KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”? Wiemy, jak to zrobić!

Psy to zwierzęta bardzo towarzyskie. Niestety czasem ich towarzyskość może przeszkadzać – na przykład podczas wizyty gości. Podpowiadamy, jak nauczyć psa komendy „na miejsce”. Opanowanie przez czworonoga tej sztuczki przyda Ci się wielokrotnie.

Uczenie psa komend sprawi, że podczas spacerów oraz w domu Twój czworonożny przyjaciel szybko zareaguje na polecenia. Podczas treningu spędzisz ze zwierzęciem mnóstwo czasu, co zacieśni Wasze więzi. Nauka komend zwiększa bezpieczeństwo zwierzęcia. Na przykład w stresującej sytuacji pies zrobi to, o co go poprosisz.

To ważne na spacerach, szczególnie jeśli Twoje zwierzę nie przepada za innymi czworonogami i chciałoby je atakować. Wagę komend docenisz też w domu. Dzięki nim w spokoju porozmawiasz z gościem lub wykonasz domowe obowiązki. Podpowiadamy, jak nauczyć psa podstawowych komend. Dowiedz się, jak odesłać go na legowisko.

jak nauczyć psa komendy na miejsce

Jak nauczyć psa komend?

Zastanawiasz się, dlaczego warto wiedzieć, jak nauczyć psa komend? Taki trening zaprocentuje w wielu sytuacjach. Komendę „na miejsce” wykorzystasz podczas wizyty gości. Zdarza się, że zwierzę staje się namolne, próbuje uzyskać od gości kąski ze stołu. Być może gościom nie będzie to przeszkadzało. Może się nawet zdarzyć, że ktoś ulegnie prośbom zwierzęcia. Nie każdy musi przecież znać się na żywieniu psów, a jedzenie ze stołu może czworonogowi zaszkodzić. Może też niepotrzebnie zwiększyć dzienną kaloryczność posiłków, której pilnujesz, gdy zwierzę jest na diecie.

Komenda „na miejsce” jest jedną z wielu przydatnych komend. Warto wiedzieć też, jak uczyć psa komend, które będą nieocenione na spacerze. Jedzenie znajdowane na ziemi nie jest zdrowe, a może się okazać niebezpieczne dla twojego pupila. Komenda „zostaw” ma więc nauczyć zwierzę, żeby nie wzięło z ziemi tego, co właśnie ma zamiar. Nie można jej używać, gdy pies podniesie już znalezioną przekąskę.

overzoo rabat apetete

Problemy ze zjadaniem produktów znalezionych podczas spaceru mogą ujawniać się u zwierząt ze schroniska, przez wiele lat bezdomnych, a także tych, które żyły w bardzo złych warunkach i zdecydowanie ważą zbyt mało. Wiedza o tym, jak uczyć psa komend, przyda się jednak również, jeśli planujesz zakup zwierzęcia z hodowli.

Sprawdź również: Adopcja psa – czy chcesz, aby zamieszkał u Ciebie pies ze schroniska?

Musisz wziąć pod uwagę, że to, jak nauczyć psa podstawowych komend, zależy w dużej mierze od jego charakteru czy wieku. Młodsze czworonogi szybciej przyswajają wiedzę, jednak to nie znaczy, że ze starszymi nie warto próbować sztuczek. Niektóre psy błyskawicznie opanują komendy, a inne mogą być opornymi uczniami. Nie poddawaj się, jeśli nauka u Twojego czworonożnego przyjaciela trwa nieco dłużej. Cierpliwość oraz ulubione przysmaki – to klucze do sukcesu.

jak nauczyć psa komendy na miejsce

Komenda „na miejsce”

Dziś zajmiemy się tematem odsyłania psa na legowisko. Tę przydatną komendę docenisz w wielu sytuacjach.

„Na miejsce” – kiedy komenda okaże się przydatna?

Zastosujesz ją, jeśli pies nieustannie szczeka na dźwięk dzwonka. Będzie przydatna, gdy zwierzę nie chce nikogo wpuścić do domu, bo skacze na przychodzące osoby. Podczas wizyty kuriera takie zachowanie może być bardzo nieprzyjemne. Pamiętaj, że odwiedzająca Cię osoba może nie chcieć mieć tak bliskiego kontaktu z psem, którego nie zna.

Komenda przyda się również, jeśli Twój zwierzę żebrze przy stole. Z pewnością uwielbiasz spędzać czas ze swoim czworonożnym przyjacielem. Są jednak sytuacje, w których potrzebujesz samotności. Dzięki tej komendzie pies wybierze się na odpoczynek do legowiska, a Ty wykonasz swoje obowiązki.

Gdzie odsyłać psa?

Przed wprowadzeniem komendy „na miejsce” ustal stały punkt odsyłania psa. Najlepsze będzie jego legowisko zamiast Twojej kanapy. Dlaczego? Legowisko możesz w razie potrzeby zabrać ze sobą, na przykład w podróż. Dzięki temu będzie Ci łatwiej stosować komendę również na wyjeździe.

Co przygotować do nauki komendy „na miejsce”?

Przed rozpoczęciem treningu przygotuj kilka rzeczy, które ułatwią Ci i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi naukę. Co się przyda?

Konieczne są przysmaki. Zwróć uwagę na ich jakość oraz kaloryczność, szczególnie jeśli zwierzę jest na diecie. Doskonale sprawdzą się gotowe smakołyki. Niezbędne jest też legowisko – gdzieś musisz przecież odesłać psa. Może to być też kocyk.

Przeczytaj także: Naturalne przysmaki dla psa – nagroda i uzupełnienie diety

Jakie smakołyki wybrać?

Jak nauczyć psa sztuczek? Wykorzystaj wysokiej jakości smakołyki, które staną się dla zwierzęcia nagrodą! Wybieraj spośród przysmaków, które można dzielić na części. Doskonale sprawdzą się te w formie kabanosów, na przykład Vitakraft Dog Stickies Kura. Są one pakowane osobno. Co ważne, nie zawierają cukru. Wygodne będą też smakołyki w formie niewielkich pasków. Sprawdź przysmak dla psa Woolf Przysmak Soft Strips of Duck, który cechuje się niską zawartością tłuszczu.

przysmaki dla psa apetete

Znajdź odpowiednie miejsce na legowisko

Nim rozpoczniesz naukę komendy, wybierz odpowiednie miejsce na legowisko. Ułóż je w takim miejscu, żeby nie przeszkadzało domownikom. Niech będzie to miejsce, które pozwoli zwierzęciu obserwować otoczenie. Dzięki temu psiak będzie czuł się bezpiecznie. Na posłanie nie sprawdzi się więc sypialnia – to zazwyczaj oddzielne, najczęściej zamykane pomieszczenie. Oczywiście legowisko może się tam znaleźć, ale tylko jeśli jest to drugie posłanie.

Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”? Odpowiadamy!

Czas dowiedzieć się, jak nauczyć psa komendy „na miejsce”. Pierwszy krok to zachęcenie zwierzęcia do wejścia na legowisko. Przyszykuj przysmaki lub suchą karmę dla psa. To drugie rozwiązanie może być lepsze, jeśli konieczne jest odchudzanie czworonoga. Suchą karmę wykorzystaną podczas treningu odejmiesz od codziennej porcji pożywienia.

Musisz naprowadzić zwierzę na legowisko. W jaki sposób to zrobić? Trzymaj w dłoni smakołyk, a zwierzę niech za Tobą podąża. Kiedy wszystkie jego łapy znajdą się na posłaniu, wykorzystaj nagrodę. W tym momencie jeszcze nie przyda się komenda „na miejsce”. Pies nie zrozumie, czemu ją wypowiadasz. Na tym etapie smakołyków może być dużo – dzięki temu zwierzę pozostanie na posłaniu dłużej.

jak nauczyć psa komendy na miejsce odpowiadamy

Gdy pies opanuje ten etap do perfekcji, przejdź do kolejnego. Wygląda podobnie, ale naprowadzanie na legowisko musisz przeprowadzić pustą dłonią. Kiedy zwierzę znajdzie się całe na posłaniu, czas na smakołyki. Warto położyć je na legowisku – pies skojarzy, że to właśnie tam pojawiają się smaczne kąski.

Ten etap powtarzaj wielokrotnie, z czasem naprowadzanie powinno być coraz mniej wyraźne. Doprowadź do etapu, w którym wystarczy wskazać psu dłonią posłanie. Ważne jest, żeby nagrodzić psa wyłącznie, jeśli pozostanie na legowisku do momentu, gdy wypowiesz komendę zwalniającą. Może ona brzmieć „ok”. Jeśli zwierzę wyjdzie z posłania wcześniej, naprowadź go na nie z powrotem.

Gdy pies opanuje perfekcyjnie wchodzenie na posłanie po samym geście, możesz wprowadzić komendę słowną. Wypowiedz słowa „na miejsce”, a następnie wskaż gestem legowisko. Daj zwierzęciu nagrodę, jeśli dobrze wykona polecenie. Po jakimś czasie możesz zrezygnować z gestu – wystarczająca będzie słowna komenda „na miejsce”. Pies nie może się przemęczać podczas treningu – po wykonaniu kilku powtórek powinien przyjść czas na zabawę. Jeśli sesja treningowa będzie zbyt długa, pies może się znudzić. W trakcie jednej sesji wykonuj więc po kilka powtórzeń.

Pamiętaj, że możesz użyć dowolnej komendy. Niektórzy szkoleniowcy używają obcych słów. Dzięki unikalnym komendom masz gwarancję, że Twój pies będzie słuchał tylko Ciebie.

Wydaje Ci się, że zwierzę doskonale zna już komendę? To jeszcze nie wszystko. Musisz wiedzieć, że wszelkie rozpraszacze z pewnością spowodują, że pies wybiegnie z posłania. Przyzwyczajaj więc czworonoga, żeby pozostawał na miejscu bez względu na to, co dzieje się dookoła.

Musisz pracować nad trzema kryteriami – czasem, odległością oraz rozpraszaczami. Rozpocznij od czasu. Kiedy wszystkie cztery łapy zwierzęcia znajdą się na posłaniu, nie dawaj mu nagrody od razu. Odczekaj chwilę – na przykład 3 sekundy – i dopiero podaj przysmak. Stopniowo wydłużaj czas przy kolejnych sesjach treningowych. Kiedy zwierzę czeka na smakołyk, możesz do niego mówić. Dzięki temu będzie wiedziało, że prawidłowo wykonało Twoją komendę.

 

jak nauczyć psa komendy na miejsce

Kolejne kryterium to odległość. Działaj podobnie jak w przypadku zwiększania czasu. Wydaj komendę „na miejsce”, pochwal psa, odejdź kilka kroków i dopiero wtedy podaj smakołyk, rzucając go na posłanie. W końcu uda Ci się wypracować sytuację, w której pies pozostaje na posłaniu, nawet kiedy Ty wychodzisz do innego pokoju.

Ważnym elementem sesji treningowych jest praca nad rozpraszaczami. Co może być takim rozpraszaczem? Dźwięk dzwonka do drzwi czy samo ich otwieranie sprawdzą się, jeśli Twój pies zbyt energicznie reaguje na wizyty gości. Możesz też pracować z piłką lub inną zabawką zwierzęcia. Rzuć nią delikatnie i czekaj na reakcję psa. Jeśli pozostanie na miejscu, oczywiście daj mu smakołyk.

Teraz już wiesz, jak nauczyć psa sztuczek!

Wiesz już, jak nauczyć psa komendy „na miejsce”. Ważna jest cierpliwość. Pamiętaj, że psy uwielbiają pozytywne wzmocnienie, dlatego smakołyki są niezbędne. Jeśli zwierzę myli się podczas sesji treningowej, nie dawaj mu kary. To zniechęci go do dalszych działań. Koniecznie stosuj komendę zwalniającą. Dzięki niej zwierzę dowie się, że ćwiczenie się skończyło.

Nauczenie psa tej i innych komend sprawi, że zwierzę będzie bardziej posłuszne. Uchroni czworonoga przed niebezpieczeństwem w wielu sytuacjach, a Tobie pozwoli zająć się swoimi sprawami. Planujesz rozpocząć treningi z czworonożnym przyjacielem? Zajrzyj do kategorii przysmaki treningowe w Apetete i wybierz produkty, którymi będziesz nagradzać zwierzę za udane wykonanie polecenia.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły