Owczarek kaukaski – duży pies z silnym charakterem
Owczarek kaukaski to najpopularniejsza rasa psów obronnych. Zadaniem zwierzęcia zawsze była ochrona stada. Dowiedz się więcej o rasie, która wymaga doświadczonego opiekuna.
Pies kaukaz, kiedy jest mały, kojarzy się z uroczym misiem. Szybko jednak rośnie, a respekt wzbudza nie tylko jego rozmiar, lecz także nieustępliwy charakter i wyjątkowa odwaga. Skąd pochodzi owczarek kaukaski? Pochodzenie rasy nie jest do końca pewne, jednak uznaje się, że już ponad 6000 lat temu występował on w Mezopotamii. Pies kaukaski miał za zadanie przede wszystkim służyć człowiekowi – pilnował stada owiec.
Obecnie również sprawdza się dobrze w roli obrońcy – zamiast innych zwierząt potrafi jednak pilnować swojej ludzkiej rodziny. Dowiedz się, jakim psem jest owczarek kaukaski. Pochodzenie, charakter, pielęgnacja – przedstawiamy informacje, które powinien znać każdy przyszły opiekun tej niełatwej w hodowli rasy.
Owczarek kaukaski – opis rasy
Skąd pochodzi kaukaz? Rasa psa pochodzi z Azji Centralnej, a jej przodkiem jest mastif tybetański. Zwierzęta te żyły przede wszystkim na Kaukazie i stąd właśnie ich nazwa. Jest to jedna z najstarszych ras, której głównym zajęciem było pilnowanie owiec. Warto jednak pamiętać, że nie jest to pies pasterski, a obronny, dlatego w razie zagrożenia stada podejmował walkę. Podczas starć z drapieżnikami te duże psy często traciły uszy.
Pilnowanie i ochrona stada były niegdyś zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla samców. Samice natomiast były trzymane w celach rozrodczych. Początkowo kaukazy były znane na terenach Kaukazu i Uralu oraz w byłym Związku Radzieckim, natomiast w innych rejonach nie cieszyły się popularnością.
Do Niemiec sprowadzono je oficjalnie w 1964 roku, chociaż istnieją informacje, że pojawiły się w nich jeszcze w czasach wojny. Mówi się, że kaukazy pilnowały Muru Berlińskiego.
Standard rasy, który obecnie obowiązuje, zgłosiła do FCI Holandia. Wzorzec ustalono w 1984 roku i, co ciekawe, w tym czasie w Holandii nie było zbyt wielu przedstawicieli rasy. W latach 80. te masywne psy stawały się coraz popularniejsze we Włoszech czy Francji. W Polsce groźny stróż przypominający niedźwiedzia pojawił się pod koniec lat 70., a trafił do nas z Niemiec.
Jak wygląda owczarek kaukaski?
Słodki wygląd małych psów tej rasy może zmylić. Dorastają one do naprawdę dużych rozmiarów. Jak długo rośnie owczarek kaukaski? Zwierzę osiąga swoje rozmiary po około roku. Owczarki kaukaskie to duże psy, których wysokość w kłębie może wynosić nawet 85 cm. Suki są mniejsze – mierzą około 75 cm. Różnice występują również w wadze, która waha się w granicach 45–64 kg w zależności od płci.
Jak wygląda owczarek kaukaski? Zwierzę wyróżnia się bardzo gęstą, dwuwarstwową, półdługą sierścią, która zawsze jest prosta. Ze względu na grube futro oraz silne umięśnienie niektórym kojarzy się z niedźwiedziem.
Jaką maść może mieć kaukaz? Pies może mieć niemal każdy odcień sierści. Istnieją jednak pewne ograniczenia – niedozwolona jest maść czarna, błękitna (razem z szarym nosem) oraz wątrobiana.
Owczarek kaukaski – charakter
Psy te mają silnie rozwinięte poczucie własności i każdy intruz, który wchodzi na ich teren, musi liczyć się z tym, że zostanie zaatakowany i przepędzony.
Owczarek kaukaski charakter ma dość trudny. Jest uparty i niezależny, nie znosi przymusu. Za czym jeszcze nie przepada owczarek kaukaski? Agresja ze strony człowieka jest tym, czego pies nie zaakceptuje. Sam jednak może wykazywać agresywne zachowania, jeśli nie zadbasz o wczesną socjalizację.
Odpowiednio wychowany pies kaukaski jest oddany rodzinie, a swojego opiekuna traktuje niczym przewodnika stada. Chociażby ze względu na rozmiar zwierzę musi być poddane szkoleniu. Kaukaz szczeniak wymaga natychmiastowej socjalizacji. Podstawowe szkolenie posłuszeństwa pomoże uniknąć problemów w przyszłości. Dobrze jest zacząć szkolenie owczarka zaraz po tym, jak przyjdzie do domu. Nauka posłuszeństwa, komendy „siad” i „waruj”, a także reagowanie na polecenie „do mnie” – to podstawy.
Sprawdź również: Socjalizacja szczeniaka – jak powinna wyglądać?
Ponadto kaukaz szczeniak powinien być zabierany w różne miejsca, aby w przyszłości nie był strachliwy. Zapoznawaj go z rozmaitymi dźwiękami, a także ze wszystkimi członkami rodziny. Najlepiej, aby szczenię było często głaskane. Nie chcesz przecież wychować agresywnego psa, którego każdy będzie się bał.
Rasa ta ma niewielką podatność na szkolenie, ponieważ cechuje się sporą niezależnością. Kontakt z człowiekiem od małego oraz doświadczony przewodnik mogą jednak zdziałać cuda. Niezależny, silny pies potrafi być przywiązany do opiekuna.
Owczarek kaukaski a dzieci – o czym warto wiedzieć? Dobrze wychowany od małego kaukaz nie powinien być negatywnie nastawiony do młodszych domowników. Muszą oni jednak respektować granice zwierzęcia. Owczarek lepiej sprawdzi się w domu z nieco starszymi dziećmi. Maluchy zachowujące się natarczywie mogą sprawić, że zwierzęciu skończy się cierpliwość. Nie zostawiaj dzieci samych z owczarkiem kaukaskim.
Kaukaz nie jest zwierzęciem, które może żyć szczęśliwe w bloku. Będzie lepiej czuł się w domu z ogrodem, którego będzie mógł pilnować. Pamiętaj jednak, żeby teren był dobrze zabezpieczony. Pies nie powinien móc się z niego wydostać.
Pies kaukaz – jak o niego dbać?
Wiesz już, że w Twoim domu zamieszka kaukaz? Pies wymaga odpowiedniej pielęgnacji i właściwego żywienia.
Pielęgnacja owczarka kaukaskiego
Psy tej rasy mają gęstą, obfitą sierść z jaśniejszym podszerstkiem. Wymagają więc wyczesywania przynajmniej raz w tygodniu, by wyglądać schludnie. Kaukazy linieją dwa razy w roku. W okresie linienia szczotkuj psa codziennie – najlepiej sprawdzi się w tym celu metalowe zgrzebło.
Ze względu na gabaryty owczarki kaukaskie kąpie się rzadko. Możesz też posłużyć się suchymi szamponami – to dobre rozwiązanie przy tak dużym psie. Ze względu na rozmiary najlepiej kąpać go na dworze i po wstępnym wytarciu ręcznikiem pozwolić mu się otrzepać. Pielęgnacja owczarka kaukaskiego może być poważnym problemem, jeżeli nie przyzwyczaisz go do zabiegów higienicznych od szczeniaka.
Przeczytaj także: Jak często kąpać psa? Jak robić to prawidłowo?
Żywienie owczarka kaukaskiego
Przodkowie owczarków kaukaskich, żyjąc w wysokich górach, musieli przystosować się do samodzielnego zdobywania pożywienia i oszczędnego gospodarowania energią. Psy tej rasy nie jedzą dużo, dlatego nie są kosztowne w utrzymaniu. Karma dla owczarków kaukaskich musi być jednak rozłożona na dwa posiłki, ponieważ psy te mają tendencję do skrętu żołądka.
Psy potrzebują odpowiedniej karmy. Przy jej wyborze zwróć uwagę na to, żeby cechowała się dużą zawartością mięsa. Może to być karma Acana Dog Puppy Large Breed, która jest przeznaczona dla szczeniąt dużych ras. Produkt jest bezzbożowy, więc doskonale sprawdzi się dla zwierząt z wrażliwym żołądkiem.
Zdrowie owczarków kaukaskich
Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj nie cierpią na konkretne choroby o podłożu genetycznym, jednak warto – jak zawsze – uważać na zwierzęta z pseudohodowli. U takich rozwój problemów zdrowotnych może się zdarzyć. Psy te charakteryzują się dobrą odpornością. Pamiętaj jednak, że to rasa olbrzymia, dlatego może mieć problemy ze zwyrodnieniem stawów biodrowych lub łokciowych. Już u kilkumiesięcznego zwierzęcia powinno się wykonać RTG stawów biodrowych, które wykaże, czy zwierzę cierpi na dysplazję. Ile żyje owczarek kaukaski? Długość życia zwierząt tej rasy to 10–12 lat.
Wiesz już, jakim psem jest kaukaz. Rasa psa uznawana za jedną z najstarszych wymaga mądrego, doświadczonego opiekuna. Tylko taki sprawi, że owczarek kaukaski stanie się fantastycznym towarzyszem, a jego skłonność do agresji czy uparty charakter zostaną wyciszone. Planujesz przyjąć pod swój dach psa tej rasy? Zajrzyj do oferty Apetete, w której znajdziesz jedzenie i akcesoria zapewniające zdrowie i bezpieczeństwo kaukazom.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu