KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot egzotyczny – charakter, umaszczenie, opis rasy

Jedną z ras, której przybywa fanów, jest kot egzotyczny. Ten krótkowłosy kuzyn persa jest ogromnym pieszczochem o niewielkiej potrzebie ruchu i praktycznie zerowej agresji. Dzięki temu kot egzotyczny jest ceniony przez wiele osób.

Kocich ras na świecie jest obecnie całkiem sporo. Kot egzotyczny jest rasą współczesną, stworzoną w Stanach Zjednoczonych, jednak obecnie coraz bardziej popularną również w Europie. Jego niezrównany urok i atrakcyjny wygląd połączony z krótką, łatwą w pielęgnacji sierścią sprawiają, że doskonale sprawdza się w domach, w których pierwotnie miał zamieszkać pers. Warto jednak poznać rasę bliżej przed podjęciem decyzji o jej wyborze.

Kot egzotyczny – pochodzenie

Człowiek od wielu lat stara się tworzyć zwierzęta, które nie tylko spełniają swoje funkcje pod kątem użytkowości, ale również są po prostu ładne i dopasowane do gustu estetycznego. Tak też powstał kot egzotyczny. W wyniku skrzyżowania starannie wybranych przedstawicieli rasy perskiej oraz amerykańskiego kota krótkowłosego powstał kot egzotyczny. Pochodzenie tej rasy jest szczególnie istotne w kontekście jej cech.

Ta rasa kota została stworzona w Stanach Zjednoczonych i jest znana pod nazwami: kot egzotyczny krótkowłosy albo exotic, a w kodzie EMS – EXO. Jest uznana przez większość organizacji felinologicznych. Pierwsze osobniki pojawiły się w latach 60. XX wieku, jednak uznawane były po prostu za mieszańce. W 1966 roku jako pierwszą rasę uznała CFA, a obecnie jej standard jest znany również w FIFe czy TICA.

kot egzotyczny pochodzenie

Kot egzotyczny – pochodzenie od innych ras

Amerykański kot krótkowłosy to naturalna rasa występująca w Ameryce Północnej – coś na podobieństwo naszego kota europejskiego. To z niej kot egzotyczny uzyskał mocną, zwartą sylwetkę oraz grubą i gęstą sierść. Obecnie koty te są starannie selekcjonowane, a ich standard od 1906 roku uznany jest przez CFA. Warto dodać, że jest to rasa bardzo zróżnicowana pod kątem wagi, która może wynosić od 7 do nawet 14 kg.

Z kolei kot perski jest jedną z najstarszych ras kotów, która pierwszy raz w Europie pojawiła się już w XVII wieku, a hodowana była wcześniej w Iranie, z którego pochodzi. To właśnie z tej rasy kot egzotyczny wziął umaszczenie – jest ono identyczne u przedstawicieli obu tych ras. Po tym kocie również rasa egzotyczna wzięła charakter, a zwłaszcza skłonność do często odpoczywania, mniejszej aktywności oraz brak agresji w stosunku do innych zwierząt.

egzotyczne koty co to za rasa

Kot egzotyczny w komiksach

Warto dodać, że praktycznie każdy z nas wie, jak w komiksowym świecie wygląda kot egzotyczny. Charakteru zwierzęcia co prawda nie przedstawiono już tak adekwatnie – mowa oczywiście o Garfieldzie. Tego rudego kota, znanego z komiksów i licznych publikacji uważa się za przedstawiciela tej właśnie rasy.

Kot egzotyczny – wygląd

Egzotyczne koty domowe zalicza się do ras średnich z wagą od 3 kg u samic do 6 kg u samców. Mogą jednak kojarzyć się z rasą dużą z uwagi na swoją budowę. Są stosunkowo muskularne, a przy nieprawidłowym prowadzeniu mogą szybko nabierać zbędnych kilogramów i wpadać w nadwagę i otyłość. Przy tym wyróżniają się niewielkim wzrostem, są mocne i zwarte, dlatego sprawiają wrażenie cięższych niż w rzeczywistości.

Wygląd zewnętrzny

Jedną z charakterystycznych cech tej rasy jest czaszka brachycefaliczna, czyli spłaszczona. Stop jest bardzo krótki, a nos szeroki. Okrągły kształt głowy wieńczą małe uszy o półokrągłym zakończeniu. Głowa osadzona jest na krótkiej, szerokiej szyi. Oczy – okrągłe, a w przypadku ras o skrajnie płaskim pyszczku również wypukłe. Masywne ciało kota wieńczy zwykle stosunkowo krótki, a przy tym bardzo puchaty ogon.

wygląd kota egzotycznego

Umaszczenie i sierść kota

Jest to rasa krótkowłosa, choć powstała z połączenia kotów perskich oraz amerykańskich kotów krótkowłosych. W hodowli preferuje się gen krótkiej sierści, co przez eliminację niepożądanych genów udało się ostatecznie osiągnąć. Sierść jest gęsta, z obfitym podszerstkiem. Lekko odstaje od ciała, co zwiększa wrażenie jego masywnej budowy. Dopuszczalne rodzaje umaszczenia są takie same jak u kotów perskich, czyli:

  • Jednobarwne,
  • Dwubarwne,
  • colorpoint – uznawany w niektórych stowarzyszeniach, w przypadku kotów perskich, za osobną rasę,
  • szynszylowe,
  • szylkretowe (głównie u kotek).

Warto dodać, że koty tej rasy na samym początku hodowano przede wszystkim w kolorze srebrnym. Stąd też pochodziła nazwa tej rasy – sterling. Z czasem jednak rozszerzono zakres umaszczeń, dlatego zmieniono również nazwę rasy.

skąd pochodzi kot egzotyczny

Zmiany w wyglądzie i standardzie rasy

Jak można się domyślać, na przestrzeni lat zmieniało się to, jak ma wyglądać kot egzotyczny. Pochodzenie od persów i połączenie z naturalną rasą kotów amerykańskich sprawiało, że konieczne były stałe cechy wyróżniające osobniki będących hybrydami. Aż do 1973 roku rasa ta nie musiała mieć charakterystycznego stopu, czyli załamania przy nosie – potem był to wymóg, co wpłynęło na stworzenie jednolitego wzorca.

Dla utrzymania krótkiego włosa hybrydy mieszano z innymi rasami, na przykład rosyjskim kotem niebieskim, a następnie powtórnie krzyżowane z persami, dla zachowania wyglądu ogólnego. Po 1987 roku zabroniono krzyżowania hybryd z kotem amerykańskim krótkowłosym, z uwagi na rosnące podobieństwo do tej rasy. Od tej pory utrzymano jedynie mieszanki z persami.

Warto wiedzieć, że choć egzotyczne koty domowe powinny mieć krótką sierść, to w niektórych liniach i połączeniach zdarzają się również kocięta o długiej sierści – jako pojedyncze przypadki. To efekt stałego i długiego krzyżowania z kotami perskimi. Takie kocięta są wykluczane z dalszej hodowli.

Kot egzotyczny – charakter

Istnieje jeden bardzo ważny powód, dla którego takim powodzeniem cieszy się właśnie kot egzotyczny. Charakter tego kota jest przemiły – to potwierdzi każdy, kto miał z nim choćby krótką styczność. Zwierzę jest praktycznie pozbawione agresji, co jest spadkiem po jego perskim przodku. A to dopiero jedna z zalet.

Kot egzotyczny a inne zwierzęta i małe dzieci

Z uwagi na bardzo zgodny temperament ten kot bez trudu dogaduje się ze wszystkimi. Jest w stanie mieszkać zarówno z kotami, jak i psami, o ile nie są one agresywne czy natarczywe. Nie powoduje konfliktów, choć trzeba pamiętać, że jest to też kwestia charakteru i doświadczeń danego zwierzęcia i nie można być tego stuprocentowo pewnym w przypadku każdego kota.

Jeśli szukasz kota do domu, w którym mieszkają dzieci, świetnie sprawdzi się właśnie kot egzotyczny. Charakter i pogodne usposobienie sprawiają, że zwierzę to nie ma zapędów do atakowania czy niskiej tolerancji dla dzieci. Jest stosunkowo zgodny, a dodatkowo ryzyko, że podrapie dziecko, jest niewielkie. Przy tym trzeba mieć na uwadze, że i dziecko powinno odnosić się do kota z szacunkiem, respektując jego potrzeby i zasady, według których chce żyć.

kot egzotyczny a dzieci

Kot egzotyczny – mało aktywny pieszczoch

Koty egzotyczne nie należą do specjalnie aktywnych zwierząt. Nie są łowne i nie podejmują się chętnie aktywnych zabaw. Raczej nie niszczą sprzętów domowych, ewentualne drapanie przenosząc grzecznie na drapak. Jednocześnie to sprawia, że mają skłonność do osiągania nadmiernej wagi. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie o to, aby zwierzę miało jednak nieco ruchu, a przy tym – dostosowaną do twoich potrzeb dietę.

Kot egzotyczny – idealny do domów pełnych pieszczot

W krok za mało aktywnym temperamentem kota idzie również to, że czas spędza głównie z opiekunem. Ceni sobie obecność ludzi i raczej nie nadaje się do domu, w którym długo byłby sam. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w domu, w którym mieszka tylko z opiekunem albo z małą liczbą osób. Zawsze musi mieć własny, spokojny kąt, w którym mógłby się zrelaksować i w bezpiecznej atmosferze oddać odpoczynkowi. Świetnie sprawdzi się dla osób samotnych albo starszych.

Kot egzotyczny – pielęgnacja

Z uwagi na charakterystyczne cechy, które posiada kot egzotyczny, pielęgnacja może być momentami wymagająca. Zwierzę to bywa obciążone wadami genetycznymi oraz problemami, które wymagają wzmożonej pielęgnacji i opieki weterynaryjnej.

Żywienie kota egzotycznego

Koty są zazwyczaj bardzo troskliwe, jeśli chodzi o pielęgnację futra. Choć kot egzotyczny nie ma długiej sierści, to jednak jest ona bardzo gęsta i puszysta. W efekcie podczas lizania wychodzi i przyczepia się do szorstkiego, kociego języka, skąd trafia do układu pokarmowego. To może powodować problem kul włosowych – kot wymiotuje, a jeśli nie, to staje się osowiały, nie chce jeść. Zbyt późno dostrzeżony problem może skończyć się nawet operacją. Aby tego uniknąć, warto podawać karmę taką jak Royal Canin Feline Hairball Care FHN 85g, która pomoże usunąć kule włosowe poprzez rozpuszczanie ich.

karma dla kota egzotycznego

Jak wszystkie koty, również te egzotyczny – mimo miłego charakteru – jest urodzonym mięsożercą. Szczególnie korzystnie sprawdzi się w jego przypadku karma mokra, która dodatkowo go nawodni. Jako że koty tej rasy bywają wybredne, dobrym wyborem będą zróżnicowane smaki karm o apetycznym składzie, takie jak Gourmet A la Carte Chef’s Recipes wybór mięs 85g x 4 (multipak).

co je kot egzotyczny

Koty te mają tendencję do tycia, która zwiększa się dodatkowo po zabiegu sterylizacji. Podstawowym sposobem na zapobieganie nadwadze jest wówczas podawanie karmy o obniżonej kaloryczności, takiej jak Brit Care Cat Grain-free Sterilized Sensitive.

jedzenie dla kota egzotycznego

Otyłe koty egzotyczne często chorują na cukrzycę, która jest konsekwencją nadmiernych kilogramów. Wówczas często konieczne jest podawanie karmy specjalistycznej, jak Royal Canin Veterinary Diet Feline Diabetic 85g. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie wymagające konsultacji z lekarzem weterynarii. Musi być też poprzedzone diagnostyką.

dietetyczna karma dla kota egzotycznego

Karma dla kota Egzotycznego – sprawdź w apetete.pl!

Zdrowie kota egzotycznego

W tym przypadku wiele problemów związanych jest z persem, który jest przodkiem rasy kot egzotyczny. Pielęgnacja i problemy zdrowotne są związane ze stopniem spłaszczenia pyszczka. To prowadzi do problemów z kanalikami łzowymi, o czym poniżej. Co więcej, u niektórych kotów ze skrajnym stopem dochodzi do problemów z oddychaniem oraz pobieraniem pokarmu i wody. Deformacja szczęki jest przyczyną problemów z dziąsłami i zębami, a niekiedy również kłopotów ze wzrokiem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby starannie wybrać linię i hodowlę, z których pochodzi dany kot.

Dodatkowo rasa narażona jest na chorobę zwaną wielotorbielowatością nerek. Na szczęście większość hodowców wykonuje badania genetyczne, które wskazują, czy dany kot planowany do użycia w hodowli jest nosicielem genu. Warto brać kocięta z miotów, w których rodzice mają takie certyfikaty.

Kot egzotyczny – pielęgnacja

Pielęgnacja kociej sierści nie jest w tym przypadku wymagająca, ale powinna być przeprowadzana regularnie – przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia warto zwiększyć częstotliwość czesania. Do tego zadania dobrze jest przyzwyczaić kota od początku jego życia. Do czesania można używać zwykłej szczotki zakończonej kuleczkami, która dodatkowo masuje skórę.

O wiele istotniejsze jest regularne przemywanie kocich oczu. Z uwagi na budowę pyszczka rasa ma skłonność do zatykania kanalików łzowych, co prowadzi do tworzenia się brunatnych zacieków wokół oczu. Oczy najlepiej przemywać raz dziennie czystymi wacikami – osobnymi do każdego oka – nasączonymi wodą mineralną albo specjalnym płynem pielęgnacyjnym.

właściciel kota egzotycznego

Kot egzotyczny to jedna z ras, które zyskują na popularności. W Polsce nie jest jeszcze tak rozpowszechniona jak jej przodek, kot perski, jednak podbija serca kociarzy przede wszystkim swoim charakterem i znacznie łatwiejszą pielęgnacją. Przed adopcją czy zakupem kota tej rasy warto jednak wiedzieć, jakie problemy zdrowotne mogą się pojawić. Sprawdź też informacje o produktach przeznaczonych dla kotów egzotycznych, które znajdziesz w sklepie Apetete.pl – to pozwoli Ci skompletować idealną wyprawkę.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły