KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot himalajski. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

To nie przypadek, że patrząc na kota himalajskiego, masz zagwozdkę czy przypadkiem nie jest to pers. Zwierzaki te są blisko spokrewnione. Rasa powstała bowiem ze skrzyżowania kota perskiego z syjamskim. Jaki charakter mają te wyjątkowe mruczki?

Rasa czy odmiana?

Koty himalajskie są wyjątkowe pod kilkoma względami. Prezentują się bardzo orientalnie – ich niebieskie oczy wręcz hipnotyzują! Wbrew pozorom ich nazwa nie odnosi się do łańcucha górskiego, ale do królików himalajskich, do których są podobne. Na tym nie koniec oryginalności. Koty himalajskie nie tylko mają zjawiskowe, długie futro pięknej maści i bardzo łagodne usposobienie, ale też nie wszystkie organizacje międzynarodowe uznają je za odrębną rasę. W niektórych krajach europejskich uchodzą one po prostu za odmianę kotów perskich.

Jeśli zależy Ci na oryginalnym pupilu, to ten zdecydowanie jest takim już z pochodzenia. Czym jeszcze wyróżnia się na tle innych mruczków? Jaki ma charakter? Czy sprawdzi się w domu z małym dzieckiem? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje o kocie himalajskim i przekonaj się czy do dobry pupil dla Ciebie.

Himalayan – rasa kota o ciekawym pochodzeniu

Koty perskie i syjamskie to jedne z najpopularniejszych mruczących ras na świecie. Z ich połączenia narodził się pierwszy himalayan. Rasa kota nie jest dziełem przypadku, ani natury. Powstała ona poprzez świadome działanie człowieka. Pierwsze próby wyhodowania rasy o cechach fizycznych persa i umaszczeniu syjama powzięto w pierwszej połowie XX wieku. Na osiągnięcie pożądanego efektu przyszło hodowcom poczekać dobrych kilka lat.

W Wielkiej Brytanii rasa himalayan uznana została dopiero w 1955 roku. W Stanach Zjednoczonych, gdzie mruczki te są wyjątkowo popularne, dwa lata później. Wiele krajów europejskich koty te uznaje się za odmianę kolorystyczną persa. W Polsce znajdują się profesjonalne hodowle, w których można zakupić kociaka himalajskiego.

Przeczytaj również: Kot Syjamski

Himalayan – wygląd

Koty swoje cechy charakterystyczne odziedziczyły po persach i syjamach. Najwięksi fani rasy są zdania, że zdjęcia nie oddają prawdziwego uroku tych pupili. Zwierzęta wymienia się wśród dużych mruczków. Są masywne, osiągają wagę nawet 7 kg (górna granica) i mierzą od 30 do 35 cm. Koty są dobrze umięśnione, a ich ciało, osadzone na krótkich łapach, sprawia wrażenie zaokrąglonego. Chociaż zwierzak prezentuje się uroczo, taka budowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Kot himalajski nie może na przykład daleko skakać, mimo że jego kończyny są mocne.

Przedstawiciele tej rasy mają okrągłe głowy, które wieńczą małe uszy. Krótki nos kota sprawia, że jego twarz wydaje się płaska. Charakterystyczny wygląd pupila dopełniają duże i szeroko rozstawione oczy. Przyciągają wzrok, bo połyskują na niebiesko.

Piękną sierścią może się poszczycić nie tylko pers, ale też himalayan. Rasa kota wyjątkowo cenionego w Stanach Zjednoczonych ma długie i gęste futro. Wypielęgnowane w dotyku sprawia wrażenie jedwabiście miękkiego. Mocno owłosione jest nie tylko ciało zwierzaka, ale też jego niedługi ogon.

Himalayan na większości zdjęć ma biały kolor i charakterystyczne, czekoladowe umaszczenie w okolicy twarzy, łap, uszu i ogona. To jednak tylko jeden z kilku wariantów kolorystycznych kociaka. Rasa ta może mieć wszystkie barwy w typie colorpoint.

kot himalayan

Himalayan – charakter

Jeśli ktoś uważa, że mruczki mają nieprzychylne usposobienie, pewnie na jego drodze nie stanął jeszcze kot himalajski. Charakter zwierzaka daleko odbiega od stereotypu. Kot jest zrównoważony i bardzo czuły. Lubi towarzystwo ludzi, chociaż bywa nieufny wobec obcych. Najchętniej cały czas leżałby obok Ciebie lub na Twoich kolanach. Delikatne drapanie sprawia mu dużą przyjemność.

Kot himalajski jest jednym z najłagodniejszych i najspokojniejszych mruczków. Z drugiej strony nie stroni od zabawy. Lubi figle i psoty. Dzięki temu że jest inteligentny, pewnie nieraz Cię zaskoczy. Mimo że pupil lubi być w centrum zainteresowania i przywiązuje się do domowników, nie narzuca się swoim opiekunom.

Mruczki tej rasy nie należą do kociaków, które niszczą meble czy domowe sprzęty. Rzadko wspinają się i nie skaczą. Pupile średnio sprawdzają się w roli zwierzaków, z którymi można wyjść na spacer. Raczej cenią sobie domatorstwo. Nie muszą mieć futrzastych braci, jednak dobrze przyjmują inne psy czy koty w swoim otoczeniu.

Jaki dom dla kota himalajskiego będzie najlepszy?

Mruczące czworonogi tej rasy nie muszą być wyprowadzane na spacery. Wręcz ich nie lubią. Dzięki temu, że cenią własną przestrzeń, odnajdą się w małych mieszkaniach w bloku. Nie musisz mieć więc domu z ogrodem, aby kot czuł się swobodnie. Zwierzę nie potrzebuje też ciągłych ćwiczeń. Tak naprawdę to czworonoga najbardziej ucieszy Twoja obecność – zwierzak poczuje się dobrze wszędzie tam, gdzie będziesz Ty. Kot himalajski, wbrew dużego przywiązania, dobrze zniesie Twoją nieobecność.

Kociak lubi towarzystwo obcych i nie sprawia mu ono problemów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwierzęciem tej rasy opiekowała się osoba starsza. Jest to jedna z ras wręcz polecanych dla seniorów. Bez wątpienia kot himalajski jest zwierzęciem dla osób systematycznych i mających dużo cierpliwości.

Przedstawiciele tej rasy niemal w ogóle nie miauczą. Nie sprawiają więc problemu sąsiadom, gdy mieszkasz w bloku. Nie przejawiają też agresji, dzięki czemu dobrze odnajdują się w grupie. Koty będą żyły w zgodzie nie tylko z innymi mruczkami, ale też psami – z rasą o podobnym usposobieniu bez trudu dogada się kot himalajski. Charakter zwierząt pozwala na przygarnięcie ich do domu, w którym są małe dzieci. Nie nadają się jednak do mieszkania w środowisku, w którym jest bardzo głośno.

kot himalajski

Himalayan – pielęgnacja

Miękkie w dotyku i atrakcyjnie lśniące futro kota to nie dzieło natury, ale efekt pracy właściciela. Z uwagi na długą sierść zwierzak wymaga regularnego, najlepiej codziennego szczotkowania, np. furminatorem. Jego pielęgnacja należy więc do wymagających. Jest naprawdę ważna. W razie braku pielęgnacji mruczek szybko straci atrakcyjny wygląd. Martwy podszerstek nie wypada sam, przez co filcuje się. To z kolei zagraża także kociemu zdrowiu i życiu. Ulubieniec rasy himalajskiej, jak przystało na kuzyna persa, gubi naprawdę sporo sierści. Sama okrywa ma tendencję do kołtunienia się. Eksperci zalecają regularne kąpiele czworonogów tej rasy.

Do pielęgnacji należy przyzwyczajać już małe kociaki. Podobnie jak do czyszczenia oczu, które nadmiernie łzawią za pomocą płynu. W efekcie futro nie tylko brudzi się, ale też jest siedliskiem bakterii. Wzrasta więc ryzyko infekcji u czworonoga. Koniecznością są również zabiegi pielęgnacyjne uszu.

Czy kot himalajski dużo choruje?

Średnia długość życia mruczków tej rasy wynosi 15 lat. Kociaki nie zawsze cieszą się dobrym zdrowiem – są pod tym względem raczej delikatne. Przede wszystkim mają tendencję do rozwoju chorób układu moczowego i nerek, oczu czy skóry. U przedstawicieli tej rasy często wykrywa się też nowotwory. Z uwagi na podatność na choroby genetyczne tak ważne jest pochodzenie zwierząt. Mruczki z dobrej hodowli rzadziej narażone są na wystąpienie schorzeń. Chcesz mieć pewność, że Twój domowy ulubieniec to okaz zdrowia? Przynajmniej raz w roku wykonuj mu badania kontrolne i zaprowadź kota do lekarza.

Chociaż mruczki mają długie i piękne futro, nie radzą sobie w zbyt niskich temperaturach. Pamiętaj o tym, jeśli Twój ulubienic często spaceruje po ogrodzie lub balkonie. Nie bez przyczyny mówi się, że kociaki himalajskie są domatorami.

Kanapowy styl życia niesie ze sobą ryzyko nadwagi. Ważne więc, aby odpowiednio żywić swojego czworonoga. Pupile należą do smakoszy, co zwiększa ryzyko nagromadzenia nadprogramowych kilogramów. Dlaczego problem ten jest tak istotny? Nadwaga zarówno i ludzi, jak i u zwierząt nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie – jest powodem kolejnych chorób i schorzeń. Obciążone stawy, a musisz pamiętać, że kot himalajski jest dużym zwierzęciem, z czasem przestają prawidłowo funkcjonować. Ruch zaczyna sprawiać czworonogowi ból.

Przeczytaj również: Kot Perski

Dieta kota himalajskiego

Przygotowując menu dla swojego mruczka pamiętaj, aby dopasować je do wieku i potrzeb kota. Staraj się prawidłowo odmierzać porcje, aby uniknąć problemu z nadwagą. Dobrym pomysłem będzie też podawanie zwierzęciu karmy o obniżonej zawartości tłuszczu. Zwróć uwagę na jakość produktów, którymi karmisz mruczka. Im jest ona wyższa, tym masz większą gwarancję, że Twój przyjaciel będzie jadł odżywcze i zbilansowane posiłki.

Dobrej jakości karma dla kota nie tylko syci pupila, ale też pozytywnie wpływa na wygląd jego sierści (dodaje jej blasku i wzmacnia ją) czy wzmacnia kości i stawy, narażone na przeciążenia. Szukaj produktów z jak najwyższą ilością mięsa w składzie oraz dodatkiem warzyw, owoców i ziół. Unikaj produktów zawierających konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty.

Warto jako podstawę kociej diety wybrać gotowe, suche mieszanki jedzenia. Produkty z dobrym składem prawidłowo odżywiają zwierzę i pozwalają mu zdrowo się rozwijać. Różnorodne mieszanki różnią się nie tylko smakiem, ale też działaniem. Dzięki takim produktom najłatwiej odpowiesz na indywidualne potrzeby mruczka – adekwatnie do jego wieku czy stanu zdrowia. Podając kotu suchą karmę, nie zapomnij o stałym dostępie do wody.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby kocie menu rozszerzyć o mokrą karmę. Jest ona o tyle wygodna, że zawiera dużo wody i pomaga nawodnić mruczki, które co do zasady piją zbyt mało płynów. Aromatyczny posiłek zamknięty w saszetce, pomoże Ci przekonać do jedzenia mruczącego niejadka.

Kot himalajski może również zjadać przygotowywane przez Ciebie posiłki. Ważne, aby były one odpowiednio skomponowane – z myślą o pupilu. Podawanie czworonogowi produktów wprost z talerza, niekorzystnie wpłynie na jego zdrowie. Twoje dania zawierają m.in. dużą dawkę soli i cukru, które nie są zalecane w diecie żadnego mruczka.

kot himalajski

Tak wygląda życie z kotem himalajskim

Mruczki największe grono fanów mają za oceanem. Nie znaczy to, że i polscy kociarze nie pałają do nich miłością. Zwierzęta swoim atrakcyjnym, a wręcz orientalnym wyglądem potrafią zauroczyć wielu. Co o życiu z kotem himalajskim mówią właściciele pupili tej rasy?

kot himalajski - cytat

Stwórz dom dla sympatycznego mruczka

Atrakcyjny wygląd, łagodne usposobienie, czuły charakter i miłość do właścicieli – to najważniejsze cechy kotów himalajskich. Zwierzęta te są świetnymi towarzyszami codziennego życia, niezależnie od tego czy mieszkasz w domu czy w bloku. Nie lubią spacerów – są domatorami. Będą Ci więc towarzyszyły na każdym kroku i co ważne, nie będą się narzucały ze swoją obecnością. Mruczki tej rasy lubią kontakt z człowiekiem. Pieszczoty sprawiają mu dużą przyjemność. Nie są to jednak aniołki w futrzastym przebraniu – potrafią nieźle napsocić. Życie z nimi jest jednak naprawdę przyjemne.

Koty himalajskie są wymagające pod względem pielęgnacji – regularnie szczotkowanie jest istotne. Wymagają też diety, która pozwoli im uniknąć nadwagi. Idealne karmy dla kotów rasy himalajskiej kupisz w sklepie Apetete. Jedząc je, Twój mruczek będzie zdrowy i szczęśliwy.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły