KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Porady

Psy powinny być od małego uczone odpowiedniego zachowania w domu i na spacerach. Jako opiekun musisz zaangażować się w trening swojego czworonożnego przyjaciela. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać szkolenie psów.

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Każdy opiekun psa powinien mieć świadomość, że wiele czynników może mieć wpływ na zachowanie czworonoga. Szkolenie psów jest jednym z nich, ale są również inne ważne aspekty. Wśród naukowców i zwierzęcych psychologów zdania są podzielone. Kwestią budzącą spory są czynniki, jakie mają bezpośredni wpływ na charakter psa. Wątpliwości dotyczą pierwszeństwa czynników biologicznych nad środowiskowymi. Jedna z teorii opowiada się za największym wpływem genów. To one miałyby determinować naukę odpowiedniego zachowania psa. Inne teorie opowiadają się za większym wpływem otoczenia. Według nich to ono ma priorytet w wyznaczaniu kształtu ostatecznego charakteru zwierzęcia. Niezależnie od tego, która z teorii jest Ci bliższa, warto wiedzieć, jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa i jak trenować dorosłego czworonoga.

Kiedy należy zacząć szkolenie psa?

Pomiędzy 4. a 12. tygodniem życia psy przechodzą socjalizację. To właśnie wtedy jest najlepszy czas na naukę posłuszeństwa. Szczenięta uczą się komunikacji z innymi zwierzętami, ludźmi, poznają otaczający je świat i panujące w nim zasady. To, co pokażesz czworonogowi w tym czasie, będzie dla niego później zrozumiałe. To, czego nie zobaczy, może natomiast budzić w nim lęk.

Nim pies ukończy 12. tydzień życia, powinien wypróbować różnych aktywności i zabaw, odwiedzić różne miejsca, mieć kontakt z wieloma dźwiękami, na przykład dzwonkiem do drzwi. To też czas, żeby nauczyć zwierzę przebywania wśród obcych osób i zostawania samemu w domu. Odpowiednia socjalizacja psa ma bardzo duży wpływ na całe jego życie. Warto nie przegapić najbardziej dogodnego na to czasu. Szkolenie psów trzeba rozpoczynać jak najszybciej. Są jednak sytuacje, w których nie jest to możliwe. Na szczęście budować więź z psem, uczyć go poprawnego zachowania oraz sztuczek możesz również, gdy jest już dorosły. Przygotuj się jednak, że będzie trwało to dłużej. Jak nauczyć dorosłego psa posłuszeństwa? Podchodząc do niego z cierpliwością, wykorzystując smakołyki i dając mu odpowiednio dużo czasu na cały proces.

Kiedy szczeniak trafi do Twojego domu, skup się najpierw na jego socjalizacji. Dopiero po oswojeniu się psa z nowym otoczeniem będzie można rozpocząć naukę i treningi.

Czy istnieje wpływ genów na szkolenie psów? Niewątpliwie geny są bardzo ważne. Każda rasa psów jest inna, cechuje się odmiennym charakterem. Wiadomo, że maltańczyki bardzo przywiązują się do ludzi, a owczarki niemieckie świetnie pilnują swojego terenu.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Praktyczny poradnik

Szkolenie psa.

Zanim zdecydujesz się wprowadzić szczeniaka do Twego domu, dokładnie przemyśl, jakiego zachowania będziesz od niego oczekiwać, jaką rolę pies będzie odgrywał w Twoim domu i jakie cechy charakteru zwierzęcia są dla Ciebie najbardziej pożądane. Dopiero po takiej analizie podejmij decyzję o tym, jakiej rasy pies będzie w Twoim przypadku odpowiedni.

Wpływ środowiska na wychowanie psa jest równie ważny co biologiczne uwarunkowania. Od kontaktu z innymi zwierzętami oraz ludźmi zależy ostateczny charakter czworonoga. Relacja psa z opiekunem jest niezwykle ważna. Ma istotny wpływ na przebieg i wyniki szkolenia.

Warto tutaj wspomnieć, że każde negatywne zachowanie się opiekuna wobec czworonoga będzie działało na niekorzyść prawidłowej współpracy z psem. Wystrzegaj się wszelkiej agresji, krzyków, przemocy i straszenia. Trening posłuszeństwa psa powinien wykorzystywać wyłącznie pozytywne wzmocnienie. Będzie to działało na korzyść zarówno relacji, jak i prawidłowego przebiegu szkolenia. Między innymi trening obedience wykorzystuje wyłącznie pozytywne reagowanie na postępy zwierzęcia, a ignorowanie ewentualnych porażek.

Szkolenie psów – samodzielnie czy z treserem?

Kiedy planujesz szkolenie psa, musisz zdecydować, czy podejmiesz się tego zadania samodzielnie, czy skorzystasz z pomocy profesjonalisty. Decyzja powinna zależeć od kilku czynników. Po pierwsze, weź pod uwagę swoje doświadczenie. Jeśli planujesz pierwszego w życiu psa, może być Ci trudno wyszkolić go samodzielnie. Po drugie, weź pod uwagę pochodzenie psa – to szczeniak z hodowli czy dorosłe zwierzę ze schroniska? Uczyć prawidłowych zachowań można czworonoga w każdym wieku, ale szkolenie szczeniaka będzie łatwiejsze. Po trzecie, ważna jest rasa. Duże psy, szczególnie ras uznawanych za niebezpieczne warto szkolić pod okiem specjalisty.

Jakie zalety ma szkolenie psów z doświadczoną, wykwalifikowaną osobą? Przede wszystkim to znacznie zwiększona szansa na powodzenie. Rezultaty dostrzeżesz u zwierzęcia szybciej. Trener poradzi sobie z takimi zagadnieniami, z którymi Ty możesz mieć problem. Zwierzę nauczy się poprawnych stosunków z innymi czworonogami mijanymi na spacerach. Będzie umiało unikać konfliktów i zawierać przyjaźnie. Szkolenia dla psów mogą być przydatne, jeśli zwierzę ma problemy z samodzielnym zostawaniem w domu, na przykład niszczy przedmioty pod nieobecność opiekuna. Zastanawiając się, jak nauczyć dorosłego psa posłuszeństwa, też warto wziąć pod uwagę pomoc specjalisty.

Czy trening psa z trenerem ma jakieś wady? Jedyną niekorzyścią jest konieczność poniesienia pewnych kosztów. Cenę trudno określić, ponieważ zależy od wielu czynników, na przykład miejscowości czy doświadczenia specjalisty. Jest to jednak koszt, na który warto się zdecydować, ponieważ zwróci się w postaci grzecznego zwierzęcia, z którym będziesz mieć świetne relacje. Drobną niedogodnością w przypadku trenowania psa pod okiem specjalisty jest też konieczność dostosowania się do czyjegoś planu dnia. Samodzielna tresura psa jest możliwa o dowolnej porze.

Oprócz spotkań indywidualnych ze specjalistą możesz też zdecydować się na psie przedszkole. Taki kurs posłuszeństwa dla psa cieszy się coraz większą popularnością. Jest on przeznaczony dla szczeniąt, najczęściej do ukończenia 5. miesiąca życia. W psim przedszkolu zwierzęta uczą się komunikacji z innymi czworonogami i nabierają pewności siebie. Również opiekun zdobywa wiedzę na temat wychowania swojego podopiecznego.

Przeczytaj także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne? 

Samodzielna tresura psa

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? 8 wskazówek

Wiesz już, czy trening posłuszeństwa psa przeprowadzić samodzielnie, czy zdecydować się na pomoc specjalisty. Czas poznać kilka wskazówek, które ułatwią cały proces. Podpowiadamy, jak nauczyć psa posłuszeństwa.

Opracuj plan

Przy ewentualnych wątpliwościach, jak wytresować psa, dobrze jest opracować sobie plan. Odpowiedz w nim na pytania, czego chcesz nauczyć swojego zwierzaka i jakie efekty osiągnąć. Twoja wiedza będzie miała wpływ na uniknięcie większych błędów podczas szkolenia psa, a także sytuacji stresujących dla czworonoga. Jeśli więc chcesz samodzielnie przeprowadzić treningi, skorzystaj między innymi z porad z tego artykułu. Efektem dobrego przygotowania będzie skrócenie czasu, w jakim pies nauczy się tego, na czym Ci zależy.

Pamiętaj o konsekwencji

Aby wszystko się udało, najważniejsza jest Twoja konsekwencja. Jednym z celów może być, na przykład postanowienie, że Twój pies nie będzie mógł wskakiwać i leżeć na kanapie. Konsekwentnie musisz tego od swego pupila wymagać. Tylko wtedy będzie on wiedział, czego od niego chcesz.

Konsekwencja powinna dotyczyć częstotliwości szkolenia oraz Twojego postępowania podczas treningów. Pamiętaj, że lepiej zwiększyć częstotliwość sesji i skrócić czas ich trwania. 15 minut szkolenia dziennie możesz podzielić na kilka krótkich treningów w ciągu całego dnia. Taką nauką osiągniesz więcej, niż przeprowadzając trening raz w tygodniu przez godzinę.

Naucz zwierzę reagowania na imię

Pierwszym słowem, na jakie powinien reagować każdy pies, jest jego imię. Z czasem zwierzak zorientuje się, że kiedy wypowiadasz słowo oznaczające dla Ciebie jego imię, dzieje się coś pozytywnego. Skojarzy też, że słowo to jest skierowane do niego. Reagowanie na imię można znacznie przyspieszyć odpowiednim treningiem.

Zadbaj o znajomość kilku komend

Kiedy nowo przybyły do domu szczeniak oswoił się już ze swoim obecnym otoczeniem, możesz zacząć szkolić go w prawidłowej reakcji na dwa podstawowe polecenia, które w przyszłości mogą mu nawet uratować życie. Każdy pies powinien je znać. Komendy te to polecenie przywołujące „Do mnie!” oraz polecenie nakazujące „Zostaw”.

„Do mnie!” jest bardzo przydatną komendą, szczególnie w miejscach publicznych, poza domem. Może uratować psa przed niebezpieczeństwem, na przykład przed rozpędzonym samochodem. „Zostaw!” natomiast jest komendą innego typu. Pies dzięki jej znajomości nie tknie między innymi niewiadomego pochodzenia jedzenia, które może być przecież zatrute.

Jeśli pies nie jest już szczeniakiem, a nie zna jeszcze tych dwóch komend, dobrze byłoby go ich nauczyć. Szkolenie nie ma związku z wiekiem zwierzęcia – możesz je przeprowadzić na każdym etapie życia czworonoga.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa?

Zadbaj o odpowiedni czas sesji treningowej

Prawidłowo przeprowadzona sesja treningowa zapewnia przede wszystkim osiągnięcie celu szkolenia. Pozytywnie wzmacnia także więź łączącą psa z jego opiekunem. Jak powinna przebiegać? Czas treningu nie powinien być w żadnym wypadku długi, męczący i powodujący znudzenie u psa. Szczeniaka nie przemęczaj długimi treningami, ponieważ nie będzie on w stanie skupić długo swojej uwagi. Jeśli chodzi o dorosłego psa, również lepiej szkolić czworonoga podczas krótkich sesji. Wydaje się, że 2-3 minuty to dobry czas trwania pojedynczego ćwiczenia w ramach szkolenia. Treningów w ciągu dnia może być kilka, na przykład 3-4.

Przygotuj się do sesji treningowej

Przygotuj się do sesji. Zapewnij sobie łatwy dostęp do nagród dla psa. Mogą to być smakołyki lub zabawki. Miej przy sobie także kliker. Jeśli nie korzystasz z niego, opracuj sobie słowo, które będzie potwierdzało prawidłowe wykonanie zadania przez psa, na przykład wyraźne „Tak”. Zapewnij spokój podczas nauki. Wyłącz telefon, telewizor. Na początku ciche otoczenie jest bardzo ważne. Dopiero w kolejnych etapach nauki możesz dołączać bodźce rozpraszające.

Stosuj nagrody

Pamiętaj, aby przed pokazaniem lub wypowiedzeniem polecenia, nie pokazywać psu nagrody. Ma ona wystąpić niespodziewanie i być wynikiem dobrze wykonanego zadania. W przeciwnym razie pies nie wykaże chęci do dalszej współpracy bez uprzedniego „przekupienia” go.

Dobrze jest stosować przed nagrodzeniem jakieś słowo lub słowa. Będą one oznaczały dobrze wykonane zadanie. Z czasem pies skojarzy te słowa pozytywnie i łatwiej będzie można opuszczać nagradzanie smakołykami podczas kolejnych dobrze wykonanych prób. Słowa te mogą brzmieć, na przykład „Dobry pies”.

Z czasem, gdy pies rozumie już, o co Ci chodzi i wykonuje za każdym razem polecenie, nagradzaj go coraz rzadziej, przykładowo tylko wtedy, gdy wykonał polecenie idealnie lub za 5 czy 6 razem.

Kończ sesję treningową w odpowiednim momencie

Sesję treningową należy kończyć, kiedy pies poprawnie wykona zadanie i przed osiągnięciem stanu zmęczenia czy też znudzenia u czworonoga. Nigdy nie kończ treningu bez sukcesu zwierzęcia. 

Szkolenie psów może być bardziej efektywne, jeśli opracujesz polecenia uzupełniające. Przygotuj dwie komendy, które można stosować w trakcie wykonywania zadań. Pierwsza powinna zwalniać psa ze stosowania się do danego polecenia. Może to być „Koniec”. Druga powinna wyraźnie kończyć ćwiczenie. Możesz powiedzieć „Zadanie wykonane”.

Szkolenia dla psów.

Tresura psów – to może Ci się przydać!

Nauka posłuszeństwa psa to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Poznaj kilka produktów, które ułatwią Ci pracę ze zwierzęciem.

Kliker

Samodzielnie przeprowadzany kurs posłuszeństwa dla psa warto wzbogacić tym narzędziem. Kliker to akcesorium treningowe, które ma nieskomplikowaną konstrukcję i jest łatwe w użyciu. Narzędzie służy do nauki zachowań i zwiększa efektywność treningu. Kliker Trixie ma wygodną gumkę do zawieszenia na nadgarstku, dlatego możesz zabrać go na spacer bez obaw o zgubienie.

Kliker Trixie

Torebka na przysmaki

To akcesorium, które szczególnie sprawdzi się, gdy trening psa odbywa się na zewnątrz. Gadżet pozwoli Ci w wygodny sposób przechowywać przysmaki. Są one niezbędne, gdy przeprowadzasz pozytywne szkolenie psów. Torebka Trixie ma karabińczyk, więc łatwo przypniesz ją do spodni. Model ma ściągacz, który zapobiega wysypywaniu się smaczków.

Torebka Trixie

Smakołyki

Pozytywne szkolenie psów nie może się bez nich odbyć! To właśnie przysmaki sprawiają, że zwierzę uczy się chętniej i szybciej. Polecamy ciastka w formie małych kostek marki John Dog. Są pozbawione konserwantów, naturalne, zawierają mięso z łososia. Kostki mają chrupką formę, dlatego nie brudzą dłoni, więc są świetne na spacery.

Małe kostki John Dog

Linka treningowa

Samodzielna tresura psa stanie się łatwiejsza dzięki lince treningowej. Jest ona długa, dlatego daje zwierzęciu poczucie swobody, a jednocześnie zapewnia mu bezpieczeństwo. Smycz treningowa Chaba jest zapinana na standardowy karabińczyk. Jest wykonana z odpornego na przetarcia materiału. Możesz wybrać spośród różnych długości.

Smycz treningowa Chaba

Preparat do nauki czystości

Tresura psa polega też na nauczeniu go czystości. Pomagają w tym maty, ale możesz dodatkowo zastosować preparat, który dzięki odpowiedniemu zapachowi będzie przywabiał zwierzę do załatwiania się wyłącznie w przeznaczonym do tego miejscu. Szkolenie szczeniaka dzięki takiemu produktowi przebiegnie sprawnie. Preparat do nauki czystości Beaphar jest wygodny i łatwy w użyciu.

Preparat do nauki czystości Beaphar

Nauka posłuszeństwa psa jest jednym z najważniejszych zadań każdego opiekuna. Od jej rezultatów zależą relacje między Tobą a zwierzęciem, a nawet jego bezpieczeństwo, na przykład podczas spacerów. Pamiętaj, że tresura psów powinna opierać się na pozytywnych metodach i nigdy nie mieć nic wspólnego z agresją czy karaniem zwierzęcia za brak efektów. 

Szkolenie psów – nauka posłuszeństwa psa to proces, który wymaga czasu i cierpliwości.

Dobre relacje i zaufanie czworonoga do opiekuna procentują. Podczas szkolenia dla psów warto wykorzystywać akcesoria, na przykład linkę treningową czy kliker. Niezbędne są też przysmaki. Wiesz już, jak nauczyć szczeniaka posłuszeństwa i w jaki sposób pracować z dorosłym zwierzęciem. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz produkty ułatwiające szkolenie czworonożnego przyjaciela.

sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

11 odpowiedzi na “Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Porady”

  1. Katka pisze:

    Mój pies szczeka nawet w nocy gdy wszyscy śpią Mieszkam w bloku z winda Co przyjeżdża winda szczeka ktoś do niej wchodzi też szczeka Gdy słyszy rozmowy na klatce schodowej to samo Noi pukanie do drzwi To jest męczące

  2. Katka pisze:

    Proszę o radę

  3. Dzień dobry, jeśli chodzi o szczekanie psa to problem może być efektem
    – strachu psa
    – nadpobudliwości – zbyt energetyczna karma
    – rasy – w niektórych genach psów zapisane jest szczekanie – np: szpice, samoyedy – to tez rodzaj szpiców. W ten sposób psy broniły swojego domostwa.
    Być może Pani pies chce Panią bronić bo czuje się zagrożony, aby to zniwelować należy zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa oraz…zmęczyć psa.

  4. Sandra pisze:

    Mój piesek jest sunia jest na ogół kundelkiem ale w genach ma pinczera miniaturowego. Agresywnie reaguję na inne psy i na ludzi których nie zna (ale na psy o wiele bardziej) szczeka warczy wyrywa się wystawia kły (nigdy nie ugryzł może dlatego że najczęściej jest na smyczy) Mam z tym ogromny problem nie wymagam aby mój psiak wszystkich kochał i uwielbiał ale żeby chociaż ignorował inne psy i ludzi (chociaż na spacerach)

  5. Urszula pisze:

    Agresywnie? To pewnie za dużo powiedziane, wg. mnie Pani pupil się boi. Wobec tego warto zwiększyć komfort pieska i na początku unikać spotkań z innymi psami. Jeśli widzimy po nim że on nie chce tego kontaktu, czyli pies zaczyna wąchać trawe jak z daleka idzie inny pies, odwraca głowę, całego siebie, widać że próbuje przekierować uwagę na coś innego.
    Zalecam też pójście do dobrego behawiorysty który nauczy Panią rozpoznawać oznaki stresu u psa i być może zaproponuje tzw. psie spotkania przez płot, które uczą psa jak komunikować się z innymi psami w bezpieczny sposób. Podnoszą jego pewność siebie, której wszystkim małym pieskom brak – one wiedzą, ze są małe dlatego szczekają by odstraszyć intruza, krzyczą nie podchodź bo rozerwę…
    Trzeba pomóc Pani pupilowi, zalecam zacząć krótki trening posłuszeństwa w domu, wprowadzenie komendy neutralnej np: cmokniecie i zawołanie psa, czy zabawę zabawką by potem te umiejętności przenieść na spacer, dzięki temu że pies zajmie się czymś ciekawszym na spacerze jak zabawa czy treningiem z pania – te spacery nie powinny byc już tak straszne.

  6. Dominikao20 pisze:

    Witam, moja sunia rasy beagle którą ma 3 miesiące strasznie drapie ściany oraz meble w kuchni, nie potrafi słuchać komend, całkowicie ignoruje wszystkich domowników i pomimo zakazów i tak robi swoje. Choć często wypuszczana na podwórko, i tak załatwia swoje potrzeby w domu. Proszę o pomoc w tej sprawie, czy w takim przypadku mam się umówić na spotkanie z behawiorystą?

  7. Urszula pisze:

    Na pewno spotkanie z dobrym behawiorystą jest tutaj wskazane, ponieważ podczas spotkania oceni on waszą relację, choć z tego co Pani mówi, jej nie ma. Zaczęłabym od podawania jedzenia z ręki, jako nagrodę i zrezygnowania z miski. Następnie zaczełabym się z psem bawić. i wdrążyła naukę. Jednak cięzko jest na odległość stwierdzić czy takie zalecenia będą wystarczające, bo z tego co Pani mówi, pies niema z domownikami żadnej relacji. Tutaj przyda się behawiorysta, albo psi szkoleniowiec który pokaże, nauczy jak komunikować się z psem.

  8. Urszula pisze:

    Podobno w tym roku mają zakazać obchodów, ze względu na koronawirusa, ale czy dotrzymują obietnicy? Już zaczeły się na nowo handlowanie nietoperzami… a przecież wszystko zaczęlo się na targu Wuhan… ten kraj nigdy się nie nauczy…

  9. Maria pisze:

    Mam pytanie mam owczarka niemieckiego który ma trzy miesiące mimo że ma gryzaki podgryza ręce nawet jak okazuje radość przy zabawach również, mówimy nie wolno lub zostaw ale czasem słucha jak to zmienić czy wyrośnie z tego

  10. Maria pisze:

    Mam owczarka niemieckiego ma trzy miesiące i podgryza ręce nam bawimy się z nią uczymy komedy ,zostaw lub nie wolno ale nie chce słuchać czy wyrośnie z tego czy jest sposób na to jak gryźie to oddychamy ją mówiąc nie wolno czy to dobry sposób

  11. Izolda pisze:

    Witam. Mam pieska, około 10 lat. Wzięłam go ze schroniska jakieś pół roku temu. Na początku był grzeczny, nie szczekał na ludzi ani psy. Od jakiegoś czasu jest nie do wytrzymania. Gdy słyszy, że ktoś chodzi po klatce lub usłyszy psy sąsiadów, to szczeka i nie daje się uspokoić. Dzwonek domofonu i pukanie do drzwi to jest tragedia… Na spacerach wszystkie psy są „złe”. Nie można przejść obok jakiegokolwiek psa spokojnie, a szczególnie, gdy jest większy od mojego Skipera. Dodatkowo nie mogę zapraszać gości, bo warczy i szczeka na każdego, szczególnie, gdy ktoś się boi. Najlepiej jest go ignorować. Nie znam przeszłości psa, pracownicy schroniska też nie mieli takiej wiedzy. Nie wiem jak go oduczyć takich zachowań. Ta sytuacja jest męcząca nie tylko dla mnie. Spacery to ciągła czujność i uważnie, czy za chwilę nie pojawi się jakiś pies…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły