KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jakiego zapachu nie lubią psy?

Psi nos jest niezwykle wyczulony na zapachy. Zwierzak jednak nie wszystko chętnie wącha. Cytrusy, ocet czy perfumy to tylko kilka przykładów zapachów, które drażnią czworonożnych przyjaciół. Jakiego zapachu nie lubią psy? Poznaj je wszystkie!

Węch – najważniejszy zmysł psa

Zauważyłeś, że Twój pupil niespodziewanie zaczął się dziwnie zachowywać? Być może wyczuł coś, co nie przypadło mu do gustu. Działanie psiego nosa trudno porównywać z ludzkim. Jest o wiele skuteczniejszy i bardziej wyczulony. Psiak nie tylko widzi inaczej niż Ty, ale też czuje znacznie więcej. Co ciekawe, nie wszystkie mokre nosy działają w ten sam sposób. Wrażliwość na zapachy jest wprost proporcjonalna do rozmiaru kufy czworonoga.

Węch to zdecydowanie najważniejszy psi zmysł. Służy zwierzętom do poznawania świata i komunikacji. Węszenie nosem w trawie to dla czworonogów codzienność. Na psim węchu polegają także ratownicy czy policjanci, którym zwierzęta pomagają w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych. Wysoka wrażliwość na zapachy wcale nie oznacza, że pies lubi każdą woń. Chociaż obwąchuje wszystko, nie każdy aromat sprawia mu przyjemność. Jakich zapachów nie lubią psy? Wrażliwość na niektóre aromaty może Cię zaskoczyć. Przekonaj się dokładnie, jak działa węch Twojego pupila i czego lepiej nie podsuwać mu pod nos.

zapach którego nie lubią psy

Czy wiesz, że perfumy mają zapach, którego nie lubią psy?

Kończysz poranną toaletę. Jeszcze tylko kilka psiknięć ulubionym perfumem na szyję i jesteś gotowy do wyjścia z domu. Chcesz się pożegnać z czworonożnym przyjacielem, ale on wcale chętnie nie podchodzi. Chociaż myśl, że zwierzak w ten sposób okazuje niechęć do rozłąki, jest rozczulająca, powód może być zupełnie inny. Twój pies może po prostu nie przepadać za perfumem, który wybrałeś. Także kosmetyki często mają zapach, którego nie lubią psy. Tobie kompozycja aromatów się podoba, więc dlaczego nie lubi go zwierzak?

Eksperci są zdania, że niechęć do zapachu perfum i kosmetyków wynika z ich intensywności. Esencja jest mocno skoncentrowana, a psi nos jest o wiele bardziej wyczulony niż Twój. W końcu nie tylko czuje lepiej, ale też więcej. Woń rozpylonych kosmetyków jest jedną z kilku, która wyjątkowo nie przypada do gustu wiernych, czworonożnych przyjaciół. Przekonaj się jeszcze jakiego zapachu nie lubią psy i postaraj się nie drażnić nim nosa swojego pupila.

jakich zapachów nie lubią psy

Jakiego zapachu nie lubią psy?

Lista powszechnie znanych aromatów, które drażnią zwierzęcy nos, nie jest długa. Zapamiętanie, jakich zapachów nie lubią psy, nie powinno Ci więc sprawić problemu. Część aromatów, podobnie jak u ludzi, wywołuje skrajne emocje. Części sam pewnie nie chciałbyś wąchać. Jeszcze inne, podobnie jak w przypadku perfum, Tobie sprawią przyjemność, a ulubieńcowi już zdecydowanie nie.

Ocet

Być może regularnie wykorzystujesz go w kuchni oraz podczas sprzątania w domu, a ocet ma zapach, którego nie lubią psy. Przykład ten jednak nie budzi wielu kontrowersji, gdyż często także ludzie zatykają nos, gdy wyczują nawet delikatną, kwaśną woń.

Twój pupil ucieknie od zapachu każdego octu, niezależnie od tego, z czego został zrobiony. Jego woń jest dla niego zbyt intensywna. Używając octu, postaraj się, aby pies był w innym pomieszczeniu.

Cytrusy

Świeża woń pomarańczy, cytryny czy grejpfruta jest dla Ciebie wręcz orzeźwiająca. Często znajdziesz ją w odświeżaczach powietrza, których aromat wypełnia cały dom. Ty uwielbiasz zapach egzotycznych owoców, a Twój pies… zdecydowanie nie. Cytrusy często mają zbyt intensywną woń, która nie podoba się zwierzakowi i drażni jego wrażliwy nos. Jeśli Twój domowy ulubieniec niespodziewanie zacznie kichać, winowajcą może być właśnie unoszący się w domu cytrusowy aromat.

zapach cytrusów dla psa

Ostre przyprawy

Jakiego zapachu najbardziej nie lubią psy? Intensywnego i drażniącego nos. Zwierzakom nie przypadną więc do gustu popularne przyprawy, takie jak pieprz czy ostra papryka. Na szczęście pies nie potrzebuje ich w swojej diecie. To kolejny argument, dla którego nie powinno się przyprawiać zwierzęcych posiłków i karmić czworonogów daniami wprost ze stołu. Uważaj jednak, aby przypadkiem nie narazić pupila na wąchanie pieprzu czy sproszkowanej papryki, głaszcząc go niedokładnie umytymi rękami.

Alkohol

Kolejnym zapachem, od którego pies będzie uciekał, jest woń alkoholu. Zwierzak odbiera ją jako intensywną i nieprzyjemną. Jak reaguje? Szybko odwróci głowę od źródła zapachu. Może też kichać. Poza alkoholem pies w podobny sposób zareaguje, gdy poczuje amoniak lub środki czystości na jego bazie.

zapach alkoholu dla psa

Naftalina

Chociaż z uwagi na swój specyficzny zapach jest coraz rzadziej stosowana w domach, nie wyszła jeszcze całkowicie z obiegu. Znajdziesz ją na przykład w preparatach odstraszających mole. Jak się okazuje, naftalina powstrzymuje przed zbliżeniem się także psy. Zdecydowanie nie należy do zapachów, które zwierzęta ochoczo powąchają.

Rośliny

Na co dzień możesz nie czuć zapachu wielu roślin. Szczególnie tych, które nie kwitną. Twój czworonożny ulubieniec ma jednak o wiele bardziej wyczulony węch. Będzie unikał niektórych domowych i ogrodowych rośli. Niechętnie zbliży się do drzewka cytrynowego czy „bożego drzewka”.

Jak działa psi węch?

Ty bazujesz na wzroku, Twój pies z kolei ufa swojemu nosowi. Węch to jego najlepiej rozwinięty zmysł. Mózg czworonoga, w przeciwieństwie do ludzkiego, nie przyzwyczaja się do zapachu i zwierzak cały czas czuje woń z taką samą intensywnością. Co więcej, pies wyczuwa nawet subtelne różnice, gdy Tobie aromaty mogą się wydawać podobne lub takie same. Psia pamięć do zapachów również budzi podziw. Nawet po długim czasie potrafią je skojarzyć z pewnymi sytuacjami, przedmiotami czy osobami. Szacuje się, że domowe pupile zapamiętują około 600 tysięcy zapachów.

Fantastycznym węchem mogą się pochwalić nie tylko psy tropiące czy myśliwskie, ale wszystkie czworonogi. Jednak nie każdy zwierzak czuje tak samo. Psi nos pełen jest czułych receptorów. Ty masz ok. 5 milionów komórek węchowych, a Twój pupil nawet około 200 milionów. Przedstawiciele poszczególnych ras mogą mieć różną liczbę receptorów. Im większa kufa, tym więcej znajduje się w niej komórek węchowych, a zmysł jest precyzyjniejszy.

jak działa psi węch

Pies bez trudu rozpozna Cię więc po długiej rozłące i pomoże Ci szukać zguby. Na węchu bazują właściciele psów myśliwskich. Zmysł czworonoga wykorzystują także przedstawiciele służb mundurowych i medycy. Umiejętności zwierzaków, chociaż fantastyczne, nie są perfekcyjne. Działanie węchu może zakłócić chociażby wysoka temperatura. Z kolei dzięki temu, że nos psa jest stale wilgotny, zwierzak jeszcze lepiej rozróżnia zapachy.

Czworonogi tropią na dwa sposoby. Gdy zwierzak podąża za pachnącym śladem z nosem przy ziemi, mówi się, że pracuje dolnym wiatrem. Pies pracujący górnym wiatrem wyłapuje zapachy z powietrza.

Jakiego zapachu nie lubią psy? Wykorzystaj go w czasie nauki!

Gdy wiesz, jak działa węch zwierzęcia oraz jakiego zapachu nie lubi pies, możesz to wykorzystać w kilku sytuacjach. Drażliwe substancje są niezawodnym środkiem pomocniczym w trakcie nauki i wychowania czworonoga. Naturalne preparaty sprawdzą się o wiele lepiej niż na przykład gwizdki. Są też bezpieczne dla zdrowia Twojego i zwierzęcia.

Używając nielubianych przez czworonoga zapachów, możesz wyznaczyć strefy, do których psiak nie powinien wchodzić. Nieprzyjemne aromaty ułatwiają też oduczenie zwierzaka od załatwiania się w domu. Spryskaj naturalnym preparatem fotel czy swoje kapcie, a rodzinny ulubieniec powinien przestać je obgryzać. Gdy posadzisz w ogrodzie rośliny, których pies nie lubi, nie zniszczy Twoich rabat i nie będzie biegał wśród krzaczków. Dlaczego taka metoda działa?

jakiego zapachu nie lubią psy

Pies nie musi przytknąć nosa do danej rzeczy, aby poczuć jej zapach. Łatwo wyczuwa go z odległości. Zmieni więc kierunek w biegu lub będzie unikał strefy pachnącej dla niego nieprzyjemnie. Wiedza, jakiego zapachu najbardziej nie lubią psy, może Ci się przydać nawet wtedy, gdy nie masz swojego pupila, ale często opiekujesz się zwierzętami znajomych. Dzięki naturalnym metodom ochoczo stworzysz zastępcze mieszkanie dla zaprzyjaźnionego czworonoga, bez obaw o zniszczenia.

Jakiego zapachu nie lubią psy? Nie narażaj ich na nieprzyjemności!

Nauka czystości czy ochrona konkretnych powierzchni to dobre okazje do wykorzystania w praktyce wiedzy o tym, jakiego zapachu nie lubi pies. Jednak staraj się niepotrzebnie nie narażać nosa czworonoga na odpychające go aromaty. O czym powinieneś pamiętać?

Staraj się nie używać cytrusowych odświeżaczy powietrza w domu i wybierać środki czystości w innych zapachach. Nie perfumuj się w towarzystwie zwierzaka. Wiesz, że musisz zastosować silne preparaty na bazie alkoholu? Zrób to, gdy pies będzie na spacerze z drugim opiekunem lub w innym pomieszczeniu. Wybieraj także szampon dla zwierzaka, który nie pachnie cytryną lub pomarańczą. Pamiętaj, że nos czworonoga nie przyzwyczaja się do aromatów, tak, jak Twój.

A to historia! Co wywącha wyszkolony nos

Poprzez czuły węch zwierzęta poznają świat i pomagają ludziom. Niezawodne nosy służą w wojsku, policji, straży pożarnej czy straży granicznej. Pierwszy czworonożny funkcjonariusz pojawił się w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. Najczęściej psy pomagają tropić przestępców. Jak jeszcze wykorzystują swój fantastyczny zmysł, pomagając ludziom?

węch psa

Zwierzęta są o wiele bardziej skuteczne, jeśli chodzi o poszukiwania zaginionych. Nie tylko osoby uprowadzone czy też te, które zgubiły się na górskim szlaku, ale przede wszystkim porwane przez lawinę czy zasypane gruzem. Psy przeczesują teren dokładniej niż ludzie. Jeden zwierzak jest w stanie poszukiwać szybciej, niż cała ekipa ratowników. Czworonogi czują niezwykle subtelne różnice w ludzkim zapachu. Są w stanie odróżnić nawet bliźniaków. Trudne warunki nie przeszkadzają psom w podążaniu tropem ludzi. Przykładem wytrwałości i zawziętości czworonogów jest jeden z psich funkcjonariuszy z RPA. Policyjny doberman, który zapisał się na kartach historii, przemierzył pustynny teren, tropiąc złodzieja przez ok. 160 km.

Czworonogi, dzięki odpowiedniemu szkoleniu, doskonale radzą sobie także z poszukiwaniem różnorodnych substancji. Przede wszystkim wyczują skrzętnie ukryte, nielegalne produkty. Bez trudu je zlokalizują. Wyszkolone zwierzaki „wywąchają” także materiały wybuchowe. Na liście tropów psiego nosa są również broń i łuski, łatwopalne substancje, tytoń i narkotyki oraz pożywienie.

Psy od wieków towarzyszą ludziom także podczas polowań i ułatwiając je. Swoim dokładnym węchem namierzają zwierzynę. Potrafią ją wytropić z dużej odległości. Bez trudu zlokalizują też kryjówkę.

Zapach nie podoba się psu? Reakcja nastąpi od razu!

Kichanie, odsuwanie pyska, ucieczka – psy różnie reagują na zapachy, których nie lubią. Jedno jest pewne: nie będą wąchały przedmiotów, które podrażniają ich nos. Zareagują błyskawicznie. Chociaż ich reakcja może na początku wyglądać dosyć zabawnie, staraj się nie dopuszczać do sytuacji, w której psi węch jest stale drażniony.

cytat właściciela psa

Czuły nos psa nie lubi wszystkich zapachów

Czworonożni przyjaciele z niechęcią wąchają cytrusy, ocet czy ostre przyprawy. Nie lubią też woni perfum, alkoholu i naftaliny. Wymienione aromaty drażnią ich nos, który jest wyjątkowo czuły na zapachy. Jeśli nie planujesz oduczyć psa niewłaściwych zachowań, staraj się unikać środków czyszczących czy zwierzęcych kosmetyków o tych aromatach.

Jako odpowiedzialny właściciel powinieneś eliminować wszystkie nielubiane przez Twojego ulubieńca zapachy. Miej też na uwadze, że zwierzęciu mogą się nie podobać również aromaty spoza listy. Koniecznie uważnie obserwuj jego reakcje. Gdy zacznie kichać, prawdopodobnie coś drażni jego czuły nos. Twojemu psu nie podoba się jeszcze jakiś zapach, a może reaguje w nietypowy sposób na wymienione substancje? Podziel się swoimi historiami z innymi opiekunami!

A jeśli szukasz jedzenia lub zabawek dla psa, sprawdź ofertę sklepu Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły