KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kichanie u psa – zobacz, czego może być objawem!

Zwierzęta, podobnie jak ludzie mają wiele odruchów bezwarunkowych. Jednym z nich jest kichanie u psa. Czy wiesz, jakie mogą być przyczyny wzmożonego kichania u Twojego czworonożnego przyjaciela? Czy ten objaw jest groźny dla Twojego pupila? Sprawdź!

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Zapewne każdemu zdarzyło się, że musiał zmagać się z uporczywym kichaniem – czy to przy przeziębieniu, czy z powodu alergii. Nie tylko ludzie mają tę przypadłość – jest ona także charakterystyczna dla psów. Kichanie psa jest zazwyczaj reakcją fizjologiczną i nie musi oznaczać żadnych problemów zdrowotnych. Jednak gdy przybiera ono na sile i towarzyszą mu inne symptomy, należy bacznie obserwować zwierzę. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów należy jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia leczenia. 

Układ oddechowy psa jest niezwykle ważny, gdyż oprócz swojej podstawowej roli, czyli wymiany gazowej, pełni on także funkcję termoregulacyjną. Psy, w odróżnieniu od ludzi nie chłodzą skóry wydzielając pot – temperaturę regulują poprzez dyszenie. Układ oddechowy u psa składa się z następujących elementów: jamy ustnej, nosa, tchawicy, płuc, pęcherzyków płucnych oraz oskrzeli i oskrzelików. Ze względu na dużą aktywność psów, na układ oddechowy mogą wpływać różne czynniki powodując różne dolegliwości. Najpowszechniejszymi przyczynami kichania są przeziębienie i alergia. Jednymi z najczęściej spotykanych zjawisk podczas tych schorzeń są kichanie i kaszel wsteczny u psa. Czym charakteryzują się te objawy, jakie są ich przyczyny i jak je leczyć? Odpowiadamy!

Kichający pies siedzi na trawie

Kichanie u psa – przyczyny

Kichanie u psa to mimowolny odruch, który powstaje, gdy gdy dojdzie do podrażnienia dróg oddechowych. Jest nagłą i wymuszoną eksplozją powietrza wydostającego się z nosa i pyska psa. Kichanie u psa może mieć różne podłoże. Jakie są najważniejsze przyczyny? 

Ciało obce w nosie

Nos jest niezwykle ważnym organem, który służy do poznawania świata przez psa. Podczas węszenia często zdarza się, że do nosa dostaje się jakieś ciało obce. Mogą to być pyłki traw czy kurz. Działają one drażniąco na nozdrza. Jednym z mechanizmów obronnych, mających na celu usunięcie ciała obcego z nosa jest kichanie. Zazwyczaj sytuacja ta nie wymaga interwencji lekarskiej, a pies jest w stanie sam oczyścić sobie nos poprzez kichanie. 

Problem pojawia się, kiedy w nozdrzach psa znajdzie się większe ciało obce – robak, źdźbło trawy czy kamyk. Mogą one zostać zaaspirowane głęboko i pomimo iż pies kicha, to jednak nie radzi sobie z usunięciem takiego ciała obcego. 

Alergia

Podobnie jak u ludzi, kichanie u psa może świadczyć o alergii. Alergia to nadmierna reakcja organizmu na oddziaływanie różnych alergenów. U psów najczęstszymi alergenami są pyłki drzew, traw, ziół grzyby, roztocza i niektóre owady. Oprócz alergii wziewnych, u psów często występują także alergie skórne, takie jak na przykład atopia.

Alergia u psa

Przeziębienie

Pies jest narażony na sezonowe przeziębienia, tak samo jak człowiek. Najczęściej występuje ono wskutek wychłodzenia organizmu, przewiania, czy w momencie spadku odporności. Większość psów posiada zdolność zwalczania przeziębienia bez konieczności leczenia. Są to po prostu naturalne mechanizmy obronne organizmu. Jeżeli organizm nie jest nadmiernie osłabiony, poradzi sobie z przeziębieniem, jednak jeżeli je zaniedbamy – może dojść do infekcji wtórnych i powikłań. Ważne jest, aby zapewnić psu komfort cieplny, odpowiednie odżywienie oraz zadbać o jego prawidłowe nawodnienie. Przy gorszych stanach lekarz weterynarii powinien przepisać preparaty wspomagające, które pomogą psu uporać się z chorobą. 

Infekcje nosa

Infekcje nosa mogą mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Infekcja wywołana jest przez bakterie z gatunku Bordetella bronchiseptica. Wywołuje ona u psów zapalenie tchawicy i oskrzeli, które jest wysoce zaraźliwe i może przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie. Infekcje na podłożu grzybiczym najczęściej wywoływane są przez grzyb Aspergillus, którego zalążki znajdują się w trawie, sianie czy kurzu. Najczęściej spotykaną infekcją wirusową jest tzw. nosówka. Jest ona wywoływana przez Morbillivirusa. 

Nowotwór jamy nosowej

Wzmożone kichanie może również zwiastować rozwijanie się nowotworu lub innej zmiany rozrostowej w obrębie jamy nosowej psa. Zmiany rozrostowe pojawiają się najczęściej u dojrzałych psów. Jedną z przyczyn powstawania nowotworów jamy nosowej u psów jest zanieczyszczenie powietrza. Dlatego też najbardziej narażone są czworonogi mieszkające w dużych miastach. Przyczyn rozwoju nowotworzenia doszukuje się także w wielu innych kwestiach – żywność, alergie, stosowane leki, genetyka i wiele innych.

Kaszel wsteczny

Kaszel wsteczny powszechnie określany jako kichanie wsteczne u psa jest osobliwym zjawiskiem. To nagły atak kichania u psa, który dla właściciela może wyglądać groźnie, jednak jest całkowicie normalnym zjawiskiem, które w większości przypadków nie wymaga żadnej interwencji. Kichanie wsteczne pojawia się najczęściej u psów o spłaszczonym pysku, jednak inne rasy również mogą mieć jego epizody. Może pojawić się, jako reakcja na podekscytowanie czy ciągnięcie na smyczy. Często dochodzi do niego na skutek alergii wziewnej czy nagłej zmiany temperatury.

Pies kicha

Kichanie u psa – objawy

Kichanie u psa samo w sobie jest jednym z objawów nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego, jednak może też być zupełnie fizjologiczną czynnością, niezwiązaną z żadną jednostką chorobową. Dopiero kiedy dołączają się inne objawy może to świadczyć o rozwijających się problemach. W wielu przypadkach kichanie jest jedynie jednym z wielu symptomów. Jakie mogą być inne objawy chorób, w których występuje nadmierne kichanie u psa? 

Ciało obce w nosie

Jeśli do nosa psa dostanie się jakieś ciało obce, najczęściej występuje wzmożone kichanie, pocieranie nosa łapą czy tarcie nosem o różne przedmioty, na przykład meble. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie oprócz kichania pojawiają się inne objawy, takie jak np. krwawienie z nosa, opuchlizna w okolicy nosa czy rany. Może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia śluzówki, co wymaga kontroli weterynarza. W przypadku kiedy u psa występuje wzmożone kichanie także warto zasięgnąć porady lekarskiej – nie zawsze pies pozbędzie się ciała obcego z nosa dzięki kichaniu. 

Alergie

Objawy alergii u psa można pomylić z przeziębieniem. Alergie środowiskowe dają różne objawy u zwierząt, jednak najczęściej są to: świąd, zapalenie spojówek, nadmierny wypływ z worków spojówkowych, kichanie, surowiczy wypływ z jam nosowych, zaczerwienienie skóry, itp.. 

Infekcje nosa

Infekcje nosa u psa są niebezpieczne ze względu na ich dużą zaraźliwość. Mogą przenosić się z jednego zwierzęcia na drugie. Ich objawy można pomylić z przeziębieniem. Wzmożone kichanie, wydzielina z nosa czy stan zapalny mogą towarzyszyć zarówno infekcjom bakteryjnym, jak i wirusowym. Różnego tła infekcje górnych dróg oddechowych, dają przede wszystkim objawy w postaci kichania, czy wzmożonych wypływów z nosa i worków spojówkowych. Możliwe jest jednak zaobserwowanie dołączających się objawów ze strony przewodu pokarmowego, czy układu nerwowego. Charakterystycznym objawem infekcji nosa, jeżeli przejdzie ona na płuca jest także wysoka gorączka.

Nowotwory

Do najczęstszych objawów nowotworu jamy nosowej u psa należą krwawy, surowiczy lub ropny wypływ najczęściej z jednego otworu nosowego, niesymetryczność twarzoczaszki oraz uporczywe kichanie. W wielu przypadkach występuje także chrapliwy oddech, wytrzeszcz oczu, a także nadmierna wydzielina worków spojówkowych. O chorobie psa mogą także świadczyć objawy ogólne, takie jak utrata apetytu, apatia czy spadek masy ciała. 

Kichanie wsteczne

Kichanie wsteczne, prawidłowo określone jako kaszel wsteczny objawia się głównie nagłymi i gwałtownymi wdechami przez nos. Powtarzają się od kilku do nawet kilkudziesięciu razy. Niekiedy, podczas ataku kichania wstecznego psu towarzyszą takie objawy, jak odruch wymiotny i specyficzna postawa ciała z mocno wysuniętą do przodu głową i szyją. Pies kicha i prycha przez kilkadziesiąt sekund, po czym wraca do normalnego funkcjonowania.

Kichający pies

Kichanie u psa – leczenie

Kichanie u psa może być objawem wielu różnych schorzeń, dlatego też dokładny wywiad i trafna diagnoza to klucz do skutecznego leczenia. Co może zrobić właściciel psa, gdy zauważy niepokojące symptomy? Jakie leczenie najczęściej stosuje się u psów? Odpowiadamy!

Kichanie jest fizjologiczną reakcją organizmu i często nie wymaga żadnego leczenia. Jednak, gdy staje się ono uporczywe i częste, należy bacznie obserwować zwierzę, gdyż taki objaw może świadczyć o chorobie rozwijającej się w organizmie psa. Kontrola zachowań psa jest jednym z najważniejszych zadań właściciela, gdyż szybka reakcja może znacznie przyspieszyć jego proces zdrowienia i ułatwić leczenie. 

Przed wizytą u lekarza weterynarii, warto także zastanowić się, czy w otoczeniu psa nie zaszły w ostatnich czasach jakieś zmiany, na które pies mógłby reagować wzmożonym kichaniem. Pośród czynników powodujących takie objawy można wymeinić chociażby zmianę proszku do prania lub płynu do płukania, stosowanie odświeżaczy powietrza, palenie papierosów, rozpalanie kominka, wypranie dywanów. Pełen wywiad może ułatwić lekarzowi ustalenie przyczynę dolegliwości i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

W zależności od przyczyny kichania u psa leczenie może być zróżnicowane. Zazwyczaj jest ono poprzedzone szczegółową diagnostyką, która obejmuje badanie krwi, RTG klatki piersiowej, badanie kliniczne z osłuchiwaniem czy test bakteriologiczny wydzieliny z nosa. W przypadku stwierdzenia alergii, w miarę możliwości, należy wyeliminować alergeny z otoczenia psa. Leczenie najczęściej obejmuje hamowanie reakcji alergicznej a w przypadku silnej reakcji – podanie preparatów odczulających przygotowanych indywidualnie dla każdego psa. Infekcje bakteryjne zazwyczaj wymagają podania antybiotyku. W innych przypadkach wdraża się leczenie objawowe, a także dba o odpowiednie nawodnienie psa. W razie potrzeby uzupełnia się również niedobory witamin i minerałów. Wspomaga się także odporność i stosuje leki udrożniające nos. Bardzo często leczenie ogranicza się do inhalacji. Nowotwory w wielu przypadkach wymagają operacji chirurgicznej, radioterapii, chemioterapii. Wdrażana jest także terapia skojarzona łącząca zabieg chirurgiczny z radio- lub chemioterapią. Istnieje również możliwość endoskopowego usunięcia mniejszych guzów.

Kichanie u psa – profilaktyka

Nie wszystkim chorobom da się zapobiec, jednak każdy właściciel może przyczynić się do zachowania zdrowia i witalności swojego psa. Jakie działania profilaktyczne można podjąć, by uniknąć wzmożonego kichania u psa?

Unikanie gwałtownych zmian temperatury

Jeśli pies jest podatny n a przeziębienia, warto unikać długich spacerów, gdy temperatura spadnie mocno poniżej 0°C. Rasy miniaturowe, bezwłose i psi seniorzy powinny być chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi poprzez odpowiednie ubranka dla psów. 

Higiena oczu, uszu i zębów

Kichanie nie jest jedynym objawem chorobowym u psa, a jednym z wielu. Ważna jest więc wnikliwa obserwacja oczu, a konkretniej spojówek psa, bo to tam można często zaobserwować nieprawidłowości związane z rozwijaniem się stanu zapalnego bądź choroby pasożytniczej. Oprócz obserwacji warto wdrożyć odpowiednie zabiegi higieniczne. W pielęgnacji Twojego psa pomocne mogą być Płyn do przemywania oczu i powiek

Płyn do przemywania oczu i powiek dla psa i kota

Zobacz również: Czym przemywać psu oczy? Sprawdź! 

Odpowiednia dieta

Dieta może przyczynić się do zachowania zdrowia i odporności. Ważne jest, aby pies dostawał pełnowartościową karmę, której głównym składnikiem jest mięso. Niezwykle ważne jest także wzmocnienie odporności psa. Dietę czworonoga warto uzupełnić o składniki immunostymulujące, a także takie, które wykazują działanie przeciwwirusowe. Suplementy te wspomagają organizm w walce z wirusami. Są to m.in. preparaty witaminowe (z wit. C i D), kwasy tłuszczowe Omega 3, prebiotyki, antocyjany i flawonoidy. Można je znaleźć w suplementach diety Dr. PetCare  dedykowanych psom. 

W sklepie Apetete znajdziesz szeroką ofertę karm dla psów:

Witaminy Dr PetCare

Szczepienia 

Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych są regularne szczepienia psa. W Polsce obowiązkowe jest jedynie zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie, jednak istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych preparatów chroniących przed takimi chorobami, jak: nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby, czy leptospiroza. Warto zapytać o możliwość szczepień podczas wizyty u lekarza weterynarii. To właśnie przy schorzeniu, jakim jest kaszel kenelowy pies intensywnie kicha. Istnieje podstawowa szczepionka przeciw tej chorobie, ale jest dostępne także szczepienie donosowe, w szerszym zakresie chroniące przed czynnikami sprawczymi.

Przeczytaj również: Choroby wątroby u psa – dowiedz się o nich wszystkiego! 

Wizyty profilaktyczne

Wielu problemów zdrowotnych u psa można uniknąć poprzez regularne wizyty weterynaryjne. Wizyty te powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Lekarz weterynarii oceni ogólny stan zdrowia zwierzęcia, a także zleci podstawowe badania laboratoryjne: badanie krwi, kału i moczu, dzięki którym można wychwycić wiele problemów zdrowotnych. U psów dojrzałych powyżej 5. roku życia zalecane jest także coroczne wykonywanie USG brzucha. 

Komentarz weterynarza

Twój pies ciągle kicha? Kichanie u psa to objaw, który może być zupełnie niegroźny, jednak może też świadczyć o rozwijaniu się w organizmie psa różnych chorób. Ogromnie ważna jest więc obserwacja zwierzęcia i szybka reakcja w przypadku zauważenia niepokojących zmian w zachowaniu psa. Właściciel nie jest w stanie uchronić swojego czworonożnego przyjaciela przed wszystkimi chorobami, jednak to jego odpowiedzialna postawa w kwestii diety, regularnych wizyt u weterynarza i wykonywania szczepień może pomóc w zachowaniu przez psa zdrowia i witalności przez długie lata. Jeśli szukasz pełnowartościowego pokarmu dla swojego psa lub też chcesz wprowadzić dodatkową suplementację, sprawdź szeroki asortyment sklepu Apetete. Znajdziesz tam najlepszej jakości karmy suche i mokre dla psów, a także suplementy diety dopasowane do potrzeb Twojego zwierzaka. 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły