Pies podnosi tylną łapę – po co i od kiedy? Sprawdź
Spacery z pupilem dla wielu ludzi wiążą się z miłym oderwaniem od codziennych obowiązków lub czasem z przykrą rutyną (zwłaszcza w sobotni, deszczowy poranek). Dla psa taki spacer to jednak coś więcej niż zwykła przechadzka. Co robi czworonóg, kiedy podnosi tylną łapę podczas spaceru? Sprawdź, co to oznacza!
Psy posiadają całą gamę zachowań, które są typowe dla tych czworonogów i można uznać je za swego rodzaju zwierzęcy język. Każdy właściciel psa, po kilku latach wspólnego przebywania, może wymienić wiele zachowań, które mają konkretne znaczenie. Merdanie ogonem to oczywiście przejaw radości, a trącanie pyszczkiem, podczas gdy człowiek spożywa swój posiłek, to nic innego tylko psie wołanie: – ”podziel się!”. Podnoszenie łapy przez psa kojarzy się ludziom z dwoma sytuacjami – psim przywitaniem lub robieniem siusiu. O ile w tym pierwszym przypadku podnoszenie przedniej łapy na znak powitania, jest zachowaniem wyuczonym i bardzo pożądanym, tak w drugim jest to dzieło samej natury. Psy, to zwierzęta udomowione i towarzyszą ludziom już od tysięcy lat, jednak niektóre ich zachowania sięgają czasów, kiedy to były one całkowicie dzikie. Jednym z takich zachowań, które psy odziedziczyły po przodkach, jest podnoszenie tylnej łapy. Co oznacza taki gest? Kiedy się pojawia? Dowiesz się wszystkiego z poniższego artykułu!
Dlaczego pies podnosi tylną łapę?
Podnoszenie tylnej łapy przez psa jest zachowaniem, które właściciele czworonogów mogą obserwować dość często podczas wspólnych spacerów. Co ono oznacza? Odpowiadamy!
Załatwianie potrzeb fizjologicznych
Większość dorosłych psów oddaje mocz poprzez podniesienie tylnej łapy. Jest to zupełnie naturalne, a taka pozycja pozwala im na komfortowe opróżnienie pęcherza, bez ryzyka zamoczenia futra. Pozycja z uniesioną nogą jest zazwyczaj zauważana u samców psów. Samice zaś częściej sikają w pozycji kucznej. Ma to swoje uzasadnienie. Samce bowiem poprzez oddawanie moczu, nie tylko opróżniają pęcherz i usuwają jego płynną zawartość, ale także znaczą swój teren. W przypadku samic ten instynkt nie jest tak silny, gdyż nie odczuwają one potrzeby dominacji nad innymi osobnikami.
Znaczenie terytorium
Higiena wypróżniania się, nie jest najważniejszym powodem, dla którego pies podnosi tylną łapę do sikania. O wiele istotniejszą motywacją dla czworonogów jest zaznaczenie swojego terytorium. Pies podnosi tylną łapę do sikania, jak najwyżej potrafi, po to, by oznaczona przez zapach moczu powierzchnia, była jak największa. Zapach moczu jest swego rodzaju psią wizytówką, która odróżnia danego osobnika od innych. Można stwierdzić, że znakowanie terenu jest swoistym elementem komunikacji pośredniej, bez konieczności bliskiego kontaktu. Psy mają niezwykle czuły węch, dlatego też to właśnie przez mocny zapach moczu pies, komunikuje się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Oddanie moczu w kierunku gleby powoduje, że zostanie on w większości wchłonięty w ziemię, co oznacza, że zapach będzie szybko zneutralizowany. Pozostawienie swojego śladu na drzewach, hydrantach, czy budynkach sprawi, że zapachowa informacja utrzyma się dłużej. Co ciekawe, wysokość podnoszenia nogi podczas oddawania moczu, może być uzależniona od wielkości psa. Im mniejsza rasa, tym wyżej będzie on podnosić tylną łapę. Małe psy muszą włożyć więcej wysiłku w to, by ich teren był przez nie oznakowany jak najdłużej. Wysokość, na jakiej pies zostawił swoją ‘wizytówkę’, może być istotną informacją dla innych psów mówiącą o tym, jakiej wielkości jest osobnik, który ją zostawił.
Potrzeba dominacji
Zdarza się, że znaczenie terytorium przez psa może okazać się uciążliwe, jeśli podnoszenie tylnej łapy i obsikiwanie różnych przedmiotów odbywa się nie tylko na spacerach, ale także w domu. Takie zachowanie może wskazywać na dużą potrzebę dominacji i przejawia się zazwyczaj u niewykastrowanych samców. Popęd seksualny u takich psów jest bardzo mocny, a znaczenie terenu jest elementem poszukiwania partnerki i psiej walki o terytorium. Nawet wykastrowane psy mogą mieć tendencję do znaczenia terytorium w domu, dlatego też warto zadbać o prawidłową socjalizację i trening z psim behawiorystą.
Dowiedz się więcej: Czy pies upodabnia się do właściciela?
Stres lub choroby
Niekontrolowane oddawanie moczu w mieszkaniu czy innych miejscach do tego nieprzeznaczonych może być sygnałem dla właściciela, że z psem dzieje się coś niedobrego. Wiele psów znaczy teren w miejscach, w których czują się obco, gdyż nadają one w ten sposób nieznanemu miejscu swój zapach. Może to mieć także związek z silnymi emocjami – stresem, lękiem separacyjnym lub podekscytowaniem. Wtedy to pies, próbując rozładować napięcie, będzie znaczył swój teren. Częste sikanie, zwłaszcza w domu, może też zwiastować problemy zdrowotne. Zapalenie układu moczowego, zapalenie nerek czy nawet przeziębienie, to kilka psich chorób, które mogą objawiać się w ten sposób.
Kiedy pies podnosi łapę do sikania?
W jakich okolicznościach może zdarzyć się, że pies zacznie podnosić nogę do sikania? Co, jeśli tego nie robi? Sprawdź, jak możesz odczytywać znaczenie tego zachowania u Twojego psa.
Pies podnosi łapę do sikania? Ma ku temu powód!
Spacery są dla psów swego rodzaju rytuałem, który bynajmniej nie służy podziwianiu przyrody, ani nawet – w co święcie wierzą właściciele czworonogów – znalezieniu okazji do opróżnienia pęcherza. A w każdym razie nie tylko. Pies zazwyczaj będzie podnosił nogę do sikania, kiedy poczuje obce psy na swoim terenie. Będzie w ten sposób próbował zamaskować zapach nieznanego osobnika. Największą potrzebę obsikiwania każdego napotkanego drzewa czy krzaczka, będą miały psy, które w pobliżu wyczują zapach samicy w rui. Wtedy to walka o terytorium jest najbardziej zaciekła. Można wtedy zaobserwować, że pies będzie starał się podnosić nogę wyżej, niż robi to zazwyczaj. Im wyżej uda się psu oznaczyć dane miejsce, tym zapach ma szansę utrzymać się dłużej. Kiedy pies podnosi nogę przy sikaniu, właściciel powinien pamiętać, by nie zabraniać mu tego. Brak zaspokajania tej potrzeby przez czworonoga może negatywnie wpływać na jego psychikę. Takie zachowanie jest całkowicie normalne i może pojawiać się w różnych sytuacjach. Ważne jest, aby nie bagatelizować sytuacji, kiedy pies, nagle przestaje podnosić tylną łapę do sikania. Może to zwiastować wiele problemów zdrowotnych, z którymi być może zmaga się Twój czworonożny przyjaciel.
Pies nie podnosi nogi – co to oznacza?
To, czy pies podnosi tylną łapę do sikania, czy też tego nie robi, jest kwestią mocno indywidualną i zależy w dużej mierze od psich preferencji, a także wielkości osobnika, wieku, czy nawet temperamentu. Jednak sposób, w jaki czworonóg oddaje mocz, nie powinien gwałtownie się zmieniać. Jeśli pies przez dłuższy czas podnosił tylną łapę i nagle przestał to robić, jest to sygnał, że należy obserwować zwierzę pod kątem różnorodnych nieprawidłowości.
Dlaczego przestał podnosić tylną łapę do sikania?
Może zdarzyć się tak, że zwierzak przestał być już zainteresowany znaczeniem terenu, ze względu na podeszły wiek. Pies-senior, może nie mieć już tyle siły, by podnosić nogę podczas oddawania moczu. Inną przyczyną zmiany preferencji psa, mogą być problemy żołądkowe. Podczas biegunki lub zaparć, pies mocno napina mięśnie, przez co łatwo o utratę kontroli nad zwieraczem, co skutkuje tym, że zwierzę załatwia obie potrzeby fizjologiczne jednocześnie, będąc w pozycji kucznej. Urazy łap czy też problemy ze stawami, również mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać psu podnoszenie nogi. W tym przypadku należy bacznie obserwować aktywność zwierzęcia. Każdy uraz lub ból spowodowany zwyrodnieniem stawów, będzie objawiał się zmniejszoną chęcią do zabawy i ograniczoną aktywnością na spacerach. Jeśli podejrzewasz, że niechęć psa do podnoszenia nogi podczas oddawania moczu, ma podłoże chorobowe, natychmiast zgłoś się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania go i ustalenia leczenia.
Przeczytaj również: Dlaczego pies załatwia się w domu?
Od kiedy pies podnosi nogę do sikania?
Psy zazwyczaj nie rodzą się z umiejętnością podnoszenia nogi podczas oddawania moczu. Kiedy więc pojawia się u nich ta zdolność? Sprawdź!
Właściciele szczeniaków często zastanawiają się, dlaczego ich pies nie podnosi nogi do sikania. Młode osobniki zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w pozycji kucznej. Od kiedy szczeniak podnosi nogę do sikania? U samców pojawia się to dopiero po osiągnięciu przez nich dojrzałości płciowej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kiedy dokładnie to się dzieje. To kiedy pies wejdzie w okres dojrzewania, zależy w dużej mierze od jego rasy, wielkości czy warunków przebywania. Zazwyczaj dzieje się to w okresie pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia zwierzaka. Najszybciej dojrzewają psy ras małych. Jest to również uzależnione od klimatu – ciepły klimat sprzyja szybszemu osiąganiu dojrzałości płciowej, a chłodny opóźnia ten proces. Ważna jest również dieta zwierzęcia. Osobniki, które nie przyjmują odpowiedniej ilości witamin i związków mineralnych, charakteryzują się wolniejszym procesem osiągania dojrzałości płciowej.
Od czego zależy, czy pies podnosi tylną łapę do sikania?
Niektóre szczenięta, nawet przed osiągnięciem psiej ”pełnoletności”, mogą podnosić nogę do sikania. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy mieszkają na co dzień z innymi dorosłymi osobnikami płci męskiej. Psy uczą się wtedy od nich poprzez naśladowanie.W innym przypadku umiejętność ta zaczyna być niezbędna w momencie, gdy pies czuje potrzebę znaczenia terenu, co jest niewątpliwie związane z aktywnością seksualną i dojrzałością płciową. Niektóre psy jednak zupełnie nie przejawiają tego typu zachowań, nawet po osiągnięciu dorosłości. Mogą to być psy, które posiadają niski poziom hormonów i nie czują potrzeby zaznaczania swojej obecności poprzez zapach.
To, czy pies będzie podnosił nogę do sikania, czy też nie, jest kwestią indywidualną. Niektóre psy są jednak szkolone do tego, by nie oddawały moczu w tej pozycji. Są to zazwyczaj tzw. psy pracujące. Takim przykładem mogą być psy-przewodnicy lub psy policyjne. Psy te muszą zachowywać szczególną czujność podczas pracy, dlatego też przechodzą one odpowiedni trening. Dzięki temu uczą się, aby nie oddawały moczu w miejscach niebezpiecznych. Pomaga to również nabyć przez nie umiejętność koncentracji w trakcie wykonywania obowiązków.
Dlaczego pies podnosi tylną łapę podczas sikania? Teraz już masz pewność!
Podnoszenie tylnej łapy przez psa podczas oddawania moczu to naturalne i dość częste zjawisko u czworonogów płci męskiej. Jednak nie tylko! Zdarza się, że również suczki wykazują tendencję do tego zachowania, zwłaszcza wtedy, gdy są na nieznanym dla siebie terenie. W ten sposób mogą dowiedzieć się później, gdzie jest droga powrotna. Niemniej jednak, kiedy pies podnosi nogę do sikania, kojarzy się to typowo z dorosłymi osobnikami płci męskiej. To w ich przypadku również, ma ono największe znaczenie. Informacja węchowa, którą pies pozostawia w postaci śladu moczu na pionowej powierzchni, może zawierać wiele danych. Dotyczą one wielkości zwierzęcia, jego wieku, czy gotowości do reprodukcji. Co ciekawe, pomimo tego, że znaczenie terenu za pomocą moczu jest ściśle związane z hormonami psa, zachowanie to można obserwować także u psów wykastrowanych. Jeżeli pies oznacza swoje terytorium na spacerach i w miejscach, w których jest to dozwolone, należy mu na to pozwolić. To przecież naturalna potrzeba i jego instynkt! Co w przypadku, jeśli pies znaczy teren w domu? Wtedy warto wybierać na spacery miejsca z dala od wszelkich pionowych powierzchni, prowadzić psa na krótkiej smyczy, pomocna będzie np.Flexi Smycz New Classic. Warto, abyś zastosował także neutralizatory zapachu.
Spacery to dla psów sama przyjemność, ale też sposobność do zaspokajania wielu swoich potrzeb. Spraw, aby wyjścia z psem zawsze były udane i zaopatrz się w przydatne akcesoria. Skorzystaj z oferty Apetete i wybieraj spośród szerokiego asortymentu smyczy, obroży i szelek, dla psów każdej wielkości. Zamów już teraz i skorzystaj z wygodnej opcji wysyłki pod wskazany adres!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu