• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY
 • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY

Pielęgnacja łap i pazurów u kota

Pielęgnacja łap i pazurów

Koty potrzebują zdrowych łapek i pazurków do drapania, wspinania się i innych akrobacji. Dlatego ważne jest, aby regularnie badać i czyścić łapy kota i upewnić się, że są wolne od ran i zanieczyszczeń. W tym dziale znajdziesz wszystko co potrzebne jest do opieki nad kocimi łapkami: zarówno nożyczki do cięcia pazurków jak balsamy i kremy do łap.

Zasady opieki i pielęgnacji kocich łapek

Najważniejszą zasadą opieki nad kocimi łapkami jest zadbanie o ich czystość: powinny one być zawsze różowe pozbawione brudnych odcisków. Nie można pozwolić by na łapkach znalazły się chemiczne dodatki, farby, kleje. Kot podczas toalety mógłby zlizać szkodliwe substancje i tym samym doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Ponadto szkodliwe substancje mogą powodować ból łapek. W celu zadbania o czystość łapek kota przebywającego w domu rozwiązanie jest jedno: utrzymuj czystość w mieszkaniu a niebezpieczne, chemiczne substancje trzymaj z dala od kocich, czystych łapek. Niestety ale koty to naturalni odkrywcy, którzy czasami docierają do ciemnych zakamarków naszych mieszkań. Z tego względu regularnie należy sprawdzać łapy małego wędrowca, czy nie ma żadnych skaleczeń, owrzodzeń, odłamków lub obrzęków, które mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji. W celu zadbania o kocie łapki, można stosować odpowiednie preparaty przeznaczone na uszkodzone kocie opuszki. W sklepie Apetete posiadamy produkt w aerozolu o nazwie Tanaderm, dermo kosmetyk o działaniu kojącym. Ponadto w ofercie posiadamy:

 • nożyczki i obcinaczki dla kotów
 • balsamy do opuszek

Jak dbać o kocie pazurki

Od małego należy przygotować kociaka na szereg zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: czesanie, mycie, czyszczenie uszu, sprawdzanie oczu oraz obcinanie pazurków.
Jak przyzwyczaić kotka do przycinania pazurków, zasada pielęgnacji łapek zawsze brzmi tak samo: Regularność jest kluczem do sukcesu oraz spokój. Poniżej prezentujemy krok po kroku czynności jakie należy wykonać chcąc obciąć kocie pazurki:

 • masuj kociej łapki często w celu przyzwyczajania się do dotyku
 • delikatnie naciśnij na opuszkę co spowoduje wysunięcie pazurków
 • używaj ostrych, odpowiednich do cięcia pazurków kota nożyczek
 • zaczynaj zabieg kiedy zwierzak jest spokojny i zrelaksowany
 • odcinaj tylko białą końcówkę każdego pazurka, tuż przed punktem, w którym zacznie się on zakrzywiać
 • uważaj by nie uszkodzić nerwowych zakończeń, to ten różowy obszar widoczny na białym pazurku
 • jeśli przypadkowo go rozetniesz, będzie obficie krwawił, przyciśnij pazurek w miejscu krwawienia i zatamuj krew używając proszku ściągającego albo nadmanganianu potasu

Oferta Apetete dla czystych i zdrowych kocich łapek

W ofercie sklepu online Apetete znajdziesz również środki przydatne do czyszczenia łap po kocich wędrówkach. Na łapach osiada nie tylko smog, kurz, czy pył z ulicy, ale również ciekawski kot mógł wpaść w jakąś toksyczną substancję, której zlizanie mogłoby mu zaszkodzić. W celu profilaktyki zdrowotnej zaleca się codzienną kontrolę opuszek i pazurków. Regularność ułatwi dostępne w naszym sklepie preparaty do czyszczenia łap w aerozolu oraz zestawy nożyczek i cążek do pazurków.

W naszym sklepie znajdziesz również preparaty do pielęgnacji oczu, uszu i zębów Twojego kota. Pamiętaj, że opieka nad kotem to nie tylko żwirek i kuweta, to również zabawy i cały szereg zabiegów pielęgnacyjnych.

Pielęgnacja łap i pazurów - Najczęściej zadawane pytania(FAQ)

Jak obcinać pazurki u kota?

Obcinanie kocich pazurów najlepiej przeprowadzić za dnia w naturalnym świetle. Aby wysunąć kocie pazury, należy delikatnie nacisnąć opuszki łap. Podczas podcinania kocich pazurków nie można dotrzeć do ich macierzy. Część żywa zawierająca naczynia krwionośne przypomina wyglądem różowy trójkącik. Należy obcinać jedynie część martwą, która jest przezroczysta i dość twarda. Obcinanie pazurków u kota powinno się odbywać przy pomocy specjalnych cążków, które można kupić w dobrych sklepach zoologicznych.

Kiedy obcinać pazury u kota?

Jeśli kot jest wychodzący, nie ma potrzeby obcinania jego pazurów. Mruczek zetrze je podczas chodzenia po asfalcie czy kamienistym podłożu. Kotom niewychodzącym należy obcinać pazury regularnie. Należy regularnie kontrolować długość kocich pazurów. Szczególną uwagę należy zwrócić na boczne pazury w przednich łapach. Jako jedyne nie dotykają one podłoża, więc ścierają się w mniejszym stopniu niż pozostałe. Przyjmuje się, że kotom domowym należy obcinać pazury raz na trzy tygodnie.

Jak dbać o kocie pazury?

Kocie pazury nie wymagają żmudnej pielęgnacji, ponieważ są one chronione specjalnymi osłonami i z tego względu bardzo rzadko ulegają uszkodzeniu. Należy jednak regularnie sprawdzać długość kocich pazury. Koty wychodzące na dwóch tępią swoje pazury, wdrapując się po drzewach i spacerując po nierównej nawierzchni. Koty domowe tego nie robią – właśnie dlatego należy podcinać im pazurki, robiąc to przy pomocy specjalnych obcinaczy do kocich pazurów. Nożyczki do obcinania pazurów kota można zakupić w dobrych sklepach zoologicznych.