KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kocie oczy w ciemności – dlaczego oczy kota świecą w nocy?

Od wieków kocie oczy fascynują zarówno zwykłych ludzi, badaczy, jak i osoby zajmujące się mistyką. Przypisywane im znaczenie nie jest jednak całkowicie prawdziwe, choć na pewno bardzo ciekawe. Sprawdź, dlaczego koty widzą w ciemnościach.

Kocie oczy budziły w ludziach różne uczucia. W niektórych kulturach zwierzęta te czciło się jako bóstwa i ich niezwykły, przenikliwy wzrok. W innych wręcz przeciwnie – uważano, że są one poplecznikami złych mocy. Tak było na przykład w kulturze słowiańskiej. Niemniej, kocie oczy są naprawdę wyjątkowe, co przejawia się choćby po ich charakterystycznym świeceniu w ciemnościach. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, które warto obalić w poszukiwaniu prawdy popartej dowodami naukowymi. 

Czy wiesz, że kocie oczy nie zawsze świecą w ciemności?

W społeczeństwie utarł się pogląd, że oczy kota w nocy pozwalają mu widzieć nawet wówczas, gdy panuje absolutna ciemność. Nie jest to jednak prawda – faktycznie, zdolność widzenia u kotów w nocy jest nawet sześciokrotnie większa niż u ludzi. To światło odbite, z tego powodu, aby kocie oczy świeciły, potrzebna jest wiązka światła. W przypadku tych zwierząt może być nawet o ⅙ mniejsza niż w przypadku ludzi.

Wynika to bezpośredniego z mechaniki działania błony odblaskowej, która znajduje się w kocim oku. Ma ona za zadanie działać jak kamizelka odblaskowa na ulicy – jest lekko widoczna przy gwiazdach i księżycu, ale bardzo rzuca się w oczy, gdy padnie na nią snop światła. Dokładnie tak samo działa błona, dlatego kot potrzebuje do widzenia i uzyskania efektu świecących oczu minimalnej wiązki światła.

Przeczytaj również: Czy koty mają pępek? Sprawdź!

Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?

Zastanawiałeś się zawsze, dlaczego oczy kota świecą w nocy? Jest to cecha gatunkowa, która rozwinęła się u wszystkich zwierząt aktywnych i żerujących przede wszystkim nocą, a przy tym – polegających na zmyśle wzroku. Za świecenie odpowiedzialna jest błona odblaskowa, zwana również tapetum lucidum. Znajduje się ona między blaszką naczyniową a naczyniami włosowatymi. Jest złożona z około 15 warstw rozmaitych komórek, które działają podobnie jak lustro, gdy tylko pada na nie wiązka światła. Zadaniem błony jest odbicie tej wiązki i skierowanie jej do siatkówki, co znacznie poprawia jakość widzenia przy ograniczonym świetle. 

Wiesz już, dlaczego oczy kota świecą w ciemności i co jest odpowiedzialne za ten mechanizm. Rozumiesz też, dlaczego tak ważne jest, aby istniało jakieś źródło światła – koty same w sobie nie wydzielają go, dlatego też potrzebują jego promienia, który mógłby się odbić od błony. Poprawiony zakres widzenia sprawia, że światło to nie musi padać bezpośrednio na oko, choć wtedy efekt jest oczywiście najbardziej zauważalny. Co więcej, oznacza to, że jeśli kocie oczy nie mają charakterystycznego blasku w nocy, warto udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Może to być sygnał poważnego problemu ze wzrokiem.

Jednak, czy kocie oczy są takie z konkretnego powodu? Zdecydowanie tak! Koty, jako nocni łowcy żyjący przez wiele lat na wolności i nieudomowieni, potrzebowali sposobu na polowanie. Nocny tryb życia był dla nich codziennością, dlatego też naturalnie w kotach rozwinęła się zdolność widzenia w ciemnościach, co miało przynieść im sukces w polowaniach np. na drobne gryzonie aktywne nocą. To jednak nie wszystko. Lepsze widzenie w ciemnościach sprawiało, że koty były chronione przed przeciwnikami – zarówno przedstawicielami własnego gatunku, jak i innymi zwierzętami.

Kocie oko

Kocie oczy – to musisz wiedzieć!

Warto poznać więcej ciekawostek dotyczących wzroku Twojego pupila. Sprawdź, jakie tajemnice kryją w sobie kocie oczy.

Kocie oczy świecą na różne kolory

Świecące oczy w przypadku kota nie zawsze przyjmują formę żółtej tarczy, choć tak się zwykle kojarzą. To, na jaki kolor świecą kocie oczy w ciemności, zależy przede wszystkim od ich barwy. Zazwyczaj, jak zostało wspomniane, barwa oczu jest po prostu żółta. Zdarza się jednak, zwłaszcza u kotów z oczami niebieskimi, że poświata jest czerwona. Nie zmienia to nic w kwestii tego, jak dobre jest widzenie w ciemnościach u danego kota. Niemniej, czerwone oczy wyglądają jeszcze bardziej niepokojąco, zwłaszcza gdy nie spodziewasz się spotkać kota na swojej drodze.

Kot w ciemności

Świecenie kocich oczu uważane było za przejaw złych mocy

Nad tym, dlaczego oczy kota świecą w nocy, zastanawiali się ludzie od zarania dziejów. Jak można się spodziewać, tłumaczyli to sobie na różne sposoby. Jedną z popularnych teorii była ta o złych mocach, z którymi współpracują domowe mruczki. Korelowało to z twierdzeniem, że każda czarownica musi mieć czarnego kota. Z tego powodu uważano, że kot spotkany w nocy – przynajmniej w kulturze słowiańskiej – oznacza diabelskie moce. W okresie polowań na czarownice kot – zwłaszcza czarny – pojawiający się w domu czy obejściu był jednym z niekorzystnych czynników i dowodów na konszachty z diabelskimi mocami.

Nie tylko oczy domowych mruczków świecą

Świecące oczy to nie tylko cecha kotów. Z reguły jest to właściwość rozwinięta przede wszystkim u zwierząt żyjących na wolności i prowadzących nocny tryb życia. Jednak – nie wszystkich. O ile świecą oczy sów i gryzoni, o tyle już nietoperze nie mają tej cechy, co wynika z posługiwania się przede wszystkim echolokacją, a nie wzrokiem. Co więcej, świecące oczy zauważono również u niektórych gatunków głębinowych ryb. Oznacza to, że spotkanie w nocy zwierzęcia ze świecącymi oczami nie zawsze oznacza kota – może to być też np. lis.

Kocie oczy w ciemności

Świecenie kocich oczu to nie to samo co czerwone oczy u ludzi na zdjęciach

Na zdjęciu zarówno Tobie, jak i Twojemu kotu świecą się oczy? To nie to samo! U kota odblask spowodowany jest właśnie wspominaną wcześniej błoną odblaskową. U ludzi oznacza coś zupełnie innego. O ile świecące oczy u kota są zasługą dostosowania do widzenia nocnego, o tyle u ludzi jest to efekt reakcji rodopsyny, czyli substancji, która znajduje się w siatkówce. Co więcej, jeśli odblask ten nie jest czerwony albo w inny sposób różni się od innych, może to oznaczać, że u człowieka występują choroby oczu, poczynając od zwykłych wad, przez zaćmę, nawet po nowotwory – zwykle siatkówczaki.

Zobacz także: Czy koty płaczą? Wszystko, co musisz wiedzieć o kocich emocjach!

Migotka – kolejny nietypowy element kocich oczu

Kocie oczy wyposażone są w więcej niż tylko błonę odblaskową. Mają w sobie bowiem również tak zwaną migotkę. Jest to po prostu trzecia powieka, którą można zobaczyć również w przypadku psich oczu. Migotka ma za zadanie chronić oczy Twojego pupila przed zanieczyszczeniami i podrażnieniami, na przykład piaskiem czy wiatrem. Dodatkowo dba ona o nawilżenie gałki ocznej, co poprawia koci wzrok. 

Jeśli widzisz, że u Twojego kota trzecia powieka nie działa, jak należy – na przykład jest cały czas wysunięta z wewnętrznego kącika rogówki – wybierz się do lekarza weterynarii. Czasem wystarczy podawanie pupilowi suplementów diety i witamin dla kota. Niekiedy jednak migotka wymaga leczenia operacyjnego. Dzieje się to wówczas, gdy dochodzi do nieprawidłowego rozwoju w obrębie jej konstrukcji albo wdaje się tam poważny stan zapalny. To bardzo ważne, bo nieprawidłowo działająca trzecia powieka może doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem.

Kot w ciemnościach

Koty świetnie widzą kolory, ale gorzej – szczegóły

Mówiąc o tym, dlaczego oczy kota świecą w nocy, nie sposób pominąć kwestii tego, jak w ogóle działa kocie widzenie. Zwierzęta te, wbrew temu, co uważano jeszcze kilkanaście lat temu, dobrze widzą kolory. Nie są one co prawda tak wyraźne, jak te w obrazie ludzkich oczu, ale jednak nie mają problemów z widzeniem żółci i koloru niebieskiego. Nieco gorzej widzą czerwień i zieleń, co może mieć znaczenie w kontekście dobierania dla nich zabawek. Wszystko z uwagi na ilość i rodzaj czopków w siatkówce.

Jednocześnie, z zasady kocie oczy dostosowane są do dobrego widzenia z niewielkich odległości. Kiepsko radzą sobie z dokładnym widzeniem rzeczy odległych bardziej niż kilka metrów, bo są to zwierzęta krótkowzroczne. Mają przy tym szerokie pole widzenia, obejmujące nawet do 200 stopni, co jednak związane jest ściśle z budową kociego pyszczka. Rasy brachycefaliczne zwykle mają mniejsze pole widzenia, bo ich oczy ułożone są głębiej i bardziej z przodu pyszczka. Z tego powodu dbanie o zdrowie oczu będzie w ich przypadku zdecydowanie istotne – przydadzą się do tego takie preparaty jak Over Zoo Omega Complex 50ml.

Pomimo gorszego widzenia szczegółów, kocie oczy są lepiej dostosowane do zauważania ruchu, co wynika z obecności licznych, wyczulonych receptorów. To również cecha, która rozwinęła się na podstawie przystosowania gatunku do życia na wolności. Kot, który łatwiej dostrzega ruch, ma większe szanse powodzenia podczas polowania. Z tego powodu zwierzęta te najchętniej bawią się zabawkami, które imitują drobne ptaszki i gryzonie, na jakie koty polują na wolności. Pamiętaj, że dla zdrowia kota dobrze, aby taki cykl łowiecki zakończyć sukcesem. Kot nie tylko powinien złapać zabawkę, ale dostać też przysmak, który imitowałby ofiarę, taki jak np. Carnilove Cat Reindeer Energy & Outdoor.

Kocie żółte oczy w ciemności

Kolor oczu u kota jest skorelowany z niektórymi wadami

Kocie oczy w kolorze niebieskim nie tylko oznaczają czerwoną, świecącą poświatę, ale również… wady genetyczne. Zwłaszcza gdy występują u kotów o dominującej, białej barwie sierści. Takie zwierzęta częściej niż inne narażone są na wady słuchu. Z tego powodu, jeśli masz kota o takich właśnie cechach, sprawdź u specjalisty, czy dobrze słyszy. Gen głuchoty może obejmować jedno ucho albo oboje; może również wywoływać niedosłuch. Takie koty żyją na nieco innych zasadach niż inne, zwłaszcza w kontekście porozumiewania się z innymi przedstawicielami gatunku albo ludźmi. Zdecydowanie nie powinny być też zwierzętami wychodzącymi, bo są bardziej narażone na rozmaite niebezpieczeństwa

A to historia!

Długo uważano, zwłaszcza w kulturach, które czciły koty, że świecenie ich oczu jest magiczne. Miało wynikać z obecności w kociej głowie kryształu, który emitował niezwykły blask. Nie był on widzialny w dzień, z uwagi na ilość światła wokół. W nocy jednak świecił tak mocno, że widać go było przez kocie oczy. Z tego powodu koty uważane były za zwierzęta święte, którym należy się szczególna uwaga. Zabicie albo inne skrzywdzenie kota karane było nawet śmiercią.

Kocie oczy w ciemności - cytat właściciela kota

Wiesz już, dlaczego kocie oczy świecą w ciemnościach. Ta naturalna reakcja organizmu na światło jest związana z latami rozwoju i przystosowaniem zwierząt do życia na wolności. Teraz, choć na ogół koty, zwłaszcza niewychodzące, nie korzystają z tej zdolności, pozostała ona z nimi. Pamiętaj, że o wzrok swojego pupila musisz szczególnie dbać, zwłaszcza w przypadku starszych zwierząt albo tych z płaskim pyszczkiem. To także wpływa na to, czy oczy kota w nocy umożliwiają mu dobre widzenie.

Świecące oczy u kota były przedmiotem wielu legend i nietypowych stwierdzeń. Współcześnie wiadomo, dlaczego oczy kota świecą w ciemności – wytłumaczenie jest czysto naukowe. Każde zdrowe kocie oczy świecą światłem odbitym, a jeśli tego nie robią, może to oznaczać wady na przykład w obrębie siatkówki. Z tego powodu warto patrzeć uważnie w kocie oczy – zwłaszcza w ciemnościach. A może znasz jakieś ciekawostki na temat kociego wzroku? Podziel się nimi w komentarzu!

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły