KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Sfinks kanadyjski – poznaj tę rasę kota

Wśród wielu ras kotów coraz większą popularnością cieszą się odmiany bezwłose. Sfinks kanadyjski jest właśnie jedną z nich. Wyróżnia się przyjaznym, łagodnym charakterem, jednak jest bardzo wymagający pod względem pielęgnacji.

Niezwykle oryginalny wygląd i łagodny charakter tego kota czynią z niego prawdziwy obiekt pożądania kocich kolekcjonerów. Sfinks kanadyjski rzeczywiście wygląda jak przybysz z innej planety czy wybryk natury. To właśnie on jest protoplastą większości współczesnych „nagich” kotów.

Rasa Sfinks kanadyjski

Koty kanadyjskie nie są pierwszymi bezwłosymi kotami na świecie. Legenda głosi, że już Aztekowie hodowali nagie koty, a ich wizerunki widoczne są na malowidłach z tamtych czasów. Jednak korzenie rasy wcale nie są związane z Azteckimi przodkami. 

Można powiedzieć, że sfinks kanadyjski jest spontaniczną, przypadkową mutacją. Pierwszy przedstawiciel tej niezwykle oryginalnej rasy pojawił się w miocie normalnych, krótkowłosych kotów. W 1966 w Kanadzie zrobił tak duże wrażenie, że przez wiele następnych lat hodowcy z Holandii prowadzili selektywną hodowlę, próbując uzyskać rasę nagich kotów. Wykorzystywano do tego celu kotkę o imieniu Prune. 

Niektóre kocięta z tych miotów rodziły się z sierścią, inne – bez niej. Dopiero ścisła współpraca z fascynatami tej idei z Ameryki i Kanady oraz poszerzenie tą drogą materiału genetycznego przyniosły oczekiwane rezultaty. Tak powstała rasa kotów, którą znasz dziś. 

Pierwszego sfinksa do rejestracji zgłoszono w lutym 1998 r. przez amerykańskie The Cat Fanciers Association. Początkowo nową rasę nazywano „księżycowymi kotami”, mówiło się też o nich „nagie koty kanadyjskie”. Anegdota głosi, że obecną oficjalną nazwę rasy wymyślono, gdy podczas obrad zarządu, nagi kociak usiadł na stole w pozycji egipskiego Sfinksa.

Sfinks kanadyjski – dla kogo będzie dobrym wyborem?

Sfinks kanadyjski, mimo ujmującego charakteru i bezproblemowej osobowości, nie jest kotem dla amatora. Jego pielęgnacja i utrzymanie wymagają sporej wiedzy i nakładów finansowych. Jeśli zdecydujesz się na zakup kota tej rasy, musisz liczyć się z koniecznością przystosowania mieszkania do jego potrzeb, ponieważ nie może on wychodzić na słońce i wylegiwać się na parapecie czy tarasie. Okna, drzwi wymagają zabezpieczeń, ponieważ sfinks kanadyjski nie jest w stanie przeżyć bez pomocy człowieka, nie nadaje się też na kota wychodzącego do przydomowego ogrodu.

kot sfinks

Sfinks kanadyjski – wygląd

Ogromne oczy, trójkątna głowa z nieproporcjonalnie dużymi uszami i niemal nagie ciało – to główne cechy wyglądu sfinksa kanadyjskiego. W rzeczywistości koty te pokryte są delikatnym meszkiem przypominającym skórę brzoskwini, ale za to są całkowicie pozbawione wąsów i rzęs. Brak okrywy sprawia, że ich skóra sprawia wrażenie pomarszczonej, zwłaszcza w okolicach gdzie ciało w sposób naturalny się zgina. 

Dopuszczalna jest szeroka pigmentacja skóry. Kot może mieć znaczenia, jak i być całkowicie biały – wówczas trzeba uważać jedynie na potencjalne wady słuchu. Sfinks kanadyjski, podobnie jak większość „kotów nagich”, ma podwyższoną ciepłotę ciała, przez co nazywa się go „zamszową butelką z gorącą wodą”. Drobne ciało jest smukłe, wiotkie, ale zaskakująco muskularne, a sylwetka niezwykle proporcjonalnie zbudowana. 

Kot sfinks zaliczany jest do przedstawicieli średnich ras. Osobniki ważą od 3,5 do 7 kg, przy czym samce są nieco cięższe i większe. Zwierzęta te żyją średnio 14 lat.

sfinks kot

Sfinks kanadyjski – charakter

Jaki charakter ma ten kot? Sfinks jest przyjazny dla ludzi oraz łagodny. Pod względem charakteru w niczym nie przypomina wyniosłej rzeźby, którą ma w swej nazwie. To niezwykle mądry, kontaktowy kot, który lubi towarzystwo ludzi, chętnie przebywa w ich gronie. Szybko zaprzyjaźnia się z nowymi osobami i zwierzętami, które pojawiają się w jego otoczeniu, i chętnie bawi się z nimi. Czuje się najszczęśliwszy, gdy stanowi część rodziny i może uczestniczyć w codziennym jej życiu. 

Jeśli szukasz zwierzęcia, które będzie Ci towarzyszyć na co dzień, dobrym wyborem będzie sfinks. Rasa kota jest znana z tego, że nie narzuca się i jest dość niezależna, ale mocno przywiązuje się do opiekuna i tęskni za nim, gdy ten wyjedzie na jakiś czas. Może źle znosić codzienną samotność, dlatego raczej nie jest to dobry wybór dla osób, których całymi dniami nie ma w domu.

Sprawdź także: Co zrobić z kotem na czas wyjazdu?

Cenisz sobie bliskość zwierzęcia? W takim razie idealnie sprawdzi się dla Ciebie sfinks. Kot ten lubi przesiadywać na kolanach opiekuna i spać z nim w łóżku. Ze względu na kompaktowy wygląd i szybką adaptację do nowych miejsc można zabrać go ze sobą w podróż i na wakacje. Ma opinię wszędobylskiego łobuziaka. 

Sfinks kanadyjski jest odważny, ciekawski i bardzo aktywny, przez co nieraz ładuje się w kłopoty. Mruczy w sposób koncertowy, a skala dźwięków, jakie potrafi z siebie wydawać, jest zadziwiająca. Trzeba przy tym pamiętać, że z uwagi na swoje cechy zewnętrzne, ale i charakter, absolutnie nie nadaje się na kota wychodzącego – chyba, że na smyczy.

Hodowla sfinksa kanadyjskiego

Wśród dość płodnych kotów wymieniany jest właśnie sfinks. Kocięta rodzą stosunkowo nieduże, a specyfika rasy sprawia, że ich wychowanie wymaga sporej pomocy ludzkiego opiekuna. Sporej wiedzy wymaga utrzymanie właściwej ciepłoty ciała i żywienie kociąt, które ze względu na brak sierści mają większe zapotrzebowanie energetyczne, ale nie znaczy to, że należy je przekarmiać. Jak większość inteligentnych zwierząt, kanadyjczyki uczą się szybko i chętnie współpracują z człowiekiem.

rasa kota sfinks

Koty rasy Sfinks kanadyjski – jak o nie dbać?

Wiesz już, jaki jest kot sfinks. Charakter to jednak nie wszystko. W przypadku tych zwierząt bardzo ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę z trudności pielęgnacyjnych. 

Sfinks kanadyjski – zdrowie

Domieszka genów z linii rex sprawia, że sfinks kanadyjski wykazuje skłonność do patologicznych skurczów mięśni. Jednak główny problem stanowi jego naga skóra. To przez nią koty te dużo łatwiej od innych wychładzają się i przegrzewają oraz mają skłonność do poparzeń, a w konsekwencji – raka skóry. Należy je bezwzględnie chronić przed słońcem. Jak? Przede wszystkim w chłodne dni stosując ubrania, a w gorące, gdy kot jest na słońcu – filtry. 

To nie wszystkie schorzenia, którymi dotknięty jest ten sfinks. Koty te często chorują na serce – głównie na kardiomiopatię przerostową i dysplazję zastawki mitralnej. Ponadto jeśli nie pochodzi z cenionej hodowli, może mieć też problemy skórne. Pamiętaj, aby nigdy nie decydować się na kupno miniaturek. Ich życie jest krótsze nawet o kilka lat, a liczba chorób – przytłaczająca.

Sfinks kanadyjski – pielęgnacja

Sfinks kanadyjski nie jest rasą łatwą w pielęgnacji. W przeciwieństwie do innych kotów, sfinksy należy dość często kąpać, ponieważ na nieowłosionej skórze gromadzi się sebum, które tworzy naturalną warstwę ochronną. Niestety, mimo iż ma za zadanie utrzymywać nawilżenie skóry, może sprawiać, że kot szybciej się brudzi. Dlatego koty bezwłose należy często kąpać i w niektórych sytuacjach nacierać oliwką, by zapobiegać wysuszaniu skóry. 

Do kąpieli sfinksa należy używać wyłącznie przeznaczonych do tego celu kosmetyków. Do takich zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajaj zwierzę już od momentu, gdy jest małym kociakiem. Znacznie ułatwi to życie i Tobie, i jemu. W miejsce, w którym kąpiesz zwierzę, włóż matę antypoślizgową – kot będzie czuł się wówczas pewniej. Szampon warto rozrobić w osobnym naczyniu z wodą i aplikować na skórę zwierzęcia z pomocą miękkiej szmatki. Pamiętaj, aby nie moczyć uszu i oczu – ich pielęgnacja powinna przebiegać osobno. Po kąpieli dokładnie osusz skórę kota i chroń go przed przeciągami.

Przeczytaj również: Kąpiel kota – w jaki sposób pielęgnować jego sierść?

Najważniejszym zabiegiem jest ochrona skóry kota przez szkodliwym działaniem promieni UV. Można kota smarować kremem z filtrem lub osłaniać go ubrankiem. Kotom tym trzeba pomagać też w czyszczeniu zbyt dużych uszu. Gromadzącą się tam wydzielinę, należy usuwać wilgotnymi ściereczkami lub specjalnymi płynami. Pozbawione rzęs oczy kota, są wrażliwe na światło i często łzawią, więc trzeba je przemywać przegotowaną wodą albo specjalnym specyfikiem przeznaczonym do tego celu.

Sfinks kanadyjski – żywienie

Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie dobrać karmę do potrzeb kota, wybierz gotową formułę dla niego przygotowaną, taką jak Royal Canin Sphynx Adult. Taki rodzaj karmy jest zbilansowany zgodnie z potrzebami sfinksów. Alternatywę dla niego stanowi karma wysokomięsna, która pozwoli zwierzętom aktywnym mieć dużo energii do zabawy. W tej roli doskonale sprawdzi się Orijen Cat and Kitten.

Twój sfinks ma delikatny układ pokarmowy albo cierpi na alergie? W takiej sytuacji wybierz taki sposób żywienia, który nie będzie mu szkodził. Najlepiej sprawdzi się karma bez zbóż, z formułą dbającą o błony śluzowe oraz o zwiększonej smakowitości, taka jak Brit Care Cat Grain-free Sensitive Healthy Digestion & Delicate Taste.

Żywienie suchą karmą warto uzupełnić również o mokre pożywienie. Jeśli Twój kot mało pije i stale ma problemy na tym tle, zdecyduj się na podawanie mu wyłącznie mokrej karmy. VetExpert Raw Paleo Adult 100g x 12 to pokarm, który sprawdzi się dla większości zwierząt. Jest dobrze zbilansowany i odpowiada potrzebom kota. Bardziej wymagające i wybredne mruczki mogą polubić fileciki w sosie, takie jak oferuje Brit Care Cat Pouch Fileciki w sosie 85g x 12.

cytat właścicielka kota sfinksa

Wiesz już, jaki jest kot sfinks. Charakter tego mruczka często sprawia, że jest on chętnie wybierany na zwierzę domowe. Zanim jednak zdecydujesz się na jego przygarnięcie, weź pod uwagę, że ma on specjalne potrzeby związane z pielęgnacją oraz codzienną troską. Nie jest to kot taki jak każdy inny. Jeśli mimo tego chcesz, aby zamieszkał pod Twoim dachem, w sklepie Apetete.pl znajdziesz całe niezbędne wyposażenie. Dobierz karmę, kosmetyki do kąpieli i inne dodatki adekwatnie do potrzeb zwierzęcia.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

2 odpowiedzi na “Sfinks kanadyjski – poznaj tę rasę kota”

  1. Anna pisze:

    Mi się marzy taki sfinks, ale mąż jeszcze nie chce się zgodzić. Pewnie już niedługo, bo do poprzedniego zwierza szybko się przekonał 🙂

  2. BEA pisze:

    Mam sfinksa od 5 lipca, jest to mój pierwszy kot, nie powiem, że nie jest bez problemowa, ale ją uwielbiam. Jeszcze się uczę odpowiednio ją pielegnowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły