KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies wegetarianin, pies weganin… czy to możliwe? Odpowiadamy

Zainteresowanie dietą bezmięsną i bez produktów odzwierzęcych wzrasta. Zastanawiasz się, czy Twój czworonożny przyjaciel dla dobra środowiska i innych zwierząt również może zrezygnować z niektórych produktów? Pies wegetarianin, a może nawet pies weganin – czy to możliwe? Podpowiadamy.

Dla opiekunów psów, którzy sami są wegetarianami czy weganami, karmienie psa mięsem może być sporym problemem zarówno ideologicznym, jak i praktycznym. Coraz częściej spotkamy się z pytaniem: czy pies może być wegetarianinem lub weganinem? Zdania na ten temat są podzielone. Psy są postrzegane jako mięsożercy, jednak w porównaniu do kotów ich dieta może zawierać znacznie więcej rodzajów produktów spożywczych. Czy to oznacza, że w diecie psa w ogóle nie musi być mięsa?

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Pies wegetarianin – czy to dobry wybór?

Coraz więcej osób nie chce jeść mięsa z różnych powodów. Czasem dieta wegetariańska jest częścią stylu życiu i wynika ze względów ideologicznych. Niektórym opiekunom może być trudno pogodzić się z myślą o nakładaniu zwierzakowi tego, na co w ich lodówce absolutnie nie ma miejsca. Odżywianie psa warto jednak oddzielić od własnych przekonań i zadbać o to, żeby było dopasowane do potrzeb czworonoga.

Żywienie psa mięsem jest powszechne. Te zwierzęta są uważane za mięsożerców, jednak lata spędzone przy człowieku sprawiły, że czworonogi przystosowały się też do jedzenia innych produktów. Widać to zresztą w karmach tworzonych przez specjalistów – oprócz mięsa znajdziesz w nich owoce czy warzywa.

Dieta bezmięsna dla czworonogów jest wciąż kontrowersyjnym wyborem. Trzeba skomponować ją w taki sposób, żeby zwierzęciu nie zabrakło białka. Dieta wegetariańska dla człowieka nie jest problematyczna. Źródłem białka są przede wszystkim rośliny strączkowe. W przypadku psa natomiast nadmierna ilość strączków może być szkodliwa.

Przeczytaj także: Czy pies może jeść kalafiora?

Dieta wegańska dla psa

Z pewnością nie należy jednego dnia całkowicie zmieniać diety zwierzaka na bezmięsną i po prostu wyrzucić, na przykład drób z jego jadłospisu. Decyzja musi być przemyślana, a dodatkowo skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Dieta wegetariańska jest dość trudna do przeprowadzenia u zdrowych psów, a jeszcze trudniejsza u szczeniąt, suk karmiących i ciężarnych. Jeśli nie ma wskazań od weterynarza do stosowania takiego sposobu żywienia, lepiej z niego zrezygnować w przypadku tych zwierząt.

W takim razie, czy pies może być wegetarianinem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale raczej nie poleca się tego systemu żywienia u psów, które są z natury mięsożercami. Przecież są one potomkami wilka, a dziko żyjące psowate nadal polują i jako myśliwi żywią się mięsem upolowanego zwierzęcia oraz tym, co znajduje się w jego żołądku. Coraz częściej eksperci zwracają uwagę na fakt, że najzdrowszą dietą dla psa jest dieta BARF oparta wyłącznie na produktach odzwierzęcych, z niewielkim dodatkiem owoców i ziół.

Nagłe przestawienie czworonoga na dietę roślinną mogłoby skończyć się dla niego sporymi problemami zdrowotnymi. Psy gorzej przyswajają białko roślinne niż zwierzęce, jednak jak każda reguła i ta ma swoje wyjątki.

Wysoki poziom opieki weterynaryjnej sprawia, że można utrzymać przy życiu nawet te zwierzaki, które w naturze nie przetrwałyby nawet dnia. Doskonałym zdrowiem mogą cieszyć się czworonogi uczulone na białko zwierzęce. To właśnie z myślą o takich przypadkach, a jest ich coraz więcej, powstały specjalistyczne, wegetariańskie karmy dla psów. W tym szczególnym przypadku czworonoga zmuszonego do jedzenia tego rodzaju pokarmu można nazwać psim wegetarianinem.

Rozwiązaniem żywieniowym nie do końca wegetariańskim jest podawanie zwierzęciu karmy z białkiem owadów, które sprawdza się dla alergików. Zwróć uwagę na Green Petfood InsectDog Sensitive. W tym produkcie zastosowano połączenie owadów i ryżu, i co ważne, karma nie zawiera glutenu.

Pies wegetarianin - karma dla psa

Dieta wegetariańska dla psa – jak ją skomponować?

Zwierzę na diecie wegetariańskiej potrzebuje tych wszystkich składników, które zapewniało mu dotąd mięso. Żywienie psa wymaga więc sporej wiedzy, na przykład dotyczącej tego, jak zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego. Nieprawidłowo skomponowana dieta wegetariańska dla psa grozi niedoborem aminokwasów.

Dieta bez mięsa a roślinne źródła białka

Pies wegetarianin potrzebuje białka tak samo, jak zwierzak na mięsnej diecie. Skąd je wziąć? Komponując dietę wegetariańską dla czworonożnego przyjaciela, weź pod uwagę kukurydzę, soję i groch. Białko nie powinno pochodzić z jednego źródła, dlatego warto łączyć te składniki w jadłospisie. Dlaczego? Korzystanie z jednego źródła białka doprowadziłoby do niedoborów aminokwasów. Przykładowo, soja zawiera sporą ilość lizyny. Trzeba jednak pamiętać, że znajduje się w niej również dużo węglowodanów.

Siemię lniane

Elementem zbilansowanej diety może być siemię lniane, które dostarczy organizmowi kwasy tłuszczowe omega-3. Produkt jest też źródłem białka oraz wielu witamin i minerałów, a także błonnika. Siemię lniane ma pozytywny wpływ na przewód pokarmowy, ponieważ działa osłaniająco.

Gotowa karma w diecie psiego wegetarianina

Pies wegetarianin wciąż dziwi, jednak coraz mniej osób. Zainteresowanie bezmięsną dietą czworonogów zauważyli producenci karm. Chcąc karmić czworonoga bez produktów zwierzęcych, warto sprawdzić gotowe rozwiązania. Karmy przeznaczone dla psich wegetarian mogą zawierać łubin, mączkę z grochu, soję, pszenicę, ryż.

Przeczytaj także: Czy pies beka? Kiedy psu się odbija?

Dieta wegetariańska dla psa

Wegańska dieta dla psa – czego nie może w niej zabraknąć?

Dieta wegańska dla psa jest jeszcze trudniejsza w skomponowaniu niż wegetariańska, a pies weganin to na szczęście rzadkie zjawisko. Jadłospis nie może przecież zawierać żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, więc niezwykle trudno ułożyć go w taki sposób, żeby był zdrowy dla zwierzęcia. Wegańska dieta dla psa powinna uwzględniać ryż, soczewicę, marchewkę czy brokuły, które dostarczają czworonogowi wartościowe składniki odżywcze.

Dieta wegańska dla psa powinna być stosowana wyłącznie w szczególnych przypadkach i być zalecona przez weterynarza. Taki sposób żywienia musi być zawsze konsultowany ze specjalistą. Jeśli z jakiegoś powodu trzeba zmienić dietę psa na wegańską, warto zasięgnąć porady psiego dietetyka.

Nieprawidłowo przeprowadzona zmiana diety może sprawić, że konieczne będzie zastosowanie suplementów z witaminami, na przykład VetExpert Multivitamin. To produkt, który zawiera między innymi witaminę B3, cynk, żelazo, kwas foliowy czy witaminę E.

Wegańska dieta dla psa - gryzak

Jak widzisz, pies weganin to nie jest najlepszy pomysł. Możesz jednak urozmaicić dietę zwierzaka przysmakami, w których nie ma mięsa. Zwróć uwagę na gryzak dentystyczny Whimzees Stix. Produkt zawiera między innymi ekstrakt z lucerny, który jest źródłem witaminy K i kilku witamin z grupy B.

Pies wegetarianin - cytat

Produkty pochodzenia zwierzęcego nie znajdują się w Twojej diecie? Z pewnością przeszło Ci przez myśl, czy pies weganin lub wegetarianin to możliwe rozwiązanie? Pies może być wegetarianinem tylko w ściśle określonych przypadkach, natomiast raczej nie jest zalecane, żeby korzystał z diety roślinnej, pozbawionej jakichkolwiek produktów odzwierzęcych. Dlaczego w taki sposób nie powinien żywić się pies? Dieta wegańska sprawia, że trudno byłoby zadbać o zawartość białka i tym samym aminokwasów. Nie można byłoby w niej przecież wykorzystać nawet jaja kurzego.

Jeśli nie ma takich zaleceń od weterynarza, zrezygnuj z diety wegetariańskiej lub wegańskiej u zwierzęcia. Mięso to zdecydowanie produkt, który na co dzień powinien jeść zdrowy pies. Dieta wegańska lub wegetariańska jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla Ciebie. Dzięki niej zadbasz o środowisko! Jeśli chcesz urozmaicić dietę zwierzęcia wegetariańskimi przysmakami lub sprawdzić ofertę karm bezmięsnych, zajrzyj do Apetete.

Apetete – baner na bloga pies

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Pies wegetarianin, pies weganin… czy to możliwe? Odpowiadamy”

  1. Agata pisze:

    Słyszałam raczej o psach, które są mięsożercami. Żywienie takiego psa na pewno łatwe nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły