Jak obciąć kotu pazury i dlaczego należy wykonywać tę czynność?
Wielu właścicieli domowych pupilów, zastanawia się jak obciąć kotu pazury i dlaczego należy wykonywać tę czynność? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.
Kilka słów o kocich pazurach
Większość kotów posiada 18 paznokci. Pięć z nich znajduje się na każdej z przednich łap, pozostałe 4 na tylnych nogach. Niektóre zwierzęta obarczone różnego typu schorzeniami lub też wadami genetycznymi. Mogą cierpieć na tak zwaną polidaktylię. Jest to stan, w którym pupile posiadają dodatkowe pazury, wymagające ich usunięcia, ponieważ zagrażają one zdrowiu danego zwierzęcia. Schorzenie, którym jest polidaktylia, nie jest zbyt częste. Zazwyczaj dotyka ono zwierzęta, których przodkowie cierpieli na tę dolegliwość. Zdrowy kot posiada umiejętność naturalnego chowania swoich pazurów w stanie spoczynku. W przypadku zagrożenia, wspinania się lub schodzenia z różnych powierzchni czy też w czasie ich ostrzenia, zwierzę automatycznie wysuwa pazury.

Kilka słów o kocich pazurach
Kocia potrzeba ścierania pazurów
Wielu właścicieli zwierząt z tego gatunku, skarży się, że ich pupile często niszczą sprzęty domowe, ostrząc w ten sposób swoje pazury. Zachowanie to może wynikać z braku możliwości naturalnego ich ścierania. Dochodzi do tego zazwyczaj z powodu nie posiadania odpowiedniego drapaka. Odpowiednia pielęgnacja pazurów jest bardzo ważną kwestią dla każdej osoby, która posiada domowego kota lub też planuje przygarnąć zwierzaka pod swój dach. Przez lata narosło wiele mitów na temat tego, w jaki sposób dbać o pazury domowych pupili. Regularne obcinanie paznokci u kota, pozwala wyhamować instynkty łowieckie zwierzęcia, a także ograniczyć ich ścieranie o meble i inne domowe sprzęty.
Jak obciąć kotu pazury i dlaczego należy wykonywać tę czynność?
Niektórzy właściciele kotów, którzy nie mają doświadczenia w opiece nad tymi zwierzętami, błędnie rozumują i mają przeświadczenie, że obcinanie paznokci u kota wiąże się z doznawaniem przez zwierzę dotkliwego bólu lub też może prowadzić do uszkodzenia kości zaciskowej, komórek zarodkowych czy czubka pazura.
Budowa kociego pazura
Należy uzmysłowić sobie, że domowi drapieżnicy, czyli koty, posiadają twarde, zakrzywione i ostre pazury, które nieustannie są w fazie wzrostu. Oznacza to, że zwierzę, które regularnie nie ściera ich w sposób naturalny lub też rzadko korzysta z drapaka, może wyhodować długie szpony. Jest to pewne, że kot będzie nimi zahaczać o kanapę, fotele, dywany lub też inne elementy wyposażenia, znajdujące się w domu bądź w mieszkaniu. Koci pazur składa się z dwóch części, tej unerwionej, jak i pozbawionej zakończeń nerwowych. Podobnie jak przypadku psowatych, pazury nie mogą być obcinane zbyt krótko, ponieważ grozi to powstawaniem poważnych konsekwencji, głównie ich wrastaniem i uszkodzeniami dotyczącymi ich unerwionych części.
Zasady obcinania kocich pazurów
Nielegalne w Polsce jest także całkowite usuwanie pazurów poprzez ich wycięcie, dokonywane w gabinetach weterynaryjnych. Zabieg ten jest zakazany w wielu państwach Europy i świata. Głównie dlatego, że powoduje on liczne perturbacje zdrowotne, jak również upośledza motorykę danego zwierzęcia. Kot całkowicie pozbawiony pazurów nie jest wstanie wskakiwać na kanapy, wspinać się, przytrzymywać jedzenie, a nawet bawienie się, używając do tego celu łap. Dlatego też osoby, które pragną zapobiegać domowym zniszczeniom, spowodowanym obecnością pupili, powinny zadbać o regularne obcinanie paznokci u kota. Najlepiej wykonywać zabieg w wyspecjalizowanych placówkach, czyli gabinetach weterynaryjnych.

Dlaczego tak ważne jest obcinanie paznokci u kota?
Dlaczego tak ważne jest obcinanie paznokci u kota?
Właściciele kotów, biorący udział w toczących się na forach internetowych dyskusjach, często zadają pytanie, jak obciąć kotu pazury? Osoby, które nie mają doświadczenia w opiece nad domowymi pupilami, nie powinny pod żadnym pozorem samodzielnie wykonywać tej czynności. Zachodzi bowiem duże ryzyko skaleczenia kota. Może to całkowicie zniechęci go do tego zabiegu. Pupil będzie unikał tej czynności lub też reagował na nią w sposób agresywny. Ból towarzyszący zranieniu może być tak silny, że zwierzę będzie miało trudności z późniejszym poruszaniem się. Unerwiona część pazura jest bowiem bardzo wrażliwa.
Instrukcja obcinania kocich pazurów
Pielęgnacja pazurów u kota wymaga obcięcia ich do odpowiedniej długości. Oznacza to, że po wysunięciu pazurka, należy usunąć tylko tę część, w której nie widać zaróżowionego środka. Zabieg obcinania kotom pazurów jest całkowicie bezbolesny. Oczywiście jeśli przeprowadzany jest przez osobę doświadczoną lub wykwalifikowaną. Czynność ta powinna być wykonywana szybko i sprawnie. Warto przyzwyczajać koty do obcinania paznokci, już od pierwszych miesięcy ich życia. Należy pamiętać, że zwierzęta, które do tej pory nie miały pielęgnowanych pazurów, mogą z wiekiem reagować na ten zabieg w sposób agresywny. Przejawia się to poprzez unikanie tej czynności, traktując ją jako zagrożenie. Należy dodać, że koty, tak jak większość drapieżników, instynktownie bronią swoich pazurów. Zwierzęta, które reagują w sposób gwałtowny i nieoczekiwany na próby podejmowania tego typu działań, powinny trafić do lecznicy weterynaryjnej, w której specjalista jest w stanie wykonać tę czynność bardzo szybko i skutecznie, przy pomocy wysterylizowanych narzędzi.

Unerwiona część pazura jest bardzo wrażliwa.
Jak obciąć kotu pazury w domowych warunkach?
Niektórzy właściciele kotów decydują się na samodzielną pielęgnację ich pazurów, ponieważ uważają, że kolejna wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest powodem do przeżywania przez zwierzę dodatkowego stresu i niepotrzebnego lęku. Zwierzęta, które mają traumatyczne doznania, związane z wizytami weterynaryjnymi, często czują ogromny stres i niechęć do bezinwazyjnych i bezbolesnych zabiegów kosmetycznych. Dlatego też, aby oszczędzić zwierzakom przykrych doznań, można zdecydować się na samodzielne skracanie ich pazurów, w warunkach domowych. Przed przystąpieniem do tej czynności, warto przyzwyczaić zwierzę do dotykania i głaskania jego łap.
Kiedy wykonać zabieg?
Najlepiej wybrać moment, kiedy kot jest całkowicie zrelaksowany, spokojny i czuje się bezpiecznie. W momencie, gdy pupil przyzwyczai się do częstego dotykania swoich łap, można zacząć brać je do ręki i głaskać, skupiając się na okolicach śródręcza i śródstopia. W końcowym etapie przyzwyczajania zwierzęcia do tego typu zabiegów pielęgnacyjnych, warto spróbować delikatnie wysuwać pazury i dotykać ich na całej długości. Temu działaniu towarzyszyć musi dokładna obserwacja zachowania kota. Powinien on być spokojny i nie reagować agresywnie. Warto pamiętać, że obcinanie paznokci u kota nie może odbywać się w atmosferze stresu i zdenerwowanie, ponieważ bardzo negatywnie wpływa to na samopoczucie i stan emocjonalny danego zwierzęcia.

Jak obciąć kotu pazury w domowych warunkach?
Jakie narzędzia będą konieczne do obcinania paznokci u kota?
Domowa pielęgnacja pazurów u kota wymaga posiadania do tego celu odpowiednich narzędzi. W celu uniknięcia ucieczki lub też potraktowania przyrządu do obcinania pazurów jako zagrożenia, warto umieścić ten przedmiot w widocznym dla kota miejscu na kilka dni przed planowanym zabiegiem pielęgnacyjnym. Zwierzę szybko przyzwyczai się do widoku obcinarki do paznokci i nie będzie traktować jej jako nieznanego oraz zagrażającego jej przedmiotu. Obcinanie paznokci u kota należy rozpocząć od bardzo delikatnego wysunięcia pazurów. Następnie należy skrócić każdy pazur, usuwając tylko jego końcówkę. W razie wątpliwości lepiej jest pozbyć się zbyt małej ilości paznokcia niż też usunąć jego większą część. Należy pamiętać, że najostrzejsza część pazura, znajduje się na samym końcu i to ją należy w szczególności usunąć.
Narzędzia – jak o nie dbać?
Obcinarka do kocich pazurków powinna być utrzymywana w należytej czystości i sprawdzana każdorazowo przed ponownym użyciem. Nie należy korzystać z narzędzi niesprawnych czy też powodujących niepotrzebne przedłużanie tego zabiegu pielęgnacyjnego, co może doprowadzać do irytacji danego pupila i zniechęcić go do kolejnego poddawania się tej czynności. Po zakończeniu pielęgnacji pazurów u kota, warto nagrodzić zwierzę jego ulubionym smakołykiem, co wywoła u niego bardzo pozytywne skojarzenie.

Pielęgnacja pazurów u kota powinna być regularna
Częstotliwość pielęgnacji paznokci u kota
Według specjalistów, nie należy usuwać paznokci u kota, a jedynie właściwie je przycinać i pielęgnować. Dzięki temu zwierzę to nie miało możliwości zaspokajania swoich naturalnych instynktów. Objawia się to niszczeniem mebli i innych elementów wystroju wnętrza domów lub mieszkań. Pielęgnacja pazurów u kota powinna być regularna. Można przeprowadzać ją w gabinecie weterynaryjnym lub w warunkach domowych.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu