KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa komend?

Psy to bardzo inteligentne stworzenia. Chętnie się uczą i potrafią zmienić jakość życia swojego i swego właściciela, pomagając mu w codziennych zadaniach. Psy zostały udomowione wiele tysięcy lat temu, ponieważ ludzie dostrzegli te właściwości ich charakteru. Aby je w pełni wykorzystać, należy psa odpowiednio przeszkolić. Podstawowe komendy dla psa stanowią zakres pewnego minimum szkolenia.

Nauka reagowania psa na polecenia słowne, znacznie ułatwia codzienne jego funkcjonowanie wśród domowników. Poprawia też relacje między zwierzęciem a ludźmi. Szkolenie psa podnosi jego poziom inteligencji. Czyni możliwymi do wykonania, coraz trudniejsze zadania.

Nauka reagowania na komendy znacznie ułatwia życie psu

Być może ktoś sądzi, że nauka powoduje u psa zmęczenie i inne negatywne skutki dla jego psychiki. Nic bardziej mylnego. Pies traktuje naukę i realizację zadań, jako zabawę. Cieszy się jednocześnie, że wykonanie zadania przynosi mu nagrodę w postaci np. radości właściciela. Pies może wtedy spędzać chwile ze swym opiekunem, być obiektem jego zainteresowania. Może także spędzać aktywnie czas, co jest bardzo ważne w życiu zwierząt. Natura psa jest przecież ukierunkowana na ciągły ruch, zdobywanie, poszukiwanie, polowanie itp. Na pewno nie na przysłowiowe „siedzenie na kanapie”.

Umiejętność reagowania na komendy czyni życie psa wśród ludzi o wiele łatwiejszym. Podnosi poziom życia na wyższy szczebel i sprawia, że jest ono mniej stresujące oraz bardziej bezpieczne. Ten ostatni czynnik, czyli bezpieczeństwo, jest bardzo ważny dla wielu właścicieli psów. Dobrze wyszkolony pies będzie zawsze się słuchał swego opiekuna i trzymał się blisko niego. Co za tym idzie, będzie mniej narażony na niebezpieczeństwa czy na zgubienie się.

Szkolenie psa - nauka reagowania na komendy

Szkolenie psa – nauka reagowania na komendy

Materiały i akcesoria pomocne w szkoleniu psa

Zapewne wielu właścicieli psów zastanawia się, co mogłoby im pomóc w wyszkoleniu swojego psa. Wiadomo, że zanim nauczymy zwierzę wykonywania zadań, sami musimy się wiele nauczyć i odpowiednio przygotować. Solidne przygotowanie się zapewni nam zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów wychowawczych, które mogą skutkować, w najlepszym przypadku, znacznym wydłużeniem czasu nauki. Przed rozpoczęciem szkolenia warto zaopatrzyć się w przydatne akcesoria pomocne w trakcie tresury psa.

Baza wiedzy – skąd wziąć potrzebne informacje o szkoleniu psów?

Przed rozpoczęciem pracy z psem, należy zapoznać się z odpowiednią wiedzą na temat szkolenia psów. Jest wiele podręczników na ten temat, dostępnych w księgarniach i sklepach dla zwierząt. Istnieje również obszerna baza wiedzy w internecie, która jest najczęściej darmowa. W internecie mamy dostęp także do wielu pomocnych materiałów multimedialnych np. w postaci filmów. Dobrze jest zaczerpnąć wiedzę o szkoleniu psów z co najmniej kilku źródeł.

Pamiętajmy też, że każdy pies jest inny i inaczej może reagować na niektóre metody wychowawcze. Dobrze jest, by każde zadanie, jakie zamierzamy wykonać z naszym psem było odpowiednio przygotowane. Najlepiej byłoby nakreślić jakiś mniej lub bardziej szczegółowy plan każdego etapu szkolenia i realizować go punkt po punkcie. W razie potrzeby, należy modyfikować plan, w trakcie realizacji szkolenia.

Szkolenie psa z wykorzystaniem klikera

Kliker jest bardzo prostym przyrządem, który może znacznie ułatwić przeprowadzenie szkolenia. Jest to plastikowe pudełko z zamontowaną w środku blaszką. Po naciśnięciu przycisku na obudowie, kliker wydaje charakterystyczny dźwięk kliknięcia. Dźwięk ten może okazać się bardzo pomocny, gdy zechcemy nauczyć naszego psa odpowiednich reakcji na podstawowe komendy dla psa.

Aby zacząć używać klikera, należy przyswoić sobie kilka fundamentalnych zasad pracy z tym małym urządzeniem.

  • Po pierwsze – kliker ma wzmacniać tylko pozytywne, pożądane przez właściciela zachowanie psa. Tylko wtedy pies słyszy dźwięk, gdy wykonał to, czego od niego oczekujemy.
  • Po drugie – dźwięk kliknięcia oznacza ten jeden ważny moment. Pies otrzymuje zaraz po usłyszeniu dźwięku nagrodę w postaci smakołyku lub innego jedzenia.
  • Po trzecie – nawet, jeśli przypadkowo nadusiło się przycisk klikera i wydał on swój charakterystyczny dźwięk, należy dać psu nagrodę w postaci smakołyku lub innego jedzenia.
  • Po czwarte – należy klikać w dłuższych odstępach czasu. Klikajmy tylko w tym momencie, gdy pies poprawnie wykonał nasze polecenie.

Zamiast klikera można używać komendy słownej np. „Tak”. Jednak trzeba mieć na uwadze, że kliker wydaje zawsze ten sam dźwięk. Natomiast słowo może zostać wypowiedziane z różną głośnością i intonacją. Poza tym może być używane poza szkoleniem, w różnych kontekstach i różnych sytuacjach, kiedy pies nas słyszy. Wydaje się, że szybciej wytworzymy nawyk u psa z pomocą klikera. Zwierzę szybciej sobie uświadomi, że kliknięcie oznacza nagrodę i zacznie pracować, aby ją dostać.

Jak przeprowadzać tresurę psa?

Aby szkolenie psa przebiegało łatwiej, dobrze jest przestrzegać kilku prostych zasad.

  • Treningi powinny być jak najbardziej zbliżone formą do zabawy z psem. Ich czas powinien być odpowiedni – nie za długi i nie za krótki. Szkolenia powinny przynosić dużo przyjemności i radości obu stronom. Gdy tylko właściciel zacznie się nudzić lub denerwować, pies od razu to wyczuje. Sesje szkoleniowe lepiej podzielić na kilka części po parę minut, niż zrobić jedną długą i męczącą.
  • Aby pies łatwiej i szybciej pojął, czego od niego oczekujemy, tresura powinna przebiegać początkowo w ciszy i spokoju. Dopiero, jak pies będzie dobrze wykonywał zadanie, o jakie nam chodzi, można dodawać elementy rozpraszające uwagę. Rozpraszanie uwagi jest potrzebne, by docelowo pies mógł wykonywać polecenia opiekuna w różnych warunkach, niezależnie od okoliczności.
  • Tresura psa powinna polegać zawsze w oparciu o system nagród, nigdy natomiast nie wolno stosować kar i przymusu. Techniki negatywne są mało efektywne, ponieważ pies ich nie rozumie i reaguje na nie stresem i lękiem. Smakołyki, zabawy i przytulanie to dobre nagrody, które szybko przyniosą pozytywny efekt.
Jak przeprowadzać tresurę psa?

Jak przeprowadzać tresurę psa?

Podstawowe komendy dla psa

Podstawowe komendy dla psa to polecania typu: „Siad!”, „Leżeć!”, „Zostaw!”, „Do mnie!”, „Czekaj!”. Opiekun staje się podczas szkolenia nauczycielem psa. Uczy psa pożądanych reakcji na słowa. Jest to fundament prawidłowego wychowania czworonoga. Obiecuje, że wspólne życie z psem stanie się o wiele łatwiejsze.

Aby odpowiednio przygotować się do treningu, można zaopatrzyć się w kliker i specjalną saszetkę na smakołyki, przypinaną do paska. Następnie dobrze jest zainteresować psa zawartością saszetki.

Komenda dla psa: siad

„Siad!” to podstawowe polecenie dla psa. Dobrze jest wykorzystać je już na początku szkolenia. O ile psy, zarówno młode, jak i starsze, zazwyczaj łatwo wykonują to polecenie, o tyle pozostawanie w tej pozycji jest dla nich nieco trudniejsze. Tylko siadanie w połączeniu z utrzymaniem pozycji jest przydatne w naturalnych warunkach. Jak nauczyć psa „siad”?

  • Aby zainteresować psa, weź smakołyk do ręki z saszetki, zamknij dłoń i podaj ją psu do obwąchania.
  • Następnie przesuwaj wciąż zamkniętą dłoń ponad nosem psa do tyłu. Taki gest zmusi zwierzę do przyjęcia pozycji siedzącej.
  • Gdy tylko zad dotknie podłogi, kliknij i podaj psu smakołyk.
  • Powtórz kilka razy ćwiczenie. Sesję treningową zakończ pochwałami i pogłaskaniem psa.

Następne sesje treningowe powinny być przeprowadzane z pustą dłonią. Późniejsze z powolnym redukowaniem gestu, stopniowo otwieranej, dłoni. Teraz można dodać komendę słowną „Siad!” oraz powoli ograniczyć gesty – poleceniem. Pamiętaj, by za każdym razem, gdy pies siada, nagradzać go smakołykiem i stosować pochwały.

Ćwiczenie wykonywania polecania „Siad!” powinno przebiegać w etapach. Z czasem należy zwiększać poziom trudności wykonywania zadania. Pies powinien umieć siadać niezależnie od pozycji właściciela.

Następnie należy powoli wydłużać czas trwania psa w pozycji siedzącej. Do tego celu dobrze jest dodać komendę kończącą dane ćwiczenie. Może to być np. polecenie „Koniec!”.

Kiedy pies będzie pozostawał w pozycji siedzącej nawet bez nagradzania, można zacząć ćwiczyć wykonywanie polecenia w warunkach rozpraszających. Szkolenie psa kończy się w momencie, gdy pies siada na polecenie opiekuna, w różnych warunkach, bez otrzymywania nagrody. Polecamy również film pokazujący jak szybko nauczyć psa „siad”.

Komenda dla psa: leżeć

„Leżeć!” to równie popularne polecenie. Nie raz zdarzają się sytuacje, w których można je wykorzystać. Np. wtedy, gdy nie chcemy, by pies nam przeszkadzał, ponieważ akurat przenosimy jakieś rzeczy, rozmawiamy, jemy, etc.

  • Tresurę rozpoczynamy od zainteresowania psa przekąską, zamkniętą w dłoni.

  • Następnie przesuwamy dłoń z przekąską w kierunku, jaki spowoduje przyjęcie odpowiedniej pozycji przez psa. Tym razem dłoń opuszczamy aż do ziemi, między psie łapy.

  • Na początku można nagradzać psa za samo położenie łokci na ziemi. Później, dopiero wtedy, gdy położy całe ciało.

  • Oprócz nagradzania jedzeniem, należy pamiętać także o pochwałach i pogłaskaniu psa.

Następnie przeprowadzamy treningi z pustą dłonią. Później powoli ograniczamy gest i otwieramy dłoń. Następnie dodajemy komendę słowną: „Leżeć!”. Możemy dodać polecenie „Koniec!”, kiedy pies nauczy się leżeć, niezależnie od miejsca, w którym znajduje się opiekun. Później można dołączyć warunki rozpraszające. Szkolenie kończy się, gdy pies kładzie się w różnych okolicznościach na polecenie opiekuna, bez nagradzania. Jeżeli będziesz szukać więcej wskazówek do nauki komendy „leżeć” to warto również wiedzieć, że czasem ta komenda nazywana jest również „waruj”. Polecamy również obejrzenie poniższego filmu, kótry może być bardzo pomocny przy nauce komendy „leżeć” („waruj”).

Komenda dla psa: zostaw

Wiadomo, że wychowany pies to takie zwierzę, które postępuje zgodnie z kanonem zachowania, który ustalił mu jego opiekun. Pies musi wiedzieć, że nie wszystko mu wolno robić i powinien reagować na polecenie właściciela, które mu zabrania wykonywania niektórych czynności.

W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne metalowe dyski, które robią hałas. Dyski te to pięć metalowych krążków, spiętych z breloczkiem od kluczy. Można użyć ich do nauki polecenia „Zostaw!” Dźwięk klikera, jak pamiętamy, informuje o nagrodzie. Natomiast dyski odwrotnie – robią hałas, który mówi, że pies nie dostanie tym razem nagrody.

  • Aby nauczyć psa komendy „Zostaw!” trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Można np. położyć w jego zasięgu jakieś jedzenie lub smakołyki.

  • Gdy pies podejdzie do jedzenia i zechce je zjeść, czas na Twoją reakcję. Upuść na ziemię dyski i powiedz „Zostaw!”.

  • Gdy tylko pies odejdzie, można nagrodzić go smakołykiem. TO WAŻNE: nagradzaj innym smakołykiem, niż ten, który pies miał zostawić.

  • Podczas kolejnych treningów, zwiększaj czas między odejściem psa od smakołyku, a otrzymaniem nagrody.

Schemat kolejnych sesji powinien uwzględniać coraz trudniejsze warunki wykonywania zadania. Szkolenie kończy się, gdy pies wykonuje polecenie bez nagradzania. Jeżeli bardziej przemawia do Ciebie film niż tekst to polecamy poniższy film instruktażowy jak nauczyć psa komendy „zostaw”?

Komenda dla psa: do mnie

Nauczenie psa reagowania na komendę „Do mnie!” może okazać się bardzo przydatne. Podczas spacerów z psem, Twój pupil zazdna znacznie więcej swobody jeśli tylko nauczy się przybiegać na przywołanie przez opiekuna. Właściciel natomiast może pozwolić swojemu czworonogowi na odchodzenie podczas spaceru na większą odległość.

Miejsce na ćwiczenie nie powinno nas ograniczać. Dobrze, by był to ogródek, skwer lub park czy łąka.

  • Rozpoczynamy, jak zwykle, zainteresowaniem psa przysmakiem, który trzymamy w dłoni.

  • Następnie odchodzimy od psa na odległość i zdecydowanym głosem przywołujemy go komendą „Do mnie!”.

  • Jeśli tylko pies przybiegnie, nagradzamy go, chwalimy i głaskamy.

  • Po kilku powtórzeniach zadania, możemy zakończyć sesję treningową.

Następnym etapem szkolenia psa, jest ćwiczenie, polegające na bieganiu z psem najpierw w tym samym kierunku, a później nagłe oddalenie się od niego w przeciwną stronę. Teraz przyszedł czas na zawołanie „Do mnie!”. Każde poprawne wykonanie polecenia – nagradzamy.

Gdy nie jesteśmy pewni, że pies do nas przybiegnie, a ćwiczymy w miejscu publicznym lub nieogrodzonym, dla bezpieczeństwa, możemy przywiązać psu kilkumetrową linkę. Pamiętajmy, by stosować różne rodzaje nagród, nie tylko jedzenie. Nagrodą może być np. zabawa, jaką pies najbardziej lubi lub pieszczoty. Jesteśmy pewni, że po obejrzeniu tego filmu nie będziesz już miał żadnych problemów z przywołaniem psa.

Komenda dla psa: czekaj

Podstawowe komendy dla psa zawierają także polecenie „Czekaj!”. Jest to bardzo pożyteczna komenda. Za jej pomocą możemy nauczyć zwierzę cierpliwości i zapanować nad emocjami psa. Przydaje się ona bardzo często, kiedy chcemy stłumić np. entuzjazm lub nerwowość czworonoga. Mogą to być m.in. sytuacje, w których pies czeka na wyjście na spacer, na posiłek lub na właściciela.

  • Aby przygotować się do tego szkolenia, należy zaopatrzyć się w ulubioną zabawkę psa oraz wybrać miejsce, w którym będziemy mieli z psem dużo swobody na zabawę. Nagrodą w tym ćwiczeniu jest zabawa z psem.

  • Pokazujemy psu jego ulubioną zabawkę. Następnie zdecydowanym głosem, wydajemy polecenie „Czekaj!”.

  • Jeśli pies nie słucha, sprawmy, by nie mógł dosięgnąć zabawki.

  • Jeśli zaś grzecznie czeka, możemy wprowadzić następne polecenie. Np. „Łap!”. Pozwalamy bawić się zabawką. To nagroda za wykonanie polecenia.

  • Można poprosić także drugą osobę do pomocy w szkoleniu. Podajemy jej zabawkę. Wydajemy psu polecenie: „Czekaj!”. Jednocześnie powinniśmy trzymać psa na smyczy. Jeśli pies czeka, zwalniamy smycz i pozwalamy mu się bawić. Gdy się wyrywa – przytrzymujemy smycz.

Kolejnym etapem szkolenia psa są treningi w miejscach publicznych, np. w parku. Na początku powinniśmy psa trzymać na lince dla bezpieczeństwa. Jeśli reaguje na polecenie „Czekaj!”, możemy trenować już bez linki. Szkolenia przeprowadzamy kolejno w sytuacjach coraz bardziej rozpraszających. Polecamy poniższy film pomocny w nauce komendy „czekaj”.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły