KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies w Sylwestra – jak go uspokoić? Pies a fajerwerki

Zestresowany pies w sylwestra to nic dziwnego! Hałas i światła wywołują w zwierzęciu niepokój. Stres psa w sylwestra możesz opanować przy pomocy kilku sposobów. Poznaj skuteczne metody, dzięki którym zwierzę przetrwa tę trudną noc!

Koniec roku to dla wielu zwierząt niezwykle stresujący moment, a ma to związek przede wszystkim z odgłosami fajerwerków. Niestety nie pojawiają się tylko jednej nocy – słychać je na długo przed sylwestrem i jeszcze wiele dni po nim. Niektóre psy, mimo że nie lubią tego dźwięku, tolerują go, inne zaś wariują, biegając po domu w poszukiwaniu azylu. Mogą przy tym trząść się, skomleć, piszczeć, wymiotować. Stres psa w sylwestra z pewnością również w Tobie wywołuje niepokój. Każdego roku w mediach społecznościowych można przeczytać smutne historie, w których zwierzę wyrwało się z rąk opiekuna podczas spaceru i zaginęło. Czy da się uniknąć tak niebezpiecznych sytuacji? Podpowiadamy, co zrobić, żeby pies w sylwestra miał choć trochę mniej stresu. Dowiedz się też, dlaczego psy boją się fajerwerków.

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Pies w sylwestra – jak go do tego przygotować?

Sylwestrową noc źle znoszą nie tylko psy, lecz także inne zwierzęta, a nawet ludzie. Głośne, nieznośne wystrzały i błysk za oknem są niebezpieczne dla:

  • Zwierząt hodowlanych, które boją się hałasu i nagle pojawiającego się, jasnego światła. Mogą zrobić sobie w zagrodzie krzywdę, a jeśli są poza nią, próbować uciec od światła.
  • Ptaków, które w obawie o swoje życie porzucają gniazda i uciekają w popłochu,
  • Dzieci ze spektrum autyzmu – dla nich hałas jest nie do zniesienia. Dźwięk wydawany przez fajerwerki może wywołać ataki paniki. Udowodniono, że ten hałas wywołuje fizyczny ból! Dziecko ze spektrum autyzmu, które nie zostanie wcześniej przygotowane na fajerwerki, może znieść je bardzo negatywnie.
  • Starszych osób.

Czy wiesz, że fajerwerki uszkadzają słuch? W Niemczech ponad 8 tys. osób doznaje trwałego uszkodzenia słuchu w wyniku nieprawidłowej zabawy fajerwerkami. Sylwestrowe akcesoria wprowadzają zagrożenie pożarowe. W Zakopanem uchwalono nawet ustawę zakazującą całkowicie używania materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznie dostępnych. Dzika przyroda zdecydowanie cierpi najbardziej nie tylko z powodu hałasu, lecz także konsekwencji, jakie mogą wywołać fajerwerki. Z pewnością wiele domków jeża zniszczyło się w wyniku kontaktu z petardami.

Przeczytaj także: Prezent dla psa na święta – 5 pomysłów pod choinkę

Pies - sylwester

Jak widzisz, dzień sylwestra może być nie tylko wspaniałą zabawą, lecz także przerażającym doznaniem dla zwierząt i ludzi. Warto przygotować psa do głośnej nocy odpowiednio wcześniej. Zastanawiasz się, dlaczego właściwie tak koszmarny dla zwierzęcia jest sylwester? Pies ma bardzo dobry słuch, dlatego nieznośne są dla niego nawet te fajerwerki, na które Ty właściwie nie zwrócisz uwagi.

Możesz odpowiednio wcześniej zastosować u zwierzęcia środki uspokajające. Co podać psu na uspokojenie w sylwestra? Bezpieczne są produkty z tryptofanem, czyli naturalnym prekursorem serotoniny. Pomocne są również rumianek czy kozłek lekarski. Na wiele uspokajających środków nie potrzebujesz recepty od lekarza weterynarii. Skuteczny może okazać się produkt KalmVet marki VetExpert, w którym znajdują się: tryptofan, wyciąg z rumianku i waleriana. Sprawdź też Stressoxan Dog marki Vebiot. Oprócz tryptofanu zawiera on ekstrakt z hibiskusa syryjskiego. Niezależnie od tego, na który produkt się zdecydujesz, musisz zacząć podawać go wcześniej niż w sylwestra, nawet tydzień lub dwa przed.

W sylwestrową noc nie zostawiaj psa samego, jeśli zwierzę należy do tych bardzo przerażonych odgłosami. Twoja obecność może złagodzić stres u czworonoga. Jeśli mimo wszystko chcesz wyjść z domu, poproś kogoś o opiekę nad zwierzęciem. Powinna być to osoba dobrze znana psu. Taka, przy której czuje się on bezpiecznie. Zadbaj o to, żeby pies miał chipa. Jeśli nawet dojdzie do groźnej sytuacji, będzie łatwiej odnaleźć czworonoga. Chip jest przydatny przez cały rok. Choć nie jest wymagany, warto się na niego zdecydować dla bezpieczeństwa zwierzęcia.

Przeczytaj także: Kalendarz adwentowy dla psa. Jak go zrobić?

Pies w sylwestra

Sylwester z psem – jak go uspokoić w trakcie zabawy?

Wiesz już, jak przygotować psa na stresujący dzień. Niestety zostanie z nim i podawanie środków uspokajających może nie być wystarczające. Sylwester z psem jest stresujący zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna, dlatego poznaj kolejne sposoby na uspokojenie Twojego zwierzaka.

Wyprowadź swojego psa rano na dłuższy spacer. Pamiętaj jednak, żeby był on na smyczy. Przed wyjściem z domu sprawdź, czy szelki lub obroża są dobrze zapięte. Ważne jest, żeby Twój czworonożny przyjaciel miał przypiętą adresatkę do obroży czy szelek. W sylwestra to zawsze dorosłe osoby powinny wyprowadzać zwierzę na smyczy. Dziecku zwierzę łatwiej się wyrwie, gdy wystraszy się huku petard. Koniecznie też sprawdź dane chipa w bazie Safe Animal – być może trzeba je zaktualizować?

Żeby pomóc psu przetrwać stresujący czas, wybierz dla niego specjalną obrożę z syntetycznym odpowiednikiem psich feromonów. Dla niektórych psów akcesorium może być jednak irytujące. W takim przypadku lepiej sprawdzą się feromony do kontaktu.

Pamiętaj, że pies boi się w noc sylwestrową nie tylko wystrzałów, lecz także świateł. Zapewnij mu ciche schronienie. Może sprawdzić się łazienka. Raczej nie zostawiaj tam psa samego. Pomóż mu przetrwać wystrzały fajerwerków swoją obecnością, głaskaniem, cichym mówieniem do niego. Pamiętaj, żeby zasłonić okna niezależnie od tego, w którym pomieszczeniu będzie przebywał przerażony pies. Pozwól zwierzakowi samodzielnie wybrać, gdzie chce spędzić stresujący czas. Być może wybierze łazienkę, ale jest też szansa, że będzie chciał zostać w salonie.

Możesz też przygotować klatkę dla psa. Wyłóż ją ciepłym kocem i przykryj czymś, co stłumi dźwięki. Do środka klatki włóż konga napchanego pysznym mięsem – być może pomoże to zniwelować stres. Nie przekarmiaj jednak zwierzęcia. Niech w zabawce znajdzie się niewielka ilość mięsa. Jeśli Twoje zwierzę ma mocną szczękę i jest silne, sprawdzi się dla niego Kong Extreme.

Stres psa w sylwestra - zabawka

Schronienie – tego potrzebuje w głośną noc pies. Sylwester to dzień, w którym warto zapewnić mu przyjemne, ciepłe legowisko. Dobrze sprawdzi się budka Chico – zwierzak będzie mógł się w niej skryć.

Sylwester - pies. Budka do schronienia

Pies a sylwester – jak jeszcze możesz mu pomóc?

Zauważasz, że podczas burzy Twój pies szuka schronienia? To znak, że równie trudny, a nawet gorszy będzie dla niego sylwester. Pies może wymagać pomocy behawiorysty. Specjalista wraz z Tobą i psem będzie pracował nad odwrażliwianiem. Pamiętaj jednak, że wymaga to wiele czasu i zaangażowania. Nie możesz zacząć takiej pracy na kilka dni przed sylwestrem.

Odgłosy wystrzałów i silne światła są dla niektórych zwierząt na tyle stresujące, że reagują one wymiotami czy biegunką, trzęsą się, a nawet stają się agresywne. W takim przypadku ziołowe leki uspokajające okażą się niewystarczające, a potrzebne będą środki na receptę. Może przepisać je wyłącznie lekarz weterynarii. Musisz podawać preparat zgodnie z jego zaleceniami.

Pamiętaj też, że zwierzę dobrze wyczuwa Twoje emocje. Zachowaj więc spokój. Spróbuj zachęcić czworonoga do zabawy w domu, ale jeśli nie ma na nią ochoty, nie naciskaj.

Sylwester z psem - cytat

Pokaz fajerwerków – dla ludzi atrakcja, a dla zwierząt ogromny stres. Dlaczego psy boją się fajerwerków? Są one niezwykle głośne, a czworonogi mają bardzo dobry słuch. W dzień sylwestra nie zabieraj psa wieczorem na długi spacer, a najlepiej, jeśli zostaniecie w domu. To oczywiście łatwiejsze, jeśli masz własne podwórko do dyspozycji. Co podać psu na uspokojenie w sylwestra? Wykorzystaj środki uspokajające, żeby pomóc psu. Możesz wybrać ziołowe kapsułki dla przerażonego zwierzaka. Jeśli wiesz, że od lat jego reakcja na fajerwerki jest bardzo silna, ze stresu wymiotuje i się trzęsie, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Część psów potrzebuje silniejszych środków, które są przepisywane na receptę. Zapewnij zwierzakowi schronienie, wykorzystaj zasłony we wszystkich pomieszczeniach, a przede wszystkim zostań z psiakiem w domu. Skorzystanie z powyższych wskazówek może nieco ograniczyć stres u czworonożnego przyjaciela. Jak w głośną noc czuje się Twój pies? Sylwester jest dla niego silnie stresujący? Jeśli tak, daj nam znać, jak pomagasz mu przetrwać ostatni dzień roku.

Apetete – baner na bloga pies

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły