Kurczak dla psa – czy pies może jeść kurczaka?
Jeśli masz czworonoga, to na pewno nieraz zastanawiałeś się, czy pies może jeść kurczaka. W sieci, zwłaszcza na forach i grupach w mediach społecznościowych, znajdziesz wiele sprzecznych informacji. W tym względzie warto posłuchać badań naukowych.
Wokół tego, czy pies może jeść kurczaka, narosło wiele mitów. Niektórzy opiekunowie boją się podawać ten gatunek mięsa swoim psom, podczas gdy inni oferują czworonogom wszystko, łącznie z resztkami pochodzącymi z własnego obiadu. I jedni, i drudzy nie mają jednak racji. Sprawdź, czy kurczak dla psa stanowi jakiekolwiek zagrożenie oraz jak go podawać, aby pies miał się dobrze.
Przeczytaj również: Najlepsza karma dla psa i kota – wskazówki na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać?
Czy pies może jeść kurczaka?
Psy i koty to najczęściej występujące, większe zwierzęta towarzyszące człowiekowi. Pies, według różnych źródeł, jest albo względnym, albo bezwzględnym mięsożercą. Z kolei kot uważany jest za bezwzględnego mięsożercę. Nie świadczy to jednak o jego charakterze, a tym, że gatunek ten uzyskuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze jedynie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Im więcej roślin w diecie kota, tym gorzej będzie się on miał. W przypadku psów jest nieco inaczej, ale nadal podstawę zdrowia stanowią tutaj posiłki odzwierzęce.
Dlaczego to takie ważne? Bo, skoro organizm psich przodków od wieków przystosowany jest do zjadania posiłków mięsnych i czerpania z nich składników odżywczych, to również udomowiony pies będzie miał podobne właściwości układu pokarmowego. Choć udomowienie wprowadziło sporo zmian w organizmie czworonoga, to jednak nie zmieniło budowy jego układu pokarmowego. Z tego powodu dieta mięsa jest dla psa nie tylko dobra, ale również wskazana.
Trawienie kurczaka i mięsa
W związku z tym w organizmie czworonoga zachodzi wiele procesów, które pozwalają na trawienie składników odzwierzęcych – mięsa, kości, chrząstek, ale również podrobów, płynów i wydzielin. W związku z tym, że psy domowe często jedzą gotowe karmy, zwłaszcza suche, może dochodzić do wyjałowienia ich układu pokarmowego. Wówczas trawienie niektórych produktów będzie zaburzone, co może przekładać się na problemy z wypróżnieniami albo wymioty. Nie oznacza to jednak, że psu szkodzi mięso albo kość – raczej, że jego organizm nie jest przyzwyczajony do ich trawienia.
Według wielu badań odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka, jest prosta – nie tylko może, ale i powinien. Dieta BARF czy RAW opiera się wyłącznie na podawaniu świeżego mięsa, podrobów i kości mięsnych, co w efekcie oznacza, że pies nie je w ogóle przetworzonego jedzenia. Jest to dla niego zdrowe, bo stanowi źródło substancji odżywczych. Wbrew powszechnym mitom, żywienie surowym mięsem ani nie wzmaga agresji, ani – jeśli przeprowadzone jest odpowiednio – nie prowadzi do żadnych chorób.
Przeczytaj również: Czy pies może jeść ryby? To musisz wiedzieć!
Czy pies może jeść kurczaka? O tym koniecznie pamiętaj!
Kurczak dla psa jest jednym z lepszych odzwierzęcych składników diety. Mięso z kurczaka jest stosunkowo tanie, łatwo dostępne, a przy okazji bardzo wartościowe. Czy pies może jeść surowego kurczaka? Tak, bo stanowi on źródło między innymi wysokiej jakości białka, które jest przy tym lekkostrawne. Dodatkowo zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne dla rozwoju mózgu i układu nerwowego. Nie brak w nim też witamin i minerałów. Jest to mięso niskotłuszczowe, co oznacza, że świetnie sprawdza się dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym, z nadwagą czy otyłością. Zawiera witaminy z grupy B, a także przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia czy pomagające w redukcji przyrostu komórek nowotworowych. Jest to też mięso bogate w żelazo.
Mowa jednak wciąż o składniku w wersji surowej. Czy pies może jeść gotowanego kurczaka? Na pewno mu on nie zaszkodzi, zwłaszcza gdy będzie podawany jako dodatek do diety albo w konkretnych okolicznościach, na przykład przy dolegliwościach trawiennych. Z drugiej strony regularne karmienie psa wyłącznie jednym gatunkiem mięsa nie jest dla niego w żaden sposób zdrowe. Co więcej, żywienie mięsem gotowanym wymaga dodatkowo regularnej suplementacji. Taki składnik jest praktycznie jałowy i pozbawiony ważnych składników odżywczych, z tego powodu dodatki do diety, które je uzupełniają, są niezbędne.
Przeczytaj także: Czy pies może jeść surowe mięso? Mamy odpowiedź!
Surowe mięso a salmonella
Wiele mówi się o tym, czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka w kontekście salmonelli. Warto spojrzeć na sprawę z punktu widzenia nauki, a nie przekonań przenoszonych z człowieka na psa. O ile ludzie są stosunkowo wrażliwi – aczkolwiek nie wszyscy – na działanie bakterii salmonelli, o tyle u psów wygląda to inaczej. Zwierzęta te w naturalny sposób wykształcają enzymy, które radzą sobie z tą bakterią, podobnie jak z e.coli.
Oczywiście, trzeba tutaj podkreślić istotną kwestię. Mowa o psach, które są regularnie karmione surowym mięsem. W ich przypadku układ pokarmowy jest pełen probiotycznych bakterii, odpowiednich enzymów oraz ma pH adekwatne do trawienia surowych składników odzwierzęcych. Inaczej jest w przypadku psów żywionych gotowanym mięsem, a także suchą karmą. Tutaj może pojawić się wyjałowienie, co sprawia, że podanie takiemu psu mięsa z kurczaka z niepewnego źródła może skończyć się zakażeniem bakterią, które da objawy. Wiele psów natomiast jest nosicielami salmonelli i nie przechodzi zakażenia.
Drób a zawartość antybiotyków i hormonów
Istnieje przekonanie, w pewnym momencie bardzo napędzane przez media, że drób jest pełen antybiotyków oraz hormonów wzrostu. W przypadku żywienia psa mięsem podajesz mu taki sam rodzaj kurczaka, jak zjadasz sam. Oznacza to mięso jakości human grade, czyli przeznaczone dla ludzi. Takie natomiast objęte jest konkretnymi normami, jeśli chodzi o sposób leczenia drobiu, a także stężenia różnych substancji w produkcie pochodzącym od rzeźnika.
Co to oznacza? W zasadzie żaden kurczak, który sprzedawany jest w Polsce legalnie, nie zawiera antybiotyków. To efekt surowego przestrzegania prawa, jeśli chodzi o stosowanie substancji tego rodzaju w hodowli drobiu.
Nie jest też prawdą, że kurczaki są faszerowane hormonami wzrostu, czy to w formie hormonów, czy substancji na bazie antybiotyków. Podawanie obu tych substancji zabronione jest od 2006 roku (hormonów już wcześniej, bo od 1996 roku) na terenie całej Unii Europejskiej. Jeśli przestrzeganie norm Cię nie przekonuje, weź pod uwagę względy praktyczne. Tego rodzaju substancje podaje się w formie iniekcji każdemu osobnikowi z osobna. NA fermach kurzych jest nawet kilkanaście tysięcy ptaków. Podanie zastrzyku każdemu z nich jest praktycznie niemożliwe, a na pewno – nierentowne.
Kurczak a alergie pokarmowe
Bardzo często mówi się o tym, że białko kurczaka powoduje reakcje alergiczne. Jest to tylko połowiczna prawda – reakcji tych jest sporo, bo i kurczak jest najtańszym i najpopularniejszym gatunkiem mięsa, wykorzystywanym przy produkcji karm dla zwierząt. W przypadku psów karmionych czystym mięsem odsetek alergii jest znacznie mniejszy niż w porównaniu na przykład do wołowiny, którą uważa się za najbardziej alergizujący gatunek.
Jakość mięsa z kurczaka
Jeśli obawiasz się o jakość mięsa z kurczaka z uwagi na jego cenę, nikt nie broni Ci podawać psu kurczaków w wyższej półki, na przykład z ekologicznego wolnego chowu. Niemniej jednak cena kurczaka nie wynika z jego niskiej jakości, a z powszechnej dostępności. Jest to gatunek mięsa bardzo popularny w Polsce, przez co jest go też bardzo dużo. To wpływa na obniżenie ceny.
Przeczytaj również: Jedzenie dla psa – czym żywić czworonogi?
Kurczak dla psa – jak go podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?
Pożegnałeś się już z najpopularniejszymi mitami, jeśli chodzi o to, czy pies może jeść kurczaka. Czas na informacje, jak wprowadzać ten składnik do psiej diety.
Kości z kurczaka – czy można je podawać?
Nic nie budzi chyba większych emocji niż to, czy pies może jeść kości z kurczaka. Okazuje się bowiem, że wbrew powszechnemu mniemaniu – może, ale nie wszystkie. Przede wszystkim nie można podawać mu kości gotowanych albo poddanych jakiejkolwiek innej obróbce termicznej, w tym również pieczonych. Kości pneumatyczne w takich warunkach zmieniają swoją strukturę i łamią się na drzazgi, które mogą z łatwością wbić się psu w przełyk albo jelito.
A czy pies może jeść kości z kurczaka surowe? Tak, pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim nie należy podawać psu kości samych w sobie. Powinny być to zawsze kości mięsne, czyli z dodatkiem ścięgien, chrząstek i mięsa. Takie są bardziej wartościowe. Co więcej, kości z kurczaka warto podawać psu pod nadzorem, mając pewność, że czworonóg dokładnie je pogryzie. W końcu, kości z kurczaka, podobnie jak wszystkich innych, nie należy podawać psu karmionemu czym innym niż surowe mięso. Do ich strawienia potrzebne jest odpowiednie pH, którego brakuje psom na gotowej czy gotowanej diecie.
Mięso z kurczaka – surowe czy przetworzone?
Jak zostało już wspomniane w rozdziale o tym, czy pies może jeść gotowanego kurczaka – oczywiście, może, ale nie sprawia to, że będzie on dla niego lepszy. Gotowany kurczak pozbawiony jest większości składników odżywczych. Nawet sparzenie mięsa wpływa w znacznym stopniu na zawartość witamin i minerałów. Jeśli podajesz mięso gotowane, gotuj je bez soli i innych przypraw, a także nie podawaj z kośćmi. Jeśli serwujesz je psu regularnie – zadbaj o właściwą suplementację, np. żelaza.
Surowe mięso z kurczaka jest dla psa bezpieczne i właściwe jako element diety. Zadbaj o to, aby – pomijając psy na diecie, np. związanej z chorobami trzustki – mięso było tłuste. Lepsze będzie np. mięso z uda niż pierś. Jeśli z jakiegoś powodu mięso dla psa mielisz, rób to ze skórą, która zawiera odpowiednią dla dorosłego, zdrowego psa dawkę tłuszczu. Obawiasz się chorób i drobnoustrojów? Możesz zamrozić porcję przez trzy doby. W ten sposób większość drobnoustrojów zginie, a mięso straci najmniej składników odżywczych.
Co z podrobami z kurczaka?
Pies może jeść podroby z kurczaka, ale raczej jako dodatki. W ten sposób można podawać m.in. wątróbkę, nerki oraz serca. Inne składniki raczej nie są w żaden sposób przydatne w psiej diecie. Podobnie jak wyżej – możesz je zamrozić, jeśli obawiasz się drobnoustrojów. Powinny one jednak stanowić niewielki procent psiej diety. Podane psu żywionemu suchą karmą, mogą wywołać biegunkę, co jest zupełnie naturalną reakcją układu trawiennego.
Przeczytaj również: Jak przestawić psa na dietę BARF
Jak inaczej podawać kurczaka psu?
Chcesz wprowadzić do diety swojego psa kurczaka, ale nie przepadasz za pomysłem podawania go w formie surowej? A może Twój pies je suchą karmę i nie wiesz, czy podanie mu surowego dodatku do diety nie spowoduje problemów trawiennych? W takich przypadkach postaw na serwowanie psu przysmaków z kurczaka. Część z nich, jak Woolf Przysmak Chicken Fillet 100g, przygotowanych jest ze stuprocentowego, suszonego mięsa. To świetny sposób na nagradzanie psa podczas spaceru czy treningów. Pamiętaj jednak, że takie produkty są jedynie dodatkami do diety.
Wiesz już, czy pies może jeść surowego kurczaka i jak wpływa na niego taki rodzaj pokarmu. Nie zawsze warto wierzyć mitom powtarzanym na forach internetowych. Czasami też lekarze weterynarii nie aktualizują swojej wiedzy na temat żywienia psów. W takim zakresie najlepiej jest zaufać zoodietetykowi, który dysponuje najszerszą wiedzą na temat psiej diety. On może też pomóc Ci w ułożeniu planu suplementacji albo przerzucania psa z gotowego pokarmu na surowe mięso z kośćmi i podrobami.
Jeśli z jakichś względów nie chcesz wprowadzać do diety swojego psa surowego kurczaka, zawsze możesz postawić na smakołyki lub karmy oparte o ten gatunek mięsa, np. Carnilove Adult Fresh Chicken & Rabbit lub Farmina N&D Prime Mini Dog Pumpkin Chicken & Pomegranate. Producenci często zapewniają wysokiej jakości przysmaki, dzięki którym trening z psem będzie bardziej efektywny i ciekawszy. To bezpieczny sposób na podawanie psu mięsa z kurczaka bez zbędnych dodatków. Takie smakołyki znajdziesz w ofercie sklepu Apetete Podziel się nimi ze swoim psem!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu