KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Buldog francuski. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

Wśród wielu ras, które są obecnie modne, znajduje się również buldog francuski. Wielu osobom kojarzy się z małym pieskiem, idealnym do mieszkania w mieście. Warto jednak wiedzieć o nim więcej, zanim podejmiesz decyzję o adopcji albo zakupie. Sprawdź, czym charakteryzują się buldogi francuskie. Oto encyklopedia wiedzy dla prawdziwych miłośników psów!

Buldogi francuskie, czyli zanim wybierzesz rasę psa…

Obecnie opiekunowie psów coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest świadomy wybór czworonoga. Mowa tutaj nie tylko o konkretnej rasie, ale również dobrej i odpowiedzialnej hodowli. Jednocześnie nie brakuje też coraz to nowszych wzorców oraz miejsc, w których można kupić nowego, rasowego przyjaciela. Jednym z popularniejszych czworonogów jest buldog francuski.

Pochodzenie tych czworonogów wydaje się być jasno określone. Choć buldogi francuskie są ciekawe pod względem wyglądu, to jednak w krok za cechami fizjonomii idą również rozmaite problemy zdrowotne i ograniczenia. Dodatkowo, zanim podejmiesz decyzję o zakupie psa, powinieneś poznać jego potencjalny charakter. W przypadku psów rasowych te cechy są z góry określone, o ile oczywiście wybierzesz czworonoga z dobrej hodowli. Sprawdź zatem, co powinieneś wiedzieć o buldogu francuskim.

Buldog francuski – pochodzenie

Nie wiadomo, od jakich konkretnie ras wziął się buldog francuski. Pochodzenie czworonoga, według ekspertów, jest podobne jak większości molosowatych. Buldogi francuskie – ich piersi przodkowie – pochodzą jeszcze z czasów starożytnych, kiedy molosowate i dogowate były jeszcze bliżej nieokreślone, jeśli chodzi o cechy. Prawdopodobne cechy małych molosowatych ukształtowały się bliżej w końcówce XIX wieku we Francji.

buldogi francuskie

To właśnie w dzielnicach robotniczych Paryża krzyżowano ze sobą molosy, prawdopodobnie po to, aby były stróżami na licznych stoiskach rzeźników czy na wozach przewożących dobra między różnymi lokacjami. Z czasem zdecydowano się na coraz mniejsze psy. Prawdopodobnie był to kompromis pomiędzy dużym, groźnym czworonogiem a kosztami jego utrzymania. Średnie psy – bo do takich wbrew pozorom zalicza się buldożki francuskie – jadły mniej, a więc wydawano na nie mniej pieniędzy.

Z czasem również arystokracja zauważyła taką rasę jak buldog francuski. Pochodzenie tych czworonogów przestało mieć znaczenie – rasa była coraz mniejsza, a z czasem doczekała się również swojego wzorca. Pierwszy buldog francuski – wzorzec rasy – został zaprezentowany oficjalnie na wystawie w 1887 roku. W XX wieku kilkakrotnie zmodyfikowano oficjalny wzorzec, wprowadzając do niego kolejne cechy związane m.in. ze skróceniem ciała buldoga czy zmianą kształtu kufy. W 2012 roku wprowadzono ostatnie zmiany.

Buldog francuski – wygląd

Oto kilka istotnych rzeczy, jeśli chodzi o wygląd buldogów francuskich. W końcu jest to cecha, dla której tyle osób zainteresowało się rasą!

Buldog francuski – budowa ciała

Buldog francuski należy do ras brachycefalicznych. Charakterystyczną cechą psa jest tak zwany karpiowaty grzbiet. Oznacza to, że podnosi się on stopniowo, zaczynając od kłębu, a kończąc na lędźwiach. Pomimo tego powinien być mocny oraz dostatecznie szeroki. Klatka piersiowa jest głęboka, a linia dolna w okolicach brzucha – umiarkowanie podkasana.

Jeszcze kilkanaście lat temu buldog francuski miał z zasady cięty ogon, jeśli był on zbyt długi. Dziś jest to nielegalne. Warto jednak mieć na uwadze, że również naturalnie psy tej rasy – wskutek mutacji występującej w genotypie – mają krótkie ogony. Ta część ich ciała powinna być jednak na tyle długa, aby zasłaniać odbyt. Ogon jest trzymany ku dołowi, nie przekracza linii grzbietu nawet podczas ruchu, jest gruby u nasady i zwęża się im bliżej końca.

Kolejną cechą charakterystyczną buldoga francuskiego jest czaszka brachycefaliczna – z cofniętym, nieco zadartym ku górze nosem. Oczy są stosunkowo duże i okrągłe. Uszy – zaokrąglone, noszone prosto. Żuchwa jest zwykle nieco wysunięta przed górną szczękę, ale ważne jest, aby wargi zakrywały zęby. Zgryz powinien być kompletny, z dolnymi siekaczami ustawionymi przed górnymi. Głowa osadzona jest na krótkiej, mocnej szyi, lekko wygiętej.

rasa psa buldog francuski

Buldog francuski – rozmiary

Warto wiedzieć, że buldog francuski nie jest wcale psem miniaturowym. Waga suczek zaczyna się na 8 kg, zaś waga psów kończy na 14 kg. Z zasady samice są nieco mniejsze niż samce. To całkiem duże wartości, patrząc na to, że średnio psy mają około 31 cm w kłębie, a suczki – ok. 28 cm.

Takie proporcje wynikają przede wszystkim z charakterystycznej budowy. Psy są krępe, długość ich ciała jest niewiele większa niż wysokość – podobnie jak buldogi angielskie. Z zasady, jak wszystkie molosy, powinny być bogato umięśnione. Niestety, istnieje spora tendencja do nadwagi u buldogów francuskich tego typu. To efekt nieprawidłowego żywienia, przekarmienia, a także niedostatecznej dawki ruchu. W połączeniu z cechami typowymi dla rasy nadwaga jest u tych psów szczególnie niebezpieczna dla zdrowia – może znacząco skrócić życie.

Buldog francuski – umaszczenie

Buldogi francuskie mogą występować w kilku wersjach umaszczeń. Najpopularniejsza była maść płowa na całym ciele albo płowa pręgowana, z dodatkowymi, niewielkimi i nieobowiązkowymi białymi znaczeniami. W takim przypadku pręgowanie powinno być tygrysie. W obu sytuacjach może występować czarna maska, która nie jest obowiązkowa, jednak preferowana w przypadku psów jednolitych.

Jeśli bieli w umaszczeniu jest więcej, powinna być ona rozmieszczona równomiernie, bez skupienia w jednym miejscu na ciele. Bez względu na ilość bieli, trufla nosowa powinna zaś być czarna, bez odcieni błękitu czy brązu. Czasem zdarzają się również osobniki białe. Jeśli mają czarny nos i czarną oprawę oczu, są dopuszczalne. Zawsze jednak należy dążyć do wyeliminowania takiego genu z uwagi na ryzyko zagrożenia głuchotą.

buldog francuski wygląd

Charakter buldoga francuskiego

Wiesz już, jak wygląda buldog francuski – charakter tego psa to kolejny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę. Sprawdź, jaki jest buldożek w relacjach z ludźmi, zwierzętami oraz pod względem zachowania.

Buldog francuski – stosunek do ludzi

W stosunku do ludzi buldog francuski jest przyjazny i łagodny. Świetnie dogaduje się z dziećmi, oczywiście o ile dorosły nadzoruje ich stosunki. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, w związku z czym, jeśli zostanie zaniedbany trening zostawania, może mieć problemy z samotną, gdy jego ludzie są w pracy.

Buldog francuski jest psem stosunkowo niewielkim, który dobrze odnajduje się w mieście. Jest odważny, nie wykazuje lęków, dlatego przy odpowiedniej socjalizacji nie denerwuje go i nie stresuje ruch uliczny. To świetny pies zarówno dla kogoś, kto oczekuje spokojnego towarzysza codzienności, jak i czworonoga, który będzie z nim trenował niektóre psie sporty.

buldog francuski stosunek do ludzi

Buldog francuski – stosunek do zwierząt

Pogodny, ale i zadziorny – taki jest buldog francuski. Charakter tego czworonoga sprawia, że dobrze dogaduje się z większością zwierząt. Niegdyś czworonogi te miały instynkt myśliwski, bo były trzymane w celu tępienia plagi szczurów. Obecnie nie wykazują takiego zachowania, dlatego dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi.

Z zasady buldog francuski nie ma raczej problemu z egzystowaniem z innymi psami. Niemniej niekastrowany samiec może mieć zapędy do wchodzenia w konflikty z osobnikami tej samej płci. Z tego powodu w takim przypadku na towarzyszkę poleca się raczej suczkę. Dorosłe samce mogą mieć zapędy do atakowania psów znacznie od siebie większych, co trzeba mieć zawsze na uwadze, zwłaszcza podczas spacerów luzem.

Buldog francuski – aktywność

Pies tej rasy jest stosunkowo aktywny, o czym wiele osób zapomina. Dla rozwoju odpowiedniej muskulatury niezbędny jest mu ruch. Buldożki raczej nie pływają i nie przepadają za kontaktem z wodą. Chętnie jednak biegają, aportują, a nawet skaczą przez przeszkody. Jeśli szukasz buldożka z zamiarem uprawiania sportów, weź pod uwagę linie z nieco dłuższą kufą. Pamiętaj, że z uwagi na budowę dróg oddechowych rasa ta jest znacznie bardziej narażona na udar oraz przegrzanie.

Buldog francuski doskonale współpracuje z opiekunem, o ile ten jest pewny siebie, cierpliwy, konsekwentny i łagodny. Pies tej rasy nie akceptuje przejawów agresji ze strony opiekuna – zniechęca go to do nawiązywania relacji i współpracy. To jednak przede wszystkim pies do towarzystwa – jeśli szukasz czworonoga do wyczynowego sportu, zwróć uwagę na inne rasy psów. Niektóre psy są wręcz do tego stworzone!

czy buldog francuski jest aktywny

Buldog francuski – pielęgnacja

Zanim zdecydujesz się na psa tej rasy, poznaj jego wady i zalety. Pomogą Ci podjąć świadomą, odpowiedzialną decyzję.

Buldog francuski – pielęgnacja skóry

Z uwagi na krótką sierść, jaką ma buldog francuski, pielęgnacja nie przysparza wielu problemów i nie jest czasochłonna. Pies ten potrzebuje czesania raz w tygodniu – rasa nie ma podszerstka, dlatego warto zimą zadbać o jej komfort termiczny. Bardzo ważne jest dbanie o fałdki, zwłaszcza na pyszczku. Ich regularne czyszczenie, nawet solą fizjologiczną, zapobiega gromadzeniu się bakterii i stanom zapalnym.

Ważne jest regularne przycinanie pazurów, zwłaszcza jeśli pies nie ściera ich samodzielnie na twardym podłożu. Do obowiązków opiekuna należy regularne czyszczenie uszu odpowiednim płynem, aby nie dopuścić do nadmiernego gromadzenia woskowiny. Mycie zębów sprawi z kolei, że na zębach nie będzie odkładał się kamień, co zapobiega ich psuciu – zwłaszcza że są one nietypowo położone w szczęce. Warto też regularnie dbać o oczy, zwłaszcza masować kanaliki, które mają tendencję do zatykania.

pielęgnacja buldoga francuskiego

Buldog francuski – zdrowie

Rasa ta charakteryzuje się dużą podatnością na choroby skóry, a także alergie pokarmowe i nietolerancje. Często jest to ze sobą skorelowane. Do poważniejszych chorób należą również wady zgryzu, a także problemy z układami krążenia i oddechowym, co spowodowane jest specyficzną budową pyska. W przypadku przerostu podniebienia zbyt wąskich nozdrzy czy zatkanych kanalików konieczne są zabiegi operacyjne. Czasem zdarzają się też choroby, które uniemożliwiają psu normalne funkcjonowanie, na przykład wady budowy kręgosłupa czy wypadanie gałek ocznych.

Nie należy bagatelizować również poważnych problemów ortopedycznych. Buldogi francuskie (nawet 30% buldogów francuskich, zwłaszcza pochodzących z nieprzebadanych hodowli czy źle żywionych) cierpią na dysplazję stawów biodrowych. Niestety, w przypadku większości wymienionych chorób ryzyko ich pojawienia wzrasta wraz z wiekiem czworonoga.

Musisz liczyć się z chorobami, na które zapaść może Twój buldog francuski. Żywienie tego czworonoga w okresie rekonwalescencji powinno być przystosowane do potrzeb jego organizmu. Po zabiegach operacyjnych najlepiej sprawdzi się taka karma jak Trovet DPD Intestinal 400g. Natomiast ile żyje buldog francuski? Piesek żyje średnio od 10 do 14 lat.

Buldog francuski – żywienie

Jeśli chodzi o jedzenie dla rasy takiej jak buldog francuski, żywienie może sprawiać nieco problemów. Przede wszystkim sporo czworonogów cierpi na rozmaite alergie i nietolerancje pokarmowe. To sprawia, że pojawia się świąd, wylizywanie łap, sierści, a także intensywne drapanie i stany zapalne, zwłaszcza w fałdach skórnych. W takim przypadku najlepiej sprawdza się karma dla psów wrażliwych, z dermatozami, taka jak Eukanuba Veterinary Diets Dermatosis FP. To żywienie specjalistyczne – zawsze skonsultuj je z lekarzem weterynarii.

Sprawdź: Ranking karm dla buldoga francuskiego

Psy te często cierpią na schorzenia układu pokarmowego, związane na przykład ze wzdęciami. Z tego powodu potrzebują karmy optymalizującej pracę jelit i żołądka, na przykład takiej jak Pro Plan Small & Mini Adult OptiDigest z jagnięciną. Z kolei u czworonogów, które mają nadmierną masę ciała, najlepiej sprawdza się pokarm o obniżonej kaloryczności, taki jak Fish4Dogs Superior Weight Control / Senior Małe rasy.

cytat właściciela buldoga francuskiego

Wiesz już więcej na temat jednego z najmniejszych molosów, jakim jest buldog francuski. Pielęgnacja tego czworonoga nie przysparza wielu problemów, a on sam jest przyjazny i towarzyski. Z uwagi na zwiększone ryzyko niektórych chorób należy zadbać o jego prawidłowe żywienie oraz opiekę. Do tego celu wykorzystaj produkty, które znajdziesz w ofercie dla buldożków francuskich w sklepie Apetete.pl!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły