KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jaka nie powinna być kocia miska?

Kocia miska, z pozoru temat banalny. Tymczasem źle dobrana miska może utrudniać kotu jedzenie i picie. Jeśli nasz kot wyjmuje karmę z miski, nie powinniśmy złościć się, że brudzi podłogę tylko zastanowić się co go do tego skłania. Warto wiedzieć na jakie cechy kociej miski powinniśmy zwrócić uwagę i w jaki sposób mogą one kotu utrudniać jedzenie. Jaka nie powinna być kocia miska?

Zbyt głęboka miska dla kota

Czy wasz kot wyjmuje jedzenie z miski i je wprost z podłogi? Możliwe, że cierpi na zespół „zmęczonych wąsów”. Dzieje się tak, gdy miska jest zbyt głęboka a kot musi zanurzyć w niej cały pyszczek, by dostać się do karmy. Taka sytuacja sprawia, że kocie wąsy a dokładniej mówiąc wibrysy, ocierają się o ścianki wąskiego i głębokiego naczynia, co jest dla kota uczuciem niekomfortowym i może być stresujące. Wszystko przez to, że wibrysy można porównać do aparatu echolokacji. Są one bowiem niezwykle czułe na ruch powietrza i wszelkie drgania wokół kota. Można sobie więc wyobrazić, co czuje, gdy jego wąsy ciągle zahaczają o brzegi zbyt głębokiej miski. Jedzenie przestaje być dla niego przyjemnością w wiąże się raczej z silnym stresem.

jaja nie powinna być kocia miska

Zbyt płytka miska dla kota

O ile naczynie z którego kot je nie może być zbyt głębokie, to zbyt płaskie, jak chociażby talerz jest równie niewygodne. Zwróćcie uwagę na kocią technikę jedzenia. Na przykład drobne granulki suchej karmy zjadane są przy pomocy zębów a przy jedzeniu półpłynnego dania bierze udział koci język. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, zbyt płytkie naczynie nie ułatwia kotu jedzenia. Granulki mogą z niego wypadać a karmy o półpłynnej konsystencji będą się rozchlapywać.

Miska dla kota, która się przesuwa

Wyobraźcie sobie jak frustrujące musi być ociekające, przesuwające się jedzenie dla kogoś, kto nie może przytrzymać go rękoma. Stąd niezwykle ważne jest wyposażenie kociego naczynia w mechanizm antypoślizgowy. Wiele metalowych, czy porcelanowych misek dostępnych na rynku ma specjalne, gumowe obręcze, które sprawiają, że naczynie „nie jeździ” po śliskiej zazwyczaj podłodze i jest bardziej stabilne.

A portrait of a cat eating food from a bowl

Miska na stojaku

Wydaje się być całkowicie niedostosowana dla kota. Jeśli choć raz przyjrzeliście się jedzącemu kotu na pewno zauważyliście, że przysiada on wręcz na łapach i prawie całkowicie osłania posiłek ciałem. Wiąże się to zapewne z instynktownymi zachowaniami, które są pozostałością nawyków dzikich kotów. Jedzenia które osłonimy ciałem nikt nie widzi, więc i nikt go nie zabierze. Postawienie miski wyżej, na widoku innych może być dla kota źródłem niepotrzebnego stresu.

Zbyt lekka czyli nie stabilna

Lekkie aluminiowe lub plastikowe miski dla kota mogą być wywrotne, co może nie stanowić większego problemu przy jedzeniu suchej karmy, ale już wylewająca się wiecznie woda może sprawić, większy kłopot, bo zostawiony na wiele godzin kot, kiedy będzie spragniony nie będzie miało się czego napić.

 

 

Polecane przez na produkty dla Kota

Applaws Adult Chicken & Salmon
Farmina N&D GF Adult Cat Lamb & Blueberry
Animonda Carny Adult 400g
Zolux Miska Inox na gumie
Trixie Miska ceramiczna dla kota 0,3l

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły