KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak wychować psa, aby dobrze służył człowiekowi i był z nim szczęśliwy?

Właściciele czworonogów marzą o tym, by ich pies się ich słuchał, był grzeczny, dobrze ułożony, nie rozrabiał, nie szczekał bez powodu, nie wyrywał się na spacerach, nie uciekał… Ale jak wychować psa, aby robił wszystko tak, jak chcemy, a może nawet więcej? Na filmach często widzimy takie psy, które niemalże czytają w myślach ludzi, którzy znajdują się w ich otoczeniu. Kiedy człowiek ma jakieś życzenie, natychmiast z nim współpracują i szybko się uczą. Czy to w ogóle możliwe?

Rzeczywistość jest mniej różowa od filmu. W realnym życiu właściciel psa musi włożyć bardzo wiele pracy i wysiłku, aby pies zaczął się go słuchać i wykonywać polecenia. Ponadto właściciel musi przyswoić sobie bardzo dużo wiedzy na temat psów i zwierząt w ogóle, by być odpowiedzialnym opiekunem. A przede wszystkim po to, żeby wiedzieć, czego może wymagać od swego czworonoga.

Zaufanie psa do opiekuna fundamentem udanego szkolenia

Aby zacząć jakąkolwiek pracę z psem, należy tak ukształtować relacje między właścicielem i jego psem, aby ten ostatni miał do swego opiekuna zaufanie. Bez zaufania psa, nic się na dłuższą metę nie uda.

Zaufanie psa do opiekuna fundamentem udanego szkolenia

Zaufanie psa do opiekuna fundamentem udanego szkolenia

Jak zdobyć zaufanie psa?

Zaufanie psa można zdobyć tylko będąc dla niego życzliwym i dobrym. Nigdy nie wolno sprawiać psu bólu, ani stosować kar cielesnych. Należy być wobec psa wyrozumiałym, cierpliwym i konsekwentnym w swoim postępowaniu.

Jeśli wyzwolimy w psie strach, będzie on ciągle zestresowany. Z czasem pies może nabyć głębokiego lęku, który może przerodzić się w poważne problemy psychiczne. Może także tłumić w sobie agresję, która uaktywnia się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie.

Metoda pozytywnego wzmocnienia

Najlepszą metodą wychowywania psa jest stosowanie pozytywnego wzmocnienia. Nagradzamy psa wtedy, kiedy zachowuje się tak, jak od niego oczekujemy. Gdy zachowuje się w inny sposób, niż żąda opiekun, nie karzemy go, nie krzyczymy, ani nie bijemy. Po prostu pozostajemy obojętni na wszystkie źle wykonane zadania. Kiedy pies zachowa się zgodnie z założonymi celami szkolenia – dostaje nagrodę.

To jedyna skuteczna metoda nauki. Pamiętajmy, że pies nie robi na złość człowiekowi. Pies będzie zawsze tak postępował, jak pozwala mu na to opiekun. Trzeba mu po prostu pokazać, jakie zachowanie pochwalamy. Chwalenie psa i nagradzanie za dobrze wykonane zadania spowoduje, że pies zupełnie przestanie się interesować tym, co nie skutkuje nagrodą i zadowoleniem właściciela.

Jak wychować psa – co pies powinien umieć?

Kwestia jak wychować psa, może w początkowej fazie przerażać właścicieli psów, którzy po raz pierwszy zetknęli się z tym problemem. Zakres obowiązków i odpowiedzialności, jakie ciążą na opiekunach czworonogów, zdają się być ogromne. Jednak, jeśli tylko pozna się podstawowe zasady, jakie rządzą nauczeniem zwierzęcia pożądanego postępowania, wychowanie psa stanie się miłą przygodą. Będzie ono dawać satysfakcję nie tylko psu, ale i jego właścicielowi.

Jeśli zastanawiacie się od czego zacząć, odpowiedzą będzie na pewno nauka czystości. Niezależnie od tego, skąd wzięliśmy psa, naukę zaczynamy od tych właśnie umiejętności. Nieważne, czy naszym podopiecznym jest pies ze schroniska wychowanie jego będzie przebiegać podobnie, jak np. wychowanie szczeniaka kupionego z hodowli rasowej. Bądź też psa, którego otrzymaliśmy od znajomych, sąsiadów, itp. Pies ze schroniska może jedynie wymagać od właściciela więcej cierpliwości i wyrozumiałości, chociaż nie zawsze. Pieski ze schroniska bywają bardzo dobrymi uczniami – wdzięcznymi za każde zainteresowanie się nimi człowieka.

Jak wychować psa - co pies powinien umieć?

Jak wychować psa – co pies powinien umieć?

Nauka czystości – pies ze schroniska wychowanie szczeniaka

Wychowanie szczeniaka różni się nieco od wychowania psa dorosłego. Metody może się tak bardzo nie różnią, jednak potrzeba więcej czasu, by dorosły pies zrozumiał, o co nam chodzi. Trzeba wykazać się na pewno większą cierpliwością, dać psu dużo czasu. Jeszcze inną ważną kwestią jest także konsekwencja. Gdy w domu jest pies ze schroniska wychowanie jego będzie podobne.

W przypadku nauki czystości szczeniaka, może być potrzebna nauka załatwiania się do kuwety, a dopiero później na spacerze. Wszystko to przez czas kwarantanny, kiedy szczenię musi pozostawać w domu. Taki sposób postępowania może być niezbędny po przebytych szczepieniach. Jeśli mamy swój ogródek lub podwórko, gdzie nie ma innych zwierząt i jest czysto, możemy próbować wyprowadzać  małego psa na dwór. Jednak trzeba bardzo uważać, by piesek nie był narażony na niekorzystny wpływ bakterii. Najlepiej zawsze omówić tę sprawę z weterynarzem.

Kuwetę najlepiej ustawić gdzieś w przedpokoju lub łazience, na pewno z dala od kuchni, salonu i sypialni, aby ani pies, ani domownicy nie czuli dyskomfortu. Kiedy piesek przebudzi się, zje lub zacznie kręcić się w charakterystyczny sposób, należy go zanieść i włożyć do kuwety i czekać aż się załatwi. Następnie szczeniaka trzeba pochwalić za każdym razem, gdy pobyt w kuwecie zakończy się „sukcesem”. Po kilku dniach piesek sam zacznie chodzić do kuwety, jeśli będzie czuł potrzebę.

Nauka czystości - pies ze schroniska wychowanie szczeniaka

Nauka czystości – pies ze schroniska wychowanie szczeniaka

Oduczyć psa załatwiania się do kuwety i robienia tego na dworze już tak łatwo nie jest. Na początku należy zabierać ze sobą na spacer kuwetę, pozwolić pieskowi załatwiać się do niej i nagradzać go tak, jak w domu. Kuwetę najlepiej ustawić na trawniku. Czas nauki załatwiania się na spacerze może potrwać kilka tygodni lub kilka miesięcy – zależy od rasy i charakteru psa.

Postępowanie w przypadku dorosłego psa

Nauka czystości dorosłego psa, tak samo wymaga od właściciela znajomości psiego zachowania i fizjologii. Trzeba wychodzić z psem na spacer po każdym posiłku i każdym przebudzeniu. Jeśli załatwi się on na dworze, chwalimy psa i nagradzamy za każdym razem, aż nie stanie się to jego zwyczajem. Gdy zdarzą się małe wypadki i pies załatwi się w domu, nie karcimy go, tylko ignorujemy zaistniały fakt. Nie wkładamy psiego nosa w odchody, bo pies będzie uważał, że robimy mu krzywdę, na jaką nie zasłużył. Pies nawet nie zrozumie takiego postępowania, które, co najważniejsze, jest bardzo naganne. Chwalimy tylko pozytywne zachowanie, niepożądane – ignorujemy. Taka jest zasada.

Nauka chodzenia na smyczy

Wychowanie psa nie obędzie się bez nauki chodzenia na smyczy. Jeśli mieszkacie ze swym psem w mieście, nigdy nie zwalniajcie go ze smyczy. Nigdy nie można ręczyć za psa, nawet gdy jest wyszkolony. Pies zawsze kieruje się instynktem. Może pobiec choćby za kotem. Także zdarza się, że pies goni innego psa, biegnie za jadącym rowerem, rzuca się na kręcące się koła jadącego samochodu. Może również uczynić każdą inną rzecz, której nie można przewidzieć. Skończyć się to może wypadkiem i nawet śmiercią psa. Wystarczy chwila nieuwagi.

Na samym początku powinno się psa przyzwyczaić do obroży. Można mu zakładać ją na minutę, a później stopniowo czas wydłużać. Chwalić za każdym razem, gdy pies wytrwa. Później do obroży należy doczepiać smycz. Trzeba trzymać ją luźno i pozwolić szczeniakowi swobodnie chodzić. Za każdym razem psa należy wynagradzać. Stopniowo można wydłużać czas, ale nie przekraczać podczas jednej sesji nauki 10 minut.

Szczeniaka można zacząć przyzwyczajać do smyczy podczas kwarantanny, gdy siedzi w domu. Także na własnym ogrodzonym podwórku, gdzie mamy pewność, że pies nam nie ucieknie.

Nauka chodzenia przy nodze właściciela

Gdy pies nauczy się chodzić na smyczy, powinniśmy go nauczyć także chodzenia przy nodze. Możemy posłużyć się wcześniej ustaloną komendą, np.: „Idź przy nodze!”. Za każdym razem, gdy uda nam się osiągnąć założony cel, tj. pies znajduje się obok nogi opiekuna i idzie przy niej, powinien dostać nagrodę. Np. w postaci smakołyku. Gdy chce odejść od nogi, pociągamy za smycz i zmieniamy kierunek marszu. Za którymś razem pies zrozumie o co nam chodzi.

Nauka chodzenia przy nodze właściciela

Nauka chodzenia przy nodze właściciela

Aby pies mógł się wybiegać od czasu do czasu, gdy np. mieszkamy w bloku, dobrze jest zabrać go za miasto, gdzie nie ma ludzi i pozwolić mu na to. Ostatnia uwaga jest na temat samej smyczy. Jej przeznaczenie powinno służyć wyłącznie spacerom i kojarzyć się psu przyjemnie. W żadnym wypadku nie należy bić psa smyczą lub mu nią grozić.

Jak wychować psa, aby jadł tylko ze swojej miski?

Żebrzący przy stole pies może stać się uciążliwością dla wszystkich domowników. Jak wychować psa, by nie żebrał przy stole? Zasady są proste. Każdy pies powinien mieć dwie miski: jedną na jedzenie, drugą na wodę. Miska z wodą powinna być zawsze pełna, a woda w niej – zawsze świeża. Miska z jedzeniem powinna być pełna tylko podczas posiłku. Pozostawione resztki jedzenia należy wyrzucić po posiłku, by nie stały i nie psuły się. Nigdy nie dosypujcie do resztek jedzenia np. świeżej karmy. Pies powinien mieć ustalone pory posiłków.

Nie dawajcie nigdy psu jedzenia ze stołu, przy którym spożywacie posiłki. Pies powinien wiedzieć, że jedzenie ludzi nie jest dla niego. Nie pozwalajcie też swoim gościom karmić w ten sposób Waszego psa.

Inną ważną sprawą jest nauczenie psa, by nie zjadał znalezionych na spacerze rzeczy. Może się to źle skończyć – długą chorobą, a nawet śmiercią. Do nauki psa pozostawiania znalezionego jedzenia może być potrzebna druga osoba, która będzie podrzucać jedzenie we wcześniej umówionym miejscu.

Jak wychować psa, aby jadł tylko ze swojej miski?

Jak wychować psa, aby jadł tylko ze swojej miski?

Nie możemy pozwolić psu, by zjadł takie znalezione „rarytasy”. Kiedy znajdzie podrzucony pokarm, powinniśmy mu zabronić go ruszać, wypowiadając wcześniej przygotowaną komendę, np. „Nie ruszaj!” i pociągnąć za smycz. Jeśli pies odejdzie nagradzamy go za każdym razem, gdy zrobi tak, jak od niego wymagamy.

Wnioski końcowe

Jak wychować psa  – odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nauka czystości, zachowywania się na spacerze i spożywania posiłków oraz nieruszania pożywienia z obcych źródeł to tylko podstawy wychowania psa. Jest to dobry początek do przeprowadzenia szerszego szkolenia psa, które będzie satysfakcjonujące zarówno dla opiekuna, jak i jego pupila.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły