KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Długa podróż samochodem z kotem. Jak się przygotować?

W przeciwieństwie do psów, koty zdecydowanie są zwierzętami terytorialnymi. Najlepiej czują się w miejscu, które jest im dobrze znane — czasami wyjazd jest jednak konieczny. Jak sprawić, by podróż z kotem samochodem przebiegła bezproblemowo? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Podróż z kotem samochodem – jak ją zaplanować?

Podróż samochodem z kotem może być prawdziwym wyzwaniem! Niezależnie od tego, czy chcesz wyjechać na wakacje, przeprowadzasz się czy odwiedzasz mieszkającego daleko członka rodziny — Twój pupil prawdopodobnie nie będzie zbyt zadowolony z konieczności odbycia podróży autem. Jeśli jednak przemyślisz wszystko odpowiednio wcześnie, z pewnością oszczędzisz i sobie, i kotu zbędnych nerwów.

Podróż z kotem samochodem — jak to zorganizować?

Każdą kocią podróż powinieneś zacząć od… obserwacji. Jeżeli już wcześniej zdarzało Ci się przewozić swojego czworonoga autem, masz ułatwione zadanie — wiesz, czego możesz się spodziewać i jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Podróż z kotem samochodem może być bardzo trudna, ale może też być czystą przyjemnością — i wiele zależy tu od osobowości Twojego zwierzaka.

Lękliwy, nieśmiały i wycofany kot łatwo się zestresuje, a nawet wpadnie w panikę. Problematyczne może być też przewożenie zwierzaka, którego masz od niedawna i nie zbudowałeś jeszcze z nim bliskiej relacji. Z kolei kot pewny siebie, mający zaufanie do swojego właściciela, może jazdę samochodem potraktować wręcz jak źródło atrakcji! Doskonałym tego przykładem są koty rasy Maine Coon, znane ze swojego nieco „psiego” charakteru.

Mruczek przyzwyczajony do obcowania z różnorodnymi bodźcami znacznie łatwiej zniesie przejazd autem, niż kot, który nigdy nie wychodzi ze znanego sobie terytorium. Długa podróż samochodem z kotem może być dla zwierzaka ogromnym szokiem! Dobrym pomysłem jest więc wcześniejsze, stopniowe oswajanie czworonoga z nowymi sytuacjami. Możesz zacząć zabierać go na spacery, pozwolić na zwiedzenie wnętrza auta lub spanie w nim, a nawet zacząć od króciutkich przejażdżek po okolicy. Dzięki temu faktyczna podróż nie będzie aż taka straszna!

Sprawdź również: Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? 6 porad

długa podróż samochodem z kotem kot w samochodzie patrzy przez okno

Jakie akcesoria zabrać na podróż samochodem z kotem?

W podróż samochodem z kotem warto zabrać ze sobą kilka niezbędnych akcesoriów. Jakich? Koniecznie pamiętaj o:

  • Kuwecie — jeśli nie masz jak zabrać pełnowymiarowej, stwórz prowizoryczną (może być nawet jednorazowa, kartonowa). Kot nie jest w stanie wytrzymać długo bez załatwiania swoich potrzeb — a taka konieczność może pojawić się w momencie, w którym nie będziesz miał jak zatrzymać się, by wypuścić zwierzaka na zewnątrz.
  • Wilgotnych chusteczkach, ręcznikach papierowych i środkach czyszczących — na wypadek, gdyby kuweta jednak nie wystarczyła. Warto mieć je pod ręką, by móc szybko usunąć zanieczyszczenia. Przydadzą Ci się również worki lub torby na śmieci.
  • Wodzie — jeśli podróż nie jest zbyt długa, zwierzak może obyć się bez jedzenia. Woda jednak powinna zawsze być dostępna! Zabierz wodę mineralną w butelce oraz miseczkę, w której będziesz mógł ją podać.
  • Ulubionych zabawkach czworonoga — nie ma oczywiście sensu pakować wszystkich, ale zabierz przynajmniej kilka! Wcale nie zajmują dużo miejsca, a pomogą kotu poczuć się jak w domu. Będziesz mógł też pobawić się z mruczkiem i odwrócić w ten sposób jego uwagę od stresującej podróży. Dobrze sprawdzą się zabawki z kocimiętką (na przykład kita z kocimiętką Trixie) — jej zapach pomaga kotom się zrelaksować.długa podróż samochodem z kotem kitka z kocimiętką
  • Kocich smaczkach — smakołyk to coś, co zawsze poprawi czworonogowi humor! Pyszne jedzenie kojarzy się pozytywnie i pomoże kotu zbudować pozytywne skojarzenia z podróżowaniem w aucie. Możesz sięgnąć po Beaphar Catnip Bits z kocimiętką, których wygodne opakowanie ułatwi Ci podawanie mruczkowi kolejnych kąsków.długa podróż samochodem z kotem przysmaki dla kota

Długa podróż samochodem z kotem – przygotowanie

Planowanie to podstawa. Organizowanie kociego transportu na ostatnią chwilę zazwyczaj nie kończy się najlepiej. Nie chodzi tylko o to, jak podróżować z kotem samochodem — ważne jest też odpowiednie przygotowanie auta i zwierzaka jeszcze przed jazdą.

Jak podróżować z kotem samochodem? Przygotuj się przed wyjazdem!

Chcesz, aby podróż z Twoim pupilem przebiegła sprawnie i bezproblemowo? Zastanawiasz się, jak uniknąć niepotrzebnych problemów? W takim razie musisz koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze — zadbaj, by właściwie przygotować pojazd. Aby kot w samochodzie był bezpieczny, koniecznie przypnij transporter pasem. Sprawdź też, czy drzwiczki transportera posiadają solidne zamknięcie: przestraszony czworonóg może zacząć szarpać się i miotać, a jeśli uda mu się wydostać na zewnątrz, to sytuacja stanie się naprawdę niebezpieczna!

Nieprzypięty transporter może też upaść lub przewrócić się podczas gwałtownego hamowania lub ostrego zakrętu. Przewietrz auto przed jazdą, ale w trakcie podróży nie otwieraj okien, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Przeciąg i hałas z dużym prawdopodobieństwem zaniepokoi kota. Zadbaj o relaksujący zapach: doskonale sprawdzi się odrobina kocimiętki lub waleriany w sprayu.

długa podróż samochodem z kotem kot w transporterze

Po drugie — nastaw się na to, że w trakcie podróży kot może wypróżnić się lub zwymiotować. Wyłóż spód jego transportera chłonnym podkładem, dzięki któremu posprzątanie skutków takiego wypadku będzie o wiele prostsze. Podkład możesz szybko i sprawnie zmienić podczas każdego postoju.

Po trzecie — przygotuj kota. Nie karm go tuż przed podróżą — to może skończyć się wymiotami! Posiłek powinieneś podać czworonogowi około 3 godziny przed wyjazdem. Porcja nie powinna być zbyt obfita. Pamiętaj też o tym, że kot, który nie miał wcześniej do czynienia z transporterem, nie będzie się w nim czuł dobrze.

Warto więc trzymać transporter w dostępnym dla kota miejscu w domu, tak, by mógł spędzać w nim czas i odpoczywać za każdym razem, kiedy ma taką ochotę. Dzięki temu w czasie podróży wnętrze transportera będzie znanym mu, kojarzącym się z relaksem miejscem.

Podróż kota samochodem — w transporterze czy bez?

Czy kot w samochodzie musi być zawsze zamknięty w transporterze? Choć niektórzy opiekunowie mruczków decydują się na przewożenie ich bez żadnego zabezpieczenia, to zdecydowanie nie jest to rozsądne rozwiązanie. Puszczony “luzem” kot stanowi w trakcie jazdy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie samego, ale również dla pasażerów pojazdu oraz innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczy jeden bardziej gwałtowny manewr, by pozornie opanowane zwierzę zachowało się zupełnie nieprzewidywalnie.

Czworonóg może skoczyć na Ciebie z pazurami, gryźć, biegać i wspinać się na fotele. To, jakie mogą być tego konsekwencje, z pewnością jesteś w stanie wyobrazić sobie sam. W wielu krajach przewożenie kota bez odpowiedniego zabezpieczenia uważane jest za zachowanie, które stwarza na drodze zagrożenie — co podlega karze.

Zadbaj o to, by wybrać odpowiednio duży transporter! Dodatkowo — zawsze warto dodatkowo wyposażyć zwierzaka w specjalne szelki oraz smycz. Będą one stanowiły dodatkowe zabezpieczenie, gdy w czasie jazdy postanowisz uchylić drzwiczki kociego schronienia, a także w trakcie postoju, gdy zechcesz, by Twój kot mógł nieco rozprostować łapki.

Jak zmniejszyć stres kota podczas podróży?

Choć trafiają się koty, którym jazda samochodem sprawia przyjemność, to zazwyczaj podróż kota samochodem wiąże się z dużym stresem. Twój podopieczny niezbyt dobrze znosi przejazdy autem? Aby przynajmniej częściowo temu zaradzić, możesz:

  • Zminimalizować zbędne bodźce. Pamiętaj, że kocie zmysły są znacznie bardziej wyczulone, niż ludzkie — a przecież nawet my po długiej podróży często czujemy się przemęczeni. Postaraj się więc ułatwić czworonogowi relaks i wyciszenie. Owiń transporter dużym kocem lub ręcznikiem, który ochroni zwierzę przed głośnymi dźwiękami i światłami. Dodatkowo — taka “osłona” sprawia, że wnętrze transportera staje się uspokajająco ciepłe i przytulne. Na jego podłodze połóż ulubiony kocyk swojego pupila: znajomy zapach pomoże mu poczuć się swobodnie. Możesz wybrać na przykład koc beżowy w czarne łapki Trixie lub poduszkę owalną Nando tego samego producenta.długa podróż samochodem z kotem koc
  • Pozostać w zasięgu wzroku kota — to nieprawda, że koty nie przywiązują się do swoich właścicieli! Dla swojego podopiecznego stanowisz z pewnością gwarancję bezpieczeństwa. Staraj się więc nie znikać z jego pola widzenia. Możesz też co jakiś czas mówić do kota spokojnym głosem.
  • Głaskać! Mruczki przepadają za dotykiem, a znajoma dłoń gładząca ich futerko zawsze pomaga w przezwyciężeniu stresu. Jeżeli sytuacja na to pozwala — otwórz transporter i zapewnij zwierzakowi solidną porcję czułości. Możesz też dotykać kota przez kratkę w drzwiczkach. Jeśli jesteś kierowcą i nie masz jak głaskać zwierzaka podczas jazdy, to poświęcaj mu koniecznie uwagę podczas każdego postoju.
  • Sięgnąć po środki uspokajające: wysycone feromonami obroże lub aerozole świetnie sprawdzą się podczas podróży. Na rynku dostępne są także specyfiki z tryptofanem, które zwiększają w kocim mózgu produkcję serotoniny, zwanej także hormonem szczęścia. Pamiętaj jednak, że podawanie zwierzęciu jakichkolwiek środków należy zawsze skonsultować z weterynarzem! W szczególnych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy mruczek wyjątkowo źle znosi podróżowanie, lekarz może zalecić zastosowanie silniej działających lekarstw.

Kot w samochodzie? To powinieneś wiedzieć!

Wiesz już, jak przygotować się do podróży z kotem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Długa podróż samochodem z kotem — o czym musisz pamiętać

Wybierasz się w naprawdę długą podróż? Takie wyjazdy rządzą się swoimi prawami — i wiążą się z większym ryzykiem natknięcia się na różne problemy w czasie jazdy. Przed wyprawą warto odwiedzić weterynarza, aby sprawdzić, czy organizm kota na pewno jest w dobrym stanie. Jeśli objawy choroby ujawnią się nagle, będzie Ci bardzo trudno zapewnić zwierzakowi odpowiednią opiekę!

Weź ze sobą kocią książeczkę zdrowia, a także zaświadczenia o szczepieniach, które przeszedł. Możesz także poprosić lekarza o przepisanie leków na dolegliwości, które często przydarzają się Twojemu mruczkowi. Jeśli wybieracie się za granicę, sprawdź, jakie dokumenty powinien posiadać kot, by móc ją przekroczyć.

długa podróż samochodem z kotem kot wystający z torby

Jeżeli podróż będzie dłuższa, niż sześć godzin — zabierz porcję kociego jedzenia, aby Twój czworonóg mógł zjeść posiłek w trakcie podróży. Musisz mieć na uwadze to, że kotom zdecydowanie nie służy długi post! Wybierz sprawdzoną karmę — to nie czas na eksperymenty. Wielu właścicieli mruczków podaje w takich sytuacjach pokarm suchy, który w warunkach podróży jest znacznie bardziej praktyczny — wszystko zależy jednak od tego, co jada Twój zwierzak.

Czas na jedzenie najlepiej połącz z czasem postoju: daj kotu skonsumować porcję w spokoju i odrobinę odpocząć. Wyprowadź zwierzaka na smyczy, pozwól mu załatwić się w kuwecie i pooddychać świeżym powietrzem.

Kot w samochodzie: o co zadbać po podróży?

Dotarłeś do celu? Doskonale! Z pewnością się cieszysz — ale Twój kot może nie podzielać tego entuzjazmu. Daj mu chwilę, by emocje opadły: w żadnym wypadku nie atakuj go nowymi bodźcami i atrakcjami! Wejdź z kotem do pomieszczenia, w którym jest względnie cicho, otwórz transporter i poczekaj, aż czworonóg zaznajomi się z otoczeniem. Daj mu czas! Jeśli masz taką możliwość, napełnij miseczki wodą oraz jedzeniem i pozwól swojemu podopiecznemu na wypoczynek.

Możesz wynagrodzić jego odwagę podczas podróży pysznym smaczkiem! Gdy zauważysz, że układa się do snu — możesz być spokojny. To oznacza, że poczuł się w nowym miejscu na tyle komfortowo, że postanowił pozwolić sobie na chwilkę relaksu. Pozostaw transporter do dyspozycji kota: chętnie schowa się w jego wnętrzu, gdy będzie potrzebował odrobiny prywatności.

Przeczytaj także: Jak przyzwyczaić psa do kota? Poradnik

Teraz już wiesz, jak przygotować kota do podróży!

Długa podróż samochodem z kotem to często całkiem skomplikowana sprawa. Nie każdy kot przepada za jazdą autem — dla większość mruczków taka “atrakcja” wiąże się z dużym stresem. Na szczęście, można znacznie zredukować nieprzyjemne odczucia: wystarczy zadbać o kilka istotnych kwestii. Dobra organizacja i wcześniej zaczęte przygotowania do podróży to podstawa! Jeśli udało Ci się wypracować skuteczne sposoby na samochodowe wyprawy z kotem, lub chciałbyś podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat — zapraszamy do komentowania!

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły