KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Karma dla olbrzymich ras

Karma dla olbrzymich ras – Posiadanie dużego psa wiąże się z większymi kosztami. Olbrzymi pies wymaga więcej karmy i więcej środków, większych szelek i smyczy. Wszystko, co robimy dla olbrzyma jest w rozmiarze XL. Niestety również rachunki za lekarza weterynarii. Można przeciwdziałać nieoczekiwanym wydatkom. Najważniejsze dla zdrowia psa jest dobranie odpowiedniej diety. Dziś specjalnie dla opiekunów dużych, kudłatych i mniej miśków. Artykuł o tym, jak zadbać o żywienie olbrzymiego psa.

Odpowiemy na pytania z kategorii: Czy rzeczywiście duży pies powinien zjadać więcej od małego? Jak karmić psa dużej rasy, by mu nie zaszkodzić. Czy duże rasy psów wymagają specjalnego karmienia?

Karma dla olbrzymich ras

Dieta psa musi być dostosowana do jego rozmiarów. Należy uwzględnić też wiek psa i jego stan zdrowia oraz aktywność/  Karmy dla olbrzymiego psa muszą zaspokajać specyficzne potrzeby. Na co powinni zwrócić uwagę właściciele psów ras olbrzymich?

Jaki to jest pies olbrzym?

Do ras olbrzymich zalicza się psy przekraczające 45 kg wagi. Jednak waga to nie jedyne kryterium. Liczą się też wzrost i ogólne gabaryty czworonogów. Najbardziej znani przedstawiciele naprawdę dużych psów to nowofundland, mastif hiszpański czy Dog Niemiecki, Wilczarz Irlandzki, Bernardyn, Kuvasz, Pirenejski Pies Górski, Komodor, Tosa Inu. Anatolijski Pies, Kangal, Akbasz, Leonberger, Landseer, Owczarek kaukaski , Cane Corso, Dog De Bordeux, Boerboel, Sznaucer Olbrzymi, Moskiewski Stróżujący i wiele innych. To tylko najpopularniejsze z tej kategorii wagowej, rasy psów. 

Wybór karmy dla olbrzymiego psa

Specyfika budowy tej grupy czworonogów sprawia, że mają one nieco inne od swych pobratymców wymagania żywieniowe. Warto podkreślić, że konsekwencje złej diety dużych ras są dużo bardziej niebezpieczne. Mogą mieć fatalny wpływ nie tylko na dalszy rozwój zwierzęcia, ale też na jego zdrowie. Co gorsza, wywołane błędami w diecie straty są bardzo trudne do nadrobienia.

Karma dla dużego psa

Duży pies rośnie długo. W ciągu życia kilkukrotnie pomnaża masę swego ciała. Niestety starzeje się dużo wcześniej niż mniejsze czworonogi. Również dużo częściej zapada na choroby serca. Ma bardziej obciążone stawy i kości. Psy średnich ras osiągają dojrzałość w 8-10 miesiącu. Olbrzymie czworonogi są późno dojrzewające. Etap szczenięcy, u tych psów, zazwyczaj kończy się miedzy drugim, a trzecim rokiem życia. W tym czasie przeciętny Nowofundland zwiększa masę swego ciała 100krotnie. Dla porównania już półroczny szczeniak osiąga połowę swych potencjalnych gabarytów. Karma dla olbrzyma, musi uwzględniać wyjątkowo duże zapotrzebowanie energetyczne. Poza tym powinna zawierać chondroitynę i glukozaminę.

Siazrol na stawy i kości dla psa i kota

Siazrol na stawy i kości dla psa i kota

Na co zwracać uwagę przy doborze karmy dla olbrzymich ras?

Składniki diety muszą pochodzić tylko z naturalnych źródeł tj. z chrząstek zwierzęcych i skorupiaków morskich. Z badań naukowych wynika, że syntetycznie otrzymywane składniki nie są przyswajane przez organizm. Równie ważne są L-karnityna, tauryna, czy miedź – dodatki pozytywnie wpływające na pracę serca i układu krwionośnego. Korzystnie też podawać psu nienasycone kwasy tłuszczowe – DHA i EPA. Odpowiednia dieta dla psów ras dużych podnosi odporność. W tym celu powinna zawierać antyoksydanty. W diecie psa szczególną uwagę kładziemy na suplementy. Szybko można przedobrzyć. Nadmierna ilość wapnia i fosforu odkłada się w kościach, prowadząc do zwyrodnień stawów.

O czym należy pamiętać?

Karma dla dużego psa powinna być lekkostrawna. Wbrew pozorom psy dużych i olbrzymich ras mają ograniczone zdolności trawienne. Jak na tak duże gabaryty, żołądek dużego psa nie ma imponujących rozmiarów.

Brit dla dużych i olbrzymich ras

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Rottweiler

Rottweiler

Rottweilery określane również jako „rotties” to duże, muskular...