KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak przyzwyczaić psa do kota? Poradnik

W domu, w którym jest już pies czy kot, wprowadzenie przedstawiciela innego gatunku może być utrudnione. Jak przyzwyczaić psa do kota i odwrotnie? Sprawdź nasz artykuł i zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Stosunki między psami a kotami są zwykle różne. Z góry przyjęło się, że tym dwóm osobnikom ciężko jest razem funkcjonować pod jednym dachem. Te utarte stereotypy przeszły nawet do języka powszechnego, na co dowodem może być, chociażby frazeologizm „jak pies z kotem”. Oznacza on, że ludzie żyją w konflikcie i nie przepadają za sobą nawzajem. Czy faktycznie musi tak być? Niekoniecznie, o ile wiesz, jak przyzwyczaić psa do kota. Dobra socjalizacja tych dwóch, tak różnych od siebie, zwierząt może skończyć się naprawdę z pozytywnym efektem. Jest to zwykle proces wymagający i długotrwały, jednak może okazać się całkowitym sukcesem. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, w których całkowite oswojenie psa i kota jest po prostu niemożliwe. Sprawdź, o jakich momentach mowa i jak je rozpoznać.

Czy warto spróbować przyzwyczaić psa do kota?

Każda próba jest warta zachodu. W zdecydowanej większości przypadków zależy to przede wszystkim od Twojego podejścia, charakteru i wieku zwierząt. Najłatwiej z zasady przyzwyczaja się do siebie zwierzęta wprowadzone do gospodarstwa domowego w tym samym momencie. Jeśli choć jedno z nich jest jeszcze młode, sytuacja również jest łatwiejsza do opanowania. Najtrudniej będzie w przypadku, gdy kot i pies są już dorosłe. Dlaczego? To proste – mają one swoje przyzwyczajenia, które z wraz z upływem czasu trudniej jest zmienić. Traktują dom jak swoje terytorium, na którym muszą czuć się bezpiecznie i które czasem trudno jest im dzielić z innym zwierzęciem.

Pies z kotem na trawie

Dlaczego przyzwyczajenie psa do kota jest trudne?

Wbrew powszechnemu mniemaniu nie wynika to z nienawiści między tymi dwoma gatunkami – nie są one bowiem naturalnymi wrogami jako takie. Dlaczego więc tak trudno się im dogadać? I skąd czerpać wiedzę o tym, jak przyzwyczaić kota do psa w domu?

Przede wszystkim pierwszy problem wynika z różnych schematów zachowania obu tych gatunków. Koty są bardziej niezależne i wbrew powszechnej opinii, bardzo wrażliwe. Okazują emocje na własną łapę, zwykle na swoich zasadach. Mniej współpracują przy szkoleniu, bo ich motywacja bazuje na innych aspektach. Zawsze były zwierzętami pracującymi samodzielnie, np. trzymanymi w gospodarstwie po to, aby łapać myszy. I choć zdarzają się koty bardziej towarzyskie, to nadal mają one silne atawizmy, np. pogoń za zdobyczą. Ich komunikacja jest ostrożniejsza. Nie są to też zwierzęta naturalnie stadne.

Z kolei psy to zwierzęta typowo stadne, które świetnie czują się w towarzystwie zarówno przedstawicieli tego samego gatunku, jak i swoich ukochanych ludzi. Niekiedy bywają konkurencyjne – zabiegają o uwagę, co może rodzić wątpliwość, jak przyzwyczaić psa do kota, kiedy opiekun koncentruje się na tym drugim. Psy są bardziej ekstrawertyczne, szybciej dążą do kontaktu fizycznego. Chętniej współpracują z człowiekiem, ale również nierzadko są silnie terytorialne i nie panują nad instynktem pogoni, w którą z kolei niejednokrotnie rzuca się przestraszony kot.

Już te podstawowe aspekty sprawiają, że to, jak przyzwyczaić kota do psa, jest uznawane za bardzo trudne. Jak pogodzić dwa tak różne podejścia do świata? Dodatkowo warto zaznaczyć, że każde z osobników ma swój charakter. Z uwagi na to może lepiej albo gorzej znosić zapoznanie z przedstawicielem tego samego czy innego gatunku. Nie ma jednak reguły, że np. pies, który nie przepada za innymi psami, nie dogada się z kotem. Czasem wręcz łatwiej będzie mu zaakceptować przedstawiciela innego gatunku, który nie jest dla niego tak jawną konkurencją. 

Teraz gdy wiesz, z czego wynikają trudności w kontaktach, łatwiej będzie Ci podejść do tematu na spokojnie. Sprawdź, jak przyzwyczaić psa do kota i co zapewnić obojgu zwierząt, aby proces ten przebiegał bez zakłóceń. Pamiętaj bowiem, że podstawą nawiązania dobrych relacji jest spokojna, komfortowa atmosfera.

Pies i kot

Jak przyzwyczaić psa do kota i oswoić ze sobą zwierzaki?

Zanim przejdziesz do tego, jak przyzwyczaić psa do kota, zapewnij obu zwierzętom komfort. Sprawdź jak.

Co zapewnić psu i kotu?

Jak już zostało wspominane, podstawą pozytywnych relacji obu zwierząt jest zapewnienie im komfortu bez jednoczesnego faworyzowania żadnego z nich. Z tego powodu najlepiej na początek dać zarówno psu, jak i kotu przestrzeń do samodzielnego przebywania. Oznacza to zwykle wydzielenie przestrzeni dla kota, w postaci na przykład podwyższenia, do którego pies nie będzie miał dostępu. W stresie zapoznawczym będzie on preferował pozostać w bezpiecznym dla siebie miejscu. To, jak przyzwyczaić kota do psa, warto zaplanować z wyprzedzeniem, na przykład wybierając dla zwierzęcia ten pokój, w którym czuje się ono lepiej.

Pamiętaj, aby w takiej przestrzeni znalazła się kuweta dla kota z ulubionym żwirkiem. Adaptacja zwierząt nie jest dobrym czasem na zmiany, dlatego o wiele lepiej będzie wstawić kuwetę do pokoju już wcześniej, aby zwierzę miało okazję się do niej przyzwyczaić. W tym samym pomieszczeniu najlepiej na podwyższeniu umieść Trixie Miski ceramiczne na stojaku. Pamiętaj, że kot woli jeść w odosobnieniu i preferuje podczas tej czynności spokój. Ponadto, pies nie powinien zjadać kociej karmy. Nawet jeśli zwierzęta się ostatecznie polubią, zadbaj o to, aby kocie miski stały poza zasięgiem psiego pyska.

Miski ceramiczne na stojaku

Psu zagwarantuj możliwość eksploracji mieszkania bez wchodzenia bezpośrednio do pomieszczenia, w którym przebywa kot. Pamiętaj, że pies musi wychodzić na spacery, w związku z czym zapewnij sobie dostęp do drzwi wyjściowych. Jeśli szukasz informacji o tym, jak przyzwyczaić psa do kota w przypadku, gdy to pies był rezydentem, bierz pod uwagę jedną istotną kwestię. Jeśli pies miał dotychczas legowisko np. w sypialni, nie przeznaczaj tego pomieszczenia na miejsce dla kota. Pies będzie czuł się odrzucony i sfrustrowany, co na pewno nie wpłynie pozytywnie na relacje.

Pies z kotem leżą na podłodze

Jak przygotować przestrzeń?

Zastanawiasz się, jak przyzwyczaić psa do kota i jak przygotować do tego celu przestrzeń? Wiesz już, co zapewnić zwierzętom. Zadbaj o to, aby zamontować bramkę w drzwiach. Dzięki niej zwierzęta będą mogły się ze sobą komunikować, na przykład wąchać się, a jednocześnie nie będzie okazji do spięcia czy prób gonienia. To prosty sposób na to, aby zapoznać ze sobą zwierzęta i jak nauczyć psa żyć z kotem.

Jeśli widzisz u zwierząt wysoki poziom stresu, zainwestuj w odpowiednie dyfuzory antystresowe. Ich zadaniem jest łagodzenie skutków działania kortyzolu, obniżanie jego poziomu, a w efekcie poprawianie samopoczucia zwierząt. Kot i pies będą bardziej rozluźnione, a brak napięcia sprawi, że poczują się lepiej i łatwiej będzie im do siebie przywyknąć. 

Jak przygotować zwierzęta do spotkania?

Bardzo ważne jest to, aby zwierzęta czuły się dobrze w momencie zapoznania. Jeśli któreś ze zwierząt jest w kiepskiej kondycji fizycznej, możesz zapewnić mu dostęp do preparatów wspomagających, jak np. Dr. PetCare Witaminy 60 kapsułek. Zdrowszy organizm reaguje bez ekstremów na sytuacje, które go spotykają. Pamiętaj jednak, aby przed podaniem suplementów swojemu pupilowi skonsultować się z weterynarzem.

Witaminy 60 kapsułek

Zawsze dbaj o to, aby proces zapoznawczy odbywał się w momencie, gdy w organizmie psa i kota nie ma nagromadzonego stresu. Jak przyzwyczaić psa do kota? Na początek wyjdź z psem na spacer, a z kotem się pobaw, zapewniając mu realizację łańcucha łowieckiego. Potem oba zwierzęta nakarm. W ten sposób ich potrzeby będą zaspokojone, co przełoży się na lepszy nastrój.

Jak przyzwyczaić kota do szczeniaka albo dorosłego psa do małego kota? Możesz przynieść obu zwierzętom coś, co pachnie tym drugim. Mogą to być na przykład kocyk, zabawka albo inna rzecz, która pachnie zwierzęciem. Oswojenie z zapachem sprawi, że zwierzę nie będzie już tak obce dla Twojego rezydenta. Co więcej, jeśli dodatkowo na tej rzeczy będzie odczuwalny też Twój zapach, adaptacja przebiegnie łagodniej.

Przeczytaj także: Jak przekonać do siebie dwa koty mieszkające pod jednym dachem? 

Pies z kotem się przytulają

Jak przyzwyczaić psa do kota? Szkolenie krok po kroku

Jak przyzwyczaić dorosłego psa do małego kota albo nawet dorosłego osobnika? Na pewno musisz pamiętać o tym, że psy chętnie współpracują z człowiekiem. Przyzwyczajenie do małego kociaka może być łatwiejsze, ale również kot przyzwyczajony do psów powinien być łatwiejszy do wprowadzenia do domu. Na początek przygotuj się odpowiednio do tego procesu. Jak przyzwyczaić psa do kota i co warto mieć na tę okazję pod ręką? Sprawdź!

Akcesoria do treningu

Pamiętaj, aby szkolenie było oparte na pozytywnych wzmocnieniach. Z tego powodu przyda Ci się Trixie Torebka na przysmaki 10 x 14cm, którą możesz zawiesić na przykład przy pasku. W ten sposób pod ręką masz nagrody, które zaoferujesz psu w zamian za poprawne zachowanie. Saszetkę możesz wypełnić dobrej jakości karmą jak na przykład Country&Nature Adult Large/Medium Biała Ryba. Alternatywą są oczywiście dobrej jakości przysmaki dla psa. Zadbaj o to, aby były naprawdę smakowite dla zwierzęcia. Możesz zaopatrzyć się też w drugą saszetkę ze smakołykami dla kota, jeśli ten chętnie podchodzi do bramki.

Torebka na przysmaki

Country&Nature biała ryba

Drugą istotną rzeczą jest smycz. Zarówno dla kota, jak i dla psa. Najlepiej sprawdzą się smycze taśmowe dla psa. Nie generują napięcia, dzięki czemu pies może sam zdecydować, co zrobi, a jednocześnie zapobiegają np. pogoni czy rzuceniu się na kota. To podstawa – nigdy nie zostawiaj zwierząt samych i nie pozwalaj na nieograniczone kontakty na etapie adaptacji.

Szkolenie krok po kroku

Teraz możemy przejść do tego, jak przyzwyczaić psa do kota. Na początek niech kontakty następują przez bramkę albo inną przegrodę. Zapewni to przede wszystkim bezpieczeństwo kotu, ale również znacznie zmniejszy reaktywność Twojego psa. Zbliż się do bramki, pozwól psu powąchać ją albo samego kota, a następnie nagrodź go za pozytywne zachowanie. Jeśli pies jest spokojny i rozluźniony, nagradzaj go często. W ten sposób skojarzysz psu kota z pozytywnymi aspektami, co sprawi, że będzie traktował go jak optymistyczny akcent w swoim życiu.

Gdy ten etap nie sprawia problemów zarówno psu, jak i kotu, przejdź do zapoznania na otwartej przestrzeni. Do tego celu weź jeszcze jedną osobę, która pomoże Ci zapanować nad kotem. Psa weź na smycz, pozwól mu podejść na taką odległość, która jest komfortowa dla obojga. Następnie nagrodź go za zachowanie spokoju. Jeśli kot zacznie uciekać, obserwuj zachowanie psa. Jeżeli nie próbuje go gonić, nagrodź go sowicie. Jeżeli to robi, daj mu znać, że nie powinien, na przykład komendą: nie wolno, a następnie nagrodź, gdy zachowa spokój lub się zatrzyma.

Pamiętaj, że adaptacja kota i psa może trwać nawet kilka miesięcy. W niektórych przypadkach może nie być możliwa – dotyczy to zwłaszcza psów myśliwskich. Zdarza się również w przypadku innych zwierząt z silnym instynktem pogoni jak rasy północne albo psy myśliwskie. Niektóre koty też nie ułatwiają sytuacji, zwłaszcza jeśli mają złe doświadczenia z towarzystwem psów. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady behawiorysty, który podpowie, jak przyzwyczaić psa do kota. Być może będzie to możliwe tylko w przypadku, gdy będziesz w okolicy. W pozostałych sytuacjach konieczna będzie izolacja psa od kota.

Zobacz także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne? 

Ciesz się efektami treningu z psem!

Jeśli zrozumiesz, jak przyzwyczaić psa do kota, będziesz mógł łatwo osiągnąć oczekiwany rezultat. Twój pies i kot będą się ze sobą dobrze dogadywać. W efekcie na pewno łatwiej będzie funkcjonować w domu, który nie będzie musiał być przedzielony na kilka różnych stref. Jeżeli chcesz wprowadzić do domu nowe zwierzę, pamiętaj, że łatwiej będzie z młodszymi osobnikami. To, jak przyzwyczaić małego kota do psa, jest o wiele prostsze w przypadku dorosłych zwierząt. Ostatecznie w procesie może pomóc Ci również behawiorysta, zarówno koci, jak i psi, zależnie od tego, po czyjej stronie leży problem. 

Komentarz specjalisty

Wiesz już, jak przyzwyczaić psa do kota. Czasami proces ten trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy. Musisz być przygotowany na to, że najważniejszą inwestycją w tym przypadku będzie oczywiście czas. Rzadko zdarzają się przypadki, w których zwierzęta po prostu nie są w stanie się dogadać. Zazwyczaj to efekt starcia dwóch charakterów, które nie są w stanie egzystować w tej samej przestrzeni. W takim przypadku musisz zadbać o to, aby zapewnić obojgu komfort w izolacji albo poszukać jednemu ze zwierząt domu. Pamiętaj – dobro zwierzęcia zawsze jest priorytetem.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły