KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kąpiel kota – w jaki sposób pielęgnować jego sierść?

Czy kąpiel kota w ogóle jest konieczna? Koty to niezwykle mądre oraz dbające o higienę zwierzęta. Być może miałeś okazję zaobserwować kota, który powraca z dworu ubrudzony, a już po chwili wygląda czysto i schludnie, jak po wyjściu z salonu piękności. Czasami jednak kąpiel może okazać się konieczna.

W utrzymaniu czystości pomagają kotom specjalne wypustki na języku. Wylizując sierść zwierzęta te nie tylko się myją, ale i wyczesują włosy oraz usuwają martwy naskórek. Wykonują tę czynność kilka razy dziennie, z niesamowitą dokładnością. Podczas tej codziennej pielęgnacji, koty wylizują i połykają dużą ilość sierści. Funkcje przewodu pokarmowego kota, doskonale się do tego przygotowały, dzięki czemu sierść jest wydalana z organizmu w postaci tak zwanych kul włosowych. Włosy nie blokują się w trakcie trawienia, na przykład w jelitach zwierzęcia. Ponadto wylizywanie ma też działanie odstresowujące dla zwierzaka. W ten sposób świetnie radzą sobie z narastającym w nich napięciem.

Problemy z czystością mogą się zdarzyć u kotów żyjących na wolności, w bardzo zanieczyszczonych miejscach. Mogą być też wynikiem choroby, która każdorazowo musi być konsultowana z lekarzem. Inną kwestią jest pielęgnacja sierści kotów ras długowłosych– ta wymaga już specjalnych zabiegów, a więc kąpiel kota może okazać się niezbędna w takich przypadkach. Metody pielęgnacji należy każdorazowo dobierać do danej sytuacji i wymogów zwierzęcia.

Koty to niezwykle mądre oraz dbające o higienę zwierzęta

Koty to niezwykle mądre oraz dbające o higienę zwierzęta

Kąpiel kota – w jaki sposób pielęgnować jego sierść?

Jak widzisz zdarzają się sytuacje, w których kąpiel kota jest nieunikniona. Warto więc odpowiednio się do niej przygotować. Pamiętaj, że nie każdy kot lubi tego rodzaju pielęgnację. Wręcz przeciwnie- koty zwykle stronią od wody. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i podejście do kota, jakby nie działo się nic wyjątkowego. Wcześniej przygotowana woda powinna mieć temperaturę 38-39°C. Zbyt gorąca woda może wysuszać skórę lub zaostrzać świąd. Może też działać na Twojego pupila odstraszająco. Nie powinna sięgać wyżej, niż do połowy łap. To ważne, by nie wywołać paniki u zwierzęcia.

Staraj się również unikać prysznica. Zwróć uwagę, by woda nie wlewała się do uszu lub by preparat, którym myjesz zwierzę, nie dostał się do oczu. Kąpiel kota powinna być wykonana środkami specjalnie do tego przeznaczonymi. Na zakończenie zwierzaka należy osuszyć ręcznikiem i pozwolić mu wyschnąć w temperaturze pokojowej. W letnie dni może się to odbyć również na wolnym powietrzu. Zdecydowanie nie należy używać ludzkich suszarek do włosów.

Szampony dla kotów

Nigdy pod żadnym pozorem nie używaj do kąpieli ludzkich szamponów. Pamiętaj, że PH skóry kota jest zupełnie inne niż ludzkie. Preparaty, odżywki w nich zawarte, a także intensywny zapach kosmetyku, mogą wywołać poważne podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Przede wszystkim ich działalnie może odnieść przeciwny skutek, do oczekiwanego. Kąpiel kota wymaga więc zastosowania specjalnie przeznaczonego do tego szamponu. Możesz go nabyć w każdym dobrym sklepie zoologicznym.

Kąpiel kota wymaga więc zastosowania specjalnie przeznaczonego do tego szamponu

Kąpiel kota wymaga więc zastosowania specjalnie przeznaczonego do tego szamponu

W tej chwili wybór tych preparatów na rynku jest naprawdę ogromny. Szampony takie doskonale pielęgnują sierść kota, ułatwiają jej rozczesywanie oraz nawilżają skórę. Dla ras długowłosych wybierz specjalny szampon, który działa elektrostatycznie i zapobiega filcowaniu się sierści. Przy jasnym umaszczeniu kota warto skorzystać z preparatów do usuwania śladów łez. Jeżeli okaże się, że kąpiel kota jest niemożliwa, ponieważ zwierzę panicznie boi się wody, zawsze możesz użyć suchego szamponu dla kota. Ma formę zasypki, która usuwa brud, neutralizuje nieprzyjemny zapach oraz ułatwia rozczesywanie.

Wyczesywanie kota

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji kociej sierści oprócz zabiegu takiego jak kąpiel kota, jest jej wyczesywanie. Choć zwykle kot wykonuje tę czynność samodzielnie, jego regularne wyczesywanie pomoże chociażby w utrzymywaniu czystości w domu. Służą do tego specjalne produkty, które również można nabyć w sklepach zoologicznych. Mogą to być specjalistyczne grzebienie lub szczotki, mające metalowe lub plastikowe wypustki. Są miękkie lub twarde- w zależności od preferencji. Dostępne są też specjalne zgrzebła, które świetnie nadają się do wyczesywania martwych włosów.

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji kociej sierści jest jej wyczesywanie

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji kociej sierści jest jej wyczesywanie

Możesz również zaopatrzyć się w rękawice z gumowymi wypustkami, które świetnie zbierają włosy. Zwykle ta czynność bardzo podoba się kotom, gdyż kojarzy im się z głaskaniem oraz drapaniem. Regularne wyczesywanie, zwłaszcza w okresie linienia kotów, znacznie przyspieszy proces wymiany sierści u tych zwierząt. Czynność ta jest bardzo ważna w przypadku kotów ras długowłosych. Wyczesywanie ich możne okazać się niezbędne, aby zapobiec filcowaniu i plątaniu się sierści, które w konsekwencji mogą doprowadzić do konieczności ostrzyżenia kota.

Kiedy kąpiel kota jest wskazana.

Poza pielęgnacją w celach czysto higienicznych, może się zdarzyć, że kąpiel kota będzie wskazana ze względu na choroby. Z pewnością najczęściej spotykaną sytuacją jest kąpiel w szamponie przeciwpchelnym lub przeciwpasożytniczym. Nawet najbardziej zadbany kot może niestety złapać pchły podczas wędrówek poza domem. Jest też narażony na atak ze strony kleszczy, które występuję nie tylko w parkach i lasach, ale nawet na osiedlowych trawnikach.

Szampon przeciwpasożytniczy pozwoli więc odpowiednio zabezpieczyć zwierzaka przed niechcianymi intruzami. Jest też niezastąpiony, gdy problem pcheł już się pojawi. Wówczas kąpiel kota w takim preparacie okaże się niezbędna. W przypadku pcheł warto też zaopatrzyć się w specjalny, gęsty grzebień, który służy do ich wyczesywania. Na koniec zabiegu zwierzę można zabezpieczyć specjalnym spray’em przeciwpasożytniczym. Oczywiście kąpiel będzie też konieczna w przypadku, gdy kot bardzo się ubrudzi. Zwykle ma to miejsce, gdy pupil chętnie bywa na dworze i odwiedza różne miejsca w okolicy.

Nawet najbardziej zadbany kot może niestety złapać pchły podczas wędrówek poza domem

Nawet najbardziej zadbany kot może niestety złapać pchły podczas wędrówek poza domem

Szamponoterapia

Istnieje również takie pojęcie, jak szamponoterapia. Kąpiel kota ma wówczas działanie lecznicze. Odpowiedni dobór preparatów, oczywiście zawsze po konsultacji z lekarzem weterynarii, znacznie przyspiesza proces leczenia niektórych chorób. Wśród szamponów stosowanych w tego typu leczeniu, wyróżnia się szampony przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwłojotokowe. Nigdy nie należy rozpoczynać terapii bez konsultacji ze specjalistą.

Pierwszy etap mycia ma przede wszystkim na celu usunięcie brudu i zanieczyszczeń z sierści. Drugi etap, który następuje po spłukaniu sierści zwierzęcia, ma na celu umożliwienie substancjom czynnym, zawartym w szamponie, zadziałanie na skórę. Dlatego preparat należy wmasować w skórę i zostawić na niej przez mniej więcej 10 minut. Bardzo istotne jest, by szampon rozprowadzać zawsze z kierunkiem wzrostu włosa, czyli od głowy do ogona. To ważne, ponieważ mycie „pod włos”, może spowodować zapalenie mieszków włosowych, szczególnie u kotów ze zmianami chorobowymi na skórze.

Częstotliwość kąpieli

Kąpiel kota może być wskazana jako element terapii leczniczej dla kota. Może być też niezbędna w pielęgnacji kociej sierści. Natomiast nie należy traktować jej jako zabiegu mającego po prostu sprawić kotu przyjemność. Jeżeli nie ma innych wskazań, w zupełności powinna wystarczyć kąpiel raz lub dwa razy w roku. W przypadku szamponoterapii należy ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza i taki zabieg powtarzać zwykle w odstępach dziesięciodniowych, przez okres na przykład sześciu tygodni.

Kąpiel kota może mieć działanie lecznicze lub po prostu czysto higieniczne

Kąpiel kota może mieć działanie lecznicze lub po prostu czysto higieniczne

Jeżeli kot często przebywa na dworze i wraca do domu ubrudzony, kąpiel możesz z powodzeniem zastąpić szybką higieną z pomocą specjalistycznych chusteczek nawilżanych dla zwierząt. Są niezastąpione, chociażby w przypadku, gdy konieczne jest wytarcie zwierzęciu łapek lub po prostu podczas stosowania miejscowego. Jeżeli nie masz pod ręką żadnych specjalistycznych preparatów, kota zawsze można przetrzeć wilgotnym ręcznikiem, który pomoże w usunięciu znacznej ilości brudu.

Kąpiel kota może mieć działanie lecznicze lub po prostu czysto higieniczne. Stosowanie się do wszelkich zaleceń lekarzy weterynarii lub ekspertów, na przykład w sklepach zoologicznych, pomoże ustrzec się przed niepożądanymi skutkami tej czynności.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły