Foksterier – co musisz wiedzieć o tej rasie?
Pies ten zdecydowanie ma mocny charakter. Potrafi walczyć o swoje i o swoich. Chociaż jest niewielki, zawsze będzie bronił własnej rodziny, gdy tylko wyczuje zagrożenie. Poznaj więcej cech charakterystycznych dla tej rasy psów i przekonaj się, czy będziecie dobrymi przyjaciółmi. Jakim psem jest foksterier?
Daj się przekonać do foksteriera
Foksteriery niegdyś towarzyszyły swoim opiekunom w czasie polowań. Dziś są świetnymi kompanami podczas miejskiego spaceru. Pieski te są nieustępliwe, ale jednocześnie bardzo odważne. W zasadzie bojowości nie odbiera im niewielki wzrost, jaki osiągają. Jeśli lubisz aktywność, zwierzak będzie wniebowzięty – długie spacery i ciekawe zabawy to jego żywioł.
Już na wstępie warto zaznaczyć, że nazwę tej rasy wykorzystuje się do określenia dwóch czworonożnych kuzynów – foksteriera krótkowłosego i szorstkowłosego. Jak zachowują się poszczególne pieski, skąd się wywodzą, w jakich domach będzie im najlepiej? Nie trzymaj dłużej samego siebie niepewności! Poznaj dokładnie foksteriera, aby żadne psie zachowanie nie zaskoczyło Cię, po przygarnięciu zwierzaka pod swój dach.
Foksterier – pochodzenie
Jako pierwsi foksteriery hodowali Anglicy. Rasa ta uchodzi tam za jedną z najstarszych, co potwierdzają chociażby wpisy o psiakach, które pojawiają się w brytyjskich książkach z XVI wieku. Przez lata czworonogi towarzyszyły myśliwym podczas polowań, rasa ta jest klasyfikowana jako pies myśliwski. Wybiegały ze sforą psów gończych, ale miały specjalne zadanie – wyganiały lisy i borsuki. Foksteriery radziły sobie z tym wyzwaniem perfekcyjnie. Lepiej niż pozostałe psy. Myśliwi przede wszystkim wybierali małe, ale bojowo nastawione psiaki. Liczyła się też szybkość i odwaga do starcia z lisem obawiającym się o swoje życie. Gruba skóra foksteriera szorstkowłosego doskonale chroniła psiaka przed otarciami czy ranami podczas wykonywania swojego zadania.
Zwierzęta nie ruszały na własnych łapach od razu. Uczestnicy polowań transportowali je w torbie przy siodle i wypuszczali w odpowiednim momencie. Zadaniem czworonogów było wyszukanie lisa i rozkopanie nory.
Foksteriery – krótkowłose i szorstkowłose – mają podobny rodowód. Foksterier krótkowłosy został w Wielkiej Brytanii uznany za rasę w połowie XIX wieku. Foksterier szorstkowłosy musiał na ten moment poczekać kilka lat dłużej. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że psiaki te uchodziły za czworonogi użytkowe. Odmiana krótkowłosa została z kolei upodobana przez brytyjską arystokrację. Posiadała ją nawet królowa Wiktoria. Latami psy występowały na wystawach jako przedstawiciele jednej rasy. W latach 70. XX wieku postanowiono je wyodrębnić.
Kiedy rasa psa foksterier dotarła do Polski? Już w okresie międzywojennym. Szczyt ich popularności rozpoczął się w latach 60. i trwał do lat 80. Do dziś te rasowe psy chętnie są wybierane na czworonożnych przyjaciół.
Wśród foksterierów nie brakuje gwiazd. Niejednokrotnie pojawiały się u boku hollywoodzkich aktorów, podbijając następnie z ekranu serca widzów. Pies tej rasy stał się również bohaterem książki.
Foksterier – wygląd
Czworonogi nie należą do dużych zwierząt, jednak nie brakuje im elegancji. Mają charakterystyczny wygląd, który nie pozwala pomylić ich z żadnym innym psem. Foksteriery mierzą nie więcej niż 40 cm i ważą średnio od 6 do 9 kg. Mają proporcjonalną sylwetkę i ogon sterczący prosto do góry. Na wąskim pysku znajdują się małe oczy i uszy, które opadają do przodu. Najczęściej spotykane są zwierzaki o dominującym białym umaszczeniu. Psiaki często mają brązowe i ciemne łaty. U foksterierów krótkowłosych sierść jest gładka i prosta. Ich szorstkowłosych kuzynów z kolei gęsta szata, która delikatnie się kręci. W dotyku, zgodnie z nazwą rasy, jest chropowata. Szczególnie ta na grzbiecie. Sierść po bokach jest przyjemniejsza.
Foksterier – charakter
Chciałbyś opiekować się ugodowym psem? Ze względu na charakter rasy foksterier, może on być nie najlepszym wyborem. Czworonogi, chociaż są urocze i kochane, należą do upartych zwierzaków. Jeśli będziesz w stanie poradzić sobie z tą cechą psa i ją zaakceptować, czeka Was wspaniała wspólna przygoda, gdyż foksterier to również wesoły i aktywny pies, który bardzo lubi spacery i zabawę. Jest żywiołowy oraz bardzo energiczny.
Foksterier nie jest typowym kanapowcem. Owszem, odpocznie obok Ciebie na sofie, jednak wcześniej musi być wybiegany. Odpowiednia dawka sportu jest mu niezwykle potrzebna. Nie chodzi wyłącznie o długie spacery. Zainteresuj się też treningiem agility oraz matami węchowymi. Jak pamiętasz, rasa psa foksterier wykorzystywana była podczas polowań. Instynkt łowiecki jest w psiakach wciąż silny. Pamiętaj o tym na spacerze i zawsze kontroluj swojego pupila. Miej go na oku jeszcze z jednego powodu. Foksterier nie zawsze dogaduje się z innymi zwierzakami. Nie przechodzi obojętnie obok zaczepek i wdaje się w bójki.
Zostawiłeś psiaka na chwilę w domu, a po powrocie zauważyłeś zniszczenia? To nie kwestia złej woli czworonoga. Znudzony foksterier szybko znajdzie sobie zajęcie. Jeśli zostanie sam w ogrodzie, prawdopodobnie wykopie kilka dziur.
Dobry opiekun dla foksteriera
Idealny dom dla czworonoga możesz stworzyć niezależnie od tego czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Jedyne co może być uciążliwe, jeśli mieszkasz w zabudowie wielorodzinnej, to głośne i częste szczekanie psa. Zwierzak doskonale sprawdza się także w roli stróża, więc bardzo skutecznie informuje o intruzach.
Małe dzieci i foksterier? Charakter psa jak najbardziej na to pozwala. Czworonogi tej rasy lubią zabawę z najmłodszymi, dogadają się również ze starszymi pociechami. Nadają się więc na psy rodzinne. Czy mogą opiekować się nimi seniorzy? Jeśli tylko zapewnią im odpowiedni ruch i będą kontrolować psa na spacerach, to nie ma żadnych przeszkód, aby zwierzak zamieszkał u starszej osoby.
Większość terierów to psy stworzone dla osoby aktywnej, która zrozumie potrzeby zwierzęcia i będzie miała czas na pracę z nim. Psiak najlepiej uczy się przez zabawę. Krótki spacerek to dla niego za mało. Powinien się porządnie wybiegać. Chcesz łatwiej dogadywać się ze swoim ulubieńcem? Nie rezygnuj ze szkolenia.
Masz już w domu zwierzaki i inne psy? Fox terrier może mieć problem z zaakceptowaniem ich. Psiak wymaga przede wszystkim dobrej socjalizacji związanej z kotami (chętnie je goni). Jeśli w domu masz już mruczka, najlepiej przyzwyczajać do niego szczeniaka, który dopiero uczy się różnych zachowań i poznaje granice. Weź to pod uwagę, jeśli planujesz zakup foksteriera. Nawet jeśli czworonóg dogaduje się z domowym mruczkiem, może gonić koty na dworze. Foksterier nie zawsze żyje w zgodzie z innymi psami.
Foksterier – pielęgnacja
Wyzwania związane z pielęgnacją foksteriera w dużej mierze zależą od długości jego sierści. Psiaki szorstkowłose, które charakteryzują się dłuższą okrywą, wymagają regularnego szczotkowania oraz trymowania kilka razy do roku. Warto do tej czynności przyzwyczajać już szczeniaki. Jeśli nie masz wprawy w trymowaniu, skorzystaj z usług specjalisty. Usuwanie obumarłej sierści jest koniecznością, gdyż sama nie wypada. Blokuje za to drogę nowej.
Pielęgnacja ulubieńca nie jest trudna, jednak wymaga regularności. Jak często szczotkować psa? Najlepiej co kilka dni, aby uniknąć poplątania sierści. Ma ona tendencję także do filcowania. Zbity włos utrudnia wentylację, co prowadzi u czworonoga do problemów skórnych. Aby ułatwić sobie zadanie związane z pielęgnacją psiaka, wcześniej namocz sierść swojego ulubieńca. Jeśli wybierasz się z czworonożnym pupilem na wystawę, koniecznie wykąp go z użyciem odpowiedniego szamponu. Poza tym wykonuj ten zabieg jedynie w razie konieczności.
Co oczywiste, łatwiejsza w pielęgnacji jest szata foksteriera krótkowłosego. Psa oczywiście trzeba regularnie wyczesywać (szczotką lub gumową rękawicą). Nie ma jednak konieczności trymowania jego sierści. Każdemu psu regularnie kontroluj stan uszu i paznokci.
Zdrowie foksteriera
Nie nastawiaj się na częste wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Foksteriery nie należą do chorowitych zwierząt – odznaczają się dobrym zdrowiem i kondycją. Psiaki są też silne oraz dobrze znoszą zmiany pogody czy temperatury. Oczywiście, jak każdy zwierzak, i Twój pupil może zachorować. Mogą pojawić się choroby o podłożu genetycznym. Najczęściej u przedstawicieli tej rasy zdarzają się nowotwory skóry, choroby oczu czy padaczka.
Dużą rolę w kwestii zdrowia odgrywa żywienie foksteriera. Pełnowartościowe posiłki to podstawa diety zwierzaka. Raczej nie musisz się obawiać o to, że psu będzie doskwierać nadwaga. Zwierzaki tej rasy nie są na nią podatne. Dodatkowo są bardzo aktywne, więc szybko spalają zjedzone kalorie.
Dieta foksteriera
Psy tej rasy nie należą do zwierząt, które grymaszą. Chętnie zjedzą karmę, którą wsypiesz do ich miski. W tej kwestii nie idź jednak na łatwiznę. Nie każdy produkt jest tak samo wartościowy dla organizmu psiaka. Wybieraj przede wszystkim taką karmę, która ma w składzie bardzo dużo mięsa i jak najmniej zboża. Nie bagatelizuj też indywidualnych potrzeb swojego podopiecznego. Jeśli ma problemy zdrowotne lub alergie pokarmowe, koniecznie wybierz dopasowaną do nich dietę. Ważne, żeby posiłki foksteriera odpowiadały na potrzeby jego organizmu związane z wiekiem. Szczeniak powinien zjadać inną karmę niż senior czy dorosły pies. Ważne też, żeby chrupki suchego jedzenia były małe i łatwe do zjedzenia przez czworonoga.
Dlaczego zdrowe żywienie foksteriera jest tak ważne? Prawidłowo dobrana karma dla psa daje mu energię do zabawy, ale też dostarcza do jego organizmu niezbędne witaminy i składniki mineralne. Dzięki temu psiaki latami cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają późnej starości (foksteriery żyją średnio 13 lat). Pełnowartościowe posiłki ograniczają też do minimum konieczność wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Zamiast tracić czas w oczekiwaniu na konsultację, możesz aktywnie spędzić go ze swoim ulubieńcem. Dodatkowo ograniczasz zwierzęciu powody do stresu i bólu związanego z chorobą.
Tak się żyje z foksterierem
Wiernego towarzysza codzienności znajdziesz właśnie wśród przedstawicieli foksterierów. Psiaki bardzo kochają swoich właścicieli i są w stanie szybko stanąć w ich obronie. Dodatkowo sprawdzają się jako psy stróżujące. Co ważne, są wyjątkowo przyjaźnie nastawione do dzieci. Chętnie się z nimi bawią, w końcu mają podobne pokłady energii. O przyjaźni z foksterierem i ich sympatii do dzieci opowiada Karolina.
Opieka nad foksterierem to przyjemność
Przodkowie foksterierów uczestniczyli w polowaniach i specjalizowali się w wywabianiu lisów. Dziś psy tej rasy są świetnymi towarzyszami osób aktywnych i rodzin z dziećmi. Psiaki są wyjątkowo łatwe w opiece. Rzadko chorują, nie są podatne na nadwagę, a ich pielęgnacja sprowadza się do regularnego wyczesywania. Jeśli stworzysz dom dla foksteriera szorstkowłosego, konieczne będzie dodatkowo trymowanie.
Czworonogi tej rasy nie wymagają specjalnego żywienia. Wystarczy im pełnowartościowa karma dla małych psów. Im będzie lepszej jakości, tym dłużej Twój ulubieniec będzie się cieszył dobrym zdrowiem. W smaczne i zdrowe jedzenie dla foksteriera zaopatrz się w sklepie Apetete. Wśród asortymentu znajdziesz też akcesoria niezbędne do przygotowania w domu, nim pod dachem zjawi się nowy, czworonożny mieszkaniec.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu