KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kocimiętka na czym polega jej fenomen?

Potocznie mówi się, że kocimiętka dla kota jest tym samym, co środki odurzające dla ludzi. Czy jednak jest ona aż tak groźna, jak zdawałoby się sugerować?

Czym jest kocimiętka?

Jej nazwa łacińska to „Nepeta”. Jest to bylina z rodziny jasnotwatych, pochodząca z krajów śródziemnomorskich, która obecnie występuje w całej strefie umiarkowanej.  Jej wygląd jest dość typowy: ma drobne, sercowate liście, spomiędzy których wyrastają liczne, drobne kwiaty w kolorze białym, niebieskim, fioletowym a nawet różowym – kolor jest różny w zależności od odmiany. Roślina nie ma wielkich wymagań, więc można ją spotkać także w Polsce, nawet w przydomowych ogródkach. Poza legendarnym wpływem kocimiętki na kota jest znana również jako:

  • skuteczny odstraszacz much
  • pogromca komarów
  • odstraszacz innych owadów.

Czy powinniśmy się bać wpływu kocimiętki na kota?

Związkiem wywierającym legendarny wpływ na kota, jest nepetalakton, będący substancją czynną o podobnej strukturze co kocie „feromony szczęścia”. Koty są w stanie wyczuć go z daleka a znajdując się w pobliżu rośliny, zaczynają się w niej tarzać i podgryzać listki, zwykle mocno przy tym mrucząc. Samo zjedzenie wywołuje natomiast wyraźne rozluźnienie i „odpłynięcie” kota na jakieś 10 minut. Co bardzo istotne, po tym czasie kot traci zainteresowanie rośliną, także nie obserwuje się żadnych efektów długotrwałych. Jej nadużycie może jedynie powodować lekką niestrawność a zbyt częste wykorzystywanie kocimiętki powoduje uodpornienie się kota na jej działanie. Co ciekawe, jedna trzecia kotów jest całkowicie odporna na nią a skłonność do podatności na wpływ nepetalaktonu jest dziedziczna.

kot europejski dachowy

Jak można wykorzystać kocimiętkę?

Najpopularniejszym zastosowaniem kocimiętki jest szkolenie kotów. To naturalne zioło jest lepszą zachętą od zwykłych przysmaków, a co więcej nie wykazano żadnych niechcianych efektów przy jej używaniu. Warto zastosować ją by zachęcić pupila do korzystania z drapaka, przekonać do nielubianego pomieszczenia czy zachęcić do jedzenia , niektórzy producenci dodają ją bezpośrednio do  karm.  Można ją zakupić w postaci olejku, proszku czy spray’u. Wówczas wystarczy jedynie lekko skropić dany przedmiot by obserwować jak zmienia się stosunek kota.

Uwaga – kocimiętka już w najmniejszych dawkach działa na koty rozweselająco i pobudzająco.

kocimiętka świeża O czym należy pamiętać?

Kocimiętka jest ziołem, które działa na koty relaksująco – jednak jak pokazują liczne badania nie na każdego kota działa w ten sam sposób. Ponadto trzeba jednak pamiętać, że stosowanie jej częściej niż trzy razy w tygodniu prowadzi do uodpornienia kota.

 

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły