KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Koty kontra samochody, czyli jak odstraszyć kota od samochodu?

Koty potrafią zadziwiać swoich opiekunów nietypowymi zachowaniami. Wśród nich znajduje się m.in. zainteresowanie samochodami. Mimo że koty nie wyrządzają dużych szkód w autach, to spanie pod maską może być dla nich groźne. Dlaczego mruczki są takimi fanami motoryzacji i jak odstraszyć kota od samochodu? Przedstawiamy najskuteczniejsze rozwiązania.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Overzoo

 

Pewnie niejednokrotnie po umyciu samochodu zdarzyło Ci się zobaczyć ślady łapek na masce auta. Choć mogą zdarzyć się sytuacje, w których mruczek podczas dzikich harców na karoserii pojazdu pozostawia nieestetyczne rysy, to ze wszystkich zwierząt, koty buszujące w pobliżu Twojego samochodu wyrządzają najmniejsze szkody. Co innego kuny, szczury i myszy, które potrafią przegryźć przewody oraz maty wygłuszające i tu pojawiają się prawdziwe straty materialne. 

Niezależnie od skali szkód, warto dowiedzieć się jak odstraszyć kota od samochodu i zabezpieczyć pojazd, tak by nie uległ zniszczeniu i żeby zwierzętom nie stała się krzywda. Niestety często zdarzają się, że mruczek, śpiąc pod maską samochodu, traci życie w momencie odpalenia silnika. Dlatego warto, abyś znał sposoby na to, jak się pozbyć kota z maski samochodu, tym bardziej, jeśli Twój mruczek może wychodzić na dwór. 

jak odstraszyć kota od samochodu kot na masce samochodu

Koty chodzą po samochodzie – dlaczego?

Mruczki uwielbiają kręcić się w pobliżu samochodów. Wylegują się pod pojazdem, odpoczywają na masce, a często także znajdują wygodne miejsce do spania pod maską auta. Opiekunom kotów trudno jest zrozumieć to zjawisko, a jeszcze trudniej je zaakceptować. Istotnym wydaje się, by poznać kocią naturę w tym zakresie i dowiedzieć się, dlaczego koty chodzą po samochodzie? 

Dobry punkt obserwacyjny

Dla kota chodzenie po samochodzie, a nawet siedzenie na masce pojazdu dłuższy czas ma sens, ponieważ stanowi doskonały punkt obserwacyjny. Kocia natura nastawiona jest na obserwację, w końcu to urodzeniu łowcy, a oglądanie otoczenia najlepiej sprawdza się w przypadku wysoko położonego punktu obserwacyjnego.  

Na górze jest bezpieczniej

Inną przyczyną tłumaczącą to, dlatego koty chodzą po samochodzie, jest wspomniane zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Mruczek czuje, że jest na tyle wysoko, że nie grożą mu tam żadne niebezpieczeństwa z ziemi. Dzięki temu może bezpiecznie przyglądać się temu, co go otacza, bez obaw o czyhające zagrożenia. Przebywanie na wysokości, już samo w  sobie gwarantuje kotom zwiększone poczucie bezpieczeństwa. 

Będąc u góry, mruczek ma ułatwioną drogę ucieczki w razie wystąpienia potencjalnego zagrożenia. Wówczas może zbiec na dół i uciec w wybranym kierunku. Co więcej, jeśli samochód zaparkowany jest pod ścianą, ma za sobą bezpieczną przestrzeń, po której może się wspiąć i w ten sposób uniknąć zagrożenia Jeśli mruczek znajduje się na pojeździe, zmniejsza się ryzyko ataku np. ze strony psa. Czworonóg nie będzie w stanie wspiąć się na górę tak sprawnie i szybko jak kot. 

jak odstraszyć koty od samochodu kot pod samochodem

Możliwość zagrzania się

Samochód oznacza dla kota również możliwość ogrzania się. Szczególnie w zimie, gdy na dworze panują ujemnie temperatury, sypie śnieg, a zwierzak jest dziko żyjącym typem. Wówczas szuka on bezpiecznego schronienia, w którym będzie mógł się zagrzać i spędzić noc w komfortowych warunkach. Dlatego właśnie koty chowają się pod maskami samochodów, gdzie rozgrzane od pracy silniki zachowują jeszcze przez jakiś czas ciepło. 

To także zamknięta przestrzeń, gdzie nie dociera śnieg, a temperatura jest wyższa. Dla kota takie schronienie to często jedyna możliwość, by nie zamarznąć. Z drugiej strony nagrzane maski aut w lecie to doskonałe miejsce do leniwego wylegiwania się i wygrzewania, a to przecież mruczki przecież uwielbiają. Warto jednak wiedzieć, że taka forma nocowania nie jest do końca bezpieczna dla kota. Zwierzęta te często giną, chowając się pod maskami samochodów albo pod pojazdem, a gdy są słabe lub niedoświadczone mogą zostać nieumyślnie rozjechane. Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo kotów zarówno Twoich, jak i tych dziko żyjących, warto dowiedzieć się jak odstraszyć kota od samochodu.

Sprawdź także: Twój kot rozkopuje ziemię w kwiatach? Dowiedz się, jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem!

Jak odstraszyć koty od samochodu? Podpowiedzi Apetete

Jak już wiesz, koty mają sporo powodów, by kręcić się w okolicy samochodów. Jednak nie jest to jednak dla nich do końca bezpieczna kryjówka. W niektórych przypadkach mruczki utykają pod maską i wówczas konieczne jest demontowanie określonych części, by wypuścić kota. W najgorszych przypadkach mogą przypłacić życiem sen przy ciepłym silniku auta. Dlatego prezentujemy najskuteczniejsze sposoby na to, jak pozbyć się kota z maski samochodu.

Domowe sposoby na odstraszanie kotów od samochodu

W większości przypadków nie trzeba odwiedzać specjalistycznego sklepu, by znaleźć skuteczny sposób na mruczki kręcące się przy Twoim aucie. Chcąc zniechęcić kota od mieszkania pod maską samochodu, należy sięgać jedynie po sposoby humanitarne. Do takich metod należą właśnie domowe metody na odstraszanie kotów od pojazdów. Korzystając z tego, co masz w domu, z łatwością możesz przygotować naturalny i bezpieczny dla mruczków odstraszacz.

Koty mają dobry zmysł powonienia i tak samo jak ludzie przepadają za niektórymi zapachami, podczas gdy innych nie znoszą. Mając taką wiedzę, można z łatwością sięgnąć po skuteczny środek odstraszający. Jednym z takich zapachów, za którymi koty nie przepadają, jest aromat cytrusowy. Możesz sięgnąć po zawieszkę o tym zapachu albo spryskać samochód i podwozie cytrusowym aromatem. Zawieszkę umieść pod maską auta, a gotowy roztwór zaaplikuj przy podwoziu i na plastikowych elementach pojazdu. Tu dobrze sprawdzi się cytryna albo aromat cytrusowy jak ten przeznaczony do potraw i wypieków. 

Zamiast kupować gotowe zawieszki zapachowe, możesz także użyć plasterka cytryny i zawinąć go w stare rajstopy. Do środka możesz również zaaplikować liść mięty. Masz w domu kostkę toaletową o zapachu cytrusowym? Ona również dobrze się sprawdzi i nie zaszkodzi kotom. Możesz ją powiesić pod maską samochodu. 

Przeczytaj również: Jakiego zapachu nie lubią koty?

jak odstraszyć kota kot w nadkolu

Jakie zapachy odstraszają koty?

Zastanawiasz się jak odstraszyć koty od samochodu domowymi sposobami? Zapach cytrusowy to nie jedyna woń, która drażni mruczki. Do niezwykle skutecznych, a zarazem naturalnych i bezpiecznych odstraszaczy zaliczyć można również zapach lawendowy, geranium, eukaliptusowy, a także miętowy. 

Jednym z zapachów, za którymi koty wyjątkowo nie przepadają, jest także woń octu. Dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać ocet wykorzystywany na co dzień  w kuchni, by zniechęcić koty do mieszkania pod maską Twojego samochodu. Oczywiście tę opcję można uznać za ostateczność, ponieważ sam zapach octu jest również nieprzyjemny dla ludzi. Jeśli jednak nie masz innych pomysłów jak zabezpieczyć swój pojazd przed mruczkami, możesz posmarować octem opony oraz plastikowe elementy znajdujące się pod maską. 

Profesjonalne środki odstraszające koty od samochodu

Zdarza się, że domowe sposoby na zniechęcenie kotów do mieszkania pod maską samochodu zawodzą. Wtedy najlepiej sięgnąć po profesjonalne odstraszacze, które dostępne są w specjalistycznych sklepach. Najczęściej są to środki w formie sprayów do rozpylania w okolicach podwozia samochodu. Wykazują wysoką skuteczność działania, jednak ich zapach jest niezwykle silny i drażniący, także dla ludzi. Może to utrudniać korzystanie z auta osobom szczególnie wrażliwym na intensywne wonie. Inną słabą stroną tego rodzaju preparatów jest ograniczone działanie w wietrzne dni i łatwa zmywalność, kiedy na dworze pada deszcz. Dlatego tego rodzaju odstraszacz należy regularnie aplikować. Działanie tego rodzaju środków chemicznych jest bezpieczne dla kotów i opiera się na tym, że nieprzyjemny zapach skutecznie je odstrasza, bez uszczerbku na zdrowiu.

Ultradźwiękowe odstraszacze kotów

Inną propozycją, by wygonić koty ze swojego samochodu, jest ultradźwiękowy odstraszacz. To niewielkich rozmiarów urządzenie wyposażone w głośnik i emitujące fale o wysokiej częstotliwości, najczęściej równej 12 kHz. Dźwięki te są dla człowieka niesłyszalne, jednak koty i inne zwierzęta wyraźnie je słyszą. Ich działanie opiera się na tym, że dźwięk w wysokiej częstotliwości odstrasza mruczki, które odczuwając dyskomfort wolą oddalić się od pojazdu. Warto zaznaczyć, że wspomniane urządzenia są w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla kotów i pozostałych zwierząt. Odczuwają one jedynie chwilowy dyskomfort, jednak nie wpływa to negatywnie w żaden sposób na ich zdrowie i kondycję. 

jak odstraszyć koty od samochodu koty pod maską

Co zrobić, gdy kot mimo wszystko chodzi po samochodzie?

Przedstawione sposoby na to, jak odstraszyć kota od samochodu zawodzą i uparty mruczek wciąż wchodzi pod maskę Twojego auta? Możesz spróbować innych metod, które mogą skutecznie odwrócić uwagę mruczka od Twojego samochodu i przekierować ją w inne miejsce. 

Budowa domków dla kotów

Koty nie dają za wygraną i wciąż śpią pod kołami Twojego auta? Możesz zrobić dla nich domki, w których będą mogły znaleźć bezpieczne schronienie. To w ostatnim czasie coraz popularniejsze rozwiązanie, ponieważ wolnożyjących kotów na dworze jest wciąż sporo. Budowa takiego domku to doskonały pomysł w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne są trudne, a temperatura spada, często poniżej zera stopniu Celsjusza. 

Taki domek możesz z łatwością postawić w swoim ogrodzie, jeśli mieszkasz w domu. Mieszkając w bloku, także masz możliwość, aby postarać się o miejsce dla mruczków i postawić taką budę w bezpiecznym miejscu, z dala od ulic i zgiełku miasta. Planując większą ilość domków najlepiej ubiegać się od stosowne zezwolenie od władz gminy, a po rozmowie z urzędnikami może nawet uda Ci się zyskać wsparcie finansowe w tym zakresie. Domek możesz zbudować z drewna, łącząc ze sobą kilka gotowych desek i tworząc daszek. Możesz także sięgnąć po gotową budkę dla kota, taką jak np. Chico Legowisko jaskinia szare w łapki. W tym przypadku lepiej zadbać o to, by domek stanął pod dachem, i o odpowiednie przyczepienie go do podłoża. 

jak odstraszyć koty od samochodu legowisko

Urządzanie domku dla kota

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie kotów odwiedzających regularnie okolice Twojego samochodu, albo odwróceniu uwagi Twojego mruczka od swojego pojazdu, wybierz domek dla kotów. Do środka włóż Trixie koc bordowy w białe ryby, dzięki któremu kotu będzie miękko i ciepło.

jak odstraszyć koty od samochodu koc

Warto zadbać także o to, by kot miał, co robić w swoim nowym mieszkaniu. Wybierając Trixie Piłki miękkie, kolorowe 4szt. Zapewnisz kotom dobrą zabawę i tym samym przekonasz je, że w nowym domku mogą czuć się dobrze. To powinno raz na zawsze zniechęcić je do sypiania pod maską Twojego samochodu. Przygotowanie takiego domku dla kota, czy to wychodzącego na dwór, czy żyjącego dziko po sąsiedzku, z pewnością znacznie wpłynie na jego bezpieczeństwo i komfort. 

jak odstraszyć koty od samochodu piłeczki

Jak odstraszyć koty od samochodu?

Mimo że z reguły koty nie wyrządzają tak dużych szkód w autach, jak np. kuny, skuteczne odstraszenie ich od Twojego pojazdu może mieć ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo. Co na ten temat sądzi specjalista? Przedstawiamy komentarz behawiorysty. 

Koty uwielbiają ciasne i ciepłe kryjówki, a takie właśnie warunki panują pod maską samochodu. Lubią także widzieć cały świat z góry, dlatego tak chętnie przesiadując na dachach aut. Jak już wiesz, takie miejsce do życia niekoniecznie jest dla nich bezpieczne. Zdarza się, że koty giną pod kołami samochodów albo w wyniku uruchomienia pojazdu, kiedy śpią przy silniku. Dlatego warto zadbać o to, by zniechęcić je do przebywania w pobliżu pojazdów.

Przedstawione przez nas sposoby na to, jak odstraszyć kota od samochodu są w pełni bezpieczne i humanitarne. Żaden z nich nie zrobi kotu krzywdy a wręcz przeciwnie – uchroni je przed nieszczęśliwym wypadkiem. Możesz wybrać domowe sposoby na odstraszenie mruczka lub wybrać sklepowy preparat. Doskonałym rozwiązaniem jest także budowa domku dla kota i postawienie go w bezpiecznym miejscu. Z jednej strony ochronisz kota przed utratą zdrowia lub życia, a z drugiej, zapewnisz mu bezpieczne schronienie. To szczególnie ważne zimą, kiedy mruczkom, zwłaszcza tym bezpańskim, tym trudniej znaleźć ciepły kąt. 

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły