KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Agresywne koty – dlaczego kot bywa agresywny?

Zdarza się, że zwierzęta reagują agresywnie na człowieka czy innego czworonoga. Podłoże nieprawidłowych zachowań może być różne. Agresywne koty potrzebują Twojej pomocy. Podpowiadamy, jak poskromić zwierzę, które ma problem z nadmierną agresją.

Koty są drapieżnikami, jednak żyjące w domu rzadko zachowują się agresywnie bez powodu. Coś musi wywołać nieprzewidywalne reakcje w postaci ugryzienia czy podrapania opiekuna. Kiedy pojawia się nagła agresja u kota, warto jak najszybciej znaleźć jej źródło. Nerwowe zwierzę może być niebezpieczne. Na szczęście istnieją sposoby na agresywne zachowanie kota. Sprawdź nasze wskazówki, jak zlokalizować problem i poskromić agresywne zwierzę.

agresywne koty

Nagła agresja u kota

Koty są udomowione – to prawda. Nie zapominaj jednak, że są wciąż zwierzętami. Mają więc typowo zwierzęce zachowania, instynkty i naturę. Są to zwierzęta mięsożerne, które w naturze, żeby przeżyć, muszą polować. Zachowują się w ten sposób, nawet jeśli dostają każdego dnia zdrowe, mięsne posiłki pod nos. Te właśnie odruchy łowieckie często bywają mylone z agresywnym zachowaniem u kota. Warto pamiętać, że nie mają z nim nic wspólnego.

Kiedy kot poluje, przyczaja się w pewnej odległości od celu. Wpatruje się w cel uważnie, powoli się do niego zbliżając. W pewnym momencie, gdy kot uzna, że nadeszła odpowiednia chwila, atakuje i rzuca się na upatrzony cel, na przykład piłkę czy poruszającą się po podłodze, zasilaną bateriami zabawkę.

Zachowanie, które można zakwalifikować jako odruchy łowieckie, nie ma nic wspólnego z agresją, a jest naturalnym elementem codzienności tego zwierzęcia. Zabawą, która ma za zadanie ćwiczyć strategię łowiecką do czasu, w której stanie się ona przydatna.

farmina promocja

farmina karma dla kota promocja

Agresja u kota polega natomiast na atakowaniu innych zwierząt, a nawet członków rodziny lub obcych osób, które odwiedzają dom. Zwierzę może syczeć, stroszyć się, a w końcu nawet ugryźć lub zadrapać. Oprócz czynnej agresji wyróżnia się też bierną, która objawia się między innymi odsuwaniem drugiego zwierzęcia od zasobów, na przykład misek.

Pamiętaj, że zwierzęta nie zachowują się w sposób agresywny bez żadnego powodu. Mogą czuć się zagrożone, na przykład jeśli żyły długo na dworze i pierwszy raz zamieszkały w domu. Zdarza się, że agresja wynika z przeżytych traum czy bólu. Może mieć podłoże behawioralne – błędy popełnione podczas wychowywania kocięcia często przekładają się na problemy z dorosłym kotem.

Zastanawiasz się, czy istnieją agresywne rasy kotów? To nie rasa a inne czynniki mają wpływ na to, czy kot będzie się agresywnie zachowywał. Mowa przede wszystkim o przeszłości, wychowaniu i cechach osobniczych.

Agresywne zachowanie u kota – czym się objawia?

Jeśli kot przejawia agresję na innym tle niż obronnym, wysyła przed atakiem pewne sygnały, które mają ostrzec przeciwnika. Atak u kota jest rozwiązaniem ostatecznym. Na ogół zwierzęta te wolą po prostu przegonić intruza niż wdawać się z nim w bezpośrednią walkę. Agresywne koty wykonują szereg czynności, które mają przestraszyć przeciwnika.

Zachowanie i symptomy, które możesz zaobserwować u agresywnego kota:

  • podniesiony grzbiet i naprężony ogon,
  • najeżone futro szczególnie na grzbiecie i ogonie,
  • oczy szeroko otwarte,
  • miauczenie, warczenie lub charakterystyczne syczenie.

Tymi sposobami objawia się u zwierzęcia czynna agresja. Warto znać te symptomy, na przykład jeśli planujesz pierwszy raz przyjąć kota pod swój dach. Zwierzęciu, które stroszy się i syczy, chodzi o to, by przeciwnik odszedł. Chce on po prostu zastraszyć intruza.

agresywne koty dlaczego kot bywa agresywny kot

Pamiętaj jednak, że koty mogą wykazywać również bierną agresję. To zdecydowanie trudniejsze do dostrzeżenia przez opiekuna, a bardzo niebezpieczne dla prześladowanego kota. Ta agresja bowiem najczęściej koncentruje się na drugim kocim domowniku. Może przejawiać się na różne sposoby, na przykład przez:

  • przeganianie drugiego zwierzęcia z legowiska lub kuwety,
  • zagradzanie mu przejścia do miski z jedzeniem lub wodą,
  • przeszkadzanie drugiemu kotu podczas posiłku.

Ten typ agresji nie wiąże się z bójkami, podczas których trzeba rozdzielać zwierzęta, ale i tak jest bardzo niebezpieczny dla prześladowanego kota. Może mieć on problemy natury psychicznej, które przełożą się na kłopoty fizyczne, na przykład trudności z oddawaniem moczu. Prześladowane zwierzę może stać się wystraszone, nie będzie chciało brać udziału w codziennym życiu rodziny. Warto więc obserwować grupę kotów i reagować na niewłaściwe zachowania.

Agresywne koty – przyczyny zachowania

Opiekunowie agresywnych kotów z pewnością szukają odpowiedzi na pytanie, skąd agresja u kota może się wziąć. Źródeł tego typu zachowania może być co najmniej kilka.

Agresja terytorialna u kota

Aby zrozumieć postępowanie kota, musisz przyswoić sobie podstawowe wiadomości o zwyczajach tego zwierzęcia. Własne terytorium jest dla nich bardzo ważne i potrafią zaciekle go bronić. Ich terenem może być, na przykład całe mieszkanie. Swoje terytorium koty dokładnie „oznaczają” zapachem. Dają w ten sposób znak innym zwierzętom, by trzymały się z daleka od zajętego miejsca.

Jeśli ktoś lub coś narusza „prywatny teren” kota, może on zareagować agresywnie i wykazać się chęcią przegonienia intruza. W większości wypadków sprawa zostaje załatwiona z chwilą opuszczenia przez intruza kociego terytorium. W rzadkich przypadkach kot może dopaść ofiarę i użyć zębów oraz pazurów. Takie zachowanie kota musi być zakończone odpowiednią reakcją opiekuna. W przeciwnym razie agresja kota może się źle skończyć dla jego przeciwnika.

agresywne koty

Agresja terytorialna u kota może wystąpić, gdy w domu zjawi się nowy kot. Behawioryści odradzają natychmiastowego zapoznawania kotów ze sobą. Zalecane jest przeprowadzenie tak zwanego procesu socjalizacji z izolacją. Polega on na podzieleniu zapoznawania ze sobą zwierząt na kilka etapów. Najpierw muszą one przebywać w oddzielnych pomieszczeniach. Możesz zacząć mieszać kocie zapachy, a więc przynosić koc jednego zwierzęcia do drugiego i na odwrót. Jeśli podczas obwąchiwania przedmiotu kot wyda syczący dźwięk, to znak, że jeszcze za wcześnie na podejmowanie kolejnych kroków.

Kolejny etap to wymiana pomieszczeń – podczas niej koty wciąż nie powinny się widzieć. Następnie zwierzęta muszą bawić się wspólnie przy zamkniętych drzwiach – każde po swojej stronie. Później stopniowo rozpocznij uchylanie drzwi, żeby zwierzęta mogły się zobaczyć. Kolejnym krokiem powinny być odwiedziny jednego kota na terytorium drugiego, a następnie stopniowe pozostawianie zwierząt w jednym pomieszczeniu.

Może się zdarzyć, że koty zapoznane już pierwszego dnia będą żyły przez kilka lat w dobrych stosunkach, ale nagle mogą one ulec pogorszeniu. Konieczne może być wtedy przeprowadzenie procesu socjalizacji z izolacją. Jeśli mieszkają dwa koty w domu, agresja może pojawić się w każdym momencie. Zadbaj więc o odpowiednią liczbę zasobów. Zwierzęta tolerują się, ale nie przepadają za sobą? Przydadzą się dwie kuwety. Zadbaj też o sporą liczbę legowisk, żeby każdy kot mógł znaleźć dla siebie ulubione miejsce.

Sprawdź również: Jak wprowadzić kota ze schroniska do domu?

Agresywny kot – instynkt samca

Ten typ agresji jest uwarunkowany biologicznie. Za agresję w tym przypadku odpowiedzialne są hormony. Ich wpływ na zachowanie kota objawia się chęcią walki o samicę czy o pożywienie. Jest to bardzo naturalne zachowanie u zwierząt, ale niekoniecznie pożądane przez opiekunów.

Sposobem walki z agresją u samców jest przeprowadzenie kastracji. Po takim zabiegu poziom hormonów w organizmie kota spada. Zwierzę staje się o wiele spokojniejsze, a agresywne zachowania wywoływane przez obecność hormonów przestają występować.

Przekierowanie agresji u kota

Agresja przekierowana lub inaczej przemieszczona bierze się z sytuacji, w których kot nie może zaatakować źródła zagrożenia. Frustracja powoduje atak na inne zwierzę lub osobę. Przykładowo, gdy kot nie może zaatakować starszego kota, na którego jest zły, atakuje kota młodszego, który znalazł się akurat w pobliżu. Kiedy zły jest na opiekuna, a nie może mu tego okazać, atakuje psa.

Takie i podobne sytuacje są objawem właśnie przekierowanej agresji u kota. Czasami bardzo trudno ustalić, co było jej powodem. Opiekunowie w takich przypadkach często nie rozumieją zachowania swoich kotów, ponieważ często zwierzęta pomijają fazę ostrzegania przed agresją i od razu atakują.

Poradzenie sobie z takim problemem bywa bardzo trudne. Na pewno trzeba bacznie obserwować kota. Jeśli tylko uda się ustalić źródło agresji, możesz podjąć określone kroki.

agresywne koty dlaczego kot bywa agresywny

Agresja jako wyraz reakcji obronnej

Strach lub odczuwanie bólu mogą być odpowiedzialne za ten typ agresji u kotów. Pojawia się ona w momencie, gdy kot jest pozbawiony drogi ucieczki, zmuszony do walki, gdy nie posiada już możliwości zastosowania innych, alternatywnych rozwiązań.

Z powodu odczuwanego bólu wizyty u weterynarza mogą stać się dla kota źródłem wielkiego stresu, a co za tym idzie przyczyną agresji. Kot nie rozumie, że weterynarz, robiąc zastrzyk, chce w efekcie zmniejszyć jego cierpienie. Niestety, najpierw musi zadać zwierzęciu krótkotrwały ból. Kot rozumie tylko jedno: właśnie teraz jest mu wyrządzana krzywda i trzeba się jak najszybciej od niej wyzwolić. Niektóre koty są tak agresywne u weterynarza, że konieczne jest wykorzystanie specjalnej torby iniekcyjnej.

Przeczytaj także: Jak przygotować kota do pierwszej wizyty u weterynarza?

Strach może mieć podobny wpływ na agresję kota, jaki ma ból. Kiedy nagle coś wystraszy zwierzę, może ono zareagować paniką, a efektem może być przejaw agresji.

Strach mogą wywołać niepokojące dla kota odgłosy, na przykład dźwięk odkurzacza, wiertarki, suszarki do włosów czy miksera. Niektóre zwierzęta syczą na te urządzenia, gdy są one włączone. Strach wywołuje często obecność obcych zwierząt bądź ludzi. Lęk mogą powodować również sytuacje, w których istnieje potrzeba unieruchomienia kota, na przykład podczas przeglądania kociej skóry w poszukiwaniu kleszczy.

Agresja w trakcie zabawy

Agresja u bawiącego się kota ma podłoże psychologiczne i jest najczęściej związana z „dzieciństwem” kota. Kiedy jest zbyt wcześnie zabrany od matki, nie zdąży się od niej oraz od rodzeństwa nauczyć, co jest zabawą i jakie są tej zabawy granice. Nienauczony, czym jest ostrożność, może podrapać lub pogryźć człowieka i nawet nie wie, że zrobił mu krzywdę. Odpowiednie szkolenie powinno wyeliminować tę przyczynę agresji.

Jak poskromić agresywnego kota? Podpowiadamy!

Powyżej opisaliśmy, dlaczego kot bywa agresywny. Jeśli szukasz porady, jak oduczyć kota agresji, poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Jak uspokoić kota?

Jeśli widzisz zdenerwowanie u kota, pobudzenie lub strach, staraj się zachować spokój. Podobnie, jak Twój zły nastrój udziela się kotu, spokój również może zadziałać łagodząco. Na pewno nie poradzisz sobie z problemem, gdy jesteś zdenerwowany.

Likwidacja źródła stresu

Gdy zdiagnozujesz, co jest przyczyną stresu kota, postaraj się jak najszybciej ją usunąć. W przewlekłych stanach lękowych może to nie przynieść natychmiastowego efektu, ale z czasem powinno zadziałać. Pamiętaj, że zachowanie kota może być związane z bólem. Warto więc udać się do weterynarza, jeśli agresja kota pojawiła się nagle. Jeśli okaże się, że fizycznie zwierzę jest zdrowe, problem może leżeć w psychice. W tym przypadku poszukaj pomocy u profesjonalnego behawiorysty, który odwiedzi Twój dom i będzie obserwował mieszkające w nim zwierzęta.

agresywne koty

Odwrócenie uwagi kota od bodźca powodującego lęk

Jak oduczyć kota agresji? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Pomocne może okazać się odwracanie uwagi kota, na przykład zajęcie go zabawą, jeśli agresje wywołuje jakiś lęk. Pamiętaj też o tym, że kot każdego dnia potrzebuje zabawy. Takiej, która pozwala mu odtworzyć cykl łowiecki. Nie zapominaj więc o stosowaniu na co dzień wędki. Zabawa nią powinna kończyć się posiłkiem.

Głaskanie

Ten rodzaj reakcji wymaga dużej więzi emocjonalnej opiekuna ze zwierzęciem. Dzięki głaskaniu kota możesz zredukować jego strach. Jeżeli więź z opiekunem jest zbyt słaba, agresywny kot, będąc w stresie, może zaatakować, gdy spróbujesz się do niego zbliżyć.

Czy tabletki uspokajające dla kota są potrzebne?

W przypadku skrajnego stresu i stanów lękowych możesz zwrócić się z zapytaniem do weterynarza, czy tabletki uspokajające dla kota są potrzebne w tym konkretnym przypadku.

Pamiętaj, że nie wolno podawać kotu środków uspokajających przeznaczonych dla ludzi. Może to prowadzić nawet do śmiertelnego zagrożenia. Człowiek jest przecież o wiele cięższy od kota i ma inny organizm.

Pamiętaj, że tabletki uspokajające dla kotów dostępne bez recepty od weterynarza to produkty na bazie roślinnych substancji. Nie działają więc błyskawicznie. Trzeba podawać je dłużej, żeby zauważyć konkretne efekty. Mogą być jednak doskonałym wsparciem podczas terapii prowadzonej przez behawiorystę. Sprawdzą się też, kiedy wprowadzasz kolejne zwierzę do domu. Mogą się przydać, jeśli w mieszkaniu ma się pojawić nowy członek rodziny, na przykład dziecko.

agresywne koty dlaczego kot bywa agresywny

Jakich składników szukać w tabletkach uspokajających? Doskonale sprawdza się waleriana, czyli kozłek lekarski. Znajdziesz go w kapsułkach VetExpert Calm & Relax, które mają formę twist off, dzięki czemu są łatwe do podawania. Wystarczy, że odetniesz górną część, a jej zawartość wymieszasz z mokrą karmą.

Innym rozwiązaniem jest elektryczny ewaporyzator. To produkt, który należy załączyć do kontaktu. Wydobywające się z niego substancje działają na koty uspokajająco. Na taki produkt warto zdecydować się, kiedy planujesz adopcję drugiego zwierzęcia. Świetnie, jeśli jedna sztuka znajdzie się w pokoju rezydenta, a druga w pomieszczeniu, w którym przebywa drugi kot. Dzięki dyfuzorowi wkładanemu do kontaktu proces socjalizacji z izolacją może przebiec sprawniej.

Metoda ta może być również pomocna dla chorujących kotów, które stresują się nieustannymi wizytami u weterynarza. Pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić, w jakiej wielkości pomieszczeniu może być stosowany produkt. Zdarza się, że w przestronnym pokoju potrzebne będą dwa dyfuzory. Zwróć uwagę na ewaporyzator adaptacyjny marki Dr Seidel. W jego składzie znajdziesz kompozycję naturalnych składników, które są podobne do kocich feromonów. Działa skutecznie w pomieszczeniu o metrażu 50–70 m2.

suplementy witaminy dla kota

Agresywne zachowanie kota może wiązać się między innymi z chorobą czy obroną terytorium. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają pozbyć się nieprawidłowych reakcji. Konsultacja u weterynarza i behawiorysty są bez wątpienia ważne, a czasem nawet konieczne, jednak możesz działać też samodzielnie. Pamiętaj o stworzeniu właściwej przestrzeni, zwłaszcza jeśli są dwa koty w domu. Agresja może się pojawić, jeśli zwierzę nie ma szansy odtwarzać cyklu łowieckiego. Pamiętaj więc o regularnej zabawie wędką. Stosuj również wspomagacze – po konsultacji z weterynarzem możesz podać naturalne środki. Pomocne są też dyfuzory do kontaktu. Zajrzyj do Apetete, gdzie w kategorii suplementów diety na spokój znajdziesz produkty pozwalające zniwelować problem z agresją u kota.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły