KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pinczer miniaturka – wygląd i pochodzenie

Czy pies o niewielkich wymiarach może zachwycać swoim charakterem, majestatycznym wyglądem i inteligencją? Okazuje się, że tak – doskonałym tego przykładem jest pinczer miniaturowy. Jaka jest historia tej rasy i co warto o niej wiedzieć?

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Pinczer miniaturka – pochodzenie

Psy rasy pinczer mogą osiągać zróżnicowane wymiary. Do członków tej rasy zaliczają się dobermany, a także pinczery średnie i pinczery miniaturowe. Te ostatnie są najmniejsze, a potocznie często nazywamy je ratlerkami. Pomimo niepozornych wymiarów, są wierną kopią swoich większych krewnych dzięki czemu ich sylwetka jest smukła i elegancka. Skąd pochodzą te wyjątkowe psy?

Pinczer miniaturka

Pinczer miniaturowy – historia

Pinczer miniatura nie bez powodu przypomina pochodzącego z Niemiec pinczera średniego – to właśnie on jest jego bezpośrednim przodkiem. Hodowcy tych zwierząt zauważyli, że w niektórych miotach pojawiają się szczenięta mniejsze, niż standardowy przedstawiciel rasy. Zaczęli oni więc starannie selekcjonować i krzyżować ze sobą nieduże osobniki. Zamierzony efekt został osiągnięty stosunkowo szybko powstały pinczery, których wzrost (w kłębie) wynosił maksymalnie 30 centymetrów.

Pinczer miniaturowy jest rasą znaną od stuleci. Hodowany był zarówno na wsiach, jak i w miastach. Pomimo niepozornej budowy ciała, uważany był za świetnego stróża: głośno alarmował o wizycie nieproszonych gości, a wyczulone zmysły i wrodzona bystrość sprawiały, że niewiele mogło umknąć jego uwadze. Dodatkowo, pies pinczer miniatura posiada wyczulony instynkt łowcy i dobrze radzi sobie z polowaniem. Był on kiedyś uznawany za doskonałego tępiciela szczurów, których plagi stanowiły dawniej niemały problem. 

Choć małe pinczery towarzyszyły człowiekowi od bardzo dawna, rasa została oficjalnie zaprezentowana dopiero w roku 1900. Stało się to podczas wystawy kynologicznej w Stuttgardzie. Od tego czasu psy te zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Choć z biegiem lat, w miarę pojawiania się innych ras psów o niedużych wymiarach, olbrzymia popularność pinczerów miniatur nieco zmalała, nadal są one lubiane i posiadają liczne grono sympatyków. 

Pinczer miniaturowy – cena

Obecnie miniaturowe pinczery są chętnie wybierane jako psy do towarzystwa. Zakup psa z zarejestrowanej w FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) hodowli to wydatek 2,5 – 5,5 tysiąca złotych. Cena nie jest więc niska jednak nie warto nadmiernie oszczędzać! Dobra hodowla to nie tylko pies z rodowodem. To także gwarancja, że zwierzę było prawidłowo żywione i nie ma problemów ze zdrowiem. Profesjonalni hodowcy starannie dobierają krzyżowane ze sobą psy tak, by zminimalizować ryzyko przekazana potomstwu wad genetycznych i niekorzystnych cech charakteru. Potrafią także udzielić cennych wskazówek dotyczących opieki nad szczeniakiem, zapewnienia mu najbardziej optymalnych warunków do życia i rozwoju oraz rozwiązywania ewentualnych problemów behawioralnych.

Biegnący pinczer

Pinczer miniaturka – wygląd

Pinczery miniaturowe sylwetka

Jak sama nazwa wskazuje pinczer miniaturka nie jest psem, który osiąga imponujące wymiary ciała. Dorosłe osobniki mierzą 25-30 centymetrów i ważą zazwyczaj 3-6 kilogramów. Choć są niewielkie, ich ciała są smukłe, zwarte i umięśnione, o kwadratowej sylwetce (co oznacza, że długość i wysokość zwierzęcia są do siebie zbliżone). Te małe pieski potrafią naprawdę zaskoczyć swoją siłą! Elegancki wygląd podkreśla ich nieco wydłużona głowa, stosunkowo długie kończyny, gładka, lśniąca sierść i dumnie skierowany ku górze ogon. Dawniej przedstawicielom tej rasy ogony przycinano, obecnie jednak takie postępowanie jest już niepożądane i w większości państw zakazane. 

Sierść pinczera miniaturki 

Stan sierści psa jest doskonałym wyznacznikiem zdrowia psa. Gdy pinczer miniatura cieszy się zdrowiem i jest zadbany, jego gładka, krótka sierść będzie zachwycała swoim blaskiem. Nie istnieje długowłosa odmiana pinczera miniaturki jednak krótka sierść jest zaskakująco gęsta, choć z uwagi na to, że ściśle przylega do ciała, ciężko jest na pierwszy rzut oka to zauważyć. Umaszczenie tego psa może przybierać dwie formy: jednolitą lub dwukolorową. Może mieć barwę czerwieni jeleniej, jasno- lub ciemnorudą, oraz podpalaną: czarną z czerwonymi znaczeniami. Zgodnie z wzorcem rasy według FCI, takie znaczenia mogą występować na spodniej stronie szyi, nad oczami psa, przy nasadzie ogona (na spodzie), a także na łapach (do wysokości nadgarstków).

Pinczer miniatura – cechy charakterystyczne rasy

Pinczer z rodowodem musi swoim wyglądem wpasowywać się w przyjęty wzorzec rasy, czyli najprościej mówiąc, wyglądać dokładnie jak pomniejszona wersja swojego przodka, pinczera średniego niemieckiego. Najważniejszymi cechami tego psa jest więc:

  • Czarny nos i czarne wargi;
  • Wydłużona czaszka o mocnej budowie;
  • Wysoko osadzone uszy: w kształcie litery C, skierowane do przodu i załamane na równej wysokości. Uszy muszą wyglądać jednakowo! Niedopuszczalna jest sytuacja, w której jedno ucho jest stojące, a drugie załamane;
  • Mocny, krótki grzbiet;
  • Klatka piersiowa sięgająca łokci;
  • Ogon: szablasty lub sierpowaty;
  • Owalne i ciemne oczy;
  • Lekko zaokrąglony zad;
  • Dobrze przylegająca skóra na całym ciele;
  • Mocne uzębienie.

Pinczer miniatura wyróżnia się ponadto gracją, z jaką się przemieszcza. Pies porusza się harmonijnie i swobodnie, a cechą dla niego charakterystyczną jest długi wykrok. 

Pinczery

Pinczer miniaturka – charakter

Wiemy już, czym charakteryzuje się wygląd miniaturowego pinczera i skąd wzięła się ta rasa. Jeśli spodobały Ci się te małe, lecz dostojne zwierzęta czas dowiedzieć się, jakie są ich cechy osobowości i na co musisz zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję o zakupie szczeniaka.

Pinczer miniatura: pies o zdecydowanym charakterze

Pinczer miniaturka, choć niewielki zdecydowanie nie jest psem o ugodowym, wrażliwym charakterze. Cechuje się zdecydowaną, a wręcz nieco zaborczą osobowością, co w połączeniu z wrodzonym sprytem i błyskotliwością sprawia, że nie zawsze łatwo nad nim zapanować. Pinczer lubi być w centrum uwagi. Bardzo często pomaga się atencji swojego właściciela (niekiedy bardzo głośno) i nie lubi dzielić się nią z innymi zwierzętami. Zazwyczaj wybiera jednego członka rodziny, z którym staje się szczególnie zżyty. 

Pomimo mocnego charakteru pinczery są wiernymi psami, które potrafią wytworzyć z człowiekiem bardzo silną więź. Potrzebują bliskiego kontaktu z właścicielem i wspólnego spędzania czasu: gdy są ignorowane, dołożą wszelkich starań, by zwrócić na siebie uwagę. Pinczer miniaturka chętnie okazuje swoje oddanie osobie, która jest dla niego ważna. Nie jest to pies dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem, gdyż bardzo źle znosi samotność i nie radzi sobie z odosobnieniem negatywnie odbija się to na jego psychice.

Przeczytaj także: Czy pies tęskni? To musisz wiedzieć! 

Jak zachowuje się pinczer miniaturka?

Opisując zachowanie małych pinczerów, trzeba koniecznie mieć na uwadze to, że są to psy o wyraźnym instynkcie łowieckim. Nie powinno więc dziwić to, że uwielbiają ruch, a gdy zwęszą interesujący trop, to ciężko będzie powstrzymać je przed rzuceniem się w szaleńczą pogoń za zdobyczą. Pinczer ma również tendencje do zachowań obronnych: jeśli jesteś dla niego ważną osobą, to w sytuacji zagrożenia z pewnością pospieszy Ci z pomocą! Sprawdzi się także w roli stróża: głośnym szczekaniem obwieści wizytę gości, zarówno tych mile widzianych, jak i nieproszonych. 

Pinczer miniatura w stosunku do obcych zachowuje rezerwę i dystans. Nie przepada za dotykiem i czułościami ze strony nieznanych mu rąk w takich sytuacjach reaguje zazwyczaj wycofaniem i ostrzegawczym szczekaniem, a jeśli to nie zadziała, agresją. To pies, który sam wyznacza granice tego, na ile człowiek moża sobie pozwolić, i zdecydowanie nie puszcza płazem ich przekraczania. Musi upłynąć trochę czasu, zanim zaakceptuje nowo poznane osoby. Może zaczepiać spotkane na spacerze, inne psy nawet, gdy są od niego wielokrotnie większe!

Pinczer na łące

Pinczer miniatura – wychowanie 

Pinczer miniaturowy jest stworzeniem bardzo inteligentnym. Lubi i potrafi się uczyć – jednak potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji. Z uwagi na swój niepokorny charakter wymaga jasno wyznaczonych granic i konsekwentnego postępowania: jeśli wyczuje niepewność właściciela, to bez wątpienia postanowi to wykorzystać. Ten pies musi znać panującą w domu hierarchię i zasady a szkolenie i trening powinny opierać się na metodach pozytywnych. Absolutnie nie wolno stosować kar, agresji słownej ani tym bardziej fizycznej! Zdecydowanie lepiej przekonać czworonoga do współpracy za pomocą ulubionych smaczków. 

Zobacz również: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne? 

Dla kogo nadaje się pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturka może mieszkać zarówno w domu z dużym ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Warto jednak pamiętać, że w jego niewielkim ciele drzemią olbrzymie pokłady energii! To pies, który potrzebuje wielu angażujących, zarówno fizycznie jak i umysłowo, aktywności. Zawsze chce być w centrum zainteresowania i stale domaga się czułości. Jeśli jesteś w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość uwagi, prowadzisz aktywny tryb życia i poszukujesz żywiołowego, czworonożnego kompana to pies dla Ciebie! Jeżeli jednak spędzasz większość dnia poza domem lub masz w domu małe dzieci, zastanów się raczej nad zwierzęciem innej rasy.

Pinczer miniaturka – pielęgnacja

Czy pinczer miniaturowy jest wymagającym psem? Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej go karmić i dbać o jego codzienny dobrostan. 

Pinczer miniaturka – żywienie

Pomimo swojej smukłej i wysportowanej sylwetki, pinczer miniaturowy ma tendencję do nadwagi. Chętnie zjada więcej, niż potrzebuje, nie gardzi również dodatkowymi smaczkami i oferowanymi mu kąskami. Wielu właścicieli pinczerów miniaturowych źle szacuje niezbędną im ilość pożywienia warto pamiętać, że ten niewielki czworonóg, z uwagi na swoje wymiary, nie potrzebuje dużych porcji! Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, by zwierzę cieszyło się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Karma powinna być pozbawiona bezwartościowych, zbędnych zapychaczy, zawierać odpowiednią ilość mięsa, warzyw i składników odżywczych. Stosowanie domowej diety jest możliwe jednak wymaga sporej wiedzy i rozważnego planowania jadłospisu. Bezpieczniejszą opcją jest zakup gotowych karm dedykowanych psom ras małych o wysokiej jakości – na przykład Country&Nature Adult Small

Country&Nature indyk z warzywami

Czy pinczer miniaturka często choruje?

Pinczery miniaturowe, w porównaniu do innych małych psów, cieszą się wyjątkowo dobrym zdrowiem. Żyją całkiem długo, zazwyczaj 12-15 lat. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich krótka sierść kiepsko chroni przed zimnem, wilgocią i wiatrem – w chłodne dni potrzebują więc na spacerach ciepłego ubranka. Psy tej rasy mogą mieć problemy z oczami, zdarzają im się także zwichnięcia łokcia lub rzepki. By temu zapobiec, trzeba uważać, by młodego szczeniaka w okresie wzrostu nie forsować zbytnio wymagającą aktywnością fizyczną. Pinczer miniaturka ma skłonność do zapadania na cukrzycę profilaktyką jest w tym wypadku zdrowa, zbilansowana dieta. 

Pielęgnacja i higiena pinczera

Krótka sierść pinczera nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy regularnie ją czesać najlepiej za pomocą włosianej szczotki lub zgrzebła o miękkich końcówkach. Pinczery miniaturowe nie potrzebują żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacja tej rasy nie odbiega od tego, czego wymaga każdy pies. Decydując się na zakup czworonoga, trzeba jednak koniecznie zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Powinny one być dostosowane do niewielkiego wzrostu szelki (dla dorosłego psa – szczenięta powinny chodzić w obroży, by ich układ ruchu rozwijał się prawidłowo) smycz, obroża przeciw pchłom, miseczki, legowisko, ubranka na cieplejsze dni i zabawki dla umilenia wspólnie spędzanego czasu.

Obroża przeciw pchłom i insektom

Najmniejsza odmiana pinczerów to niewielkie, zaskakujące temperamentem psy, które posiadają liczne grono wielbicieli. To inteligentne, oddane, pewne siebie i nieco zadziorne stworzenia, zachwycające swoją elegancją i sprawnością. Jeśli szukasz czworonożnego towarzysza, który dotrzyma Ci kroku w aktywnym trybie życia, a dodatkowo dysponujesz sporą ilością wolnego czasu – zastanów się, być może to pies w sam raz dla Ciebie!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły