KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Owczarek staroangielski – wszystko co musisz wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz

Zastanawiasz się nad przygarnięciem psa i rozważasz, która rasa psa będzie najlepiej do Ciebie pasować? To rozsądne podejście. Dowiedz się, jaki jest owczarek staroangielski i co warto wiedzieć przed przygarnięciem tego pupila.

Czy wiesz, jak ważny jest świadomy wybór rasy psa, którego zamierzasz przygarnąć? Jeśli decydujesz się na konkretną rasę, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie usposobienie pupila uwzględnia wzorzec rasy, jakie ma on potrzeby względem ruchu fizycznego, i jakie mogą być możliwe predyspozycje zdrowotne. Szczególnie ważne jest, by dobrać psiaka, który będzie pasował do opiekuna swoimi potrzebami. Jeśli jesteś osobą, która po pracy woli posiedzieć na kanapie, lepiej zrezygnuj z psów będących prawdziwymi wulkanami energii, a takich ras jest całkiem sporo. 

Taki pupil będzie wymagał przynajmniej godzinnego spaceru z treningiem. Dlatego przed przygarnięciem psa, sprawdź dokładnie, czy wybrany pupil dobrze odnajdzie się w Twoim towarzystwie. A może to właśnie owczarek staroangielski jest idealnym kompanem dla Ciebie? Przedstawiamy rasę, jej wygląd, charakter i wymagania. 

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Overzoo

Owczarek staroangielski — pochodzenie

Bobtail, bo tak też  nazywany jest staroangielski owczarek, wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie rasa ta rozpoznawana jest pod nazwą Old English Sheepdog. W kwestii wieku rasy, owczarek staroangielski nie ma ściśle określonego stanowiska. Często uważa się, iż rasa wyłoniła się już w średniowieczu. Entuzjaści takiego stanowiska utrzymują nawet, że psy, które w przybliżeniu odpowiadały standardom rasy, egzystowały na Wyspach Brytyjskich w okresie inwazji Normanów. 

Jednakże, pierwszy stosunkowo precyzyjny opis psa, którego można uznać za owczarka staroangielskiego, pojawia się dopiero w dziele Konrada Heresbacha, opublikowanym w 1586 roku. Pierwsze oficjalne zaprezentowanie przedstawicieli tej rasy miało miejsce na wystawie w 1873 roku, a w 1890 roku po raz pierwszy zatwierdzono standard rasy. Owczarki staroangielskie pierwotnie wykorzystywano do strzeżenia stad, miały również odstraszać nieproszone drapieżniki.

Od 1963 roku rasa ta została uwzględniona w oficjalnym katalogu FCI, gdzie zaliczana jest do grupy 1 „Owczarki i inne psy pasterskie”, a konkretnie do sekcji 1 „Owczarki”. Na początku istnienia rasy owczarek staroangielski szczególnie ceniony był za swoją gęstą i obfitą sierść, która pozwalała mu przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Jego imponująca szata przyciągnęła uwagę hodowców na początku XX wieku, co sprawiło, że bobtail z pastwisk przeniósł się na wystawy psów. Jak wygląda owczarek staroangielski?

Owczarek staroangielski – wygląd

Owczarek staroangielski, bobtail jest szczególnie doceniany właśnie ze względu na swój wygląd. Z jednej strony jest to pies o większej budowie, a jednocześnie wyglądem przypomina grzecznego misia. 

Wyróżnikiem bobtaila jest jego długa, bujna sierść z grubym podszerstkiem. Nadaje to psu imponujący i majestatyczny wygląd, który czasami przysłania jego ogromną radość z ruchu oraz sportową naturę tej rasy. Pod puchatą masą futra kryje się muskularna sylwetka, wymagająca regularnych aktywności fizycznych. Włos okrywowy owczarka staroangielskiego jest gruby i dość szorstki, natomiast podszerstek cechuje się przyjemną miękkością, gęstością i wodoodpornością. Zgodnie ze standardem rasy, sierść na głowie, szyi i przednich łapach powinna być biała, zaś reszta ciała powinna być pokryta futrem w różnych odcieniach niebieskiego, siwego lub szarego.

Przeczytaj także: Dieta na zdrowe stawy i kości psa

owczarek staroangielski pies.

Głowa bobtaila ma kształt kwadratowy, z szeroko rozstawionymi, ciemnymi oczami, choć czasem występują też niebieskie lub o dwóch różnych kolorach: jedno brązowe, a drugie niebieskie. Owczarki staroangielskie posiadają małe, przylegające do boków głowy uszy. Ich tułów jest krótki i zwarty, z charakterystyczną wznoszącą się linią grzbietu: rejon lędźwiowy jest wyraźnie wyższy niż kłąb. Bobtail posiada mocne, szeroko rozstawione lędźwie oraz głęboką, wypukłą klatkę piersiową. 

U owczarka staroangielskiego ważny element stanowi również ogon. Dawniej często poddawany kopiowaniu. U niektórych szczeniąt już od urodzenia bywa bardzo krótki i to właśnie dzięki temu elementowi  rasa zawdzięcza swoją nazwę, gdyż po angielsku „bobtail” oznacza „kikut ogona”. To właśnie ogon stanowi dość charakterystyczną cechę wyglądu tych psów, mimo że owczarek staroangielski nie posiada genu warunkującego krótki ogon. Obecnie większość bobtaili może jednak cieszyć się długim, merdającym ogonem. 

Jak już wiesz, wcześniej ogony te były przycinane, stąd  zwyczajowo przyjęło się nazywać tak te pocieszne czworonogi. Aktualnie w wielu krajach kopiowanie ogona zostało prawnie zakazane, dzięki czemu owczarki staroangielskie mają normalnej długości ogony. Co ciekawe, bardzo krótki ogon to powszechna cecha tej rasy, dzięki której ten puszysty owczarek zyskał popularność w XVIII wieku. Właśnie wtedy, w Anglii, podatek od psa był naliczany na podstawie długości psiego ogona.

owczarek staroangielski biegnące psy.

Owczarek staroangielski – charakter

Zastanawiasz się nad przygarnięciem psa rasy owczarek staroangielski? Charakter tych psów jest niezwykle łagodny i zrównoważony. Bobtail to inteligentne, przyjazne i pełne energii psy, idealne dla rodzin. Są czułe i bardzo opiekuńcze, szczególnie w stosunku do dzieci, z którymi zawsze znajdują wspólny język. 

Ze względu na swoje puszyste futro i „misiowaty” wygląd, uważane są za łagodne i zrównoważone, co nie mija się z prawdą, gdyż owczarki staroangielskie rzeczywiście zwykle nie przejawiają agresji. Niemniej jednak musisz pamiętać, że jest to  pies pasterski. Owczarek staroangielski jest bardzo czujny i ma silny instynkt opiekuńczy. Ostrzega przed wszystkim, co wydaje mu się podejrzane. W sytuacjach zagrożenia nie traci pewności siebie, pozostając przy tym opanowany i przyjazny. Taka cecha czyni go idealnym psem dla rodziny. Jeśli zadbasz o jego dobrą socjalizację, bobtail świetnie dogada się z innymi czworonogami, jak i z innymi zwierzętami, z którymi mieszkasz.

Bobtail jest zawsze gotowy do zabawy i uwielbia współpracować ze swoim opiekunem. Agresja zwykle nie jest im znana, jednak są czujne i w razie wątpliwości potrafią bronić członków swojej rodziny. Są także silnie przywiązane do swojego terytorium i mogą okazywać upór.

Przeczytaj także: Jak wychować psa, aby dobrze służył człowiekowi i był z nim szczęśliwy?

owczarek staroangielski, siedzący pies.

Owczarek staroangielski bobtail – aktywność 

Aktywność tych psów, a raczej jej wzmożona potrzeba to coś, o czym należy wspomnieć. Choć na pierwszy rzut oka owczarek staroangielski sprawia wrażenie dość ociężałego i „misiowatego” to pod grubą warstwą obfitej sierści kryje się mocna i muskularna sylwetka. Owczarki staroangielskie to psy o wysokich potrzebach, jeśli chodzi o ruch i aktywność fizyczną. Z tego względu nie za dobrze odnajdą się w mieszkaniu.  Oczywiście nie jest zabronione, by mieszkały one w blokach, jednak w takiej sytuacji opiekun jest zobowiązany zapewnić psu możliwość swobodnego wybiegania się i eksploracji terenu każdego dnia. 

Pozory mylą, ponieważ wyglądający na spokojnego kanapowca owczarek staroangielski ceni sobie ruch i możliwość biegania na długie dystanse ponad wszystko. Jeśli więc planujesz zakup psa tej rasy, dobrze zaplanuj każdy dzień. Musisz znaleźć czas na zabawę i długie spacery ze swoim pupilem.

Owczarek staroangielski – wychowanie

Czy wychowanie tego czworonoga jest skomplikowane? Owczarek staroangielski, szczeniak może być początkowo dość upartym urwisem. Musisz pamiętać, że psy te mają głęboko zakorzeniony cechy charakteru psów pasterskich. To właśnie dlatego są nieustraszone, a jednocześnie czujne i uparte. To czyni je idealnymi psami pasterskimi. Warto od małego trenować z psem i w razie trudności, skonsultować się z psim trenerem albo behawiorystą. W treningu posłuszeństwa doskonale sprawdzi się nagradzanie przysmakami takimi jak np. Acana Crunchy Treats 100g.

Acana crunchy treats karma.

Owczarek staroangielski – cena i pielęgnacja

Czy owczarki staroangielskie to wymagające psy? Podstawowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przed adopcją psa, jest żywienie, zdrowie i pielęgnacja. Sprawdźmy, jak wygląda to w przypadku tej rasy. 

Owczarek staroangielski – żywienie

Przedstawiciele tej rasy nie mają specjalnych wymagań odnośnie posiłków. Wybierz po prostu wysokiej jakości karmę taką jak np. Acana Adult Large Breed, odpowiednią do wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności Twojego psa. Pamiętaj, że gęsta sierść bobtaila utrudnia szybkie rozpoznanie nadwagi lub niedoborów masy ciała, dlatego powinieneś regularnie kontrolować sylwetkę swojego pupila. Sprawdzaj to, dotykając jego klatki piersiowej, żebra Twojego pupila powinny być wyraźnie wyczuwalne pod palcami.  

W fazie intensywnego wzrostu psa należy stosować karmę dostosowaną do potrzeb organizmu psa, taką jak np. Acana Dog Puppy Large Breed. Nieco inne zapotrzebowanie energetyczne i inną przemianę materii mają starsze psy. Dlatego w tym wypadku sięgnij po karmę dedykowaną dla wieku jak np. Acana Senior Dog.

Acana dog puppy large breed karma sucha.

Owczarek staroangielski – zdrowie

Mimo iż bobtaile uchodzą za rasę niezwykle wytrzymałą wobec dolegliwości, nie brakuje również wśród nich schorzeń powiązanych z uwarunkowaniami genetycznymi. Do nich najczęściej zaliczyć można: dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego oraz głuchotę na skutek białej pigmentacji sierści. Pamiętaj jednak, że regularne wizyty u weterynarza i kontrola zdrowia pupila to Twój obowiązek.

Owczarek staroangielski — pielęgnacja 

Imponujący płaszcz sierści owczarków staroangielskich, to najbardziej  rozpoznawalny element ich wyglądu. Ma on jednak swoją cenę. Dbanie o sierść wymaga niezwykle troskliwej pielęgnacji. W związku z tym, wybierając tę rasę, warto zaopatrzyć się w grzebienie, szczotki i inne akcesoria do pielęgnacji sierści. Warto, abyś od szczenięcych lat przyzwyczajał swojego czworonoga do takich czynności, to na pewno ułatwi w przyszłości pielęgnację. 

Sierść należy czesać przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a w okresie linienia najlepiej codziennie. Zaniedbana sierść pupila stanie się sfilcowana i straci dawny blask. Po każdym spacerze warto również kontrolować, czy pies nie przyniósł żadnego kleszcza. W gęstym i grubym futrze łatwo o przeoczenie. 

owczarek staroangielski, pies na spacerze

Owczarek staroangielski – cena 

Zastanawiasz się, ile kosztuje owczarek staroangielski? Cena za szczeniaka to kwestia, która szczególnie ciekawi przyszłych opiekunów. Otóż bobtail posiadający rodowód i pochodzący z renomowanej hodowli może kosztować od 3 000 zł do 4 500 zł.

owczarek staroangielski, cytat.

Podsumowując, owczarek staroangielski to wyjątkowa rasa psa, która wyróżnia się nietypowym wyglądem i piękną, puszystą sierścią. Chociaż jego pielęgnacja może być czasochłonna, to właściciele tych psów zgadzają się, że warto poświęcić czas, by sierść pozostała zadbana. Warto pamiętać, że owczarki staroangielskie to psy o dużej potrzebie ruchu. Oznacza, że potrzebują regularnych spacerów i zajęć, aby być szczęśliwe i zdrowe.

Jednocześnie, te psy są znane ze swojego łagodnego usposobienia i wielkiego przywiązania do rodziny. Dzięki tym cechom owczarek staroangielski jest doskonałym kompanem dla osób aktywnych. Idealny kompan dla osób które cenią sobie spędzanie czasu na świeżym powietrzu i są w stanie zadbać o potrzeby swojego czworonożnego przyjaciela. Zajrzyj do sklepu Apetete, by skompletować wyprawkę dla swojego psa.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły