KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy koperek może zaszkodzić psu?

„Ależ on żre koperek!” – zakrzyknął niegdyś zachwycony i rozbawiony Robert Makłowicz, nie mając jeszcze wtedy pojęcia, że na dobre wpisuje się w kulturę Internetu. Jednak, czy kiedy pies je koperek jest to dla niego bezpieczne?

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Dawno już minęły czasy, w których jedzenie zlewek i resztek z ludzkiego stołu uważane było za dobre i właściwe pożywienie dla psów. Oczywiście, nadal są jeszcze ludzie, którzy zachowali ten zwyczaj. Coraz więcej jednak opiekunów psów jest świadoma tego, że pies to stworzenie, które potrzebuje odpowiedniej diety. Mogłoby się wydawać, że zwierzęta te są wszystkożerne, ale to nie do końca tak jest. Jak w takim razie wygląda rzeczywistość?

W przypadku psów trzeba pamiętać o tym, że są to zwierzaki, które przez dziesiątki tysięcy lat ewoluowały u boku człowieka. Sama przyjaźń psa, a właściwie wilka z człowiekiem rozpoczęła się, z powodu czerpania z niej obustronnych profitów. Ludzie mieli wówczas zapewnioną ochronę i szybki system ostrzegania przed nadchodzącym niebezpieczeństwem, ponieważ zwierzęta te posiadały o wiele lepiej rozwinięte zmysły. Wilki korzystały z ciepła ogniska, schronienia w czasie niesprzyjających warunków pogodowych i resztek jedzenia, które zostawały ludziom. Jak wiadomo, na przestrzeni lat zmieniło się bardzo wiele. Ludzie są współcześnie bardziej uświadomieni, ponieważ poziom wiedzy na temat zwierząt znacznie się poprawił. Odpowiadamy zatem na pytanie – czy kiedy pies je koperek jest to dla niego bezpieczne, czy może powinniśmy zostawić go dla siebie?

Pies w kuchni

Czy pies może jeść koperek?

Jak mogłeś przeczytać już wcześniej – przyjaźń wilków i ludzi, a z biegiem czasu psów i ludzi wykreowała się między innymi z powodu z obopólnych korzyści. Faktycznie w tamtych czasach psy żywiły się po prostu resztkami pożywienia ludzi. Należy jednak pamiętać, że w tamtych czasach człowiek tworzył koczownicze plemiona myśliwych. Dieta wyglądała zatem zupełnie inaczej niż współcześnie. Jadało się głównie upolowane mięso. Dla wilków był to więc sposób żywienia bardzo zbliżony do tego naturalnego.

Dopiero z biegiem czasu ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia, a ich sposoby na pozyskiwanie pożywienia nieco się zmieniły. Nie byli oni już myśliwymi, a siewcami. Ich dieta zmieniła się więc diametralnie – składała się wówczas z dużo większej ilości ziaren i roślin. Psy natomiast dalej jadły to samo, co ludzie. W ich diecie znalazło się więc dużo więcej pokarmów pochodzenia roślinnego. Zwierzęta te nadal wiernie i dzielnie towarzyszyły ludziom, ponieważ były od nich niejako uzależnione. Aktualnie, psy są powszechnie uważane za najlepszych przyjaciół ludzi. Zwierzęta ewoluowały wraz z człowiekiem, a tym samym dostosowały się do nowego sposobu żywienia ludzi. Nie znaczy to jednak, że z mięsożerców zmieniły się we wszystkożerców. Każdy pies nadal jest mięsożercą z natury, lecz na przestrzeni lat jego organizm dostosował się do większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego.

Czego nie może zabraknąć w diecie Twojego psa?

Właściwe skomponowanie psiej diety jest bardzo istotnym czynnikiem zachowania zdrowia pupila – a to wcale nie jest takie łatwe zadanie. W psiej diecie nie może przede wszystkim zabraknąć mięsa i tłuszczu – produkty pochodzenia zwierzęcego mają więc ogromne znaczenie. Mięso dostarcza psu białka, które jest podstawowym budulcem organizmu, a także źródłem wielu cennych witamin i składników odżywczych. Tłuszcze są bardzo ważne – to z nich zwierzak czerpie energię. Rozpuszcza się w nich część witamin, dlatego są one niezbędne do życia psa.

W dalszej kolejności duże znaczenie w diecie psa mają warzywa. Co ciekawe – możesz podawać psu również owoce. Jednak traktuj je raczej jako deser i pamiętaj, aby nie były one podstawą żywienia, ponieważ ich nadmiar mogłby tylko zaszkodzić Twojemu pupilowi. Nawet jeśli Twój pies jest wielkim fanem owoców, powinieneś bezwzględnie przestrzegać umiaru. W końcu nie zawsze to, co pies lubi, jest tym, co dla niego dobre. Nadmiar owoców w diecie zwierzęcia może zaburzyć właściwy poziom cukru w organizmie. W rezultacie możesz doprowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości, a nawet cukrzycy. Wszystko to jest bardzo groźne dla Twojego czworonoga.

Nie jest wcale łatwo zadbać o właściwą, smaczną, zdrową i dobrze zbilansowaną dietę psa. Każdy zwierzak jest inny i ma swoje własne, indywidualne potrzeby. Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać psu posiłki potrzebujesz odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Zwłaszcza na samym początku, przyda Ci się pomoc profesjonalisty – może to być lekarz weterynarii, ale także dietetyk weterynaryjny.

Pies je z miski

Zbilansowana dieta dla Twojego psa

Potrzebujesz też odpowiedniej ilości czasu i energii, by przygotowywać posiłki, aby móc karmić regularnie swojego psa. Jednak wcale nie musisz przygotowywać mu jedzenia samodzielnie. Możesz wybrać dobrej jakości karmy komercyjne i nadal mieć pewność, że Twój pupil dostaje tyle witamin i składników odżywczych, ile potrzebuje.

Poszukiwanie dobrej jakości karmy może jednak zająć dość dużo czasu. Nie lekceważ tego zadania. W końcu to właśnie od Ciebie zależy, co i w jakiej ilości zajada Twój pies. Zajrzyj do naszego sklepu i sprawdź proponowane karmy.

Warte uwagi są na przykład karmy marki Country&Nature. Możesz zdecydować się na te dostosowane do ras dużych, średnich i małych – w zależności od wielkości Twojego psa. Pamiętaj też, że powinieneś dbać o zdrowie psa również na inne sposoby.

Country&Nature

Bardzo ważnym elementem diety są suplementy, które będą wspomagać zdrowie Twojego pupila. Dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W tym mogą Ci pomóc oferowane przez nas produkty marki DrPetcare. Warto jednak mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i nie wiesz, co będzie dobre dla Twojego psa, nie wahaj się zapytać o radę specjalisty. Lekarz weterynarii zawsze posłuży Ci radą i pomocą.

Dr PetCare

No dobrze, wiesz już jak ważne jest odpowiednie żywienie psa. Często jednak psy mają swoje własne pomysły na to, co jeść. Często też z pewnością chcesz zrobić przyjemność Twojemu psu i dać mu coś smacznego z własnego talerza. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystko to, co dobre dla Ciebie, jest dobre dla Twojego psa. Można tutaj wymienić chociażby cebulę, czosnek, czekoladę, czy awokado, których spożycie może wywołać u Twojego pupila negatywne dla zdrowia skutki. Nigdy nie wiadomo jak zaareaguje na nie Twój pies. Koperek natomiast jest zdrowy dla ludzi, ale czy dla zwierząt także? Czy pies może jeść koperek? Odpowiadamy!

Pies w ogrodzie

Pies je koperek? Koniecznie o tym pamiętaj!

„Ależ on żre koperek! To będzie zdrowy piesek!” wykrzyknął w którymś ze swoich odcinków zachwycony Robert Makłowicz – kucharz, podróżnik i ulubiona osobowość telewizyjna dla naprawdę wielu Polaków. Czy pan Robert się pomylił? Odpowiadamy! 

Pies żre koperek – jakby z pewnością powiedział pan Makłowicz – ponieważ wyczuwa jego prozdrowotne właściwości. Bez wątpienia, dla ludzi koperek jest bardzo zdrowy. Był on ważnym elementem diety starożytnych Greków, Rzymian czy Egipcjan. Podobno Rzymianie powszechnie wyznawali zasadę, iż koperek dodaje odwagi. Często zatem znajdował się on w potrawach, które spożywano bezpośrednio przed walką.

Współcześnie prozdrowotnych właściwości koperku jest naprawdę wiele. Potrafi on łagodzić ból i stany zapalne. Ma też działanie antystresowe i pomaga się zrelaksować. Jest powszechnie stosowanym środkiem na bóle brzucha. Herbatki z koperku polecane są szczególnie dla dzieci, które cierpią z powodu kolek. Przynoszą one znakomite rezultaty.

Koperek dla psa

Dlatego jeśli Twój pies je koperek – nie martw się. W tym wypadku możesz zaufać słowom pana Makłowicza. Koperek nie zaszkodzi Twojemu zwierzakowi, a co za tym idzie po jego spożyciu Twój pupil nie powinien odczuwać żadnych negatywnych dolegliwości.

Pamiętaj jednak, że nie każdy psiak jest fanem koperku. Niektóre mogłyby go zajadać tak, jak pies ze słynnego film z Robertem Makłowiczem. Jednemu psu koperek będzie smakował, a dla innego nie będzie to żaden rarytas. Jedno jest pewne – koperek nie jest szkodliwy dla psów, a więc od czasu do czasu możesz poczęstować tym smakołykiem swojego pupila bez żadnych obaw o jego zdrowie. Możliwe, że za nim przepada, a więc po jego zjedzeniu na pewno będzie szczęśliwy. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel zbytnio nie lubi smaku koperku, nie zmuszaj go do jedzenia.

Ważną kwestią w tym temacie jest także fakt, iż świeży koperek przez swój dość intensywny zapach drażni wrażliwy nos Twojego psa. Tym samym Twój pupil nie będzie chciał go spożywać. Doskonałym wyjściem z tej sytuacji jest koperek dodany do karmy. W dobrej jakości pożywieniu dla zwierząt nierzadko możesz znaleźć wiele ziół, tym samym koperek również może znaleźć się w składzie ulubionego posiłku dla Twojego czworonożnego przyjaciela. W ten sposób możesz sprawić, że Twój piesek będzie chciał go zajadać.

Przeczytaj także: Kichanie u psa – zobacz, czego może być objawem! 

Pies w ogrodzie

Koperek dla psa – czy możesz podać go swojemu zwierzakowi?

Koperek dla psa bez wątpienia jest bardzo dobrym dodatkiem do diety Twojego pupila. Wykazuje on właściwości zdrowotne, a szczególnie dobrze wpływa na układ pokarmowy i trawienny psa. Pomaga walczyć z bólem i stresem. Jest dobrym pomysłem dla zwierzęcia, które jest chore lub właśnie dochodzi do zdrowia czy walczy z ogólnym osłabieniem organizmu na przykład w ramach przechodzonego procesu rekonwalescencji.

Pamiętaj jednak, że co za dużo to niezdrowo. Nawet jeśli Twój pies jest olbrzymim fanem koperku, powinieneś podawać mu to zioło w umiarkowanej i bezpiecznej dla niego ilości. Umiar to słowo, o którym nie można w tym przypadku zapomnieć. Pamiętaj o tym, że dieta powinna być zbilansowana i składać się z elementów niezbędnych dla zdrowego rozwoju Twojego psa.

Koperek jako dodatek do diety Twojego psa

Koperek bez wątpienia jest zdrowy. Jeśli Twój czworonóg za nim przepada, to będzie on idealnym dodatkiem do jego diety. Musisz jednak pamiętać, że dodawany do każdego posiłku lub jedzony w dużych ilościach może przynieść więcej skutków negatywnych, niż pozytywnych. Może on znacząco zaburzyć ogólny bilans psiej diety. Jak wiadomo, psu zaszkodzić mogą nie tylko rzeczy dla niego nieprzeznaczone. Te dobre, jedzone w nadmiarze również mogą okazać się niewłaściwe dla zdrowia Twojego czworonoga.

Dlatego jeśli chcesz podawać psu koperek, możesz okazjonalnie dodawać go do psich posiłków w niewielkich ilościach. Jeśli posiadasz własny ogród dobrym pomysłem będzie zasianie własnego koperku. Pamiętaj! Sadząc poszczególne zioła, upewnij się, że nie ma w nich niebezpiecznych, toksycznych substancji, które mogłyby zaszkodzić Twojemu psu. Zadbaj też o to, by zwierzak nie miał dostępu do zielnika czy roślin domowych w zaciszu czterech ścian, jeśli nie masz pewności, że ewentualne spożycie którejś z nich nie doprowadzi do problemów zdrowotnych.

Zobacz także: Niebezpieczne rośliny doniczkowe dla psów i kotów 

Możesz również postawić na dobrej jakości karmy komercyjne, które w swoim składzie zawierają już koperek, jak i inne wartościowe zioła. W ten sposób będziesz mieć pewność, że posiłki nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. Składniki w karmach są odpowiednio zbilansowane. Dlatego jeśli dobrze poszukasz karmy dla psa, to zyskasz pewność, że podajesz mu jedzenie wysokiej jakości. Pomoże Ci to dbać o jego zdrowie, samopoczucie i kondycję – a to wszystko przecież ma ogromne znaczenie dla ogólnego dobrostanu Twojego czworonożnego przyjaciela.

Koperek dla psa – podsumowanie

Koperek dla psa stał się bardzo spornym tematem w czasie, gdy serca ludzi podbił słynny film z Robertem Makłowiczem i radosnym, małym pieskiem, który bardzo szybko i entuzjastycznie zajadał rosnący koperek prosto z grządek. Czy w istocie to będzie zdrowy piesek, jak możemy usłyszeć na filmie?

Tak! Jeśli widzisz, że Twój pies lubi koperek, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, byś pozwolił mu go jeść. Możesz samodzielnie dodawać koperek do dań, które spożywa Twój pupil. Pamiętaj jednak przede wszystkim o umiarze. Zwróć uwagę na to, że nie każdy pies jest fanem koperku. W takiej sytuacji, zamiast zmuszać zwierzaka do jedzenia czegoś, czego nie lubi, najlepiej poszukać innych ziół, które przypadną zwierzakowi do gustu. Pamiętaj również, że czasem intensywny zapach świeżego koperku może być drażniący dla psa. Jeśli chcesz przemycić go w diecie dla Twojego czworonożnego przyjaciela, warto poszukać karm komercyjnych, które w swoim składzie mają ten właśnie składnik.

A jak jest u Ciebie? Czy Twój pies je koperek? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

W sklepie Apetete znajdziesz szeroką ofertę karm dla psów:

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły