KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Komondor – owczarek węgierski – charakter, umaszczenie, opis rasy

Pies o nietypowym wyglądzie i niełatwym charakterze, zdecydowanie w ten sposób można określić bohatera naszego artykułu. Jednak jego charakterystyczne cechy wyglądu i usposobienie będące jednocześnie wyzwaniem do treningu intryguje wielu psich wielbicieli. Przekonaj się, czy komondor to pies dla Ciebie i co powinieneś wiedzieć przed zakupem szczeniaka.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Wiele osób marzy o przygarnięciu psa pod swój dach. Pies to nie tylko stróż i wierny towarzysz, ale przede wszystkim prawdziwy przyjaciel, który staje się pełnoprawnym członkiem rodziny. Dlatego tak ważne jest nie tylko jakiej rasy czworonoga przygarniesz do siebie, ale i jakie usposobienie pupila będzie pasować do Twojego stylu życia.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna określa, że obecnie na świecie występuje około 340 ras psów! Trzeba przyznać, że to ogromna liczba, a wybór idealnego kompana staje się nie lada wyzwaniem. A może to właśnie owczarek węgierski, czyli komondor będzie doskonałym kompanem dla Ciebie? Podpowiadamy, jaki jest komondor, czy pielęgnacja tego pupila jest wymagająca oraz gdzie możesz kupić szczeniaka tej rasy.

komondor pies leży na trawie

 

Komondor – pochodzenie

Pies rasy komondor został uznany przez FCI w 1954 roku i został wpisany na listę w grupie I Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła oraz sekcji 1 – Owczarki. Warto podkreślić, że hodowla tych psów o imponującym wyglądzie zaczęła się na Węgrzech już w 1910 roku. Dlatego też Węgry określa się mianem patrona tej rasy, a inną nazwą tego czworonoga jest właśnie owczarek węgierski.

Co ciekawe, pojęcie komondor przewija się na kartach historii od dawien dawna, ponieważ już od 1544 roku. Takim pojęciem określano psa stróżującego i pilnującego bydła. Przez całe wieki psy tej rasy odpowiedzialne były za czuwanie nad zwierzętami i całym gospodarstwem, przez co zyskał miano starej rasy pasterskiej.

Skąd ówczesny przedstawiciel tej rasy wziął się na ziemiach węgierskich, do dziś pozostaje kwestią sporną. Jedna z teorii mówi, że przybył tam z terenów między Uralem a środkową Wołgą razem z Madziarami. Jeszcze inna etymologia rasy zakłada, że psy trafiły tam wraz z pochodzącymi z Mezopotamii Sumerami.

Za najbardziej prawdopodobną z możliwych opcji wytłumaczenia tego skąd komondor wziął się na terenach dzisiejszych Węgier, jest ta, która mówi, że czworonogi przywędrowały razem z tureckim ludem koczowniczym – Kumanami. Ciekawostką jest fakt, że Nazwa „quman-dur” oznacza „należący do Kumanów” lub „pies Kumanów”, a czytana brzmi podobnie jak nazwa rasy – komondor.

 

Komondor – pies o nietypowym wyglądzie

To, co w szczególności przykuwa uwagę, jest niezwykły wygląd psa rasy owczarek węgierski komondor. Nie sposób nie spojrzeć na tego pupila, mijając go na ulicy. Komondor to pies sporych rozmiarów, pies może ważyć nawet do 52, a niektóre źródła podają, że nawet do 60 kg. Suczki będą nieco lżejsze, z kolei posturą mogą sięgać nawet do 70 cm w kłębie. Jego ciało jest silne i muskularne. Szczególnie rozbudowana i umięśniona jest górna linia grzbietu. Tę posturę jednak ciężko dostrzec za sprawą nietypowej sierści pupila.

komondor dwa psy

Komondor – pies z dredami

Przede wszystkim komondor pies zwraca uwagę swoją niesamowitą okrywą włosową. Ta składa się z wielu długich sfilcowanych sznureczków, które można porównać do dredów. Dzięki takim włosom pies ten nazywany jest czasami także „psem mopem” i wiele osób kojarzy go z sieci czy reklam telewizyjnych znanych marek.

Ciekawostką jest fakt, że komondory wcale nie przychodzą na świat z takimi dredami. Te formują się w dłuższe frędzle dopiero w wieku mniej więcej 8-9 miesięcy. Włosy same w sobie są dosyć szorstkie w dotyku, a podszycie nieco delikatniejsze.

 

Co ważne, w przypadku psów tej rasy dopuszczalnym we wzorcu kolorem jest tylko i wyłącznie odcień kości słoniowej. Taka konstrukcja okrywy włosowej gwarantuje psu doskonałe predyspozycje do przetrwania zarówno na mrozie, jak i w upalne dni. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje komodor czarny? W sieci krąży przecież sporo zdjęć identycznego czworonoga, ale z czarną sierścią! Komondor występuje tylko w kolorze brudnej bieli, a ten czarny podobny pies to węgierski puli – zupełnie inna rasa.

komondor szczeniak

Inne cechy wyglądu komondora

Budowa komondora jest mocna i umięśniona. Kończyny tylne czworonoga są nachylone do całej sylwetki pod kątem, z kolei przednie stanowią stabilne podtrzymanie całej budowy ciała komondora. Głowa charakteryzuje się proporcjonalnością do całego ciała z dobrze wyrzeźbioną czaszką. We wzorcu rasy komondor zawsze powinien mieć ciemnobrązowe oczy oraz prosty nos. Uszy powinny być opadające, a ogon pupila wiszący, choć nieco usztywniony na samym jego końcu. Tak więc charakterystyczne cechy wzorca tej rasy to przede wszystkim włosy przypominające dredy w kolorze kości słoniowej i solidna budowa ciała.

Sprawdź również: Pinczer miniaturka – jak wygląda i skąd pochodzi?

 Komondor – charakter

Jak zachowuje się komondor? Charakter tej rasy uznaje się za wymagający, który potrzebuje odpowiedzialnego przewodnika. Czy to aktywny pupil o dużej cierpliwości, a może spokojny domator o łagodnym usposobieniu? Przede wszystkim są to psy niezwykle odważne, zdeterminowane i pewne siebie. Oczywiście potrafią być też czułe i opanowane, jednak do tego potrzebne jest odpowiednie podejście opiekuna i regularne treningi posłuszeństwa. Bez takich lekcji mogą stać się skłonne do dominacji i niezbyt posłuszne w stosunku do osób w jego otoczeniu.

To również pupil o wysokim poczuciu niezależności i samodzielności. Wynika to z faktu, że na swoje pochodzenie, gdyż psy te przez lata broniły stada. Stąd też wykształciła się u nich cecha, która sprawia, że chcą „trzymać łapę na pulsie” i czuwać nad spokojem w domowym zaciszu. Raczej nie mają skłonności do ucieczek, ale lepiej zakładać im obrożę z danymi opiekuna.

Komondory to przede wszystkim psy o silnym charakterze i ogromnej chęci obrony swojej rodziny, za którą mogą nawet poświęcić własne życie. Choć niewinnie, a wręcz zabawnie wyglądające dredy pupila czynią jego wygląd nieco łagodniejszym, w rzeczywistości to pies, który zrobi wszystko, jeśli na jego teren wkroczy wrogo nastawiony obcy.

 

Komondor, a kontakty ludźmi i zwierzętami

Komondor to rasa psa, który zawsze pozostanie raczej nieufny wobec obcych osób. To kwestia genów, które nakazują mu ochraniać swoich bliskich. Z pewnością przy odpowiedniej socjalizacji pupila będzie on w stanie akceptować Twoją rodzinę, przyjaciół i inne osoby, które często Cię odwiedzają. W procesie zapoznawania nie należy być natarczywym w stosunku do psa, a raczej pozostać neutralnym. Komondory nie przepadają za narzucaniem, przesadnym głaskaniem i dotykaniem.

Relacje z innymi zwierzętami również bywają napięte. Komondor nie będzie raczej w stanie zaakceptować innego psa na swoim terytorium, chyba że się z nim wychowywał. Przy odpowiednio przeprowadzonych sesjach zapoznawczych pupil będzie mógł jednak zachować neutralność w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku. Jeszcze gorzej stosunki mogą się układać z kotami, ponieważ za mruczkami w szczególności nie przepada.

komondor zbliżenie na pysk psa

Owczarek węgierski, a kontakty z dziećmi

Zwykle relacje komondorów z dziećmi są pozytywne. Oczywiście wymagana jest wcześniejsza odpowiednia socjalizacja i zapoznanie. Warto jednak pamiętać, że owczarki węgierskie nie należą do psów przesadnie energicznych i nie lubią przesadnych pieszczot. Oczekiwanie, że pupil powinien godzić się na wielogodzinne głaskanie, jest niewłaściwe. Zdecydowanie lepiej zawczasu nauczyć dzieci, że nie powinny narzucać się psu.

Komondor, a aktywność fizyczna i pozostawanie w domu

Komondory to psy, u których stosunek do zabawy ulega zmianie na przestrzeni poszczególnych etapów jego życia. Tak naprawdę przeważająca większość czworonogów przepada za zabawą praktycznie przez całe życie. U komondora jest nieco inaczej. W wieku szczenięcym ceni sobie rozrabianie i aktywności. Wtedy może Ci się przydać zabawka taka jak np. Pet Nova Bóbr pluszowy 47cm. W momencie osiągnięcia pełnej dojrzałości zupełnie traci zainteresowanie zabawą. Jeśli chodzi o pozostawianie owczarka węgierskiego samego w domu, to nie powinno być z tym większych problemów. Oczywiście wcześniej warto pupila odpowiednio do tego przygotować i stopniowo zostawiać go na coraz dłużej.

komondor pluszowy bóbr

 

Komondor – pielęgnacja

Komondor jak każdy inny pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji dostosowanej odpowiednio do jego potrzeb. Przekonaj się, czy sprostasz wymaganiom tego czworonoga z dredami.

Żywienie komondora

Żywienie owczarka węgierskiego powinno opierać się na zbilansowanej i zdrowej diecie. Pupil raczej nie będzie należał do psów wybrednych w kwestii żywieniowej ani zbyt łakomych. Pamiętaj, że to pies o dużych gabarytach, dlatego najlepiej sprawdzi się karma z wysoką zawartością mięsa, bez zbędnych dodatków jak np. Acana Classics Red Meat.

komondor karma dla psa acana

 

Ta karma zawiera aż 50% mięsa wieprzowego, wołowego i jagnięcego. Oprócz tego pupil nie ma większych wymagań żywieniowych. Oczywiście powinieneś uwzględnić wszelkie alergie, jakie pies ma i eliminować uczulające składniki z pożywienia. Podawaj pupilowi także regularnie naturalne przysmaki i gryzaki, dzięki którym będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę gryzienia i żucia.

Pielęgnacja owczarka węgierskiego

Pielęgnacja długich dredów komondora może się wydawać sporym wyzwaniem. Nic bardziej mylnego. Większe znaczenie ma to, by pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy kąpać komondora, w żadnej sytuacji. Dlatego też należy unikać sytuacji, w których pies mógłby zamoczyć dredy. Wówczas należy je jak najszybciej wysuszyć, najlepiej przy pomocy suszarki. W przeciwnym razie zawilgocone frędzelki szybko mogą zaatakować procesy gnilne, co w efekcie doprowadzi do infekcji.

Nie wolno również czesać tych przykuwających wzrok dredów. Raz rozczesany może nigdy nie powrócić do pierwotnego wyglądu. Jak widać, pielęgnacja komondora wcale nie jest wymagająca, bardziej wymaga tego, by przestrzegać tych kilku ważnych zasad. W codziennym dbaniu o pupila nie pomijaj jednak podstawowych aspektów opieki nad psem, które obejmują wizyty kontrole u weterynarza, czyszczenie uszu i oczu. Sprawdzaj także uzębienie pupila i czyść je, wykorzystując Trixie Zestaw do czyszczenia zębów.

komondor zestaw do czyszczenia trixie

 

Komondor – zdrowie

Czy owczarki węgierskie to zdrowe i odporne psy? W dobrych warunkach i otoczone opieką mogą przeżyć 10 – 12 lat. Przede wszystkim jak wszystkie duże psy, mogą być narażone na dysplazję stawu biodrowego. Mogą pojawiać się także różnego rodzaju schorzenia o podłożu dermatologicznym, skręt żołądka albo problemy z oczami. Dlatego tak ważne są regularne kontrole stanu zdrowia u weterynarza. Oprócz wymienionych schorzeń owczarki węgierskie nie są narażone na żadne charakterystyczne dla tej rasy choroby.

Komondor – cena

Czy owczarek węgierski to drogi pies? Jeśli chodzi o czworonoga rasy komondor, cena za szczeniaka z legalnej zarejestrowanej hodowli to około 6 tysięcy złotych.

Co na temat komondora sądzi opiekun?

Nikt tak dobrze nie przedstawi szczegółów dotyczących konkretnej rasy psa, jak jej opiekun. Sprawdź opinię właściciela owczarka węgierskiego.

komondor wypowiedź właściciela

 

Przeczyta także: Bokser

Wiesz już wszystko o rasie komondor!

Jak widzisz komondor to pies o nietypowym wyglądzie, ale i silnym, pełnym niezależności charakterze. Dobrze wychowany będzie doskonałym towarzyszem dla aktywnych, pewnych siebie osób, które miały już wcześniej doświadczenie z psami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pupil mieszkał w mieszkaniu, jeśli zapewnisz mu wystarczającą ilość ruchu.

Z pewnością nada się także do rodzin z dziećmi. Zadbaj o to, by pies miał swoje miejsce w domu, gdzie będzie mógł spokojnie spać i odpoczywać. Owczarek węgierskie to pies o imponującej sierści, który przywiązuje się do opiekuna i całej swojej rodziny. W razie zagrożenia będzie zawsze gotów, by stanąć w obronie swojego stada.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły