnym gatunkiem. Ze względu na inne zwierzęta oraz własne bezpieczeństwo nie powinien być wypuszczany samopas. Z pewnością chętnie skorzysta natomiast ze spacerów w szelkach, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno jemu, jak i ptakom. Kotu rasy europejskiej będzie dobrze zarówno w domu, jak i małym mieszkaniu. Jeśli masz do dyspozycji balkon, pamiętaj, żeby go osiatkować. Dzięki temu zwierzę będzie mogło spędzać na nim czas w bezpieczny sposób.

Dla kogo zwierzak nazywany kotem celtyckim okaże się dobrym towarzyszem? Można z powodzeniem powiedzieć, że jest to rasa absolutnie dla każdego. Europejski kot krótkowłosy świetnie sprawdzi się zarówno jako towarzysz osoby samotnej, z którą na pewno silnie się zwiąże, jak i w roli kompana do zabaw dla rodziny ze starszymi dziećmi. Można te zwierzęta polecić absolutnym laikom, bo potrafią same sobie radzić. Dobrze znoszą samotność i nawet zostawione na wiele godzin same w domu zorganizują sobie czas.

W Polsce trudno znaleźć hodowlę tej rasy. Nie brakuje ich natomiast w Niemczech czy Skandynawii – to tam bardziej niż u nas popularny jest kot europejski. Cena za zwierzę jest wysoka – może sięgać nawet 5000 zł.

Warto wiedzieć, że nie istnieje długowłosy europejski kot. Rasa europejska według FIFe może mieć wyłącznie krótką sierść, która powinna być gęsta, lśniąca i przyjemna w dotyku.

Koty europejskie – pielęgnacja

Zwierzak określany czasem kotem celtyckim wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak żywić czworonoga, jak często go czesać. Dowiedz się też, na jakie choroby jest narażony.

Pielęgnacja – koty europejskie

Pielęgnacja nie powinna przysporzyć wielkich trudności. Jak każda rasa naturalna, koty te cieszą się długim życiem w dobrym zdrowiu. Warto od najmłodszych lat przyzwyczajać je do podcinania pazurków, ale zabieg ten należy przeprowadzać raczej z myślą o wygodzie opiekunów niż o pomocy zwierzęciu, które i bez niego dobrze sobie radzi.

Koty potrzebują również czesania – wystarczy, że będziesz robić to dwa razy w tygodniu. Dzięki temu pozbędziesz się martwego włosia, więc mniej będzie go pozostawało na ubraniach czy meblach. Czesanie jest ważne dla zwierzęcia, ponieważ pozwala zapobiegać niebezpiecznemu zakłaczeniu.

Opiekun każdego kota musi dbać nie tylko o samo zwierzę, lecz także należące do niego przedmioty. Szczególnie ważna jest kuweta. Powinna być regularnie czyszczona, żeby zwierzę chciało z niej korzystać. Zadbaj o odpowiedni żwirek. Wiele kotów bardzo dobrze toleruje bentonitowe podłoże, które przypomina im piasek. Polecamy żwirek naturalny Benek, który skutecznie pochłania ciecz. Zbryla się, tworząc większe bryłki – są one bardzo łatwe do usunięcia.

Żwirek Super Benek Naturalny

Żywienie kota europejskiego

Jak każdy kot również ten europejski potrzebuje zdrowej, mokrej karmy dla kota, która zawiera dużą ilość mięsa. W składzie produktu koniecznie musi znaleźć się tauryna – jest to niezwykle ważny aminokwas, który ma wpływ między innymi na zdrowe serca zwierzęcia. Warto karmić zwierzę często, ale małymi porcjami. Dobrze, jeśli będą to 3–4 posiłki dziennie. Przed karmieniem świetnym pomysłem jest przeprowadzenie, chociaż krótkiej zabawy wędką dla kota, by w ten sposób odtworzyć cykl łowiecki.

Europejski krótkowłosy może też dostawać smakołyki. Wybieraj jednak spośród tych o jak najprostszym składzie. Najlepiej, jeśli będą to produkty liofilizowane, które zawierają wyłącznie mięso. Zwierzę może okazać się łasuchem, dlatego uważaj na ilość zarówno karmy, jak i przysmaków dla kota, które codziennie podajesz. Otyłość jest dla zwierzaków niebezpieczna.

Z mokrych karm polecamy Dolinę Noteci Premium. Produkt jest przeznaczony dla dorosłych kotów wszystkich ras. Produkt zawiera ponad 60% mięsa i co ważne znajdziesz w jego składzie 800 mg tauryny.

Przeczytaj także: Tauryna dla kota – co to jest tauryna i czy jest niezbędna w diecie kota?

Dolina Noteci Premium 185g x 12

Zdrowie

Uznanie rasy za wyjątkowo zdrową nie będzie przesadą. Nie istnieją typowe dla tych kotów choroby. To jednak nie znaczy, że gabinet weterynarza można omijać szerokim łukiem, a zwierzę nigdy na nic nie zachoruje. Każdy kot – rasa europejska również – potrzebuje przecież szczepień oraz regularnych badań krwi. To one pozwalają wykryć wszelkie anomalie, nim stan zwierzęcia będzie zły. Ile żyją koty europejskie? Średnia życia to około 15–17 lat, jednak zdarzają się osobniki, które dożywają nawet 20 lat. Oczywiście tak wysoka średnia życia dotyczy zwierząt regularnie badanych, właściwie karmionych, a przede wszystkim niewychodzących.

Kot europejski to bardzo stara rasa, która należy do naturalnych.

Kot europejski a dachowiec – dla wielu osób to te same zwierzęta. Prawda jest jednak inna. Rasowe zwierzę musi pochodzić z zarejestrowanej, sprawdzonej hodowli, ma pewne cechy charakterystyczne – zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Wiesz już, ile żyją koty europejskie, jak się nimi opiekować i jakiego jedzenia potrzebują. Jeśli chcesz przyjąć pod dach zwierzę tej rasy, zajrzyj do Apetete i wybierz spośród zdrowych karm i ciekawych zabawek dla czworonożnego przyjaciela.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły