KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ile dla psa to godzina? Odczuwanie upływu czasu przez psa

Każdy właściciel czworonoga wie, że jego podopieczny jest w stanie zauważyć nadejście pory na posiłek, spacer, zabawę lub sen. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy psy są w stanie odczuwać upływ czasu i czy da się stwierdzić, ile dla psa to godzina. 

Promocja dla czytelników bloga

carnilove promocja

Czy wiesz, że…

Poczucie czasu to złożone i intrygujące odczucie, na które składa się wiele doznań. Czy zgadłbyś jednak, że w odczuwaniu czasu u psa niesłychanie ważną rolę odgrywają… zapachy? Psi nos jest niesłychanie wrażliwy: te czworonogi czują znacznie więcej aromatów, niż my. Na podstawie zapachu wiedzą, kiedy ich właściciel zbliża się do domu i kiedy któryś z domowników zniknął. Gdy wyjdziesz do pracy i długo nie ma Cię w mieszkaniu Twój zapach (który pies bezbłędnie odróżnia od zapachu innych ludzi) staje się mniej wyczuwalny, a zwierzę wie, że zbliża się czas Twojego powrotu. 

Istnieją teorie mówiące o tym, że to właśnie dzięki wyczulonemu węchowi psy zyskują poczucie czasu. Zdaniem naukowców, czworonogi na podstawie intensywności zapachów zauważają wszelkie odstępstwa od codziennej rutyny. To dlatego Twój pies tak się cieszy, gdy wracasz do domu wcześniej niż zwykle! Wszystko, co dzieje się w ciągu dnia, sprawia, że w mieszkaniu pojawiają się i znikają różne aromaty. Intensywność woni miseczki pokazuje psu, jak dawno temu dostał ostatni posiłek, a nieznana wcześniej nuta zapachu na Twoim ubraniu poinformuje go o tym, że spędziłeś czas w towarzystwie nowo poznanej osoby. Dla czułego, psiego nosa, zapachy to ogromna kopalnia informacji o świecie! Węch jest najważniejszym zmysłem psa – czworonóg, który go straci, często nie potrafi już do końca odnaleźć się w otaczającym go świecie i znacznie gorzej radzi sobie z codziennymi czynnościami. 

Ile dla psa to godzina? Pies z opiekunem

Ile dla psa to godzina? Poczucie czasu u pupila

Być może zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób Twój czworonożny podopieczny postrzega upływ czasu. Czy Twoja godzina znaczy dla niego to samo? Niektórzy sądzą, że psia godzina trwa krócej – wynika to w pewnym stopniu ze znanego, lecz nie do końca prawdziwego mitu. 

Ile to rok dla psa, a ile to godzina?

Czy słyszałeś kiedyś popularną teorię mówiącą o tym, że jeden rok życia psa jest równoznaczny siedmiu latom życia ludzkiego? Źródło takiego założenia wynika po prostu z obliczeń matematycznych. Pies żyje średnio 10-12 lat, człowiek jednak siedem razy dłużej. Niektórzy przenoszą tę teorię również na upływ dni i godzin, twierdząc, że jedną godzinę pies odczuwa tak, jakby minęło ich siedem. Czy jest tak naprawdę? Nie do końca to o wiele bardziej skomplikowane. 

Psie życie trwa krócej, ale człowiek dojrzewa o wiele dłużej, niż czworonóg. Można więc uznać, że pierwsze pół roku życia odpowiada ludzkim… 10. Po tym, jak pies osiągnie dojrzałość, liczba ta znacznie się zmniejsza. Co roku dodajemy” mu cztery ludzkie lata. Czy podobne rozumowanie można jednak zastosować do minut, godzin i dni? Niestety nie. Psia perspektywa czasu wcale nie funkcjonuje w taki sposób. Opiera się ona na regularności procesów, które zachodzą w organizmie czworonoga, a także na czujnej obserwacji otoczenia i odbieranych wszystkimi zmysłami bodźcach. 

Ile dla psa to godzina? Pies jest głaskany

Gdy długo nic się nie zmienia – pies a nuda

Psy lubią rutynę i stały układ dnia. Nie oznacza to jednak, że będą cieszyć się, gdy zupełnie nic się nie dzieje. Pies może pobyć przez pewien czas sam ze sobą, jeśli jednak okres braku zajęcia się przedłuża – z pewnością zacznie się niecierpliwić.

Sprawdź także: Czy pies tęskni? To musisz wiedzieć!

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy Twój pies może się nudzić, to odpowiedź na to pytanie jest prosta i jednoznaczna oczywiście, że tak! Choć czworonogi nie są w stanie dokładnie określić, przez ile godzin nie mają nic do roboty, to na pewno zauważą, jeśli będzie to już dla nich trwać za długo. Być może zauważyłeś, że gdy przez dłuższy moment nie zwracasz na swojego psa uwagi, to zwierzę zaczyna natarczywie się jej domagać. To jasna wskazówka. Czas nie jest dla psa tak do końca abstrakcją!

Ile dla psa to godzina? Czy można to określić?

Czy doba psa trwa 24 godziny i czy zwierzak w ogóle rozumie, o co w tym wszystkim chodzi? Pies orientuje się w tym, która jest godzina, dzięki swojemu wewnętrznemu zegarowi biologicznemu. To on pozwala mu skutecznie zauważać wszystkie regularnie zachodzące zjawiska. 

Czy pies ma poczucie czasu? Zegar biologiczny psa

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta mają swój wewnętrzny zegar biologiczny, którego funkcjonowanie regulowane jest przez wiele istniejących w organizmie mechanizmów. Procesy fizjologiczne, które zachodzą w ciele psa, odbywają się w około 24-godzinnych cyklach. Wpływ na ich przebieg mają natomiast codzienne bodźce, takie jak na przykład ciemność oraz światło. Pies nie zna się na zegarku,  ale jego organizm dobrze wie, kiedy nadchodzi czas obiadu lub snu. Twój podopieczny nie wie więc, która jest godzina, ale reaguje na sygnały wysyłane mu przez organizm. To natomiast, zazwyczaj dzieje się dość regularnie. Zdaniem niektórych naukowców, dzięki swojemu zegarowi biologicznemu psy są w stanie w pewien sposób śledzić upływ czasu, również w dłuższych jego okresach. 

Ile dla psa to godzina? Pies w domu

Czas dla psa a codzienna rutyna 

Jak można łatwo wywnioskować z poprzedniego akapitu powtarzalność jest w życiu psa naprawdę ważna. To właśnie dzięki codziennej rutynie te zwierzęta są w stanie oczekiwać na konkretne wydarzenia. Psy czują się znacznie bezpieczniej, gdy wiedzą, czego się spodziewać. Nie oznacza to, że każde niespodziewane zjawisko jest dla czworonoga końcem świata. Niektóre psy całkiem lubią nowe doświadczenia i zaskakujące niespodzianki. Miej jednak na uwadze to, że dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego Twojego podopiecznego, najlepszy będzie względnie stały rozkład każdego dnia. Niezmienne powinny pozostać przynajmniej najważniejsze jego elementy, czyli: czas spaceru, posiłków, zabawy lub treningu i wypoczynku. 

Z pewnością znasz swojego psa lepiej, niż ktokolwiek inny i wiesz, w jaki sposób reaguje na nowe bodźce. Kolejne, nieznane zwyczaje, atrakcje i zabawki (zwłaszcza te szczególnie ekscytujące, takie jak np. szarpak Kong Scrunch Fox lub piłka Pet Nova o aromacie mięty) wprowadzaj stopniowo i nie wszystkie naraz! Zdezorientowany czworonóg może zacząć przejawiać niepożądane zachowania, niepokoić się lub rozładowywać swój stres niszcząc różne napotkane przedmioty. 

Ile dla psa to godzina? Produkt dla psa

Jak pies odczuwa czas?

Pies nie nosi zegarka i nie sprawdza godziny, ale jest w stanie odczuwać to, że czas upływa. Jeśli wydaje Ci się, że Twój czworonóg zupełnie nie ma poczucia czasu, to jesteś w błędzie! Jego pojęcie tego abstrakcyjnego zjawiska nie jest jednak takie samo, jak Twoje. Na czym polegają te różnice?

Myślisz, że pies nie ma poczucia czasu? To nieprawda!

Pies ma poczucie czasu, ale znacznie różni się ono od tego, w jaki sposób tę kwestię postrzegają ludzie. To, co rozumie pies, jest dość uproszczone. Czworonogi są w stanie zauważyć, że coś trwa długo lub krótko, mogą także w pewien sposób zrozumieć pojęcie odcinków czasu (sekund, minut). Gdy wrócisz do domu o tej samej porze co zazwyczaj, przywita Cię radosne merdanie ogonem. Jeśli jednak wrócisz po dłuższej niż zwykle nieobecności powitaniom nie będzie końca! Zwierzę na pewno zauważy, że nie było Cię dłużej. 

Przeczytaj również: Jak widzi pies?

Pies nie dostrzeże raczej różnicy pomiędzy pięcioma a sześcioma godzinami jest ona zbyt mała, by był w stanie zwrócić na to uwagę. Dobrze jednak wie, że kilka dni trwa krócej, niż kilka tygodni, a godzina trwa krócej niż doba. Wewnętrzny zegar biologiczny w jakiś sposób pozwala psom mierzyć upływ czasu. Czworonogi po prostu go szacują, co okazuje się niekiedy nieprawdopodobnie trafne. Twój pupil nie będzie zastanawiał się nad istotą i sensem przemijania, nie będzie wspominał dawnych chwil, jednak zjawisko czasu nie jest mu tak do końca obce. 

Ile dla psa to godzina? Pies patrzy przez okno

Czas dla psa – czy pies myśli abstrakcyjnie?

Czym właściwie jest czas? Gdybyś nie mógł posłużyć się zegarkiem, udzielenie odpowiedzi wcale nie byłoby takie proste. Zrozumienie koncepcji czasu wymaga całkiem sporej zdolności myślenia abstrakcyjnego. Podział doby na 24 godziny nie istniał przecież od zawsze – to jedynie wymyślony przez ludzi sposób na dokładne określenie momentu konkretnych wydarzeń, choć nie sposób odmówić mu użyteczności. Nadal jednak istnieją na świecie miejsca, w których ludzie nie śledzą upływu czasu aż tak dokładnie. Nie oznacza to przecież, że żyją  jedynie w teraźniejszości!

Jak można więc wywnioskować, rozumienie koncepcji godziny lub minuty, nie jest potrzebne do tego, by zrozumieć, na czym polega upływ czasu. Tak jest w przypadku ludzi. A co z psami? Zdania na ten temat są podzielone. Zdolność do abstrakcyjnego myślenia wymaga wysokiego poziomu inteligencji czworonogi z pewnością nam w tym nie dorównują. Niektórzy twierdzą jednak, że pies w pewien sposób potrafi umiejscowić swoje wspomnienia na osi czasu, dzięki czemu jest w stanie wyciągać z przeszłych doświadczeń różne wnioski. Jak na razie nie wiadomo do końca, jak to naprawdę wygląda. Najprawdopodobniej psy bazują na swoim zegarze biologicznym, naturalnych rytmach okołodobowych i instynkcie. Dzięki swojej inteligencji są jednak w stanie pojąć pewne niuanse dotyczące czasu. Na przykład, kiedy nadchodzi czas karmienia,  albo kiedy jest pora, by położyć się na wygodnym legowisku. Jeśli poszukujesz takiego dla swojego pupila, odwiedź naszą stronę, gdzie znajdziesz m.in. legowiska dla dużego psa.

Ile dla psa to godzina? Pies na łące

Jak pies odczuwa czas? Podobnie, jak jego właściciel!

Mówi się, że „jaki pan, taki pies”. W tym stwierdzeniu jest bardzo dużo prawdy. Czworonogi bacznie obserwują swoich właścicieli, zwracając uwagę na codzienne nawyki, przyzwyczajenia i obowiązki. Z czasem pies zaczyna dostosowywać swój tryb funkcjonowania do tego, w jaki sposób żyjesz Ty. Jeśli jesteś nocnym markiem, Twój pupil będzie dotrzymywał Ci towarzystwa do późnych godzin. Jeśli z kolei wstajesz o świcie, aby wyjść i pobiegać, zwierzę z entuzjazmem wybierze się razem z tobą. 

Psy uczą się szybko. Czworonożny członek rodziny przygląda się temu, co robisz, i zaczyna egzystować z Tobą w harmonii. To dlatego może Ci się wydawać, że doskonale rozumie, kiedy nadchodzi pora na wypoczynek (na przykład w wygodnym legowisku owalnym Amiplay), a kiedy będziesz skłonny do wspólnej zabawy. Gdy codziennie wstajesz do pracy o określonej godzinie, pies wie, że właśnie wtedy dostanie swoją poranną porcję jedzenia. Jeśli w Twoim harmonogramie dnia coś się zmieni, to na pewno zauważysz zaskoczenie czworonoga! Nie znaczy to wcale, że pies „wie”, ile godzin minęło, ale że nauczył się, czego spodziewać się o określonych porach dnia. Czworonogi są w stanie wywnioskować wiele także z Twoich zachowań. Wyczuwają zdezorientowanie lub niezadowolenie swoich opiekunów, gdy w ciągu dnia coś pójdzie nie tak, jak należy, i zapanuje chaos. 

Ile dla psa to godzina? Legowisko dla psa

A to historia! 

Chociaż nie wiemy, w jaki sposób pies pojmuje czas, to przeprowadzone przez naukowców eksperymenty wykazały, że czworonogi są w stanie całkiem precyzyjnie odmierzać sekundy. Eksperymenty przeprowadzono w Belgii na psach rasy beagle. Zadaniem zwierząt było wskoczenie na specjalną platformę równo 90 sekund po usłyszeniu sygnału dźwiękowego. Nagrodę w postaci smakołyku mogły dostać tylko wtedy, gdy faktycznie udało im się poprawnie oszacować upływ czasu. Co się okazało? Zmotywowane smaczkami beagle, nauczyły się wskakiwać na platformę po dokładnie 90 sekundach. 

Czy psy znają się na zegarku? Zdecydowanie nie. Ludzkie pojęcie czasu jest dla nich o wiele zbyt abstrakcyjne. We wskazówkach zegara czworonóg może dostrzec co najwyżej intrygujące, poruszające się obiekty. Nie oznacza to jednak, że Twój pupil zupełnie nie ma poczucia czasu. Jego organizm daje mu wiele sygnałów, na podstawie których jest w stanie określić nadchodzącą porę dnia. Choć nie da się jednoznacznie określić tego, w jaki sposób psy postrzegają czas (niestety, nie możemy ich o to zapytać) – to z całą pewnością na swój sposób go rozumieją. Wielu właścicieli psów jest w stanie przywołać z pamięci sytuacje, które to potwierdzają. Czy Twój pies również wie, kiedy nadchodzi czas na obiad? A może któregoś dnia zaskoczył Cię tym, jak dobrze rozumie upływ czasu? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły