KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak dobrać szelki dla psa? Typy i najlepsze modele

Szelki dla psa to coraz chętniej wybierany sposób na bezpieczne prowadzenie psa na smyczy. Czy wiesz, że dobrze dobrane szelki, zarówno pod kątem modelu jak i rozmiaru zapewniają wygodę pupilowi oraz gwarantują prawidłowy rozwój kości i postawę. Dziś przedstawię Ci najpopularniejsze modele szelek dla psów, wskażę ich wady i zalety, dzięki temu będziesz mógł wybrać idealny egzemplarz dla swojego pupila.

Kiedy pies może nie może nosić obroży

Zacznijmy od tego, że nie istnieje uniwersalny model szelek – doskonały dla każdego psa. Podobnie jak z butami niektórzy wolą obcas, inni płaski but. To co zdrowe, nie zawsze wygląda ładnie na nodze. W sumie w świecie akcesoriów dla zwierząt panują podobne zasady. Ładne szelki nie zawsze są odpowiednio skonstruowane pod kątem ortopedycznym.

Szelki typu norweskiego – model w kształcie litery Y

Szelki Norweskie, znane również pod nazwą: Y, skandynawskie, szwedzkie, fińskie…Jeszcze do niedawna najchętniej stosowane szelki dla psów, ze względu na wygodną rączkę za którą można złapać psa w razie potrzeby oraz sportowy wygląd. Dodatkową zaletą tego typu szelek jest ich sposób zapinania. Szelki zakładamy przez głowę, a pasek z siodełka mocujemy pod brzuchem.

 

Rico prezentuje szelki

Szelki typu norweskiego są bardzo wygodne i eleganckie

Niektóre modele szelek mają nietypowy wygląd, przypominają siodełko do jazdy konnej. np: Carpatus, czy Julius K-9. Dodatkowo posiadają mocno rozbudowaną część grzbietową, która nie tylko amortyzuje szarpnięcia, szelki mocno uciskają psa co może działać na niektóre uspokajająco – wykorzystują metodę T- Touch.

Zalety Szelek Norweskich

 • Ładnie wyglądają
 • Niektóre modele posiadają miękkie podszycie z pianki, które amortyzuje obtarcia.
 • Pozwalają na bezpieczne prowadzenie psa np: w przejściach, w górach
 • Idealnie sprawdzają się dla psów asystujących
 • Można do nich doczepić: latarkę, sakiewkę, znaczek z imieniem psa
 • Są wygodne dla psa
 • Łatwo się je zakłada

Minusy Szelek Norweskich

 • Naciskają na miejsce przebiegu ścięgna mięśnia dwugłowego i nad grzbietowego
 • W przypadku szczeniąt lub małych psów preferowany jest model w kształcie litery H.
 • Na stawie barkowym przebiega taśma. To poważnie ogranicza zdolność psa do poruszania przednią nogą do przodu, a po pewnym czasie pies uczy się poruszać z ograniczonym chodem, nawet gdy nie ma na sobie uprzęży.

Pies w lesie

Szelki okrągłe typu guard

Szelki dla psa w kształcie litery H często nazywane są również gurdami, polecana są dla psów mocno rozbudowaną klatką piersiową np: buldogi, boksery, amstafy. albo takim, które step iny, wpijają się w klatkę.

Największą wadą tych szelek jest ich zakładanie. Szelki dla psa typu Guard składają się z dwóch obwodów materiału: jeden okala  szyję / popiersie, a drugi tułów. Zaczep jest w dolnej części tułowia na grzbiecie. Taki sposób rozmieszczenia ciężaru sprawia, że są one bardzo wygodne a co najważniejsze pozwalają na swobodne ruchy łopatek i łokci. Posiada oddalone od siebie paski boczne, dzięki czemu nie wbijają się one w pachy psa- jak to jest w przypadku Julków i Step inów.

Szelki do biegania

Szelki do biegania z psem typu sleed

Na uwagę zasługuje fakt, że szelki guardy są polecane przez Turid Rugas – znanego psiego psychologa, odkrywcę psich sygnałów uspokajających – Calm Signals.

Wady szelek

 • Pies łatwo może z nich wyjść – nie gwarantują bezpieczeństwa na spacerach
 • Niektóre modele mogą okręcać się na psie
 • Trudno się je zakłada, mogą się te paski plątać na początku

Zalety

 • Obecnie są to jedne z najczęściej polecanych szelek przez psich ortopedów
 • Nawet jeśli pies ciągnie na tych szelkach nie doznaje kontuzji
 • Są bardzo wygodne dla psa
Szelki guardy

Więcej niż dobra jakość, tkanina nylonowa, szelki są bardzo lekkie, a co najważniejsze wygodne dla psa bo dobrze jest rozkładany ciężar ciała podczas nacisku – szarpnięcia

 

Model w kształcie X  tzw. step in, szelki spacerowe 

Szelki te są bardzo proste w zakładaniu. Pies dosłownie wchodzi w nie przednimi łapkami – stąd nazwa step in. Zapinają się na łopatkach. Ten model jest bardzo popularny, choć niedoskonały.

Nobby Szelki Soft Grip fuksja

Szelki Step in – tzw. spacerowe najpopularniejszy model

Te szeleczki nie są polecane dla psów z mocno rozbudowaną klatką piersiową, ponieważ paski mogą się wpijać w paszki i powodować bolesne obtarcia. Lepsze dla psów z szeroką klatką piersiową są szelki typu guard – litera h albo y czyli norweskie.

Step in 0 czyli szelki spacerowe występują również w wersji z rozbudowanym panelem piersiowym. Idealne dla psów małych ras oraz szczeniaków, ponieważ amortyzują szarpnięcia, a  także lepiej rozkładają siłę nacisku.

Chaba Szelki materiałowe lux

Właściwy rozmiar i dopasowanie

Im więcej modeli tym różnych stylów dopasowania szelek. Radzę przed zakupem uprzęży zmierzyć obwód klatki piersiowej psa oraz jeśli model tego wymaga : obwód szyi.  Musisz wiedzieć, że źle dopasowane szelki mogą powodować obtarcia a z luźnych pies po prostu wyjdzie…

Model norweski: Do wybrania optymalnego rozmiaru szelek niezbędne jest zmierzenie
obwodu klatki piersiowej psa. Po dokonanym pomiarze dodajemy kilka centymetrów (4 palce) za przednimi łapami.

Kiedy nie powinienem używać szelek?

Szelki nie nadają się do szkolenia psa. Na szelkach pies nie oduczy się ciągnąć bo są dla niego dużo wygodniejsze jak obroża i zachęcają do ciągnięcia. Szelki przydają się podczas spacerów z psem po lesie. Są idealne na długie wycieczki i wyprawy z psem np: w góry. Szelki są niezastąpionym elementem podczas wspólnego uprawiania sportów z psem.: bieganie, rower.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły