KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? 6 porad

Jak mówi znane przysłowie — kot zawsze chodzi swoimi drogami. Być może to dlatego według powszechnej opinii wychodzenie z domu jest mruczkom niezbędne. Czy jest tak naprawdę? Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? Tego i innych przydatnych informacji dowiesz się dzięki poniższemu artykułowi. 

Promocja dla czytelnika

Promocja Overzoo

Kot wychodzi na dwór — powody

Być może zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właściwie koty chcą wychodzić na podwórko. Co więcej  czworonogi niekiedy domagają się wyjścia nawet wtedy, gdy pogoda zupełnie nie zachęca do przebywania poza domem. A przecież w domu jest ciepło, przytulnie, a na mruczka czeka pełna miska i ręce skłonne do głaskania. Co więc skłania Twojego kota do uporczywego miauczenia pod drzwiami? Wyjaśniamy!

Kot wychodzący z domu

Dlaczego niektóre koty stale chcą wychodzić z domu?

Nie każdy kot ma potrzebę wychodzenia z domu. Jeżeli Twój podopieczny jest kotem domowym od urodzenia — prawdopodobnie to, co dzieje się za oknem, nie będzie go zbytnio obchodziło. Czworonogi, które wychowały się na zewnątrz i od małego miały możliwość wychodzenia i zasmakowały wolności na świeżym powietrzu, często nie potrafią jednak wytrzymać zamknięcia w czterech ścianach. Takie zachowania dotyczą zazwyczaj:

  • Kotów, które były już wcześniej wypuszczane do ogrodu lub wychodziły z właścicielem na spacery;
  • Kotów przygarniętych „z ulicy” lub takich, które spędziły dużą część życia w dość dzikich” warunkach (na przykład mieszkając na działkach lub w zabudowaniach gospodarskich na wsi, jedynie co jakiś czas otrzymując od ludzi pożywienie);
  • Kotów, które zaobserwują chęć wychodzenia u innych, mieszkających razem z nim mruczków.

jak oduczyć kota wychodzenia na dwór dwa koty

Zastanawiasz się, czy Twój kot pragnie wychodzić na dwór? Jeśli nie wiesz, czy tak jest… to prawdopodobnie tak nie jest. Puszyste czworonogi komunikują swoje potrzeby naprawdę dosadnie i domagają się wyjść z ogromnym uporem. Na porządku dziennym jest dla nich intensywne drapanie drzwi, głośne miauczenie i skakanie na klamkę. Niezależnie od pory dnia! Nie ma więc co się dziwić, że tak wiele osób zastanawia się, jak odzwyczaić kota od wychodzenia na dwór raz na zawsze. 

Kot wychodzący: wady i zalety tego rozwiązania

Dlaczego właściwie niektórym tak zależy na tym, by kot nigdy nie wychodził z domu? Skoro mruczek tak bardzo pragnie spacerów na świeżym powietrzu, to co stoi na przeszkodzie, aby mu na to pozwolić? Przecież koty od lat spędzały czas na samotnych wędrówkach! Nie jest to jednak takie proste. 

 

Oczywiście, istnieją argumenty przemawiające za swobodą czworonogów. Wychodzące koty z reguły przejawiają mniej problemów behawioralnych. Rzadziej się nudzą: wędrówki dostarczają im tak wielu bodźców i atrakcji, że w domu zwykle tylko odpoczywają, a ich właściciele nie muszą wymyślać im absorbujących zabaw. Koty, które spędzają czas na świeżym powietrzu, rzadziej cierpią też na nadwagę: spalają naprawdę dużo kalorii! Jeżeli Twój kot wychodzi na zewnątrz, to pamiętaj, aby zapewnić mu dostateczną ilość odżywczego jedzenia: najlepiej sięgnij po gotowe, zbilansowane karmy, takie jak na przykład Gourmet Gold Savoury Cake.

jak oduczyć kota wychodzenia na dwór karma dla kota

Z drugiej strony – koty wychodzące statystycznie żyją krócej. Poza domem zagraża im naprawdę wiele niebezpieczeństw: szybko jeżdżące samochody, psy, agresja ze strony ludzi lub po prostu wypadki. Na zewnątrz czworonogi mogą także złapać” liczne choroby, zarazić się pasożytami lub wdać w bójkę z innym kotem. Rasowe lub oryginalne wyglądające mruczki niekiedy padają ofiarą osób, które pragną sobie je przywłaszczyć. 

jak oduczyć kota wychodzenia na dwór kot na tle drzew

Czy warto więc wypuszczać kota? Zdania na ten temat są podzielone a ostateczna decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś zwolennikiem wypuszczania kotów, to nie zawsze da się zrobić to bezpiecznie. Niektóre okolice, takie jak na przykład osiedla w centrum miasta, zupełnie się do tego nie nadają. I jeśli mieszkasz w takim miejscu, to nie pozostaje Ci nic innego, jak nauczenie swojego zwierzaka życia w czterech ścianach.  

Czy kot niewychodzący może być szczęśliwy?

Kot niewychodzący z całą pewnością jest bezpieczniejszy — jednak czy może być szczęśliwy? Jeśli obawiasz się, że zamknięty w domu lub mieszkaniu czworonóg będzie cierpiał, uspokajamy: domowy kot może czuć się doskonale! Musisz po prostu zadbać, by będąc wewnątrz, miał odpowiednią ilość ruchu, atrakcji, i mógł zaspokajać swoje potrzeby związane z instynktem polowania.

Wiele zależy więc od Ciebie… ale także od kota, bo jak na pewno wiesz mruczki naprawdę różnią się od siebie charakterami! Znaczną większość kotów można jednak przyzwyczaić do życia w domu. Czasem jest to po prostu konieczne, na przykład gdy przeprowadzamy się ze wsi do miasta lub stan zdrowia czworonoga uniemożliwia mu dalsze wychodzenie.

Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? 6 porad

Nie chcesz wypuszczać swojego mruczka? A może mieszkasz w okolicy, która to uniemożliwia? Jak z kota wychodzącego zrobić domowego — i czy jest to w ogóle możliwe? Przedstawiamy szereg porad, który pomoże Ci uporać się z tym zadaniem. 

Wykastruj swojego mruczka 

Jak nauczyć kota niewychodzenia z domu? Po pierwsze – jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś, to koniecznie zadbaj o kastrację zwierzaka! Kotka w rui będzie odczuwała ogromną potrzebę wyjścia na zewnątrz, podobnie jak gnany instynktem kocur. Czasami zabieg kastracji wystarczy, by potrzeba włóczenia się poza domem zupełnie zniknęła.

Zapewnij kotu atrakcje i zabawy w domu

Twój kot może domagać się wychodzenia dlatego, że w domu zwyczajnie mu się nudzi. Wbrew temu, co myślą niektórzy właściciele kotów – te zwierzęta potrzebują nie tylko aktywności fizycznej, ale również zabaw, które stanowią stymulację intelektualną. Zwykłe bieganie za zabawką zawieszoną na sznurku to za mało!

Zacznij więc codziennie poświęcać czas na to, by aktywnie bawić się ze swoim podopiecznym. Niektóre koty uwielbiają uczyć się wykonywania nowych sztuczek być może sprawdzi się to również w przypadku Twojego zwierzaka? Pamiętaj, by poprawne wykonanie polecenia zawsze nagradzać tak, by jeszcze bardziej podnieść motywację zwierzęcia. W tym celu warto wykorzystać aromatyczne smaczki, na przykład Alpha Spirit Cat Przysmak w kostce z kaczką.

jak oduczyć kota wychodzenia na dwór przysmak w kostce

Koty z natury uwielbiają się wspinać i przesiadywać w położonych wysoko miejscach. Zadbaj więc, by mógł to robić bez wychodzenia z domu. Świetnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju wysokie drapaki, półeczki i legowiska

Stwórz namiastkę podwórka w bezpiecznym otoczeniu

Być może Twój czworonóg wcale nie potrzebuje długich spacerów a po prostu tęskni za możliwością przebywania na świeżym powietrzu. Niektórym kotom w zupełności wystarcza namiastka ogrodu: osiatkowany balkon lub woliera albo kojec na podwórku. Pamiętaj, by takie miejsce odpowiednio zabezpieczyć i wyposażyć w akcesoria, które zapewnią mruczkowi komfort. Drewniane pieńki, doniczki z trawą dla kotów, drapaki, półeczki i miękkie poduszki to tylko niektóre możliwe rozwiązania. 

Namiastka podwórka to doskonały kompromis: zwierzak jest bezpieczny, a jednocześnie może zasmakować świeżego powietrza i pobawić się na zewnątrz. Jednocześnie cały czas masz swojego podopiecznego na oku.

jak oduczyć kota wychodzenia na dwór kot na łące

Cierpliwie ignoruj prośby o wychodzenie 

Twój kot stale domaga się wypuszczenia? Miauczy pod drzwiami i nie daje Ci spokoju? Metodą, która czasami przynosi dobre skutki, jest cierpliwe ignorowanie próśb czworonoga. Musisz jednak pamiętać, że wymaga to naprawdę sporej cierpliwości – zwierzak nie zrezygnuje szybko! Jeżeli jednak uda Ci się wytrzymać, kot może wreszcie zrozumieć, że nic nie uda mu się wskórać i po prostu da sobie spokój. 

Koty są różne: niektórym szybko odechce się drapania w drzwi, inne będą naprawdę uparte co może być uciążliwe nie tylko dla Ciebie, ale również, jeśli mieszkasz w bloku, dla Twoich sąsiadów. Ignorowanie próśb o wyjście warto więc połączyć z innymi metodami: spróbuj odwrócić uwagę zwierzaka innymi atrakcjami.

Skonsultuj się z behawiorystą

Próbowałeś już wszystkiego, ale nadal nie wiesz, jak odzwyczaić kota od wychodzenia na dwór raz na zawsze? Zwierzak nadal zawodzi pod drzwiami, a zabawy, smaczki i różnorodne atrakcje zupełnie go od tego nie odwodzą? Być może najlepszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji wizyta u kociego behawiorysty. Specjalista dokładnie przeanalizuje Twoje zachowania i znajdzie przyczyny niepowodzeń. Zaspokojenie kocich potrzeb nie jest w rzeczywistości aż tak proste, jak mogłoby się wydawać! Czasami wystarczy zmienić jeden drobiazg, by zwierzak zaczął zachowywać się zupełnie inaczej. 

jak oduczyć kota wychodzenia na dwór kot na trwaniku

Kot stale domaga się wychodzenia? Spróbuj spacerów na smyczy!

Na Twojego kota nie działają żadne z przedstawionych wyżej sposobów? Widzisz, że siedząc w domu, nie jest do końca szczęśliwy ale nie chcesz, by samodzielnie włóczył się po okolicy? Być może Twój podopieczny należy do tej grupy kotów, które nie są w stanie przywyknąć do życia w czterech ścianach. Alternatywą dla wypuszczania zwierzaka są… spacery na smyczy. W ostatnich latach wyprowadzanie kotów w taki sposób staje się coraz bardziej popularne.

Jeśli chcesz zacząć zabierać swojego kota na spacery, to miej na uwadze, że kot nie jest psem i jeśli na smyczy nie będzie czuł się komfortowo, to nie ma sensu na siłę go przekonywać. To, czy zwierzak polubi spacery, zależy głównie od jego charakteru: niektóre koty zaczynają to uwielbiać już od pierwszego dnia, inne nienawidzą szelek i smyczy. Ważną kwestią jest tu ciekawość: kot, który jest odważny i posiada dużą potrzebę eksploracji otoczenia, będzie miał zdecydowanie bardziej pozytywne nastawienie do spacerów. 

Nauka chodzenia na smyczy powinna przebiegać stopniowo. Na początek zaopatrz się w wygodne szelki i zacznij zakładać je mruczkowi w domu początkowo zaledwie na kilka minut, z czasem na coraz dłużej. Pozwól czworonogowi przywyknąć do noszenia spacerowego sprzętu. Pośpiech w tej sytuacji to najgorsze rozwiązanie!

Pierwsze spacery najlepiej będzie odbywać w miejscach, w których nie ma zbyt wielu ludzi. Wybierz lekką, luźną smycz i pozwól zwierzakowi zapoznać się z otoczeniem. Pamiętaj, że wychodzące na spacery koty potrzebują regularnego odrobaczania, szczepień i ochrony przed pchłami i kleszczami. Może się zdarzyć, że po szalonej zabawie na podwórku Twój czworonóg będzie wymagał kąpieli: zastosuj wówczas specjalny szampon dla kotów, taki jak VetExpert HypoAllergenic Shampoo

jak oduczyć kota wychodzenia na dwór szampon

Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? To powinieneś wiedzieć!

Wiesz już, jakie sposoby mogą pomóc Ci w odzwyczajeniu czworonoga od wychodzenia. O czym jeszcze warto pamiętać?

Jak oduczyć kota wychodzenia na dwór? To musi potrwać!

Stosujesz wymienione powyżej sposoby, ale Twój kot nadal domaga się wypuszczania? Smaczki, zabawy i ignorowanie miauczenia nie przynoszą rezultatu? Pamiętaj o tym, że musisz uzbroić się w cierpliwość: kot nie zmieni swoich przyzwyczajeń z dnia na dzień. 

Cierpliwie staraj się odwracać uwagę mruczka od czekających na zewnątrz atrakcji. Baw się z nim i pod żadnym pozorem nie ulegaj prośbom wyjścia po raz ostatni” to zniweczy cały dotychczasowy progres. Z czasem powinieneś zauważyć, że zwierzak coraz rzadziej miauczy pod drzwiami: odzwyczajanie od wychodzenia jest procesem! Oczywiście, warto próbować różnych sposobów na zatrzymanie czworonoga w domu, jednak każdemu z nich należy dać trochę czasu. Nie stwierdzaj od razu, że dana metoda nie działa! Chaotyczne podejście zazwyczaj nie służy osiąganiu zamierzonych celów.

Czy każdy kot może zostać kotem niewychodzącym?

Niektórzy twierdzą, że każdego kota można nauczyć przebywania wyłącznie w domu. Zazwyczaj jest to prawdą, jednak trafiają się zwierzaki, które nie potrafią do tego przywyknąć, a wychodzenie na smyczy nie jest im w smak. Zazwyczaj dotyczy to kotów, które wychowały się na ulicy lub na wsi i przez całe swoje życie swobodnie spacerowały, polowały i robiły wszystko, na co przyjdzie im ochota. Młode kociaki są jeszcze w stanie zmienić swój styl życia, jednak dorosłe, starsze zwierzęta czasami sobie z tym nie radzą. Co robić w takiej sytuacji? Czasami jedynym wyjściem jest znalezienie mruczkowi domu z dużym ogrodem, poza miastem tak, by mógł być wypuszczany w bardziej bezpiecznym otoczeniu. 

Już wiesz, jak oduczyć kota wychodzenia na dwór! 

Jak widzisz, kot może prowadzić zupełnie szczęśliwe życie bez wychodzenia na zewnątrz. I prawdopodobnie niczego nie będzie mu przy tym brakowało! Musisz jedynie zadbać, by zapewnić mu wystarczającą ilość domowych zabaw i atrakcji. Jeśli masz swoje doświadczenia w temacie tego, jak nauczyć kota niewychodzenia z domu, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu! 

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły