Muzyka relaksacyjna dla psa – hit czy mit?
Niektóre utwory muzyczne potrafią rozweselić, kolejne wywołują łzy w oczach, a jeszcze inne uspokajają. Czy dźwięki mają podobny wpływ także na zwierzęta? Muzyka relaksacyjna dla psa to temat, którym zajmiemy się w tym artykule.
Muzyka relaksacyjna dla psa – ciekawostki
Nie trzeba być melomanem ani absolwentem akademii muzycznej, by zaobserwować, że muzyka jest w stanie wprowadzić nas w specyficzny nastrój. Przykładowo, odpowiednio połączone dźwięki sprzyjają odpoczynkowi i wyciszeniu. Badaniem tej kwestii zajął się w latach 40. XX wieku pochodzący z Francji psycholog i laryngolog – Alfred Tomatis. Na podstawie swoich badań doszedł do wniosku, że utwory o wysokiej częstotliwości mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie pamięci i koncentracji, a dodatkowo poprawiają rytmiczność pracy serca i dodają energii.
Psycholożka Frances Rauscher w swoim artykule naukowym udowadniała z kolei, iż słuchanie muzyki Mozarta ma szczególnie pozytywny wpływ na sprawne działanie umysłu. Na podstawie tych wnioskowań powstało nawet określenie „Efekt Mozarta”, które opisuje, jak oddziałuje muzyka kompozytora na zdolności kognitywne człowieka.
Późniejsze badania naukowców obaliły tezę Frances Rauscher, iż muzyka Mozarta jest pozytywnie skorelowana z wyższym ilorazem inteligencji. Słuszne jest natomiast stwierdzenie, że skomponowane przez artystę melodie sprzyjają relaksowi. To wszystko za sprawą ich harmonijnej, symetrycznej budowy, która czerpie ze starożytnych zasad złotego podziału.
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że poszczególne dźwięki mogą powodować u ludzi rozluźnienie i uspokojenie. A jak sprawa wygląda w przypadku zwierząt? I co najważniejsze – czy psy w ogóle słyszą muzykę?
Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest twierdząca. Te lojalne, wierne swoim właścicielom czworonogi mogą pochwalić się doskonałym słuchem. Już ten czynnik pozwala nam stwierdzić, że dla psów muzyka nie jest obojętna. Dobrze uwrażliwiony zmysł słuchu pozwala zwierzęciu rozpoznać nie tylko pojedyncze dźwięki, ale nawet całe melodie! Reasumując, Twój pupil słyszy wybieraną przez Ciebie muzykę i odbiera ją jako zwyczajny element otaczającej go rzeczywistości. Zwierze może również podjąć decyzję, czy w danym momencie chce skupiać się na docierających do niego melodiach, czy też woli pozostać na nie obojętnym.
Czy muzyka relaksacyjna dla psa naprawdę zrelaksuje zwierzaka?
Ostatnimi czasy naukowcy na całym świecie zaczęli zajmować się wpływem relaksującej muzyki nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta. Celem badaczy było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy muzyka dla psa na uspokojenie jest naprawdę skuteczna? Wyniki badań okazały się obiecujące.
Dość obszerny eksperyment przeprowadziła Debora Wells wraz ze swoimi współpracownikami. Jego wyniki zostały przedstawione w raporcie „The influence of auditory stimulation on the behaviour of dogs housed in a rescue shelter”. Obiektem badań było 50 psów, które przebywały w schronisku. Eksperyment polegał na tym, że zwierzęta zostały podzielone na pięć różnych grup, a każda z nich była poddawana innemu rodzajowi stymulacji dźwiękowej przez 4 godziny dziennie. Psy z różnych grup słuchały muzyki heavy metalowej i muzyki pop, muzyki klasycznej, ludzkich rozmów lub nie docierały do nich żadne dźwięki. Po zakończonym badaniu okazało się, że osobniki, które na co dzień słuchały muzyki klasycznej, zachowywały się bardziej spokojnie w porównaniu do pozostałych grup: psy mniej szczekały, chętniej odpoczywały oraz grzecznie się bawiły.
Gatunki muzyczne a pies
Warto przytoczyć tutaj także inne badanie, które przeprowadziła grupa naukowców z Uniwersytetu w Glasgow w porozumieniu ze Szkockim Stowarzyszeniem na Rzecz Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (SPCA). Badacze na terenie schroniska dla psów w Dumbarton w Szkocji z głośników odtwarzali różne gatunki muzyczne. Psy zdawały się szczególnie przepadać za utworami reggae i soft rock. Naukowcy podkreślili fakt, że każdy z badanych przez nich psiaków przejawiał swój własny gust muzyczny!
Warto wspomnieć o jeszcze jednym eksperymencie, który pokazuje, jakie znaczenie ma muzyka dla psa. W 2010 roku Laurie Anderson, amerykańska artystka eksperymentalna, zagrała dla psów i kotów wyjątkowy koncert. Prezentowana w trakcie wydarzenia muzyka posiadała specjalną częstotliwość – wyższą niż ta, do której my, jako ludzie, jesteśmy na co dzień przyzwyczajeni. Po zakończonym show właściciele zwierzaków relacjonowali, że ich pupile były absolutnie oczarowane przygotowanym dla nich koncertem.
Po dokładnym przeanalizowaniu wyników wszystkich badań można więc zgodnie stwierdzić, że muzyka uspokajająca dla psa nie jest kolejnym mitem, a udowodnionym naukowo faktem.
Muzyka relaksacyjna dla psa – to musisz wiedzieć!
Jak już zdążaliśmy ustalić, muzyka relaksacyjna dla psa to nie wymysł, do którego należy podchodzić ze sporą dawką ostrożności, a dokładnie zbadany konstrukt, na który przychylnie patrzy cała masa ekspertów z dziedziny psychologii czy weterynarii.
Czy w takim razie każda muzyka będzie odpowiednim wyborem dla Twojego pupila? Przyjrzyjmy się, jakie wymagania powinny spełniać wybierane przez Ciebie utwory, by faktycznie wyciszyły i uspokoiły psa, a nie powodowały u niego jeszcze wyższego stopnia pobudzenia.
Gatunek muzyki ma znaczenie!
Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że gatunek muzyki ma znaczący wpływ na to, jak będziemy się czuć po odsłuchaniu utworu. Zapewne, jeśli sam o poranku potrzebujesz dawki dobrej energii, to decydujesz się na skoczne, popowe rytmy, a nie na uspokajający i usypiający szum wodospadu. A jak poszczególne gatunki muzyki oddziałują na zwierzęta? Przytoczony wyżej eksperyment naukowców z Uniwersytetu w Glasgow w porozumieniu ze Szkockim Stowarzyszeniem na Rzecz Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (SPCA) daje odpowiedź na to pytanie.
Wpływ gatunków muzycznych na psa
Heavy metal to gatunek, od którego powinieneś stronić w obecności Twojego psa. Badania pozwoliły wykazać, że ten typ muzyki może wywoływać u zwierząt drżenie ciała, wzmożone szczekanie czy nawet problemy z zasypianiem. Podobnym poziomem lęku i stresu napawa psy hard rock. Co ciekawe, Twój czworonożny przyjaciel całkowicie odmiennie zareaguje na soft rock. Ten lżejsza odmiana rocka obniża tętno do 40-60 uderzeń na minutę, a w efekcie wprowadza psa pozytywny, radosny i zrelaksowany nastrój.
Na specjalnej playliście Twojego pupila obowiązkowo powinna znaleźć się muzyka reggae. To właśnie ten gatunek naukowcy z Glasgow uznali za najbardziej ceniony przez zwierzęta. W trakcie słuchania tego rodzaju muzyki psy wykazywały pozytywną zmianę w zachowaniu. Dźwięki reggae sprawiały, że czworonogi kładły się i zamykały oczy.
A jak zwierzęta reagują na muzykę pop? Okazuje się, że psy mają wobec niej ambiwalentne uczucia. Ten gatunek muzyki najczęściej pojawia się w rozgłośniach radiowych, więc czworonogi zdecydowanie są do niego przyzwyczajone.
Nie możemy zapomnieć o muzyce klasycznej, która zazwyczaj pierwsza przychodzi nam na myśl, gdy szukamy kojącego, relaksującego utworu. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, ten rodzaj muzyki faktycznie pozytywnie oddziałuje na psy. Słuchanie klasycznych melodii redukuje poziom stresu, obniża ciśnienie krwi oraz poprawia ogólne samopoczucie.
Przeczytaj również: Jak wyciszyć psa i pomóc mu się zrelaksować?
Przy okazji warto wspomnieć, że, muzyka rockowa i heavy metalowa nie wzbudzają u psów agresji. Gatunki te faktycznie mają działanie pobudzające, jednak nie powodują u nich nadmiernego stresu czy wzrostu poziomu wrogości.
Długość utworu
Muzyka relaksacyjna dla psa powinna nie tylko należeć do konkretnego gatunku, ale także mieć odpowiednią długość. Rozmaite testy pokazały, że najlepiej, kiedy odtwarzanie muzyki trwa co najmniej 60 minut. Taki czas pozwala wejść zwierzętom w stan maksymalnego odprężenia.
Twój zwierzak nie jest przyzwyczajony do muzyki? Możesz zacząć od krótszych sesji muzycznych, które stopniowo będziesz wydłużać. Po każdej sesji możesz nagrodzić psiaka zdrowym i naturalnym przysmakiem od marki Yummeez.
Pamiętaj, że muzykoterapia przede wszystkim powinna sprawiać Twojemu pupilowi przyjemność, a nie pozostawać niechcianym punktem dnia.
Temperament psa
Wymieniliśmy już dwa główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, gdy jesteś na etapie tworzenia playlisty dla Twojego psa. Kolejnym, równie ważnym aspektem, jest temperament Twojego pupila. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają swoje własne preferencje i upodobania. Twój labrador może dobrze reagować na klasyczne utwory Bacha, podczas gdy owczarek niemiecki Twojej znajomej odpręży się wyłącznie przy akompaniamencie dźwięków reggae – i jest to całkowicie normalne!
Zwracaj uwagę na to, jak czworonóg reaguje na poszczególne gatunki muzyki. Może się okazać, że psu nie przypadnie do gustu żaden. Jeśli zauważysz, że psiak jest ewidentnie poddenerwowany i zestresowany w trakcie sesji muzycznej, to znak, że należy ją jak najszybciej przerwać.
Zadbaj o odpowiednie warunki
Nawet najlepsza muzyka relaksacyjna dla nerwowych psów nie pomoże, jeśli Twój czworonóg będzie znajdował się w wyjątkowo niekomfortowej sytuacji. Twój pupil nie lubi jazdy samochodem? Dodatkowe raczenie go dźwiękami muzyki może jeszcze bardziej spotęgować uczucie irytacji.
Zrelaksowany pies to taki, którego podstawowe potrzeby są zaspokojone. Najpierw nakarm zwierzę karmą marki Country&Nature, wyprowadź go na spacer i pobaw się z nim ulubionymi zabawkami, na przykład gumowym ringiem z miętą, a dopiero później zorganizuj sesję muzykoterapii.
Zobacz także: Jak bawić się z psem w domu?
Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój pies był maksymalnie zrelaksowany, postaw na stymulację nie tylko zmysłu słuchu. Niepowtarzalnych wrażeń węchowych dostarczy Twojemu pupilowi mata węchowa pleciona, która jest bardzo ciekawą formą rozrywki. Poprawia samopoczucie pupila, uczy samodzielności i koncentracji, pomaga się wyciszyć oraz niweluje problem nadpobudliwości.
Na koniec najważniejsze – osiągnięcie stanu odprężenia u psa jest możliwy wtedy, gdy zwierzak jest zdrowy i zadbany. Regularnie odwiedzaj weterynarza, a także zadbaj o odpowiednią suplementację. W tym ostatnim pomoże Ci marka Dr. PetCare. W jej asortymencie znajdziesz kapsułki, które dostarczą Twojemu czworonogowi wszelkich niezbędnych witamin.
A to historia!
Muzyka relaksująca dla zwierząt to tak ciekawe zagadnienie, że wytworzyła się dla niej odrębna dziedzina! Przedmiotem zainteresowań zoomuzykologii jest muzyczny aspekt dźwięków wytwarzanych przez zwierzęta. Na przestrzeni ostatnich lat nauka ta tak ogromnie się rozwinęła, że niektórzy artyści zaczęli tworzyć muzykę specjalnie z myślą o czworonogach!
David Teie to znany wiolonczelista, który zaczął swoją karierę od wydania albumu z muzyką przeznaczoną dla kotów. Umieszczone na płycie utwory są inspirowane rytmem bicia kocich serc i tonem mruczenia kocic, które zajmują się swoimi młodymi. Na takiej samej zasadzie David skomponował muzykę dla psów.
Muzyka relaksacyjna dla psa – podsumowanie
To nie żaden mit, ale potwierdzony naukowo fakt – muzyka relaksacyjna dla psa naprawdę działa! Włączanie czworonogom niektórych dźwięków pozytywnie wpływa na ich emocje, pozwala im się wyciszyć i odprężyć.
A czy Twój pies jest fanem muzyki? Jeśli tak, to jakie gatunki należą do jego ulubionych? Koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami, ciekawostkami i cennymi radami. Nie możemy się doczekać, aż je przeczytamy!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu