KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa komendy: zostań? Zobacz szkolenie

Istnieje wiele komend, które ułatwiają życie z psem. Jak nauczyć psa komendy: zostań, która przyda się zarówno w domu, jak i podczas spacerów? Sprawdź, w jaki sposób przeprowadzić szkolenie, aby przyniosło najlepsze efekty!

Aby Twoje życie z psem układało się pomyślnie, warto zadbać o szkolenie czworonoga. Nie musisz jednak iść od razu po poradę do specjalisty, czy zapisywać się na kurs. Wiele rzeczy możesz wyćwiczyć z psem we własnym domu. Jak nauczyć komendy: „zostań” psiaka, który jest aktywny i nie umie się skupić? A może chcesz wiedzieć, w jaki sposób zadbać o to, aby komunikacja z psem była po prostu wygodniejsza na co dzień? Sprawdź nasze szkolenie i poznaj bliżej jedną z najbardziej przydatnych komend w życiu z psem.

Przeczytaj również: Szkolenie psa – jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Komenda: czekaj! Dlaczego warto nauczyć ją psa?

Na początek warto określić, czym konkretnie jest komenda: zostań. Oznacza ona, że pies ma pozostać w danym miejscu w miarę nieruchomo aż do chwili, gdy nie zostanie zwolniony z polecenia. W związku z tym wiesz już, że musisz nauczyć go dwóch rzeczy – samej komendy, a także polecenia zwalniającego. Druga dyspozycja może być używana w różnych sytuacjach, dlatego warto sformułować jedno polecenie do zastosowania ogólnego. Komenda: zostań, ma działać zarówno na smyczy, jak i w sytuacji, gdy pies jest luzem.

Należy wiedzieć, że to nie jest to samo, co komenda: czekaj. Ma nieco inne znaczenie. Takie polecenie możesz wydać psu, który musi poczekać krótko na następne wydarzenie albo kolejną komendę. Przykładowo, gdy przechodzicie przez jezdnię i poruszają się po niej pojazdy, wydajesz czworonogowi komendę: czekaj. Dyspozycja ta sprawdzi się też, jeśli pies ma zaczekać z rozpoczęciem jedzenia, aż mu na to pozwolisz. Jeżeli jednak chcesz, aby pupil został – siedząc, w danym miejscu, dopóki go nie zawołasz, a Ty odchodzisz – wydajesz komendę: zostań. Warto je rozróżnić, gdyż pies będzie lepiej wiedział, czego od niego oczekujesz.

Kobieta uczy psy komendy

Okoliczności stosowania komendy

Komenda na zostawanie jest bardzo istotna w wielu okolicznościach. Pozwoli Ci bawić się z psem efektywnie i bardziej przemyślanie – czworonóg może czekać w konkretnym miejscu np. na wyrzucenie przez Ciebie piłeczki. Co więcej, jeśli pies opanuje taką komendę, łatwiej panuje nad swoimi emocjami. Dzięki temu zareaguje na Twoje polecenie, gdy w oddali obszczekuje go inny osobnik albo nie będzie podbiegał do dzieci bawiących się piłką na boisku. Jednak można to stosować tylko u psów nielękliwych, gdyż inaczej poglębimy jego lęk i pies przestanie nam stopniowo ufać – nie będzie miał możliwości ucieczki, czy tez wykonywania sygnałów neiwerbalnych do obszczekujących osobników (takich jak obwąchiwanie terenu).

Komenda: zostań, jest przydatna również w sytuacjach domowych. Na przykład, jeśli coś upadnie Ci na podłogę i nie chcesz, aby pies to złapał. W ten sposób wygodnie i bezpiecznie będziesz mógł usunąć i posprzątnąć podłogę bez ryzyka. że Twój pupil mógłby zjeść coś, co mu zaszkodzi.

W końcu musisz wiedzieć, jak nauczyć komendy: zostań, jeśli chcesz uprawiać z psem rozmaite sporty. Przydaje się ona w wielu dyscyplinach. W agility użyjesz jej na przykład przed startem na torze. W posłuszeństwie pies będzie z jej pomocą wykonywał zadania zarówno z marszu, biegu, jak i wymagające samodzielnego działania. Instrukcja ta pozwala opanować psie emocje nawet w sytuacji, gdy sięgają one zenitu. Oczywiście, o ile jest poprawnie wprowadzona.

Przeczytaj również: Podstawowe komendy dla psa

Jak nauczyć psa komendy: zostań?

Aby dowiedzieć się, jak nauczyć psa komendy: zostań, musisz najpierw odpowiednio się do tego przygotować. Co Ci się przyda? Oto krótki poradnik.

Wybierz odpowiednie polecenie

Pamiętaj, że psy uczą się brzmienia słów i kojarzą je z konkretnymi zadaniami. Z tego względu, jeśli wybierzesz do nauki komendę: zostań, nie decyduj się raczej na polecenie: zostaw. Wybierz inne słowo, na przykład: wypluj, nie ruszaj lub fe. Dzięki temu pies nie będzie zastanawiał się, czego od niego oczekujesz, tylko wypełni polecenie szybko i bez wahania. To szczególnie ważne dla osób, które mówią niewyraźnie lub tych pracujących z psami na dworze niezależnie od warunków. Wykrzyczana w deszczu lub wypowiedziana w mroźny dzień komenda powinna brzmieć jednoznacznie dla psa.

Pies wykonuje komendę zostań

Pracuj intensywnie, ale krótko

Istnieją psy, które są stworzone do pracy z człowiekiem. Jednak nie każdy pupil do takich należy. Z tego powodu pamiętaj, aby odpowiednio zaplanować pracę. Usiądź z kartką i obmyśl, ile czasu danego dnia poświęcisz na trening i co konkretnie będziesz ćwiczył ze swoim czworonogiem. Rozbij każde ćwiczenie na takie elementy, które pies załapie szybko, a jednocześnie ułatwią mu znacznie naukę. Zastanów się, czy Twój pupil ma zostawać w każdej pozycji, czy tylko w jednej określonej – to pierwsze rozwiązanie będzie o wiele korzystniejsze i wprowadzi w życie psa mniej zamieszania. Najlepszą sylwetką dla psów niepracujących jest pozycja siedząca – dzięki temu pupil odczuwa większy dyskomfort, a także komenda „siad” jest jedną z pierwszych wdrukowanych w psi mózg, dzięki czemu będzie o wiele łatwiejsza do osiągnięcia dla psa.

Jak nauczyć psa: zostań, gdy pracujesz zawodowo? Zamiast długich sesji, zdecyduj się na kilka krótkich treningów. Zrób kilka powtórzeń podczas każdego z nich, tak aby pies nie zniechęcił się zbyt wieloma próbami. Do następnego etapu ćwiczenia przechodź tylko wtedy, gdy czworonóg wie, o co chodzi. Jeśli widzisz, że sobie nie radzi – cofnij się do poprzednich zadań.

Każdy trening powinien kojarzyć się zwierzakowi pozytywnie. Nigdy nie krzycz na swojego pupila ani nie zmuszaj go fizycznie do żadnych zachowań. Pamiętaj, aby mówić do niego łagodnym tonem, zwłaszcza chwaląc go. Każdą sesję treningową kończ sukcesem. Nawet jeśli oznacza to, że musisz cofnąć się o krok w ostatnim powtórzeniu. Przerywaj ćwiczenia, zanim pies się znudzi. Niech będzie nakręcony na wspólną zabawę i pracę. Koniec treningu obwieszczaj komendą, na przykład: koniec oraz dużą dozą smaczków lub pieszczot.

Zainwestuj w przysmaki i saszetkę

Zanim przejdziesz do tego, jak nauczyć psa: zostań, zastanów się nad akcesoriami, które mogą Ci się do tego przydać. Na początek ćwicz w domu – smycz nie będzie wówczas potrzebna. Zainwestuj jednak w saszetkę treningową, aby mieć wolne dłonie. W ten sposób odpowiednio szybko sięgniesz po przysmaki dla psa, a równocześnie pupil nie będzie cały czas skupiał uwagi na Twoich rękach w oczekiwaniu na nagrodę.

Jeśli saszetka, to oczywiście również przysmaki. Zadbaj o to, aby były niewielkie i miękkie, a także jak najbardziej pmotywujace dla psa, takie jak Yummeez kosteczki z łososiem 175g. Dla dużych psów wybierz większe przysmaki. Jeżeli nie są gotowe, zdecyduj się na przykład na kawałki mięsa, które samodzielnie podrobisz. Zrób to jednak przed treningiem, aby nie tracić cennych sekund na dzielenia pasków w jego trakcie. Tutaj świetnie sprawdzą się takie przysmaki jak Carnilove Mackerel with Raspberris Crunchy Snack lub Woolf Przysmak Soft Lamb Fillet 100g. Po treningu możesz zaproponować psu coś, co zarówno go sowicie nagrodzi, jak i pomoże spuścić nadmiar emocji. Świetnie sprawdzą się także Vector-Food Żwacze wołowe 100g lub Butcher’s Super Foods Treats z jagnięciną i jabłkiem.

Jednym z przydatnych narzędzi pracy może być też kliker. Musisz jednak spełnić kilka warunków – przede wszystkim mieć odpowiednio szybki refleks, a także poprzednie dośwaidczenia przy mniej wymagających komendach. Możesz to jednak wyćwiczyć. Kliker pozwala łatwiej zaznaczyć pożądane zachowanie. Sprawdzi się w przypadku psów, które nie wiedzą, o co chodzi człowiekowi albo mają problem ze skupieniem. W takich okolicznościach łatwiej będzie im zrozumieć oczekiwania opiekuna. Kliker należy jednak wycofać z treningu w momencie, gdy pies pojmie, o co chodzi w danej komendzie. Kliker najlepiej też sprawdza sie pod okiem szkoleniowca lub w ręce doświadczonego opiekuna.

Pies wykonuje komendę czekaj

Stopniuj środowisko pracy

Pies, który jest nauczony poprawnie komendy: zostań, wykonuje ją w każdych okolicznościach. Pamiętaj, aby w trakcie nauki zadbać o stopniowanie środowiska pracy. Co to oznacza? Na początku pracuj z nim tam, gdzie czuje się bezpiecznie, ale i jest stosunkowo znudzony, czyli w domu. Zwierzę nie znajdzie tam bowiem zbyt wielu nowych zapachów bądź nietypowych przedmiotów, które koniecznie zechce powąchać, więc nic nie odwróci jego uwagi. Dopiero gdy pies w pełni opanuje komendę w domu, przenieś się w inne miejsca.

Jeśli ćwiczysz na dworze, najpierw wybierz własne podwórko albo zdecyduj się na mało uczęszczane lokalizacje. Pozwól psu załatwić wszystkie potrzeby fizjologiczne oraz powęszyć. Rozpocznij trening po ich zaspokojeniu. Jeżeli widzisz, że pies jest bardzo zdekoncentrowany, zrezygnuj z treningu w danym miejscu albo w ogóle podczas tego spaceru. Rób kilka powtórzeń, aby nie stracić zainteresowania pupila. W takich okolicznościach podczas ćwiczeń wykorzystuj smycze dla psa, a także linki treningowe.

Gdy pies reaguje na komendy w takich okolicznościach, zacznij wydawać mu je również przy rozproszeniach. Mogą nimi być na przykład widziane z daleka psy albo zapachy, które go kuszą. Pamiętaj, aby stopniować oddalenie od bodźców. Jeśli czynnik, który dekoncentruje czworonoga, będzie zbyt blisko, Twój pupil może się rozproszyć. To sprawi, że będzie niespokojny, a trening nieudany. Dodatkowo, w takiej sytuacji trening może „cofnąć” zdobyty już postęp w pracy z czworonogiem. Zawsze obserwuj psa i dostosuj do niego długość i sposób przeprowadzania sesji.

Nauka komendy: zostań!

Komendy: zostań, można uczyć w określonej pozycji albo bez niej. Jeśli pies zawsze ma zostawać, siedząc, to w takiej sytuacji najpierw wydaj mu komendę: siad. Analogicznie, jeżeli ma leżeć, na początku wydaj mu polecenie: leżeć. Pamiętaj jednak, aby nie uczyć obu tych komend naraz. Polecenia związane ze zmianą pozycji ciała pupil powinien poznać najpierw, a do tego – solidnie je utrwalić.

Polecenie: zostań, uczone w pozycji leżącej lub siedzącej ma tę zaletę, że pies znajduje się w pozycji niewygodnej do startu. Oznacza to, że łatwiej wytrzyma kuszące okoliczności, na przykład widok zabawki czy obecność innego psa. W takiej sytuacji możesz różnicować komendy, wykorzystując też polecenie: stój. Niech oznacza ono, że pies ma pozostać w pozycji stojącej – nieruchomo, bez zmiany swojego położenia do czasu zwolnienia z komendy albo wydania innego polecenia.

Właściciel z psem

Zarówno komenda „czekaj” jak i opisywana w artykule „zostań” jest bardzo pomocna w przypadku wspólnego życia z psem. Nieraz jest w stanie uratować nasze dobre imię (w przypadku psów podbiegaczy i „złodziei” zabawek) oraz zachować odpowiednie bezpieczeństwo psa. Warto pamiętać, że komenda ta jest już „poziomem” wyżej niż polecenia typu siad, połóż się, daj głos, dlatego też nie powinna być pierwszą, jaką uczymy psa, nawet dorosłego. W przypadku szczeniąt dobrze powoli wdrażać nawet fragmenty polecenia podczas codziennego życia, takie jak nakazanie poczekania na swoją kolej szarpania zabawki, polecenie poczekania przed pogonią za aportem itp. Wdrażanie samokontroli we wczesnym życiu psa na pewno zaprocentuje w przyszłości. Należy także być świadomym, że nie u każdego psa w.w. komenda będzie skuteczna, osobniki lękliwe, bardzo pobudliwe i hiperaktywne w większości będą miały problem z jej opanowaniem – mówi Martyna Ciupińska, psia behawiorystka.

Jak nauczyć psa komendy: zostań – krok po kroku

  1. Przygotuj saszetkę ze smakołykami i zawołaj psa. Weź w dłoń jeden przysmak, a następnie podstaw psu pod nos. Nie zabierając ręki, wydaj komendę, zrób krok jedną stopą w tył i wróć do wyjściowej pozycji. Pochwal psa.
  2. Następnie, trzymając przysmak w dłoni, nie zbliżaj go do nosa psa. Wydaj komendę, zrób szybki krok w tył i nagródź pupila, zanim zdąży się ruszyć. Możesz podać mu smaczek albo go rzucić, jeśli pies złapie go w locie, a Ty masz celny rzut.
  3. Nie bierz smaczka w dłoń – niech zostanie w saszetce. Wydaj komendę, zrób krok w tył, a następnie wróć do poprzedniej pozycji i nagródź psa.
  4. Zmieniaj sposoby nagradzania czworonoga. Raz rób to rzutem z odległości, innym razem wracaj do psa i nagradzaj go z ręki.
  5. Gdy zwierzę załapie, o co chodzi w ćwiczeniu, oddalaj się o dwa, a następnie więcej kroków. Pamiętaj, żeby zawsze wcześniej wydawać komendę, a po jej wykonaniu – nagradzać psa.
  6. Jeśli Twój ulubieniec wykonuje komendę w każdych okolicznościach, zacznij różnicować nagradzanie. Niech raz będzie to smaczek, a innym razem sama pochwała słowna. Zadbaj o to, aby pies nigdy nie wiedział, jaka nagroda go spotka.
  7. Gdy czworonóg opanuje perfekcyjnie wykonywanie komendy w domu, powtarzaj ją w większych rozproszeniach. O tym, jak je stopniować, przeczytasz wyżej.

Ciesz się efektami treningu z psem!

Wiesz już, jak nauczyć psa: zostań. Jaki powinien być efekt tego szkolenia? Przede wszystkim czworonóg będzie reagował na komendę: zostań w każdych okolicznościach. Trening w kontekście nauki kończy się w sytuacji, gdy zwierzę ma 100% realizacji polecenia w każdej sytuacji. Jednak nie możemy w 100% zaufać swojemu podopiecznemu. To nadal zwierzę, kierowane nieraz instynktem łowieckim. Nie oznacza to, że nie trzeba powtarzać komendy. Wręcz przeciwnie – staraj się, aby pies wykonywał ją regularnie. Co jakiś czas prócz pochwały daj mu również nagrodę, aby miał świadomość, że nigdy nie wie, kiedy dostanie przysmaki.

Dzięki komendzie: zostań, jesteś w stanie nie tylko wygodniej spacerować z psem, ale i łatwiej komunikować się z nim w domu. Pamiętaj, aby zawsze po wydaniu komendy chwalić psa, a potem go z niej zwalniać. Dzięki temu będziesz mógł z niej korzystać we wszystkich sprzyjających okolicznościach, mając pewność, że Twój pupil ją wykona.

Komenda: czekaj, jest jedną z istotniejszych w szkoleniu psów. Podobne znaczenie ma polecenie: zostań. Jeśli nauczysz psa obu tych instrukcji, na pewno łatwiej będzie Ci z nim współpracować na co dzień. Warto podczas szkolenia wesprzeć się przydatnymi akcesoriami, które znajdziesz w sklepie Apetete.pl. Pamiętaj, że trening oparty na pozytywnym wzmocnieniu daje szybsze i lepsze efekty niż ten, w którym pies po prostu się obawia. Nauczyłeś już swojego pupila zostawania w miejscu? A może masz na to własny patent? Podziel się wiedzą w komentarzu, niech skorzystają z niej osoby, które mają problem ze szkoleniem psa!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły