KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Gorączka u psa a przeziębienie u psa – kiedy wzrost temperatury powinien niepokoić?

Każdy właściciel psa, najczęściej lubi bliskość swego pupila. Zwłaszcza w chłodne jesienne czy zimowe dni, przytulony do nóg pies, potrafi wywołać u swych opiekunów przyjemne skojarzenia, wpisując się w ogólne ciepło domowego ogniska. Wszystko to m.in. dlatego, że stała temperatura ciała psa jest wyższa od temperatury ciała człowieka. Przytulony pies może po prostu zagrzać nogi człowieka. Wobec tego może pojawić się pytanie, kiedy występuje gorączka u psa i jaką temperaturę musi osiągnąć ciało czworonoga, by budziło to niepokój opiekuna? Czy zawsze wraz z podwyższoną temperaturą musi wystąpić przeziębienie u psa?

Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym artykule.

Jaka jest normalna stała temperatura ciała psa?

Naturalna temperatura ciała psa zależy od kilku czynników. Podstawowym jest wiek psa. Szczenięta mogą mieć bardzo obniżoną temperaturę, zwłaszcza te nowo narodzone. Z racji niewykształconej jeszcze termoregulacji, temperatura ciała nowonarodzonych szczeniąt może wynosić 34°C. Przez pierwsze siedem dni po narodzinach temperatura wzrasta do wartości ok. 37°C.

Następnie temperatura szczeniąt dalej powoli wzrasta, by około 4 tygodnia życia osiągnąć wartość taką, jaką osiąga ciało dorosłego psa. Wartość ta zależy od rasy, wielkości i indywidualnych cech psa. Może oscylować pomiędzy 37,5°C a 39,3°C. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że temperatura ciała małych psów jest najczęściej około 1°C wyższa niż psów ras średnich czy dużych.

Overzoo dla psa

Jaką temperaturę osiąga ciało czworonoga, gdy wystąpi gorączka u psa?

Aby stwierdzić gorączkę u psa, należy znać prawidłową temperaturę ciała zdrowego psa. Dobrze jest zabezpieczyć się na przyszłość, a co za tym idzie zbadać psu temperaturę i zapisać w bezpiecznym miejscu informację o jej wysokości. Zapiski z dokonanych obserwacji można później wykorzystać, gdy pada podejrzenie, że ze zdrowiem pupila dzieje się coś niedobrego.

Jak zmierzyć psu temperaturę?

Temperaturę psa można zmierzyć na dwa sposoby.

  • Pierwszym sposobem jest ten tradycyjny, czyli pomiar w odbycie. Do tego celu należy się zaopatrzyć w elektroniczny termometr z elastyczną końcówką. Podobny do tego, jakie stosuje się przy mierzeniu temperatury niemowlętom.

Przed wykonaniem pomiaru, należy nasmarować końcówkę wazeliną lub oliwką, aby zmniejszyć tarcie i dyskomfort zwierzęcia. Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę, należy wsunąć termometr na głębokość ok. 2,5 cm. Dobrze jest, gdy pies nie rusza się w tym czasie. Można poprosić drugą osobę, aby przytrzymała go delikatnie za brzuch. Czas pomiaru wynosi zwykle ok. 1 minuty.

  • Drugim sposobem, znacznie mniej inwazyjnym, przez to zyskującym coraz większą popularność, jest pomiar temperatury psa specjalistycznym termometrem weterynaryjnym dla psów. Za jego pomocą można zbadać temperaturę bezdotykowo lub w uchu. Jest to bardzo praktyczne narzędzie. Na pewno bardzo przydatne dla wszystkich hodowców psów.
Gorączka u psa a przeziębienie u psa - kiedy wzrost temperatury powinien niepokoić?

Gorączka u psa a przeziębienie u psa – kiedy wzrost temperatury powinien niepokoić?

Jaka temperatura to już gorączka u psa?

Gorączka u psa to temperatura przewyższająca 39,5°C. Za wysoką gorączkę przyjmuje się temperaturę o wartości 40°C. W temperaturze ok. 43°C zachodzą w organizmie psa nieodwracalne zmiany, zatem 42°C jest temperaturą o wartości krytycznej, zagrażającej życiu czworonoga.

Co może oznaczać gorączka u psa?

Gorączka u psa nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasem to zupełnie naturalny stan, więc nie należy panikować. Zazwyczaj dopiero gorączka w połączeniu z innymi objawami powinna budzić niepokój opiekuna.

Kiedy gorączka u psa jest naturalnym stanem?

Gorączkę u psa mogą spowodować różne sytuacje oraz czynniki. Gorączkę mogą wywołać np.:

Jakim chorobom psa może towarzyszyć gorączka?

Zdarza się jednak, że gorączka to jeden z objawów choroby. Organizm psa reaguje podwyższoną temperaturą na stan chorobowy, ponieważ wyższa temperatura pomaga zwalczać bakterie, wirusy i inne mikroby, a także intensyfikuje aktywność leukocytów we krwi psa.

Gorączka może towarzyszyć takim chorobom, jak:

Co to takiego hipertermia?

Hipertermia różni się od gorączki czynnikami wywołującymi dany stan organizmu. Jest to najkrócej opisując, przegrzanie organizmu. Nie wynika z przestawienia mechanizmu termoregulacji organizmu w celu zwalczenia choroby. Hipertermia może być wywołana gorącem panującym na zewnątrz, np. słońcem, gorącą wodą. Może też być spowodowana zaburzeniami w oddawaniu przez organizm ciepła do otoczenia.

Hipertermię odróżnia od gorączki uczucie gorąca, jakie jej towarzyszy. Jak wiemy, podczas gorączki ciału robi się zimno.

Przy wystąpieniu hipertermii należy bezwzględnie schłodzić organizm. Przegrzanie może bowiem grozić uszkodzeniami mózgu lub śmiercią.

U psów hipertermia może wystąpić po zwiększonym wysiłku fizycznym, także podczas upałów. Szczególnie narażone na ten stan są niektóre rasy psów o spłaszczonej kufie, np. buldogi czy mopsy.

U psów i u ludzi stan hipertermii może wystąpić podczas pobytu w zamkniętym samochodzie, wystawionego latem na działanie grzejącego słońca. Przegrzanie organizmu następuje w ciągu kilku minut. Nigdy nie wolno pozostawiać żywych istot w takich śmiertelnych „pułapkach”. Bez natychmiastowej pomocy, każdy organizm może w krótkim czasie umrzeć.

Gorączka u psa a przeziębienie u psa - kiedy wzrost temperatury powinien niepokoić?

Gorączka u psa a przeziębienie u psa – kiedy wzrost temperatury powinien niepokoić?

Jak obniżyć wysoką temperaturę u psa?

Pierwszą zasadą postępowania w sytuacji, gdy u psa wystąpi gorączka, jest niepodawanie psu ludzkich leków! W żadnym wypadku nie można podawać psu paracetamolu czy ibuprofenu i innych leków, przeznaczonych dla ludzi. Odpowiednie dla psa lekarstwa może przepisać tylko weterynarz. Dlatego należy się do niego zgłosić z chorym zwierzęciem.

Jedynym, co człowiek może zrobić w domowych warunkach, jest schłodzenie ciała psa. Najlepiej osiągnąć to poprzez stosowanie zimnych okładów. Można owinąć psa zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem lub schładzać okolice pachwin i brzucha mokrą, zimną gąbką. Innym sposobem jest przykładanie lodu, owiniętego ręcznikiem, do pachwin i brzucha psa.

Można też zastosować zimną kąpiel, po której należy dokładnie osuszyć zwierzę. W czasie gorączki u psa trzeba pamiętać, by zapewnić zwierzęciu dostęp do chłodnej, świeżej wody.

Kiedy może wystąpić przeziębienie u psa?

Czy przeziębienie u psa jest możliwe? Tak, pies może zachorować na infekcję wirusową, podobnie jak człowiek. Nie zdarza się to może często, ale może wystąpić, szczególnie w chłodniejszych porach roku.

Na przeziębienie u psa narażone są szczególnie psy młode, starsze oraz te, które mają obniżoną odporność. Wrażliwe rasy psów, takie, jak np. maltańczyk, również mogą się łatwiej przeziębiać niż psy ras bardziej odpornych na choroby.

Jakie są objawy typowego przeziębienia u psa?

Przeziębienie u psa czasem może być trudno rozpoznać, jednak jeśli nauczymy się dobrze obserwować zachowanie czworonoga, będzie można je wykryć w odpowiednim czasie.

Do najczęstszych objawów, które zwiastują przeziębienie należą:

  • katar u psa;
  • kichanie i łzawienie;
  • kaszel;
  • brak apetytu połączony z apatią;
  • gorączka lub stan podgorączkowy;
  • bolące gardło.

Jak wygląda katar u psa?

Katar u psa może wyglądać bardzo podobnie do kataru u człowieka, może też się nieco różnić. Wszystko zależy od źródła kataru.

Katar u psa mogą wywołać wirusy lub bakterie, będące powodem infekcji. Mogą też wywołać katar różne alergeny. Katar u psa ma na celu obronę organizmu przed tymi szkodliwymi czynnikami. Odbywa się to poprzez zmiany zachodzące w błonie śluzowej nosa. Ulega ona przekrwieniu i staje się obrzęknięta. Poprzez zwiększoną produkcję wydzieliny, zanieczyszczenia i mikroby zostają usuwane z organizmu.

Katar u psa może mieć postać surowiczej wydzieliny z nosa, bądź też wydzieliny ropnej. Znaczenie ma także kolor wydzieliny i jej zapach. Należy obserwować czy nie wypływa wraz z wydzieliną krew. Innymi ważnymi objawami jest miejsce pojawienia się kataru – czy wydzielina wypływa z obydwu dziurek nosowych czy z jednej. Także ważne jest czy katar trwa cały czas, czy pojawia się w określonych porach doby.

Obserwacje te są bardzo istotne dla weterynarza. Powinniśmy go poinformować o nich, gdy umówimy wizytę w przychodni weterynaryjnej.

Katar u psa może też mieć objawy towarzyszące w postaci łzawienia oczu, kichania oraz wydawania różnych niepokojących dźwięków. Pies może świstać, furczeć lub charczeć czy chrapać.

Co zrobić, gdy pojawi się katar u psa lub przeziębienie u psa?

Kiedy katar u psa trwa dłużej lub stwierdzimy objawy, które sugerują przeziębienie u psa, należy umówić się na wizytę u lekarza weterynarii w przychodni dla zwierząt. Nieleczony katar lub przeziębienie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u psa. Infekcje, bez medycznej interwencji, mogą zakończyć się poważniejszymi chorobami takimi, jak np. angina lub zapalenie płuc.

Pamiętajmy, by nie podawać psu żadnych leków na własną rękę. To weterynarz powinien stwierdzić, co psu dolega i zastosować odpowiednią terapię. Zdecyduje on także, jakie leki i w jakich ilościach można podać psu w konkretnej sytuacji chorobowej.

Jeśli utrzymuje się u psa gorączka, a domowe sposoby na jej obniżenie nie skutkują, również powinniśmy się zgłosić do weterynarza.

Gorączka u psa a przeziębienie u psa - kiedy wzrost temperatury powinien niepokoić?

Gorączka u psa a przeziębienie u psa – kiedy wzrost temperatury powinien niepokoić?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły