KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dzwonek dla kota niepotrzebny gadźet czy miły prezent?

Znowu w świątecznym klimacie temat, ale no cóż święta Bożego Narodzenia to masa niegasnących tematów i inspiracji. Dlatego dziś poruszymy temat związany ze świętami. Dzwoneczki, a dokładnie dzwonek dla kota czy to dobry gadżet?

Jak koty słyszą

Podczas gdy ludzie i koty mają podobny zakres słyszenia w dolnej części skali, to różnice są znaczne przy odbiorze dźwięków o wyższej częstotliwości. Okazuje się że zasięg słyszalności kota (w Hz) wynosi od 45 do 64 000, w porównaniu z 64 do 23 000 u ludzi. Oznacza to, że koty słyszą dźwięki, których my nie słyszy,. Szczególnie są wrażliwe na wyższe częstotliwości, te dźwięki są poza zasięgiem człowieka, ale także poza zasięgiem psów, o co najmniej jedną oktawę.

Słuch kota

Tak jak psy mogą poszczycić się świetnie rozwiniętym zmysłem węchu, tak koty mają super słuch. Koci słuch jest bardzo wrażliwy na wysokie tony, takie jak wydają jego naturalne pokarmy – myszki. Ten super słuch pomaga im namierzyć ofiarę w bardzo szybki i skuteczny sposób. Ponadto uszy kota odpowiedzialne są nie tylko za doskonały słuch ( lepszy od psów), ale także za zmysł równowagi.

Kocie ucho jest zarówno narządem słuchu i narządem równowagi. Składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho zewnętrzne obejmuje część małżowiny usznej (widać, że wykonana jest z chrząstki i objęte skóry, futra, lub włosy) i przewodu słuchowego. Małżowina kota ma taki kształt, aby wychwytywać fale dźwiękowe i kierować je przez kanał słuchowy do błony bębenkowej. U kotów przewód słuchowy jest głębszy i bardziej zwężony niż u ludzi. Niestety, ale taka budowa sprzyja również szybszemu gromadzeniu się brudu w uszach. Nie czyszczone uszy mogą gromadzić nadmiar woskowiny, która z czasem wywołuje stan zapalny ucha

Zalety dzwoneczka na szyi kota

  • Dzwonek pomaga śledzić miejsce pobytu kotka w domu. Kocięta mogą dostać się do małych, małych przestrzeni i łatwo jest zgubić ich położenie. Dzwonek pomoże w szybszym zlokalizowaniu kociaka.
  • W domach z wieloma kotami , jeśli jeden kot ma tendencję do zastraszania innych, dzwonek na jego obroży może ostrzec inne koty przed atakiem.
  • Kiedy koty wychodzą na zewnątrz, dzwonek na obroży jest często używany do ostrzegania ptaków. Problem polega na tym, że koty są tak dobrymi myśliwymi, że okazało się, że mogą nauczyć się poruszać bez uruchamiania dzwonka lub tak, że wydaje tylko cichy hałas.

Czy dzwoneczek dla kota albo obroża z dzwonkiem jest okrutną męczarnią dla kota?

Nie do końca, być może słyszałeś opinie, że noszenie dzwonka może uszkodzić słuch. Badania pokazały, że nawet długotrwała ekspozycja kota na odsłuchiwanie dużo gorszych dźwięków nie wpływa na jego jakość słuchu. Natomiast jeśli boisz się, że kot będzie chodził nerwowy przez dzwonek. To musisz wiedzieć, że koty podobnie jak ludzie przyzwyczają się do dźwięków w takim stopniu że w pewnym momencie stają się dla nich słabo słyszalne.
Mimo wszystko obserwuj mowę ciała swojego kota oraz jego zachowanie po założeniu obroży z dzwonkiem. Jeśli kot zacznie się denerwować, czy będzie uciekał w popłochu wiadomo, ze lepiej zdjąć mu dzwonek. Jeśli zaś nie będzie reagował możesz ten gadżet dalej używać.

obroża dla kota z dzwoneczkiem

Czy dzwonek dla kota jest potrzebny?

jednak taki gadżet jest niepotrzebny i szkodliwy. Koty drażnią wysokie dźwięki,  wystarczy zaobserwować reakcję kota na głośną muzykę, czy płacz dziecka –  ucieka! Musisz wiedzieć, że wrażliwość słuchowa na dźwięki o wysokiej częstotliwości jest u człowieka nieporównywalnie niższa niż u kota  Podsumowując dla kota dzwoneczek jest nieprzyjemnym dodatkiem, który utrudnia mu polowanie, niweczy plany zastraszania innych kotów, a co najgorsze informuje inne koty oraz drapieżniki o miejscu położenia naszego kotka. Dlatego jeśli mamy do wyboru obroże z dzwoneczkiem lub bez, lepszym rozwiązaniem byłaby ta bez dodatków. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły