KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak poradzić sobie z linieniem u psa?

Sierść jest dosłownie wszędzie. Na dywanie, podłodze, kanapie i fotelach a czasami nawet na naszych ubraniach. Jak poradzić sobie z linieniem u psa? Czy są sposoby na to, by było jej przynajmniej mniej do sprzątania?

Linienie fizjologiczne kontra kłaczenie przez cały rok

Zacznijmy od tego, że linienie jest normalnym, wręcz fizjologicznym zjawiskiem, które sezonowo występuje u psa. Wiosną, gdy pies zmienia ciepłe futerko na lżejsze, przygotowując się do letnich upałów i wtedy może kłaczyć najintensywniej. Trochę łagodniej przebiega linienie jesienne, czyli zmiana letniej okrywy na cieplejszą, zimową. Jeśli kogoś to pocieszy, proces nie powinien trwać dłużej niż półtorej miesiąca. Co jednak, gdy pies kłaczy przez cały rok? Wówczas trzeba się zastanowić, czy nie jest to efekt błędów pielęgnacyjnych lub nieprawidłowej diety.

Jak poradzić sobie z linieniem u psa?

Jak poradzić sobie z linieniem u psa?

Przede wszystkim – psa należy regularnie wyczesywać! Zwłaszcza, jeśli nasz pupil ma długą i obfitą sierść. Systematyczne usuwanie martwej okrywy sprawi, że włosów w mieszkaniu będzie mniej i zdecydowanie mniej, będzie też do zrzucenia podczas sezonowego linienia. Tymczasem brak nawyku regularnego wyczesywania psa, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów związanych z pielęgnacją. Jeśli czworonogi są przyzwyczajane do czesania od szczenięcia, wówczas czesanie traktują jak formę przyjemnego kontaktu z właścicielem, który je czesze i głaszcze.

Czym wyczesywać psa?

W ofercie znajdziemy tak wiele profesjonalnych narzędzi, że można się całkowicie zgubić w gąszczu rad producentów. Do pielęgnacji małych psów, mogą okazać się przydatne specjalne, gumowe rękawice z wypustkami, do których przywierają włosy. Jednak w przypadku grubej, puchowej okrywy mogą nie dać sobie rady. W rzeczywistości potrzebna jest nam przede wszystkim szczotka lub grzebień. Od tego jaką sierść ma nasz pies zależy, czy wystarczy nam miękka szczotka z włosia, czy żeby osiągnąć pożądany efekt będziemy musieli sięgnąć po szczotkę metalową. Warto zwrócić uwagę na to, czy zęby szczotki lub grzebienia są odpowiednio zabezpieczone i nie drapią skóry zwierzęcia, bo pies zrazi się do tego rodzaju pielęgnacji. Jeśli sierść naszego pupila ma tendencje do kołtunienia, to w ofercie dobrych sklepów zoologicznych znajdziemy specjalne narzędzia do usuwania kołtunów. Są też rasy psów, których okrywa składa się z zewnętrznego włosa i grubego, puchowego podszerstka. Do pielęgnacji tego typu sierści stosuje się narzędzia nazywane trymerami, których zadaniem jest usuwanie tego puchu. Pamiętajmy, by zabieg przeprowadzać spokojnie, nie szarpać zwierzęcia i nie krzyczeć na nie.

szczotkowanie psa

Polecane przez nas produkty dla Twojego psa

Eukanuba Veterinary Diets Dermatosis FP
Brit Care Olej z łososia
VetoSkin na sierść i skórę
Furminator do długiej sierści Large
Trixie Szczotka dwustronna plastikowa 16cm

A wy, jakie macie patenty na linienie psa? Jaka radzicie sobie z wyczesywaniem i pielęgnacją pupili?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły