KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Mastif angielski – potężny pies o łagodnym usposobieniu

Mastif angielski to imponujący pies, który zrobi wrażenie na każdym, kto ma z nim kontakt. Pomimo swoich rozmiarów, są to zwierzęta bardzo lojalne, a odpowiednio wychowane – również niezwykle łagodne do znanych im osób. Poznaj bliżej mastifa angielskiego.

Mastif angielski to jedna z największych ras na świecie. Wyglądem przypomina doga, choć gabarytami znacznie go przewyższa. Kiedyś te olbrzymy hodowane były jako psy bojowe. Legenda głosi, że na rzymskich arenach walczyły z lwami, bykami, a nawet z niedźwiedziami. Jednak te wielkie psy, odpowiednio wychowane, potrafią być kochającymi, wiernymi i niezwykle lojalnymi towarzyszami. Sprawdź, jaki jest pies rasy mastif, zanim zdecydujesz się, że zagości na stałe w Twoim domu. Wymaga bowiem właściwego prowadzenia i nie jest czworonogiem dla każdego.

Pies rasy mastif – co powinieneś o nim wiedzieć?

Nie da się do końca określić, skąd pochodzi rasa psa mastif. Przyjmuje się, że jej przodkowie pochodzą z Azji Środkowej, prawdopodobnie z Asyrii lub Grecji. Do końca nie wiadomo, czy jest to rasa naturalna, czy uzyskano ją przez krzyżowanie z miejscowymi rasami psów. Ze źródeł historycznych wynika jedynie, że w Anglii pojawiły się około 500 roku p.n.e., gdzie przywieźli je kupcy feniccy. 

mastif angielski potężny pies o łagodnym usposobieniu

Mieszkańców Brytanii pociągała wielkość mastifów i ich brutalna siła. Legenda głosi, że Mastify wygrywały na rzymskich arenach nie tylko z innymi psami, ale nawet z lwami, bykami czy niedźwiedziami. W średniowieczu w działaniach wojennych wykorzystywany był właśnie mastif. Rasa psa, z uwagi na wygląd i swoje wymiary, z czasem zaczęła być używana również do pilnowania terenów szlacheckich. Psy te nie wykazywały bowiem instynktu myśliwskiego, a skutecznie zwalczały obce osoby i psy polujące na strzeżonym obszarze.

Dopiero jednak od XIX wieku można mówić o tym, że pies rasy mastif hodowany był świadomie i z zachowaniem czystości rasy. W czasie II wojny światowej psy prawie całkowicie wyginęły. W tym czasie brakowało żywności dla ludzi, a co dopiero mówić o tak dużych psach jak mastif angielski. Rasę odtworzono w latach 50. XX wieku, dzięki szczeniętom sprowadzonym z Kolumbii. Obecnie populacja mastifów utrzymuje się na stałym poziomie około tysiąca przedstawicieli na świecie.

Jak wygląda mastif angielski?

Mastify zalicza się do ras olbrzymich w typie molosów. Przedstawiciel tej rasy – Aicama Zorba of La Susa z Londynu – uznawany był w 1989 za największego przedstawiciela rasy, osiągając 155 kg. Gdy w grę wchodzi mastif angielski, waga psa nie ma sobie równych. U samców przekracza niejednokrotnie 100 kg. Suki są wyraźnie mniejsze i ważą od 55 do 80 kg. Co ważne, we wzorcu rasy mastif angielski waga nie jest zaznaczona – liczy się bardziej budowa.

Na ogół psy te mają mocną i masywną budowę ciała z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Sierść jest krótka, przylegająca do ciała, z gęstym podszerstkiem. Trochę kanciasta, szeroka głowa zwieńczona jest wiszącymi uszami. Kufa u mastifów jest skrócona, a zwisające długie wargi odpowiadają za nadmierne ślinienie się psa. Umięśnione i silne nogi są szeroko rozstawione, co pomagało zwierzętom utrzymać równowagę w trakcie walki. Zwisający ogon jest długi i niezbyt wysoko osadzony.

mastif angielski potężny pies

Angielski mastif występuje w kilku podstawowych umaszczeniach. Może być brzoskwiniowy, płowy, srebrzysty lub ciemno pręgowany. Zawsze jego cechą charakterystyczną jest ciemna maska, a także tak samo wybarwione uszy. 

Mastif angielski – charakter

Jest jedną rzecz, którą zaskakuje mastif angielski – charakter. Nie należy on do psów hałaśliwych, ponieważ samą aparycją budzi respekt. Jak większość ras olbrzymich, jest zrównoważony, jednak sprowokowany – może być ogromnie niebezpieczny. Mastify są lojalne i bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli, traktując całą ludzką rodzinę jak własne stado. W efekcie czego dbają o nią i strzegą jej przed obcymi, w stosunku do których wykazują sporą dozę nieufności. W sytuacji, którą odczytają jako zagrożenie dla zdrowia lub życia opiekunów, mogą zaatakować. 

Cierpliwy, opiekuńczy i spokojny w stosunku do dzieci – taki jest mastif angielski. Charakter tego psa przejawia się jednak w silnej, dominującej osobowości. Od szczenięcia angielski mastif musi uznać właściciela za przewodnika stada, bo inaczej przejmie kontrolę. Jest inteligentny, szybko się uczy. Z racji budowy jest dość ociężały i bywa leniwy, więc trzeba go raczej zachęcać do aktywności.

Czy mastif angielski jest agresywny?

Mastify jako typowe psy olbrzymie wymagają starannego szkolenia i odpowiedniego wychowania, ponieważ ich gabaryty mogą stanowić problem, z którym może być trudno sobie poradzić. Ogromny pies musi reagować przynajmniej na proste komendy i rozumieć, co wolno, a czego nie. Tak dużego psa dla własnego bezpieczeństwa należy nauczyć także chodzenia przy nodze oraz ignorowania pokus. Krótko mówiąc, trzeba go nauczyć przestrzegania zasad domowego współżycia. 

Szkolenie powinno być oparte o wzmocnienie pozytywne, a zasady muszą być stałe, niezmienne i zrozumiałe dla psa. Niezwykle istotna jest też konsekwencja w egzekwowaniu tych zasad. Mastify, jako inteligentne psy, potrafią wykorzystać każdą słabość opiekuna. Warto pamiętać, że to, co urocze u szczeniaka, może stanowić poważny problem u dorosłego psa. 

Czy mastif angielski jest agresywny? W zasadzie nie – jest to wada dyskwalifikująca np. podczas wystaw. Nie zmienia to faktu, że nieodpowiednio wychowany pies będzie starał się rządzić w domu. Co więcej, jeśli będzie traktowany gwałtownie, a jego opiekun szybko będzie tracił cierpliwość i panowanie nad sobą, mastif angielski może przejawiać niepokojące zachowania. Warto brać pod uwagę, że to duży pies, dlatego w jego przypadku agresja jest szczególnie groźna w skutkach.

mastif angielski potężny piesMastifa należy traktować spokojnie, ale z łagodną stanowczością i konsekwencją. Wszystko po to, aby nie musieć potem zastanawiać się, czy mastif angielski jest agresywny i jak sobie poradzić z niepokojącymi zachowaniami. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wychować psa rasy olbrzymiej, zwróć się o pomoc do fachowca.

Angielski mastif – jak o niego dbać?

Jako przedstawiciel rasy olbrzymiej mastif angielski wymaga odpowiedniego traktowania.

Angielski mastif – zdrowie

Sześć do maksymalnie dziesięciu lat – tyle zwykle żyje mastif. Rasa psa, z uwagi na rozmiary, nie jest długowieczna. Częstym problemem są kwestie ortopedyczne, które wynikają z dużej wagi. Z tego powodu szczególnie istotne są dwie kwestie. Po pierwsze, należy dbać o wysokiej jakości, odpowiednie żywienie w okresie dorastania, gdy układ kostno-stawowy dopiero się kształtuje. Po drugie, należy za wszelką cenę zapobiegać nadwadze, karmiąc psa odpowiednio, a przy okazji dbając o jego muskulaturę poprzez regularne wolne spacery.

Częstym problemem są schorzenia dermatologiczne. Szczególnie popularne u mastifów angielskich są rozmaite alergie, ale również niedoczynność tarczycy. Powinna być ona wcześnie zdiagnozowana, bo może być groźna dla zdrowia i życia psa. Ponadto, u mastifów pojawiają się też wady powiek, które wynikają ze specyficznego nadmiaru skóry w tym obszarze. Zazwyczaj są one poprawiane operacyjnie, co prowadzi do nawracających schorzeń i stanów zapalnych.

mastif angielski potężny pies

Pielęgnacja angielskiego mastifa

Z uwagi na krótką sierść pies ten nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy mu po prostu czesanie raz w tygodniu z pomocą gumowej rękawicy. Jeśli intensywnie linieje, częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych można zwiększyć. Warto dbać też o oczy psa i wiszące uszy – regularnie kontrolować ich stan i w razie potrzeby czyścić. Nie mniej istotne jest dbanie o to, aby pazury nie były zbyt długie, co mogłoby powodować wady postawy prowadzące do zwyrodnienia stawów i problemów z układem ruchu.

Żywienie mastifa angielskiego

Jak większość psów ras olbrzymich mastify wymagają dobrej jakościowo karmy w odpowiednich proporcjach. To bardzo ważne, aby psa nie przekarmiać. Pamiętaj, że jak wszystkie molosy, również rasa psa mastif narażona jest na skręt żołądka. To schorzenie często jest śmiertelne w skutkach. Z tego powodu lepiej dzielić posiłki na kilka mniejszych niż podawać jeden duży. Należy też unikać karmienia z podwyższenia, jak i podawania jedzenia na godzinę przed i po aktywności.

Podstawą żywienia powinna być dobrze zbilansowana sucha karma dla ras dużych i olbrzymich, taka jak Eukanuba Active Adult Large & Giant Breed. Zapewni ona adekwatną do poziomu aktywności podaż kaloryczną, a jednocześnie składniki wspierające zdrowie stawów. Żywienie warto uzupełnić, przeliczając odpowiednio dawki, mokrą karmą. Świetnie sprawdzi się w tej roli Farmina N&D Ancestral Grain Dog 285 x 12. Takie mokre pożywienie można podawać również w zabawkach typu kong albo na matach do wylizywania, co zapewnia psu również wysiłek psychiczny i rozluźnienie.mastif angielski pies o łagodnym usposobieniu

Mastify angielskie należy traktować łagodnie, ale konsekwentnie. Wymarzony opiekun mastifa musi mieć silny charakter i być osobą zrównoważoną, cierpliwą i spokojną. Mastif nie znosi nudy i samotności. Nie nadaje się dla ludzi zapracowanych, którzy spędzają wiele godzin poza domem. Choć sprawdzi się z uwagi na gabaryty i charakter jako pies stróżujący, to jednak kocha przebywać ze swoimi ludzkimi towarzyszami. Świetnie nadaje się na psa dla kogoś, kto ceni sobie łagodność i lubi duże rasy.

Niestety, mastify angielskie nie są psami długowiecznymi. Aby żyły w dobrym zdrowiu, warto uważnie wybierać hodowlę, z której pochodzi pies. Co więcej, dobrze jest też zadbać o niego od pierwszych chwil. W tym celu uważnie wybieraj zarówno sposób żywienia, jak i inne produkty dla swojego mastifa. Szeroki wybór akcesoriów, karm i posłań znajdziesz w sklepie Apetete.pl. Zajrzyj tam, aby skompletować wyprawkę dla swojego szczeniaka mastifa angielskiego.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły