KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Co zrobić, by wziąć zwierzaka ze schroniska?

Zanim zdecydujesz się na adopcję kota ze schroniska sprawdź, czy jesteście w stanie przyzwyczaić się do siebie. Schronisko to ogromny stres i trauma dla kota. Pomyśl co stanie się ze zwierzęciem, jeśli okaże się, że jednak nie pasujecie do siebie? Stąd tak ważne jest, by decyzje o adopcji kota były przemyślane i racjonalne. Koty schroniskowe mają często bardzo trudne i przykre doświadczenia życiowe. Jak pomóc kotu w aklimatyzacji? Jak wprowadzić kota ze schroniska do domu?

Poznaj historię własnego kota

To co kot przeżył, bez wątpienia rzutuje na jego zachowanie. Opiekunowie ze schroniska z pewnością chętnie opowiedzą ci nie tylko o tym co przeszedł twój kot, ale też jakie są jego zwyczaje, preferencje, co lubi a czego nie lubi. Warto wiedzieć zwłaszcza, czy kot którego zabieramy do domu, toleruje inne zwierzęta w swoim otoczeniu i czy akceptuje dzieci, czego może się bać a na co zareagować agresją.

kot ze schroniska

Przygotuj mu bezpieczne schronienie – wczuj się w sytuację kota

Nawet jeśli masz najlepsze intencje, zwierzę nie zna ich. Nagle trafia w nowe, zupełnie nieznane mu miejsce i nie wie co go czeka. A doświadczenia życiowe, koty schroniskowe mają często bardzo trudne i przykre. Jak pomóc kotu w aklimatyzacji? W pierwszych 2-4 dniach najlepiej umieścić kota w jednym pomieszczeniu, w którym przygotowane jest dla niego posłanie, miska z jedzeniem i woda oraz kuweta, ale też miejsce w którym będzie mógł ukryć się przed naszym wzrokiem i poczuć bezpiecznie. To może być karton, budka lub osłonięte kocem miejsce pod stołem.

Pozwól – niech zdecyduje sam! – podstawowa zasada brzmi – nic na siłę!

Nie narzucaj kotu własnej woli, nie bierz na ręce, nie wyciągaj z kąta w którym się chowa, nie wołaj i nie zachęcaj do zabawy. Pozwól kotu, by sam przyszedł do ciebie. To on zdecyduje w którym momencie poczuje się na tyle bezpieczny, by zacząć poznawać swój nowy teren i ludzi.

Zapewnij kotu ciszę i spokój

Kot w nowym miejscu może czuć się przestraszony i niepewny, zapraszanie gości, zwłaszcza z dziećmi lub innymi zwierzętami na pewno nie sprzyja adaptacji do nowych warunków. W tym pierwszym okresie zwierzę potrzebuje ciszy i spokoju, które stworzy mu poczucie bezpieczeństwa. Duża liczba kontaktów z nieznanymi ludźmi i zwierzętami, nie tylko niepokoi go ale też wprowadza w błąd, ponieważ kot nie wie jeszcze kto jest domownikiem a kto gościem. Na socjalizację, tak z ludźmi, jak i innymi zwierzętami przyjdzie jeszcze czas.

Zapewnij wsparcie feromonowe

Stosowanie preparatów feromonowych może pomóc w adaptacji do nowego miejsca, ponieważ środki te uspokajają i sprawiają, że kot ma wrażenie że zna to miejsce. To trochę tak jak z zapachem świeżo pieczonego chleba, który pozwala nam wszędzie poczuć się jak w domu.

Nie bój się prosić o pomoc specjalistów

Po pierwszym okresie adaptacji, tj. w 4-8 tygodni po adopcji naszego nowego przyjaciela powinien obejrzeć weterynarz. Koty w schroniskach wprawdzie mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, jednak ich ilość uniemożliwia wręcz indywidualne podejście do zwierzęcia. Warto więc zrobić kotu taki „bilans zdrowia”, by mieć pewność, że nic mu nie dolega. W ciężkich traumatycznych przypadkach, które na kruchej kociej psychice mogą zastawić ślady a nawet spore blizny, warto zwrócić się o pomoc do kociego behawiorysty.

Polecane przez nas produkty dla Twojego kota

Applaws Adult Chicken & Salmon
Dolina Noteci Premium 400g
Żwirek Cats Best Eco Plus – Original
Feliway – kocie feromony dyfuzor + wkład uzupełniający 48ml
NurtureCalm 24/7 Feline Pheromone Collar obroża uspokajająca dla kota

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły