KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Praktyczny poradnik

Wśród wielu komend, które powinien znać pies, ważna jest komenda „zostaw”. Sprawdza się nie tylko podczas treningu, ale również na co dzień. Jak nauczyć psa komendy „zostaw”? Przekonaj się o tym w poniższym poradniku!

Istnieje przynajmniej kilka komend podstawowych, czyli takich, które każdy pupil musi po prostu znać. Komenda „zostaw” uczy psa, że nie powinien nie tylko brać do pyska, ale i interesować się czymś, co akurat przykuło jego uwagę. Zdecydowanie można powiedzieć, że jest to jedna z komend podstawowych. Jak nauczyć psa komendy „zostaw” i dlaczego warto to zrobić? Sprawdź!

Komenda „zostaw”! Dlaczego warto nauczyć jej psa?

Nauka rezygnacji jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zafundować swojemu psu. Co to oznacza? Rezygnacja to w świecie psa odejście od pewnego przedmiotu lub człowieka i pozostawienie go bez ingerencji. Jest to trudne zwłaszcza dla psów impulsywnych, które nazywa się również pobudliwymi. Mogą to być czworonogi różnych ras, ale najczęściej wymienia się tutaj psy pracujące samodzielnie, np. rasy północne, a także psy myśliwskie, zwłaszcza terriery czy jamniki.

Komenda „zostaw” dla psa jest wygodna z kilku powodów. Przede wszystkim, sprawia, że to na człowieka przenosi się ciężar decyzyjności w kwestii tego, co zwierzę ma zrobić w następnej kolejności. To sprawia, że Twój pies będzie czuł się stabilniej i pozostanie z Tobą w dobrej relacji, zwłaszcza że poprawne wykonanie komendy zazwyczaj wiąże się z nagrodą. Oczywiście, to jeszcze nie wszystko, bo komenda „zostaw” jest w stanie uchronić czworonoga przed bolesnymi doświadczeniami, na przykład chorobą układu pokarmowego, gdy ten będzie próbował zjeść coś, czego nie powinien dotykać.

Jak nauczyć psa komendy zostaw? Trening psa.

Zobacz także: Jak nauczyć psa: turlaj się? Zobacz szkolenie

Choć „zostaw” kojarzy się głównie z rezygnacją z jedzenia położonego na trawniku, to jednak można ją rozszerzyć na więcej zagadnień. Przykładowo, komenda  ta sprawdzi się, gdy Twój pies interesuje się mijającymi Was przechodniami i chce do każdego podejść. Komenda skutecznie go do tego zniechęci i nauczy z czasem poprawnego wzorca zachowania. Jest też przydatna, gdy pies lubi wpadać w pogoń za szybko poruszającymi się zwierzętami i przedmiotami, np. kotami czy ptakami, ale również piłkami, którymi bawią się dzieci. Krótko mówiąc, może to być polecenie przydatne przez całe Twoje życie z psem u boku.

Jak nauczyć psa komendy „zostaw”?

Wiesz już, na czym polega komenda „zostaw”. Można stosować ją na różnych polach, dzięki czemu Twój pies będzie w stanie wykonać ją zarówno w przypadku kontaktu z jedzeniem, jak i również podczas prób podejścia do innych ludzi czy psów. Teraz warto wiedzieć, jak konkretnie zabrać się do nauki tej komendy. Oto co warto przygotować.

Smakołyki dla psa i saszetka

W przypadku treningu metodami pozytywnymi warto mieć ze sobą smakołyki. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć psa komendy „zostaw” w taki sposób, aby nie sprawiało mu to dyskomfortu, zacznij do przygotowania nagród. Warto, aby przysmaki były miękkie i odpowiednie dla Twojego czworonoga. Co to oznacza? Przede wszystkim chodzi o to, aby pies nie zadławił się nimi podczas prób zachłannego, szybkiego zjedzenia nagrody. Niemniej istotny jest ich rozmiar – nie powinny być za duże, aby się nimi nie najadał, ani zbyt małe, bo nie będą optymalną nagrodą.

Smakołyki dla psa.

Warto inwestować w takie przysmaki, które są dostępne w torebkach do wielorazowego otwarcia. Mowa na przykład o Carnilove Sardines Enriched with Wild Garlic Soft Snack 200g, czyli miękkich, rybnych przysmakach, które w doskonały sposób dbają o zdrowie czworonoga, a przy okazji stanowią smaczną przekąskę. Zwracaj uwagę na skład smakołyków – powinny być zgodne z naturalnymi potrzebami psów. Zadbaj też o to, aby nie były serwowane w zbyt dużej ilości, zwłaszcza gdy Twój pies ma skłonności do tycia. Jeśli sporo trenujesz z czworonogiem, obetnij mu nieco porcję żywieniową. To najprostszy sposób na zoptymalizowanie ilości podawanego jedzenia.

Co zamiast smakołyków?

Czy pies może jeść jako przysmaki swoją suchą karmę? Czasem wprowadzenie dodatkowych przysmaków jest trudne z uwagi na przykład na alergie czworonoga. W takiej sytuacji wielu opiekunów waha się nad pozostawieniem psu suchej karmy w formie smaczków. Z zasady nie poleca się takiego rozwiązania, bo sprawia, że motywacja psa jest bardzo niska. Możesz poszukać albo przygotować np. kawałki suszonego mięsa tego gatunku, które może jeść Twój pies. 

Co jednak, jeśli pies z jakiegoś powodu nie może zjadać standardowych przysmaków twardych? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej tuby do wyciskania jedzenia. Do niej możesz zapakować jakąkolwiek mokrą karmę, na przykład Farmina N&D Prime Dog 285g x 4. Następnie, zamiast podawać psu smakołyk do gryzienia, dajesz mu polizać tubkę. W ten sposób również nagrodzisz go za pomocą jedzenia, co jest o tyle istotne, że to równoważny produkt do tego, który pies akurat – na początkowym etapie pracy – chce dostać.

Smakołyki już masz – pora na saszetkę. Jest potrzebna, abyś mógł manewrować dłońmi i prowadzić odpowiednio swojego czworonoga na smyczy. Najlepiej sprawdzi się taka saszetka na smakołyki dla psa, z której wygodnie będziesz mógł wyjmować małe kawałki przysmaków bez zbyt długich przerw. W ten sposób będziesz w stanie nagrodzić psa, który powiąże nagrodę w formie jedzenia z tym, co akurat robi. Poza tym zwróć uwagę na to, aby saszetka była wygodnie mocowana do pasa albo do kieszeni, a także, żeby nie obracała się nadmiernie, co utrudni korzystanie z niej.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa komendy do mnie? Zobacz!

Kliker – ale niekoniecznie!

Każdy trening dla psa pozytywnymi metodami można przeprowadzić również z użyciem klikera. To niewielkie pudełeczko, które wydaje charakterystyczny dźwięk klikania. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa „zostaw”, to możesz wykorzystać kliker do zaznaczania nim poprawnego zachowania czworonoga. Uważaj jednak – musisz mieć do tego odpowiedni refleks. Pamiętaj też, że klikanie może odstraszać niektóre psy, zwłaszcza te bardziej lękliwe.

Trening psa.

Smycz i obroża

Jak nauczyć psa „zostaw” na dalszym etapie? Warto mieć przede wszystkim obrożę taśmową dla psa, bo dzięki niej będziesz w stanie kontrolować zachowanie pupila na tyle, na ile jest to niezbędne do treningu. Prócz tego warto zainwestować również w smycz taśmową dla psa. Ważne, aby była ona krótka, ale dawała psu pewną swobodę. Dobrze sprawdzi  się taka o długości około 100-150 cm. Wtedy o wiele łatwiej nauczysz psa „zostaw”, jednocześnie nie obawiając się o to, że ćwiczenie zakończy się niepowodzeniem z powodu Twojego braku panowania nad czworonogiem.

Nauka komendy „zostaw”!

Zanim dowiesz się, jak nauczyć psa komendy „zostaw”, musisz wiedzieć kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim, trening zawsze prowadź małymi kroczkami – ucz psa jednego zachowania naraz, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie on wiedział, czego od niego oczekujesz. Rób krótkie sesje i kończ, zanim Twój pupil okaże znudzenie albo zniecierpliwienie. W ten sposób zachowasz jego chęć do współpracy.

Pamiętaj przy tym, że nie zawsze komenda „zostaw” dla psa jest tak samo łatwa w nauce. Wszystko zależy z jednej strony od Twojej zdolności do uczenia czworonogów i Twojego podejścia, a z drugiej strony – z naturalnych predyspozycji psa do współpracy z człowiekiem. Jeśli widzisz, że Twój pupil uczy się niechętnie i protestuje w trakcie nauki – zastanów się nad zmianą metody albo zmniejszeniem stopnia trudności. Niektóre psy w obliczu zbyt trudnych ćwiczeń po prostu się zniechęcają i nie chcą kontynuować treningu.

Nauka komendy zostaw.

Jak nauczyć psa komendy „zostaw” – instrukcja krok po kroku

Zastanawiasz się, jak nauczyć psa „zostaw”?  Poniżej znajdziesz prosty przewodnik krok po kroku po każdym etapie nauki. Zacznij od podstaw.

  1. Przygotuj smakołyki – jedne włóż do saszetki treningowej i zawieś sobie na biodrze. Kilka pozostałych włóż do dłoni.
  2. Usiądź przed psem i pokaż mu smakołyki na otwartej dłoni. Na pewno będzie chciał je zjeść – zanim to zrobi, zamknij dłoń i powiedz „zostaw”. Musisz wykazać się dobrym refleksem, bo każda sytuacja, gdy psu uda się zjeść smakołyki, będzie równała się powrotowi w treningu do początku.
  3. Gdy pies odpuści próby zjedzenia smakołyków z otwartej dłoni, a zwłaszcza, gdy na ciebie spojrzy i np. usiądzie albo odwróci głowę – nagródź go smakołykami z saszetki.

Powtórz te etapy kilka razy, aby wzmocnić zachowanie i komendę „zostaw” dla psa. Teraz czas na bardziej skomplikowany trening.

  1. Schowaj smakołyki do saszetki, a psa weź na smycz.
  2. Rzuć przed siebie kilka smakołyków – tak, aby pies je widział, ale nie były zbyt daleko od niego ani zbyt blisko.
  3. Powiedz: „zostaw”. Nie ciągnij psa na smyczy do siebie, tylko nie pozwalaj mu podejść.
  4. Gdy pies zrezygnuje, daj mu smakołyki z Twojej saszetki.

Ten etap możesz również urozmaicić, na przykład poprosić drugą osobę o trzymanie smakołyków w otwartej dłoni. Zwykle jest to znacznie większy bodziec, bo dodaje ludzką obecność. Możesz też wziąć kogoś znajomego ze spokojnym psem i trenować na podobnej zasadzie:

  1. Niech znajomy z psem stanie w pewnej odległości – takiej, w której Twój pies czuje się komfortowo, czyli nie denerwuje się i skupia na Tobie, ale widzi drugiego psa.
  2. Zacznij iść w stronę znajomego, niekoniecznie jemu na wprost – raczej łukiem.
  3. Powiedz psu komendę „zostaw” i zmień kierunek marszu, ale go nie ciągnij. Gdy pies zareaguje, nagródź go smakołykami z torebki.

Teraz wiesz już, jak nauczyć psa komendy „zostaw”. To prosty sposób na ułatwienie sobie i psu codziennego życia i uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.

Promocja dla czytelników

Promocja Farmina

Ciesz się efektami treningu z psem!

Jeśli udało Ci się efektywnie przeprowadzić trening komendy „zostaw”, to na pewno widzisz jego pozytywne efekty. Twój pies reaguje na komendę w takim zakresie, w jakim go tego nauczyłeś. Może nie podnosić jedzenia z ziemi, co już samo w sobie jest dużą zaletą. Dzięki temu na pewno nie rozchoruje się, jedząc coś nieświeżego albo niezdrowego czy zatrutego. To najprostszy sposób, aby ochronić go przed przypadkowym zatruciem, a nawet biegunką czy innymi problemami gastrycznymi.

Jeśli nauczyłeś psa rozszerzonej wersji komendy, będzie dodatkowo reagował w kontakcie z obiektami, które dotąd budziły jego ciekawość. Jeśli dobrze wprowadziłeś polecenie, to pies nie tylko będzie reagował na nie, ale być może sam nauczy się rezygnacji z kontaktów z otoczeniem. Oznacza to, że będziesz w stanie zobaczyć pozytywną zmianę w jego charakterze i nastawieniu do otaczającego świata. Zwierzę, znając tego rodzaju zachowanie, samo będzie mogło z niego skorzystać.

Komenda „zostaw” stanowi jedną z bardziej przydatnych komend w życiu nie tylko Twojego  czworonoga, ale i Twoim. Pomoże Ci uchronić pupila przed zatruciami czy innymi problemami, gdy ma skłonności do zjadania rzeczy z ziemi. Sprawi również, że łatwiej Ci będzie panować nad odruchami psa nawet w momencie, gdy dziecku spadnie jedzenie ze stołu albo cokolwiek znajdzie się na podłodze – zwłaszcza coś, czego Twój pupil nie powinien jeść.

To jednak nie wszystko, bo komenda „zostaw” dla psa jest przydatna również w trakcie innych treningów. Doskonale stymuluje czworonoga do dokonywania samodzielnych wyborów, na przykład w trakcie szkolenia z rezygnacji. Pomaga psom nadmiernie pobudliwym opanować swój temperament, ale i daje im wytchnienie, bo pokazuje, że niektóre rzeczy mogą po prostu ominąć i nie muszą się nimi interesować. Sprawdza się w treningu posłuszeństwa, zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym.

Dostosuj metodę nauki do potrzeb pupila

Teraz już wiesz, jak nauczyć psa komendy „zostaw”. W rzeczywistości zadanie to nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest, abyś dostosował metodę nauki do potrzeb i charakteru swojego psa, przez co przyniesie ona najlepsze rezultaty. Pomocne podczas nauki tego polecenia będzie odpowiednie przygotowanie, na przykład zaopatrzenie się w smycz oraz przysmaki. Wszystkie te produkty znajdziesz w asortymencie sklepu Apetete.pl. Jeśli masz jakiekolwiek rady albo własne historie związane z nauką komendy „zostaw”, podziel się nimi w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły